vzdialene prihlasenie SSH

Sekcia: Konfigurácia 23.10.2007 | 17:37
Avatar Angel182 Ubuntu  Používateľ
dobry den
chcel by som sa zo skoly vydialene prihlasovat na svoj PC na intraku a potrebujem vediet ako.

mam taketo podmienky:
-PC na izbe mam cez DHCP
-mam tam linux ale v skole mame windowsy . ciye ci treba na winoch nieco instalovat
-a ak by ste vedeli ako sa da spravit taka vec ze 'wake up on LAN'
cize co mam nastavit .

chcel bz som sa prihlasovat cey ssh alebo openssh prosim poradte

mam ubuntu 7.10

    • Re: vzdialene prihlasenie SSH 23.10.2007 | 18:51
      Avatar Dare_devil Debian, OpenSuse  Používateľ
      nepracoval som s tym, iba so ssh z linuxu na linux. ale nezda sa mi zeby sa to dalo.. predsa len nejako by si sa tam musel prihlasit, neviem ci by fungovalo ssh user@ip a potom heslo.. ked sa to bude dat tak budem milo prekvapeny a budem sa na sestrinom pc zdokonalovat ked jej budem robit zle z vedlajsej izby :D
      There is no flag large enough to cover the shame of killing innocent people
    • Re: vzdialene prihlasenie SSH 23.10.2007 | 19:19
      Avatar srigi   Používateľ
      Do windowsu existuje SSH klient a vola sa Putty. Len neviem ako obydes NAT (ak nemas doma a v skole verejne IP co je takmer na 99% iste). V tom pripade je treba u oboch providerov poziadat o forwardovanie potrov (stacia tusim 2 porty, cisla 21 a 22), alebo rozbehat VPN.
      • Re: vzdialene prihlasenie SSH 25.10.2007 | 13:44
        lieko   Návštevník
        21 ? - to je ftp :) , 22 staci

        problem s natom sa da obist cez ssh tunnel - ale na jeho vytvorenie potrebujes server s verejnou ip a ssh kontom
    • Re: vzdialene prihlasenie SSH 23.10.2007 | 19:40
      Avatar milossramek kubuntu, debian  Používateľ
      Podstatne je, ci je tvoj pocitac viditelny zvonka, teda ci ho aspon mozes pingnut (ping ma aj windows).
      Ak ano, tak vsetko pojde - putty je urcite dobra volba.

      Ak ho pingnut nemozes, tak si musis spravit tunel - na ten ale potrebujes treti pocitac.
      • Re: vzdialene prihlasenie SSH 23.10.2007 | 20:41
        Avatar Angel182 Ubuntu  Používateľ
        moj PC ma akoze verejnú IP ale pr kazdom spojení sa mi zmení IP dalo by sa to nejako vymysliet. ja mam ip z rozsahu 152.193.x.x . a v skole neviem ci je nainstal. nejaky prog. na win SSH a v skole nemozem instalovat nic.
        a dalo by sa pripojit podla nazvuPC angel@<nazovPC>:~$ ajked budem mat dynamicku IP?
        a este ako sa vzdialene zapina PC cez SSH ???
        • Re: vzdialene prihlasenie SSH 23.10.2007 | 21:41
          Avatar srigi   Používateľ
          Existuje akasi webova sluzba, ktora pomocou daemona na klientskom PC udrziava stale domain-name vo vonkajsom Internete aj ked sa zmeni IP ktoru dostavas od ISP pri nadviazani spojenia. Pisalo sa o tom na Roote.
        • Re: vzdialene prihlasenie SSH 23.10.2007 | 21:44
          Avatar lime Debian 3, Red Hat 6, Fedora Core 3  Používateľ
          na WOL ti netreba ssh

          nainstaluj si tieto balicky

          apt-get install etherwake wakeonlan

          Zapni podporu v BIOSE, ak mas starsiu kartu ta ju musis prepojit kablikom

          KERNEL
          acpi=on
          MODULY
          enable_wol=1

          pridaj MAC do

          /etc/ethers

          Stroj vypinaj

          poweroff abo shutdown -h now

          a zapnes ho

          etherwake <MAC>
          alebo

          etherwake <host>
          alebo

          wakeonlan -i <IP> <MAC>

          Good luck :))
          Prejdite z modrej obrazovky k linuxu :))
          • Re: vzdialene prihlasenie SSH 23.10.2007 | 21:48
            Avatar srigi   Používateľ
            Ale potrebuje na to zvonka viditelny PC.
            Inak dik za navod, zide sa.
            • Re: vzdialene prihlasenie SSH 23.10.2007 | 21:58
              Avatar lime Debian 3, Red Hat 6, Fedora Core 3  Používateľ
              este sa hodi aj

