nedostupná partícia

Sekcia: Hardware a Drivery 19.09.2007 | 02:21
Martin   Návštevník
Musel som reinštalovať systém, pričom som nechal pôvodné rozdelenie disku na hda1 a hda6. Na hda1 som mal systém, na hda6 údaje (fotky, texty atď). Po reinštalácii sa mi zdalo, že všetky údaje sa mi nejakým spôsobom stratili (zopár maličkostí som nemal zálohovaných), aj keď som do hda6 nezasahoval, a teraz som zrazu zistil, že hda6 tam síce je aj so všetkými dátami, ale je nedostupný a že priečinky sa mi začali vytvárať na hda1, ktorý sa mi tým pádom rýchlo zaplnil. Je nejaký spôsob ako sa dostať k nedostupnej partícii hda6 bez potreby formátovania, aby som údaje nezmazal?
    • Re: nedostupná partícia 19.09.2007 | 02:22
      Martin   Návštevník
      Upresním, že mám MDV 2007 Spring.
    • Re: nedostupná partícia 19.09.2007 | 02:32
      Avatar KiLo Debian stable  Používateľ
      akoze je nedostupny? tomu nerozumiem, ma snad obsadzovaci ton?
      cat /dev/dsp > /dev/sda - ovladanie pocitaca hlasom
      • Re: nedostupná partícia 19.09.2007 | 02:53
        Martin   Návštevník
        Počítač sa tvári, ako keby tá partícia vôbec neexistovala. Keď otvorím "Nastaviť váš počítač - Body pripojenia", tak tam hda6 je a zaberá 69% disku, ale keď kliknem na Menu - systém - Nastavenie - KDE - Hatdware - Diskové oddiely, tak je tam len hda1 s 0% voľného miesta, dev/hdb media/cdrom, floppy, proc a swap, ale po hda6 ani stopy.
        Zajtra sa na to pozriem, idem treba ísť spať.
    • Re: nedostupná partícia 19.09.2007 | 02:59
      Avatar borg Fedora  Administrátor
      /home sa ti vytvoril na hda1, uprav /etc/fstab tak aby sa hda6 mountoval do /home
    • Re: nedostupná partícia 19.09.2007 | 07:53
      Avatar Róbert Dúbravský PC Debian alebo Ubuntu - servery Debian  Používateľ
      Ahoj,
      Záleží od politiky akú zvolíš pri rozdeľovaní disku. Buď systém s home spolu + oddiel s dátamy to sú 2 partície. Alebo systém zvlášť + home + dáta. Ja na mojom laptope mám prvú možnosť. Systém 15 GB + dáta 21 GB. Má to výhodu hlavne pri preinštalovaní. Dôležité dáta hodím na dáta v .tgz, preinštalujem a čo potrebujem v home alebo v systéme hodím naspäť (Xampp, fotky, dokumenty, poštu, nastavenia programov a pod.). Tak je to pekne do hodiny aj s inštaláciu na mieste. Neviem ako je to teraz s mandrivou, ale vždy som mal problém upgradovať z verzie na verziu. Tak preto som si zaužíval tento zvyk.
      • Re: nedostupná partícia 19.09.2007 | 09:26
        Martin   Návštevník
        Pri prechode na MDV Spring som mal pôvodné rozdelenie disku na hda1 so systémom a hda6 s home a dátami a fungovalo to spoľahlivo, ale počas práce neviem čo s stalo, mal som bielu obrazovku a po reštarte hlásenie "no system disc or disc error". Jedinú možnosť som videl v reinštalácii, hda6 som nechal bez zmien, ale vyzerá to tak, že mám teraz dva "home" - jeden nedostupný na hda6 a druhý nový na hda1.
    • Re: nedostupná partícia 19.09.2007 | 10:45
      Martin   Návštevník
      No, povedal som si, že kým na to s mojimi schopnosťami prídem, tak rýchlejšie a spoľahlivejšie bude reinštalovať aj s preformátovaním hda6 a ako vidím, pomohlo to. Tých asi 50 fotiek čo som nemal zálohovaných oželiem, sú v živote aj dôležitejšie veci. Dokonca sa mi konečne podarilo sprevádzkovať aj tie aplikácie, ktoré štrajkovali, napríklad posielanie správ cez Kmail.
      Inak to rieši programátor, inak BFU.
      Ďakujem všetkým za ochotu :)
      • Re: nedostupná partícia 19.09.2007 | 16:21
        Avatar srigi   Používateľ
        Mno skoda, stacilo napisat do /etc/fstab jeden riadok a mal by si povodne nastavenie, naco si sa nahlil?

        BTW sa ti to pokaslalo uz pri instalacii MDV, stacilo vsak iba zvolit mount point pre hda6 a bolo by to O.K. Urcite to ide v tej MDV, lebo zatial vsetky distra co som skusal, sa explicitne pytaju kde ktoru partisnu pripojit (v manualnom mode delenia disku samozrejme).
        • Re: nedostupná partícia 19.09.2007 | 17:00
          Avatar Marián Ščerbák   Používateľ
          presne tak, aj v mandrive.
          • Re: nedostupná partícia 20.09.2007 | 00:10
            Martin   Návštevník
            V manuále som sa o tom nedočítal, poznám osobne jediného Linuxáka, debianistu, aj toho som už toľko otravoval, až mi to je trápne. A nemám sa od koho učiť finty s príkazovým riadkom a konzolou, chcelo by to hlbšie znalosti systému a tie mi chýbajú.
            Viem, nezvolil som správny linuxácky prístup, ale možno sa to časom naučím :)
            • Re: nedostupná partícia 20.09.2007 | 01:51
              Avatar Marián Ščerbák   Používateľ
              Jasné... Nikto ti to nevyčíta. Len si si urobil prácu navyše (a stratil pár fotiek :). No, ale dá sa to nájsť, ak nie v manuale, tak aj tu na fore. Ale nerob si z toho nic, stavaju sa aj horsie veci :-( A prikazovy riadok je super vec. Davnejsie som napr. cital mail v konfere, kde bola otazka na vytvorenie animacie z fotiek. A odpovedou bol aj skriptik na cca 1,5 riadka, ktory to urobi automaticky ;-) Kto sa chce naucit shell, tak sa ho aj nauci, a vrati sa mu to v efektivite prace. Zdrojov je dost, aj v CS a Sk. Drzim palec a nech je Unixova sila s tebou ;-)
              • Re: nedostupná partícia 21.09.2007 | 16:57
                yoda   Návštevník
                the source is strong with him :)