radeon 9100 + ubuntu

Sekcia: Hardware a Drivery 13.10.2007 | 21:14
trulko   Návštevník
hello, pani.
pred 5 min som nainstaloval ubuntu 7.04 a som hotovy. poradi mi prosim niekto, ako nainstalovat driver, aky, odkial, ako na radeon 9100? diky
    • Re: radeon 9100 + ubuntu 13.10.2007 | 23:48
      WlaSaTy   Návštevník
      a čo, nefunguje ako má? ja som bol v tom že ubuntu zrobí všetko.
      • Re: radeon 9100 + ubuntu 14.10.2007 | 00:10
        Avatar Jaroslav Bernát BackTrack 3  Používateľ
        mno že by myslel 3D ovladač ?
        ked nevieš, tak nefušuj
        • Re: radeon 9100 + ubuntu 14.10.2007 | 00:27
          WlaSaTy   Návštevník
          ten opesource zvany ati alebo radeon? flrgx asi už nepodporuje 9100, aspoň to naznačuje výrobca.
          • Re: radeon 9100 + ubuntu 14.10.2007 | 00:41
            Avatar Jaroslav Bernát BackTrack 3  Používateľ
            mno jemu sa nepozdávala konfigurácia xorgu taká ako si ju systém vytvoril.. (asi preto že ma 800x600 pixelov :D )
            ked nevieš, tak nefušuj
            • Re: radeon 9100 + ubuntu 14.10.2007 | 00:44
              trulko   Návštevník
              veselu zabavu prajem, dik za pomoc. xorg je nastaveny v pohode, len neviem aky driver podporuje 9100
              • Re: radeon 9100 + ubuntu 14.10.2007 | 00:47
                WlaSaTy   Návštevník
                žeby opensource ovládače zvané ati alebo radeon?
              • Re: radeon 9100 + ubuntu 14.10.2007 | 00:48
                Avatar Jaroslav Bernát BackTrack 3  Používateľ
                tak to ti už neviem, ale viem ti povedať že ATI a LINUX+3D nejdu dokopy
                ked nevieš, tak nefušuj
                • Re: radeon 9100 + ubuntu 14.10.2007 | 00:52
                  WlaSaTy   Návštevník
                  dá sa to tvrdenie nejako podložiť? pri značne podobnej karte mi ubuntu fungovalo v pohode ale na macintoshi a iba chvilku..

                  • Re: radeon 9100 + ubuntu 14.10.2007 | 01:05
                    Avatar Jaroslav Bernát BackTrack 3  Používateľ
                    no pokial viem tak dve suverénne največšie firmy vo výrobe graf. čipov sú nVidia a ATI ...a myslím že nVidia je natom podstatne lepšie s podporov svojích čipov v linuxe ako konkurenčné ATI. a vždy ked som sa stretol s niekým kto si chcel v linuxe na ati nainštalovať 3d akceleraciu tak sa stretol automaticky s nejakým problémom ...tak preto :)
                    ked nevieš, tak nefušuj
                    • Re: radeon 9100 + ubuntu 14.10.2007 | 01:13
                      WlaSaTy   Návštevník
                      a na základe toho si vydedukoval že "ATI a LINUX+3D nejdu dokopy"? zabudol si povedať že si hovoril o ovládačoch od ati a nie ovládačoch pre ati. a ako som hovoril, tak som mal skúsenosti ktoré do tvojeho tvrdenia nezapadajú.

                      no ale k veci:
                      balík xserver-xorg-video-all by mal obsahovať xserver-xorg-video-ati. prečo to systém neponúkol je mi záhadou, ale zmena xorg by už mala byť ľahká.
                      • Re: radeon 9100 + ubuntu 14.10.2007 | 17:15
                        Avatar mmatko   Používateľ
                        presne - mam atinu a 3D islo v pohode na open source driveri (kubu + suse)... aj ked s limitovanym vykonom (ked porovnavam na fore)
      • Re: radeon 9100 + ubuntu 14.10.2007 | 00:12
        trulko   Návštevník
        mozno spravi vsetko,ale mne stale ide iba na 60Hz a rozlisenie 800x600
        • Re: radeon 9100 + ubuntu 14.10.2007 | 00:16
          Avatar Jaroslav Bernát BackTrack 3  Používateľ
          sudo dpkg-reconfigure xserver-xorg
          ked nevieš, tak nefušuj
          • Re: radeon 9100 + ubuntu 14.10.2007 | 01:48
            trulko   Návštevník
            nikto ma nikdy nepresvedci, ze ******** ubuntu je kvalitny system. sorac pani, ale je to ******* system pre ********* ludi - "hackerov" klik+klik+klik a nikto nevie, ani panbozko ani CNN co sa deje. dovi. back to slack. a vobec nic to nema s podporou ati alebo co, proste je to rigidne distro pre debilov.
            • Re: radeon 9100 + ubuntu 14.10.2007 | 11:46
              Avatar Jaroslav Bernát BackTrack 3  Používateľ
              :D pekne si tomu dal, a vysvetlíš nám že prečo ho potom používaš (alebo iba maš nainštalované) ?
              ked nevieš, tak nefušuj
              • Re: radeon 9100 + ubuntu 14.10.2007 | 12:44
                WlaSaTy   Návštevník
                nechaj ho tak, ubuntu je pre ľudí ktorý nemajú ani čas a ani chuť sa piplať s každou prkotinou a práve preto významne prispelo k rozšíreniu Linuxu. No a tá jeho reakcia zodpovedá jeho prezývke, najmä ak si uvedomíme že sa prezývky udelujú ostatnými členmi partie.
                • Re: radeon 9100 + ubuntu 14.10.2007 | 14:54
                  trulko   Návštevník
                  SOCKET: Ubuntu vazne nevie spolupracovat s ati a neda sa vobec nastavit ine rozlisenie ako je 800x600 ,ale to nieje ten hlavny problem,ale ta 60Hz frekvencia ma znervoznuje. WLASATY: Trulko som si dal sam ,lebo v ubuntu som novy a inac mam VS a tvoje blbe pripomienky ma nezaujimaju.Ja som k vam prisiel po radu,a nie nato, aby si sa tu zabaval.Asi nato je tu to forum. Wlasaty asi mas preto taku prezyvku ,lebo si plesaty vsak:D back to slack. !!!!!!
                  • Re: radeon 9100 + ubuntu 14.10.2007 | 15:11
                    WlaSaTy   Návštevník
                    á, už sme to pochopili aj my čo máme schízu. Vravíš že sa navraciaš k slacku ktorý ti asi viac vyhovuje. Ale prečo? Máš neštandardnú grafiku ku ktorej sa ti v *buntu nechcelo nahodiť ovládač a zmeniť pár riadkov a za to skutočne *buntu nemôže. Dostal si radu ktorý balík to je, ak nevieš ako ho nainštalovať, tak si to mal povedať . To klikadlo je prístupné z menu a obsluhovať ho zvládne každý.

