nutnost SWAPka???

Sekcia: Hardware a Drivery 27.10.2007 | 14:17
Payne   Návštevník
caute,

chcem sa spytat, ci pri velkosti ramky 2GB je este nutny SWAP???
    • Re: nutnost SWAPka??? 27.10.2007 | 14:21
      Avatar Peter Rozum Arch Linux  Používateľ
      osobne mam 1gb ram a este som nepostrehol aby mi system swapoval. problem by mohol nastat pri suspend to hdd, ale to sa tusim da obist.
      Everything is proceeding as I have foreseen.
    • Re: nutnost SWAPka??? 27.10.2007 | 14:44
      qw11   Návštevník
      Zalezi od pouzitia pc ale tiez si myslim ze pri 2GB to uz nieje potrebne ak nepouzijes to suspend to hdd(ci ako to je). Ovsem ak mas dost miesta na hdd tak pouzitim nic nepokazis(nespomalis).
    • Re: nutnost SWAPka??? 27.10.2007 | 15:10
      Avatar Frantisek Klabzuba Debian  Používateľ
      swap = kolko pamate chces - kolko pamate mas

      chces viac ako 2gb pamate?
    • Re: nutnost SWAPka??? 27.10.2007 | 15:45
      WlaSaTy   Návštevník
      Áno, napríklad ak ti chýbajú indexy v databáze ktorá má nad 5 Gb.

      Ale k veci, nainštaluj si mrtg + sntp a sleduj bežné a aj kritické zaťaženie systému. Podľa toho sa môžeš rozhodnúť ak Ti nestačí htop. A k suspend to disk? Pochopiteľne áno.
      • Re: nutnost SWAPka??? 27.10.2007 | 22:13
        Avatar superlamer Debian RedHat FreeBSD  Používateľ
        schvalne som si pozrel tie grafy. pri 1GB ram som mal (zatial) najvacsie vyuzitie swapu 41.1 MB. aj ked to moze byt anomalia, pretoze mi obcas v mrtg vyskocia divne hodnoty, hlavne po vypnuti pc...
        <pre>bash# grep initdefault /etc/inittab id:0:initdefault:</pre>
        • Re: nutnost SWAPka??? 28.10.2007 | 15:37
          WlaSaTy   Návštevník
          40Mb využitého swapu je len info že na ten swap systém ťukol. Inak pri vypnutí PC sa do MRTG nenahodia na konci nuly že by bolo zjavné či sa ten stroj vypol, mrtg je pre stroje čo bežia 7x24 takže sa na takúto vec mierne povedané zabudlo. mne to bude robiť dokým si to sám neopravím.
    • Re: nutnost SWAPka??? 27.10.2007 | 23:00
      Avatar srigi   Používateľ
      Tento typek mal iste problemy bez SWAPU. Citujem >>

      Zhruba před týdnem jsem si koupil nový procesor, čímž jsem dokončil menší inovaci mé sestavy, kterou jsem kupoval o prázdninách 2005. Jen tak abych to shrnul, takhle to šlo postupně:
      11.04. - dalších 2×512 MiB RAM, takže celkem 2 GiB
      23.07. - nová grafika Gainward 8484-Bliss 8600 GT Golden Sample nahrazuje starou MSI GeForce PCX-5750
      19.10. - nový procesor AMD Athlon 64 X2 4200+, nahrazuje 3000+


      Nepotěšil mě ale oom-killer, kterej nechal kompilaci rb_libtorrent vytuhnout systém. Nechal jsem ho šrotit 20 minut, kurzor se sem tam pohnul, ale nedalo se nic dělat. Vím, že 5 dní uptime není žádnej zázrak, ale stejně. Zakompiloval jsem do jádra zpátky podporu pro swap a odkomentoval ve fstabu 1 GiB swapovací oddíl a je dobře...
      • Re: nutnost SWAPka??? 28.10.2007 | 15:39
        WlaSaTy   Návštevník
        a ja také problémy nemám. swap nemusím, posledne som ho potreboval niekedy pred dvoma rokmi (linkovanie xwindows v gentoo na stroji s RAM pod pol giga).
        • Re: nutnost SWAPka??? 30.10.2007 | 20:25
          Avatar srigi   Používateľ
          A co kompilacia OpenOffice?
          • Re: nutnost SWAPka??? 30.10.2007 | 21:02
            WlaSaTy   Návštevník
            tú komplikáciu som robil na inom počítači.

