Ati Radeon 8500

Sekcia: Hardware a Drivery 05.10.2007 | 16:13
Avatar Viliam Oravec Kubuntu 10.04 (MSI GX700PX)  Používateľ
Zdravím.
Včera som inštaloval driver na GK Ati Radeon 8500(alebo skôr skúšal inštalovať) u kamarata, ktorého som doslova namotal na Kubuntu 7.04.
Bol som nemilo prekvapený keď mi na linuxe po štarte (ten modrý pásik) nabehla čierna obrazovka.
Prepol som sa na textový režim a nalogoval. Zadal som init 5 a startx Bol som nemilo prekvapený hláškou
Startx: No screens found on X server 0:0 Ati nepodporuje svoje staršie karty?
Všichni mněli ruce od krve, jenom já hubu... :)
    • Re: Ati Radeon 8500 05.10.2007 | 16:32
      Avatar mmatko   Používateľ
      len strelim - mas dobry screen identifikator v xorg-u? a ako mas definovany runlevel 5 (aj ked toto s tym priamo nesuvisi)?
      • Re: Ati Radeon 8500 05.10.2007 | 16:40
        Avatar Viliam Oravec Kubuntu 10.04 (MSI GX700PX)  Používateľ
        všetko je v poriadku.
        Ono to vypadá ako keby práve tá atina nebola podporovaná.
        inštaloval som to podľa www.kubuntu.sk .
        Všichni mněli ruce od krve, jenom já hubu... :)
        • Re: Ati Radeon 8500 05.10.2007 | 19:46
          WlaSaTy   Návštevník
          no, keď berieme že tak staré radeony nemali plnú podporu VESA biosu a už niesú podporované od výrobcu, tak je výslovne žiaduce použiť opensource ovládač ati alebo radeon. predpokladám že to už nastalo takže nie je problém pozrieť do logov a vyčítať chybu.

          zaujímavé že som mal ubuntu na 9200 a išlo to v pohode, ale nebolo to na inteli. potreboval som vytvoriť bootstrap a cez ubuntu to išlo ľahšie ako cez gentoo minicd. a grafika mi normálne išla hneď bez problémov.
          • Re: Ati Radeon 8500 05.10.2007 | 23:04
            Avatar Viliam Oravec Kubuntu 10.04 (MSI GX700PX)  Používateľ
            na tých ovládačoch už beží. (ati) Som mu to nastavil v textovom režime manuálne cez nano v xorg.conf.
            Vypadá to že to ide. ale nie tak ako má. Skúšal som to v hre ppracer. Išla dokonca bez sekania. ale nezobrazovalo to také detaily ako rýchlosť, písmo v main menu,...
            Príkaz v konzole glxinfo | grep direct mi vypísal: direct rendering: No. Takže neviem. Príkaz glxgears mu zobrazoval okolo 1500 fps.
            Všichni mněli ruce od krve, jenom já hubu... :)
            • Re: Ati Radeon 8500 06.10.2007 | 10:29
              dusan   Návštevník
              Ak si inštaloval tie ovládače od fi. ATi tak si pomiešal verzie opengl tu ?pomôže? len odinštal proprietarnych a inštal --force(nasilu) mesa asi aj xorg-ati. Inak asi len reinštal.

              ps. určite by sa to dalo 3 príkazmi ale naozaj by si sa na to mal spýtať niekoho skúsenejšieho.
            • Re: Ati Radeon 8500 06.10.2007 | 17:04
              Avatar mmatko   Používateľ
              ja mam tiez atinu a bezim na open source driver v pohode, ale ppracer mi v ubu nesiel korektne (podobne, ako tebe), pritom direct rendering mi slape. U inych 3d hier som tento problem nemal... a zataz cpu pocas 'jazdy' tucniaka bola cca 30% (ak si dobre pamatam), takze to urcite nebolo sw renderovane...