                    Mimochodom, pokiaľ máš ten dojem že sa zabávam na tom ako som pre teba vyhľadal presný balík a ovládačom, tal ka mám rovnaký pocit. Akosi nie je badať žiadna snaha že by si chcel riešiť daný problém, skôr tu živíš flame. A navyše máš pravdu ako vždy, plešina začína za štvrť metrom.
                  • Re: radeon 9100 + ubuntu 14.10.2007 | 20:32
                    Avatar Jaroslav Bernát BackTrack 3  Používateľ
                    ajked atini nemusím ale som si istý že to rozlíšenie sa dá spraviť :)
                    ked nevieš, tak nefušuj
                • Re: radeon 9100 + ubuntu 14.10.2007 | 15:05
                  Avatar peminator   Používateľ
                  paaani kto si daate poradit... ak mate dost konfigov cez textovy rezim sudo sem sudo tam.... openSuSE 10.3 ma instalacku aj na jenno cd. napr s prostredim gnome (ako ubuntu) alebo aj s kde ako kubuntu... sice v tom jennom cd nieje iny jazyk len english ale to sa lahko uz doplni.... ak teda chcete normalny a dobry system....

                  ak chcete klik klik pre volov skuste freespire ale pozor, z mojej skusenosti sa na tom trosku vedia zblbnut drivery

                  • Re: radeon 9100 + ubuntu 14.10.2007 | 20:45
                    skywaker   Návštevník
                    povodne som chcel napisat ze ak si dobry v slackovi ktoreho konfiguracia je zcista commandline tak nakonfigurovat ubuntu by nemal byt problem. mam ubuntu rad ale nejake tie problemy s ubuntu podobne som mal s nvidiou a tiez aj s radeonom.. ide o to ze standartny driver nv alebo radeon funguje dobre ale fglrx ci nvidia niekedy nefunguje jak ma aj ked su nainstalovane..vypise nejaku cudnu hlasku.. tusim co som pozeral tak drajvre su nainstalovane v ubuntu v /lib/modules/restricted a tie tam su a grafika nic...nie som proti ubuntu ale niekedy sa pritrafi aj toto v tomto ospevovanom distre... problemy s frekvenciou ovsem tusim by v ubuntu nemali byt skor mam taketo skusenosti v Suse a to maju so suseckom mnnohi ktory maju LCD, kedze to si tam nahadze okerm kalsikeho nastavenia aj nejake modeline ci co... slackware je super ale su tam problemy s jadrom takze az take lahke nahodit fglrx nebude... ja mam zenwalka a tam mam zase problemy s klasickym open source driverom radeon.. teda v inych distroch mi da open source driver v fglrx aj vez 1900fps bez problemov ide aj Compiz ale v zenwalkovi posledou dobou nejde ani tento driver a tusim ani v slackovi... teda co distro to ine problemy.. ubuntu by som preto hned nezatracoval..
                    • Re: radeon 9100 + ubuntu 14.10.2007 | 21:37
                      skywaker   Návštevník
                      odporucam to urobyt takto:

                      pozriet do xorg.conf a potom

                      cd /etc/x11
                      cp xorg.conf xorg.conf.old
                      xorgconfig

                      a potom porovnat co sa zmenilo
                      a popr. poupravovat
                      chyby budu najskor tym ze ubutnu si tam dalo info o modeline teda preferovane videorezimy... okrem tych ktore tam maju byt...
                    • Re: radeon 9100 + ubuntu 15.10.2007 | 00:01
                      Avatar mmatko   Používateľ
                      a to maju so suseckom mnnohi ktory maju LCD, kedze to si tam nahadze okerm kalsikeho nastavenia aj nejake modeline ci co...

                      nie je problem obist konfiguracny nastroj (sax2) a konfigurovat manualne...