vyzva na zachranu linuxu

Sekcia: Komunita 22.09.2007 | 00:37
cccc   Návštevník
Trosku premrsteny nazov....
Ale znamena kvantita aj kvalitu? Potrebujeme tolko distier? Nie je to tak ze kolko uzivatelov Linuxu, tolko linuxovych distribucii?
Zastavme to a robme kvalitu, nerobme linux zeleny, cerveny a modry a ostatne otiene, robme LINUX!
    • Re: vyzva na zachranu linuxu 22.09.2007 | 00:50
      Avatar borg Fedora  Administrátor
      preco sa zakladaju taketo temy o nicom?
      • Re: vyzva na zachranu linuxu 22.09.2007 | 00:52
        jaaa   Návštevník
        s tebou /cccc/ moze byt celkom zabava
      • Re: vyzva na zachranu linuxu 22.09.2007 | 00:52
        Avatar uid0 Debian  Používateľ
        niekto je na s&m a niekto...
        Debian. apt-get into it…
    • Re: vyzva na zachranu linuxu 22.09.2007 | 00:56
      cccc   Návštevník
      mozno je to tema o nicom, alebo zle formulovana...
      ale zaujima ma nazor ostatnych.
    • Re: vyzva na zachranu linuxu 22.09.2007 | 00:57
      Avatar miso Gentoo   Používateľ
      Zastavme to a robme kvalitu, nerobme linux zeleny, cerveny a modry a ostatne otiene, robme LINUX! To si ako myslel je vela druhov ludi niekomu vyhovuje ze si moze nastavit vsetko sam "gentoo arch" miekto ma rat iba paru veci naklikat "Ubuntu win ;-)" a niekto zo vsetkeho trohu "...." ani ty by si nebol rad keby si si mohol v obchode kupit iba jedno tricko ved by to vypadalo ako... roznorodost je dobra vec a zase ak sa bude linux stale zjednodusovat tak potom zacne vznikat vela dier a uz to nebude "bezpecny LINUX"
      • Re: vyzva na zachranu linuxu 22.09.2007 | 01:01
        palo   Návštevník
        plny suhlas
      • Re: vyzva na zachranu linuxu 22.09.2007 | 01:40
        Martin   Návštevník
        To je ako v prírode - geneticky uniformná populácia je náchylná na choroby a kompletné premorenie vírusmi, a navyše degeneruje. Geneticky rôznorodá populácia má v prípade nákazy šancu, že aspoň niektoré jedince nákazu prežijú a stanú sa základom novej, odolnejšej populácie.
    • Re: vyzva na zachranu linuxu 22.09.2007 | 01:13
      Avatar juraj GNU/Linux / FSF priority  Používateľ
      Tak toto je fakt víkrik do tmy. Chlapec si niečo niekde prečítal a teraz to papagájuje po všetkých možných aj nemožných fórach.

      Môže sa mi 100krát zdať podobný projekt ako robí teraz Satanislav Hoferek zbytočný ale to je asi tak všetko, čo môžem k veci napísať, pretože GNU/linux je predovšetkým o slobode voľby. Ak si zmyslí urobiť nie jedno ale 200 distribúcií je to jeho slobodná vôľa a výsostné právo. V Linuxe neexistuje monopol a preto je systém taký skvelý.

      Čo sa týka nových distibúcií, konkrétne tá Stanova mne osobne asi nedá nič nové. ale je dosť možné že niekomu pomôže.. Čo sa týka jej ďalšieho vývoja som dosť skeptický ale ukáže čas, možno prekvapí. Šancu treba dávať vždy aspoň jednu, aby sa dobrá či zlá vec prejavila. Takže - uvidím a možno aj otestujem ;)

      Chcel som napísať svoj názor aj do diskusie pod článok na rootovi ale akosi ma prešla chuť po tej záplave žlčovitých reakcií.
    • niet čo zachranovat 22.09.2007 | 02:22
      Peter S.   Návštevník
      za 20 rokov sa na obdobie 2005-2010 bude pozerať ako na zlatý vek linuxu, ked sa z okrajového systému stal akceptovaný a z technologického hľadiska OS č. 1.
      Predtým to bola neistota či linux (ako desktop) prežije, za par rokov prejdeme do fázy, ked budeme diskutovať iba o rýchlosti ako si linux ukrajuje z trhového podielu MS.
      Do roku 2015 bude 15-20% PCčiek v domácnostiach bežať na linuxe.
      Zaujíma ma len jedna vec, kedy dôjde k zlomu v ziskoch MS, doteraz každoročne stúpali ale donekonečna to nejde, najmä ked MS už nie je taký silný ako predtým a výhľady (ak MS nezmení vývojový model) nie sú optimistické...

