Intalácia a rozbaľévanie archívov

Sekcia: Ostatné 19.05.2005 | 23:15
Peter   Návštevník
Nemám ani šajnu o tom ako v Debiane rozbaľovať archívy a potom ich nainštalovať. Mám notebook s nainštalovaným Debianom ale keďže je to pracovný notebook nemám prístup k rootovskému heslu. Mám šancu vôbec niečo inštalovať bez nutnosti zadávania hesla? Nesmiem však nič poškodiť lebo mi hrozí pokuta od prenajímaťeľa notebooku. Stiahol som si pozadie kočiace koncovkou .tgz a neviem ho rozbaliť. Čo s ním teraz? P.S. : Celkom solídne rozumiem OS Windows ale Linuxu vôbec.
    • Re: Intalácia a rozbaľévanie archívov 19.05.2005 | 20:44
      peter golis   Návštevník
      takze instalovat graficke temy mozes, ale baliky nie. a bez pristupu ako spravca systemu to ani nebudes moct. balik .tar.gz (skratena koncovka .tgz) sa rozbaluje tar xvfz balik.tar.gz co s tym potom je popisane s najvecsiou pravdepodobnostou na stranke odkial si to stiahol, alebo v subore README. PS.: kamarat mal podobnu vec. notebook debian, velmi dobre spraveny. mal len jednu nevyhodu. ked ho zapol tak mal standardne aktivovanu wifi kartu a bluetooth, mozno aj infra red. ale ta wifi strasne vybijala baterku. mas to aj ty?
      • Re: Re: Intalácia a rozbaľévanie archívov 19.05.2005 | 22:14
        Peter   Návštevník
        Ja robím pre jednu spoločnosť, ktorá spolupracuje s firmou Swan a tá zabezpečila notebooky IBM X31 aj z nainštalovaným Debianom. Samozrejme, že nemám prístupové práva (root). Je to aj logické, lebo nakonfigurovať Linux Debian nie je až také ľahké ale pokaziť to ide určite ľahko. Spoločnosť pre ktorú robím má veľa externých spolupracovníkov ( ja patrím k nim) a začali by sa množiť problémy s užívaťeľmi, lebo veľa z nich nerozumie ani Windowsu nieto ešte Linuxu. Bluetooth aj Wifi sa dá vypnúť - tak je to asi nakofigurované. Bluetooth sa vypína priamo z predvolenej klávesy a WiFi pomocou okna Sieťové pripojenia. Na notebooku sú podsvietené ikony a preto viem, že dané zariadenie buď ide alebo je vypnuté.
        • Re: Re: Re: Intalácia a rozbaľévanie archívov 19.05.2005 | 23:00
          peter golis   Návštevník
          presne tak to bolo. az na jednu vec. pri starte notebooku sa aktivovala aj wifi siet a clovek ju musel vypnut.
          • Re: Re: Re: Re: Intalácia a rozbaľévanie archívov 19.05.2005 | 23:15
            Peter   Návštevník
            Neviem ako u tvojho kamaráta ale u mňa to má dôvod. Keď zapnem notebook v kancelárii v ktorej máme wifi signál, automaticky sa naňho notebook napojí a ja som okamžite v sieti firmy Swan a mám aj prístup na internet. Ono by to nebol problém keď by som to musel aktivovať ručne, ale ako som už spomínal, pre našu firmu pracuje veľa počítačových laikov (hlavne ženy) a tie by ustavične otravovali technikov, že im to zase nejde... Preto to asi dotyčná firma nakonfigurovala tak aby pripojenie bežalo hneď po štarte. Ale keď bežím cez Bluetooth v "teréne" na bateriu, tak to vypínam.