              apt-get install ethtool

              kontrola karty

              ethtool eth0

              a prepnutie do Magic Paketu

              ethtool -s eth0 wol g

              ta to je asi vsetko :))
              Prejdite z modrej obrazovky k linuxu :))
            • Re: vzdialene prihlasenie SSH 23.10.2007 | 22:21
              Avatar samox86 arch, debian  Administrátor
              1. predpokladam ze nemas verejnu ip - to znamena ze potrebujes preportovat port 22 na ip tebe pridelenu (port 22 ti ale nik neda, musis preto vyuzit nejaky odveci port a pripajat sa ten. na pc nastav aby ssh na nom pocuvalo...) tvoja ip je ale zakazdim ina. riesenie je nastavit na pc pevnu ip.

              2. zapinaie pc - pisal si ze ho chces zapnut zo skoly - cize z windowsu. pc sa zapina prijmom wol packetu. ten mozes odoslat z tejto stranky http://www.depicus.com/wake-on-lan/woli.aspx (alebo si tam stiahni aplikaciu na windows ktora ho odosle) otazne je ci sa ten packet dostane cez firewall az na tvoj pc ???
              lnx.sk - virtualne servery; Lnx@Lnx.sk
              • Re: vzdialene prihlasenie SSH 24.10.2007 | 15:58
                Avatar Angel182 Ubuntu  Používateľ
                diki za rady vyskusam a uvidime
                • Re: vzdialene prihlasenie SSH 24.10.2007 | 16:20
                  m4rtin.m   Návštevník
                  ak mas na domacom internete dynamicku IP adresu (vzdy sa ti meni) tak sa zaregistruj do niektorej sluzby ktora poskytuje pevnu ipcku. (Dyndns.org , no-ip.com)

                  ked sa zaregistrujes, bude ti pridelena URL adresa, ktora bude presmerovana na tvoju dynamicku IPcku. Potom si nastavis v domacom routeri (alebo linuxovom servri) aby sa pripajal na tu sluzbu a posielal tam tvoju sucastnu dynamicku adresu. Jak mas modem tak mas asi smolu.

                  V rutri nastavis virtualny server ze napr. pakety z vonka do portu 876 budu presmerovane na 192.168.0.7:876

                  No a potom sa mozes odkialkolvek z internetu pripojit na tvoju URL adresu :876 a si doma.

                  Este mozu nastat problemy ak si v skole za proxy (alebo niecim inym).
                  Ale to sa tiez da vyriesit
                  • Re: vzdialene prihlasenie SSH 25.10.2007 | 02:45
                    Avatar superlamer Debian RedHat FreeBSD  Používateľ
                    hmm no neviem, ale ak som spravne pochopil tote internety, a zvlast dhcp, tak to chapem tak, ze pc nema ziadnu ip, ale pri bootovani tu ip ziska pomocou dhcp requestu. a teda na aku ip budes posielat wol requesty ked tu ip dostanes az po nabootovani stroja...?
                    <pre>bash# grep initdefault /etc/inittab id:0:initdefault:</pre>
                    • Re: vzdialene prihlasenie SSH 25.10.2007 | 03:01
                      Avatar superlamer Debian RedHat FreeBSD  Používateľ
                      to len tak pre zabavu... tak by som to riesil ja s dynamickou ip

                      #!/bin/bash
                      #
                      # subor so starou ip
                      LOG_IP=~/log/moja_ip
                      # aktualna ip (akoze na eth0)
                      CUR_IP=`ifconfig | grep -A1 eth0 | grep inet | awk '{ print $2 }' | awk -F: '{ print $2 }'`

                      # to ked sa spusta 1x skript
                      if [ ! -f $LOG_IP ]; then
                      echo $CUR_IP > $LOG_IP
                      exit 0;
                      fi