      • Re: niet čo zachranovat 22.09.2007 | 02:34
        Avatar Frantisek Klabzuba Debian  Používateľ
        Sa zobuď, toto som počúval už pred 10 rokmi
        • Re: niet čo zachranovat 22.09.2007 | 02:48
          WlaSaTy   Návštevník
          A prečo len PC? Za posledných 10 rokov sa toho zmenilo a niektorý ľudia nepočúvali jedným uchom dnu a druhým von.
        • Re: niet čo zachranovat 23.09.2007 | 01:24
          Peter S.   Návštevník
          pred 10 rokmi v roku 1997 tu bol windows 95 čo bol veľmi úspešný systém, windows mal pred sebou uvedenie W98 čo bol ešte lepší systém a hned na to tu boli veľmi dobré W2000 a WXP ktoré sa v priebehu pár rokov doladili. Takže v roku 1997 mal MS pred za sebou jeden a pred sebou niekoľko úspešných systémov (v priebehu nasledujúcich povedzme 4 rokov).
          A v roku 2007 ma MS za sebou rozpačité uvedenie Visty a v následovných rokoch žiaden výhľad na zásadne nový OS (niečo porovnateľné s upgradom z W9x -> W2000), iba postupné ladenie Wisty.
          Proste vtedy mal MS svoje hviezne obdobie, dnes je to už iba zotrvačnosť

          • Re: niet čo zachranovat 23.09.2007 | 09:51
            Avatar Jaroslav Bernát BackTrack 3  Používateľ
            keby si tak mal pravdu stým že toto je už len zotrvačné obdobie (ajked mne to tak moc nepripadá ked M$ je stále na trhu nenormalne dominantný ) ale keby bola pravda to čo hovoríš tak do roku 2015 už nebudú taký dominatný určite :)
            ked nevieš, tak nefušuj
            • Re: niet čo zachranovat 23.09.2007 | 10:22
              Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
              ja by som im daval take pokuty ako dostali nedavno aj kazdy rok... :D

              vsak to je nenormalne ze v thajsku kupis windows a office dokopy za 1500sk v prepocte... a u nas?
    • Re: vyzva na zachranu linuxu 22.09.2007 | 02:28
      Avatar Frantisek Klabzuba Debian  Používateľ
      Fork je zakladny kamen vyvoja free&open softveru, je to normalne, prirodzene a zdrave.
      • Re: vyzva na zachranu linuxu 22.09.2007 | 08:33
        cccc   Návštevník
        zdravim,
        zazneli tu dobre prirovnania a nazory.
        Padli tu aj prirovnania s prirodou. Len ma napadlo, ze s prirodou suvisi aj evolucia - prezije ten silnejsi, lepsi. Myslite, ze to bude fungovat aj v ekosysteme Linuxov? Alebo ich bude velky pocet ale dostanu nejake pridavne meno pre lepsiu orientaciu...
        • Re: vyzva na zachranu linuxu 22.09.2007 | 09:40
          Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
          ked uz si hore spomenul zeleny linux tak sa asi musim vyjadrit :)

          podla mna dojde k zjednocovaniu linuxov. k zvysovaniu kompatibility distribucii. Distier je vela a vzdy bude vela, ale budu viac podobne... teda nejaky program sa bude dat nainstalovat na polovicu linuxov, po malych upravach na druhu polovicu... je to velmi jednoduche....

          zacnem napriklad staruckym distrom slackware. vzniklo ako jedno z prvych. kedze je uspesne a ma dobre vlastnosti, vznikol slax, zenwalk a par dalsich distier. vsetky su so slackom kompatibilne... co chces na zenwalk, to pojde aj pod slackom...

          iny priklad je SAM Linux. distro zalozene na Mandrive preslo ku slackware a teraz je zalozene na PCLinuxOS. naslo si svoju cestu a teraz je uspesne. Takto mozno niekolko distribucii sa pomeni este... napriklad uzivatelia Fedory si praju moznost pouzivat apt-get. Prerobia preto Fedoru? Uvidime... :)

          Pre lepsiu orientaciu si pozri Distrowatch. Kazde distro ma napisane na com je zalozene.
          • Re: vyzva na zachranu linuxu 22.09.2007 | 15:28
            Avatar juraj GNU/Linux / FSF priority  Používateľ
            Tiež nechápem tie kecy o nejakom štiepení Linuxu. Veď v reále je to tak, že všetko má svoje alternatívy. Voľnosť výberu je dobrá vec. Na rozdieľ od väčšiny zúčastnených si pamätám časy keď výber nebol žiadny. K dispozícii bol jeden druh jogurtu, jeden druh auta, dva druhy chleba a poväčšinou absencia viacerých druhov čo i len v unifikovanej podobe napr. banány (podpultový predaj) atď. Nech je tých rôznych typov Linuxu hoci aj 1000x viac, budem len rád, že mám z čoho vyberať :-) A tí čo chcú unifikáciu a systém s takmer fašistickou filozofiu nech si zostanú trebárs u Microsoftu. V tomto ohľade budem i naďalej radšej anarchistom :-)
        • Re: vyzva na zachranu linuxu 23.09.2007 | 11:47
          Avatar M N OpenSUSE 11.0 / OpenSUSE 11.1  Používateľ
          Funguje to tak v prirode ale aj v ekonomike. Dopyt - ponuka.
          Ak niekto urobi distro(PONUKA), ktore bude ziadane(DOPYT), tak sa presadi.
          Lenze ten DOPYT musi byt niecim vyvolany (jednoduchost, stabilita, nastavitelnost, kompatibilita...). To je konkurencny boj.
          A cim vacsia konkurencia, tym lepsie pre zakaznika.

