Kernel a moduly

Sekcia: Hardware a Drivery 27.10.2007 | 17:37
MiBy   Návštevník
Dobry den,
rad by som sa spytal na jednu otazku. Stojim pred kompilaciou Vanilla kernelu 2.6.18 stable a rozmyslam nad jednou alternativou.

Myslim, ze by bolo ovela jednoduchsie a prehladnejsie, keby som si stiahol kernel, uplne zakladny, ktory podporuje len pridavanie modulov a pozna typ root FS (potrebuje este nejaku vlastnost pre chod systemu?). Tym padom by bol kernel uplne jednoduchy a uplne maly a vsetko by sa natahovalo z modulov. Bolo by toto mozne takto spravit? A ak ano, aky kernel odporucate?

Myslim, ze by mozno bolo dobre skompilovat nejaky stary kernel (s podporou modulov a root FS, potrebuje este nejaku vlastnost?) a donho nadupat vela modulov.

Viem, ze by bol pomalsi start, ide mi len o to, ci sa to da. Ci je toto mozne? A aku vlastnost jadra este potrebujem?

A ake su este negativa?

Dakujem.
MiBy
    • Re: Kernel a moduly 27.10.2007 | 17:52
      Avatar srigi   Používateľ
      Pozri si co dava chalan do kamikaze26kernel-u. Daj si vyhladat retazec 15:54:57, aby si to v tej diskusii nasiel.
      • Re: Kernel a moduly 27.10.2007 | 21:56
        Avatar superlamer Debian RedHat FreeBSD  Používateľ
        hmm a to akoze co ma byt? na co?
        <pre>bash# grep initdefault /etc/inittab id:0:initdefault:</pre>
        • Re: Kernel a moduly 27.10.2007 | 22:24
          MiBy   Návštevník
          To neries :)
        • Re: Kernel a moduly 27.10.2007 | 22:39
          Avatar srigi   Používateľ
          Maly prehlad patchov, o ktore by teoreticky mohol mat zaujem >> hrt, etx4, phc a podobne.
    • Re: Kernel a moduly 27.10.2007 | 22:06
      Avatar superlamer Debian RedHat FreeBSD  Používateľ
      >... keby som si stiahol kernel, uplne zakladny, ktory podporuje len pridavanie modulov...

      ???

      >... a pozna typ root FS...

      ???

      >... potrebuje este nejaku vlastnost pre chod systemu?...

      samozrejme, podporu tvojho hardwareu atd.

      > ... vsetko by sa natahovalo z modulov...

      nie prilis dobra vloba (disky, fs...)

      >... A ak ano, aky kernel odporucate?

      si vyber ftp://ftp.kernel.org/pub/linux/kernel/v2.6/, a uvidis, ktory ako ti ako pojde

      >... Myslim, ze by mozno bolo dobre skompilovat nejaky stary kernel (s podporou modulov a root FS, potrebuje este nejaku vlastnost?) a donho nadupat vela modulov.

      ???

      > Viem, ze by bol pomalsi start...

      chcel si povedat rychlejsi

      >... A ake su este negativa?

      ze ked si skompilujes jadro na aktualny hw, a potom si pridas nieco nove, tak s velkou pravdepodobnostou budes musiet znova kompilovat jadro

      ps: niekedy az zasnem, ake bludy niekto dokaze napisat...
      <pre>bash# grep initdefault /etc/inittab id:0:initdefault:</pre>
      • Re: Kernel a moduly 27.10.2007 | 22:14
        Avatar uid0 Debian  Používateľ
        >> ... vsetko by sa natahovalo z modulov...
        >nie prilis dobra vloba (disky, fs...)

        niekto tu este nepocul o initramfs...

        >> Viem, ze by bol pomalsi start...
        >chcel si povedat rychlejsi

        ze vy sa este furt idete posrat z tych stotin sekund...
        Debian. apt-get into it…
        • Re: Kernel a moduly 27.10.2007 | 22:26
          MiBy   Návštevník
          sry :)) ale je rozdiel ked sa mi nacitava Mandriva Linux za 40 sec ked sa mi nacitava Slack za 20 sec a ked si spravim vlastne hole jadro tak za 10 sec...je to dost...
        • Re: Kernel a moduly 28.10.2007 | 01:29
          Avatar superlamer Debian RedHat FreeBSD  Používateľ
          >>> ... vsetko by sa natahovalo z modulov...
          >>nie prilis dobra vloba (disky, fs...)