            a ty si ten swap kedy potreboval? to že sa tradujú v dnešnej dobe báchorky o rôznych hovadinách je fakt, medzi ne patrí aj obľúbená "prečo môj LCD zobrazuje len 60Hz keď grafika dokáže 120Hz" alebo "dokáže xvidtune naozaj zlikvidovať môj nový monitor?". áno, je to rovnaký offtopic ako povinnosť používať swap. kto má na to dôvod, nech si ho používa a kto má podozrenie na to že ho bude používať, nech si ho nevyhadzuje z kernelu. ja ho tiež nepoužívam vždy, len keď potrebujem tak si zapnem swapovanie do súboru alebo na voľnú partíciu (ak sa mi kvôli tomu oplatí hoci aj raid rozdeliť) ale to už musí mať veľmi pádny dôvod.
            • Re: nutnost SWAPka??? 31.10.2007 | 06:30
              Avatar LUcoRP Debian, *Ubuntu, Android  Administrátor
              no ja ho vyuzivam pravidelne, mam 1gb ram a pri emulacii inych os ci uz cez virtualbox, alebo vmware si zakazdym zozere celu ram + takych 100 - 700 mb swapu.
              git blame | Muj Desvorc je vetsi nez tvuj!
              • Re: nutnost SWAPka??? 31.10.2007 | 22:02
                WlaSaTy   Návštevník
                Ono nie je problém nastaviť virtualizátoru aby používal toľko ram koľko mu stačí. Mne z 1Gb stačí na MAC OS X v pohode 300 až 400 Mb a neswapuje ani jeden. Ale na druhú stranu si nespúšťam vo virtualizátore ten OS čo bez swapu ani nefunguje.

                Ak však niekto používa zveriny typu dva až tri OS spustené vo virtualizátore tak by mal pouvažovať nad dokúpením RAM, to sa mu potom zdvihne výkon že by jeden neveril. Holt, nie každý pri kúpe HW dokáže zohľadniť požadované parametre, najmä ak ho má len na zábavu a nie ako pracovnú stanicu.
    • Re: nutnost SWAPka??? 31.10.2007 | 12:49
      Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ
      ja mam tiez 2GB ramky a aj 2GB SWAPU ale zatial som si nevsimol ze swap bol pouzity, jedine ked pouzivam spomenute SUSPEND TO HDD (pouzivam stale)

      teda ak budes PC vypinat a nie hybernovat swap ani nemusis mat ale ak mas 3 x 300 GB HDD (moj pripad) tak som si ho daj (co ak sa zide a ubudnutie 2GB pri 900 GB kapacite je nepovsimnutelne)
      Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
    • Re: nutnost SWAPka??? 31.10.2007 | 13:20
      Avatar driller Ubuntu, OpenSuSE  Používateľ
      takto by som to zhrnul:

      o par rokov, ked na ten stroj nainstalujes distro, ktore bude v tej dobe aktualne, tak ten swap budes zrejme potrebovat :-)
      • Re: nutnost SWAPka??? 31.10.2007 | 15:51
        Avatar uid0 Debian  Používateľ
        buducnost stoji na jave alebo windowsoch?
        Debian. apt-get into it…
        • Re: nutnost SWAPka??? 31.10.2007 | 15:59
          lieko   Návštevník
          buducnost stoji na bezdiskovej stanici
          • Re: nutnost SWAPka??? 31.10.2007 | 16:20
            Avatar Samuel BWPOW Kupka Almalinux, OpenWRT  Používateľ
            alebo bezuzivatelskej, cim by sa vyriesila vacsina problemov moderneho softveru :)
            Strach dát najevo své pocity a zjednat si u druhých respekt je jedním z problémů civilizovaného člověka, který se naučil zpochybňovat svou vlastní pravdu pro zdání objektivity
    • Re: nutnost SWAPka??? 31.10.2007 | 18:01
      Avatar Miroslav Bendík Gentoo  Administrátor
      192MB RAM, KDE, SWAP som na tom stroji vôbec nepotreboval okrem suspend2 (dá sa nakonfigurovať samozrejme aj na zápis do súboru)