          Preco sa presadil Linux? pretoze PONUKOL nieco revolucne oproti konkurencii. :-)
          • Re: vyzva na zachranu linuxu 23.09.2007 | 16:02
            Kexo   Návštevník
            Podla mna by linuxu velmi pomohli hry ... lebo ked chcete ucit mladych ludi na linux tak musia na nom hrat aj hry ... lebo ked si ma vybrat dam si windows a mozem tam gemblit FIFU ,NFS, Warcraft a podobne alebo si ma dat Linux hoci mu prode paradny ale pojde mu na tom len nejaky ColdWar a American army a to je vsetko tak si to rozmysli a to je to najhorsie ....


            Ale ja vkladam velky uspech do teraz novych hernych kozol XBOX lebo XBOX stoji 10000SK a mozes ho mat minimalne 2 roky a hry na tom pojdu uplne paradne v maximalnom HD rozliseni a takto ked chces hrat hry na PC musis mat dobru zostavu ktora stoji 30 000SK a o rok je znova stara a zas treba kupit novu a tak ... a ked ti XBOX vydrzi minimalne 2 roky kym vijde nova verzia tak neni ocom rozpravat kuknite si nejake videa na youtube ze ake kvalitne su tie hry.

            A ked by sa podarilo aspon ciastocne oddelit PC od hier tak by to bolo v pohode ja tiez teraz planujem kupit novu Geforce 8800GT a velmi zvazujem ci radsej nezoberem XBOX mam 22palcovi monitor a je na nom HDMI a XBOX tam mozem v pohode napojit.
            A ked budes moct hrat hry mimo PC tak sa potom sa rozhodnes pre stabilny sistem (linux) ktory nebudes muset kazdy pol rok preinstalovat a odstranovat virusy a spyware alebo jeho presny opak (windws) a s tou Vistou to je maximalne nahovno je maximalne pokazena ako sa len da ked sa vyznas len trochu v programovani tak tu vistu mozes okamzite zablokovat to jej ochranou o co stale rozprava microsoft ( myslim tym tu bublinu okolo toho ich loga ) Vista je projekt ktory sa zapise neuspechom v knihe microsoftu .... a bude stat na cele upadku wondowsov.

            Neviem ci si to len ja myslim ale Windows ma uz svoje roky spocitana zlaty vek windows uz je za nami a uz nechcem aby sa vratil


            Kexo.
            • Re: vyzva na zachranu linuxu 23.09.2007 | 16:23
              WlaSaTy   Návštevník
              American army mala natívneho klienta pre Linux ako aj veľa iných hier.
            • Re: vyzva na zachranu linuxu 24.09.2007 | 01:02
              Avatar juraj GNU/Linux / FSF priority  Používateľ
              V tomto mas asi pravdu. Hry sa casom pravdepodobne prenesu uplne na herne konzoly a PC zostane na pracu, programovanie a na interaktivne multimedialne programy a na vsetko to, co si vyzaduje stabilitu. Chce to ale este cas, predovsetkym zmenu koncepcie niektorych systemovych zalezitosti, napr. X servera. Co sa tyka zmien u grafickych prostredi GNU/Linuxu, tie idu rapidne dopredu, ved to co sa udialo za posledne 2-3 roky napr. s Gnome po vizualnej stranke ale aj po stranke stability, to u MS trvalo 10 rokov alebo viac. Zo skaredeho nestabilneho prostredia, zalozeneho na GTK-1 sa vykľulo kvalitné 3D prostredie s pomerne malymi narokmi na hardwer. Nie ze by som to nejko pouzival, ale na odprezentovanie GNU/Linuxu je to efekt ktory zavazi viac ako xy letakov a sloganov od microsoftu.
    • Re: vyzva na zachranu linuxu 24.09.2007 | 15:11
      Avatar chatpall   Používateľ
      pride cloviecik do velkeho mesta a nevie na co ma nasadnut aby sa dostal z bodu A do bodu B. O par tyzdnov neni medzi nim a mestskym clovekom co tam zije rozdiel. Pride novacik do linuxoveho prostredia a ma velku hlavu z toho,ze kolko ma moznosti a kolko si tohomoze povyberat, kedze nevie s ani jednym poriadne pracovat tak sa zacnerozculovat preco jetoho tak vela, preco sa radsej nevenuju jednemu poriadne. Ak je na svete iba milion ludi co aktivne programuju pre linux a pracuju na 20 000 projektoch, to znamena ze na jednon projekte pracuje v priemere 50 ludi. Co moze a aj nemusi byt pravda. Tu ti nikdo nepovie, toto je teraz mainstream. Aj ked su tendencie o mainstreamovu distribuciu. Ale to sa bez penazi neda. Nastastie to nie je o peniazoch
      NERUSTE TENTO UCET!!!