                      OLD_IP=`cat $LOG_IP`

                      # ak su ip rozdielne, tak si novu posleme mailom
                      if [ '$CUR_IP' != '$OLD_IP' ]; then
                      echo "Moja nova IP je $CUR_IP" | mail -s "Nova IP" moj@mail;
                      fi

                      exit 0


                      a dat to do cronu...
                      <pre>bash# grep initdefault /etc/inittab id:0:initdefault:</pre>
                      • Re: vzdialene prihlasenie SSH 25.10.2007 | 08:44
                        Avatar lime Debian 3, Red Hat 6, Fedora Core 3  Používateľ
                        Este osetrit to, aby to nebralo alias eth0:x :))
                        Prejdite z modrej obrazovky k linuxu :))
                        • Re: vzdialene prihlasenie SSH 26.10.2007 | 20:20
                          Avatar superlamer Debian RedHat FreeBSD  Používateľ
                          heh dostal si ma :))

                          CUR_IP=`ifconfig | grep -A1 'eth0 ' | grep inet | awk '{ print $2 }' | awk -F: '{ print $2 }'`
                          <pre>bash# grep initdefault /etc/inittab id:0:initdefault:</pre>
    • Re: vzdialene prihlasenie SSH 25.10.2007 | 20:46
      WlaSaTy   Návštevník
      no, diskusia bola pekne zapadnutá prachom ale netuším prečo ju niekto obnovil.

      ale k veci:
      1) tá IPka 152.193.X.X patrí niečomu v Amerike a je verejná takže spojiť sa na ňu nie je problém.
      2) Wake On Lan nezvykne preliezť cez jediný router, veď ako by to dopadlo keby sme vyslali broadcast do internetu. Elektrárne by nás udali Grínpísu.
      3) na prepojenie počítačov sa dá použiť buď tunelling cez SSH alebo VPN (hoci aj hamachi alebo OpenVPN, možno aj to čo je priamo v ssh)


      Takže aby sme sa mohli pripojiť na intrák, tak musíme mať zapnuté PCdlo alebo si ho zapnúť cez nejakú krabičku (hoci aj cez modem/mobil). A prepojenie? Najvhodnejšie je zabezpečiť si zadarmové hostname cez webovú službu hoci aj NO IP.com . Potom stačí pripojiť sa na tú vlastnú adresu cez putty, spustiť X11VNC a cez VNC klienta sa pripnúť na localhost (ssh to prepne na vzdialený PC). A aby som nezabudol, v Putty alebo inom ssh klientovi je potrebné nastaviť tunelovanie daného portu. To je najviac muziky za najmenej peňazí (roboty).

      Ja to tak používam, až na to že mám stroj stále zapnutý. Mac Mini mi žerie cca 20W v špičke, kto ma prekoná?
      • Re: vzdialene prihlasenie SSH 26.10.2007 | 11:34
        Avatar Miroslav Bendík Gentoo  Administrátor
        Mac Mini sa dá kúpiť jedine v BA, alebo sú aj inde na slovensku predajne? Chcel by som si také niečo malé s nízkou spotrebou kúpiť.
        • Re: vzdialene prihlasenie SSH 26.10.2007 | 23:30
          WlaSaTy   Návštevník
          Internet, milý watsone. Aj cez internet sa dá nakupovať.

          a spotreba? to čo mám ja sa už nevyrába a posledné nové kúsky aby človek hľadal na froogle.
      • Re: vzdialene prihlasenie SSH 26.10.2007 | 11:49
        Avatar srigi   Používateľ
        Mno moj domaci servrik zere 30W v idle, co je IMO celkom vhodne pre 24/7 prevadzku.
      • Re: vzdialene prihlasenie SSH 26.10.2007 | 16:23
        Avatar samox86 arch, debian  Administrátor
        ja som toskusal cez no-ip ale mam pocit ze vsetko co robi je, ze posle REDIRECT prehliadacu... (a to je nanic)
        lnx.sk - virtualne servery; Lnx@Lnx.sk
        • Re: vzdialene prihlasenie SSH 26.10.2007 | 23:33
          WlaSaTy   Návštevník
          no, pocit je jedno a popis služby je druhé. no-ip uchováva DNS záznamy pre ľudí s dynamickou IPkou, škoda že si to neskúsil poriadne a ani neprečítal niečo o službe a nastavení.