          >niekto tu este nepocul o initramfs...

          pocul, ale sak si precitaj co pise...

          >>> Viem, ze by bol pomalsi start...
          >>chcel si povedat rychlejsi

          >ze vy sa este furt idete posrat z tych stotin sekund...

          zo stotin sa posrat neda, ale za stotinu sa mozes lahko posrat. nehovorim, ze sa bootavnie zrychli niekolkonasobne, ale uzrcite sa to zrychli o viac ako len stotiny sekund. realne je to niekolko sekund. nikdy som to nemeral, pretoze mi je to fuck. ale naco budem natahavat 30 modulov pre wh, ktory som este ani v zivote nevidel, ked mi staci 10...
          <pre>bash# grep initdefault /etc/inittab id:0:initdefault:</pre>
          • Re: Kernel a moduly 28.10.2007 | 01:38
            Avatar uid0 Debian  Používateľ
            citam co pise a presne to chce, vsetko ako moduly

            btw ako sa ti dari loadovat moduly, pre hw, ktory nemas? a nie su prave na to aby si mal k dispozicii ovladace ku vsetkemu a aby si ich nemusel vzdy loadovat aj ked (zatial) hw nemas? pominiem to, ze moduly maju nejake volby a zakompilovanie ti v konfiguracii velmi nepomoze...
            Debian. apt-get into it…
            • Re: Kernel a moduly 28.10.2007 | 02:13
              Avatar superlamer Debian RedHat FreeBSD  Používateľ
              ok. som sa zle vyjadril. ocividne v to mam zmatok, takze jednoduchsie pre nho bude zakopilovat nevyhnutne veci priamo do jadra, ako robit nejaky initrd. ovladace pre via chipset mi bude urcite na prd, ked mam intel...

              bash# modprobe sr_mod
              bash# lsmod | grep sr_mod
              sr_mod 15524 0
              cdrom 36128 2 sr_mod,ide_cd

              bash# modprobe pcmcia
              bash# lsmod | grep pcmcia
              pcmcia 41260 0
              pcmcia_core 41756 1 pcmcia
              firmware_class 10112 1 pcmcia
              <pre>bash# grep initdefault /etc/inittab id:0:initdefault:</pre>
              • Re: Kernel a moduly 28.10.2007 | 10:28
                Avatar uid0 Debian  Používateľ
                ja nemusim robit nejaky initrd, za mna ho vytvori stroj

                nebudu ti chybat ovladace pre via chipset? a prirpravis sa o to, ze ti disk s tvojim linuxom nebude fungovat v inych strojoch... kazdy ocakava nieco ine, no
                Debian. apt-get into it…
                • Re: Kernel a moduly 28.10.2007 | 20:46
                  Avatar superlamer Debian RedHat FreeBSD  Používateľ
                  jeziiis, ako casto davas disk do inych pc? ja som mal na mysli klasicky desktop, co raz nainstalujem a bude tam kym neviem co. za zase nechytajme za slova...
                  <pre>bash# grep initdefault /etc/inittab id:0:initdefault:</pre>
                  • Re: Kernel a moduly 28.10.2007 | 20:57
                    Avatar uid0 Debian  Používateľ
                    ty si to v zivote este nepotreboval? no co, pisal som, ze kazdy ma ine poziadavky...
                    Debian. apt-get into it…
      • Re: Kernel a moduly 27.10.2007 | 22:22
        MiBy   Návštevník
        Preco nieje dobra volba aby sa vsetko natahovalo z modulov? Ide o to aby to bolo lepsejsie a prehladnejsie, pretoze ked je to v jadre natvrdo, tak musim prekompilovavat jadro v jednom kuse, pokial zmenim grafiku napr.

        2.4? 2.6? Na disketovych distrach sa pouziva napr. 2.0.35 je mensi a rychlejsi. V com je vlastne 2.6 lepsi od 2.4? Nemyslim changelog, ale vlastnosti jadra. Vacsia stabilita a zaplaty. Myslim, ze zaplaty mi budu na <> ak sa mi nikto nebude naburavat do PC alebo nebudem mat siet. Ako vlastne suvisi jadro s napr. najnovsim ProFTPd? Predsa jadro sa nezucastnuje na bezpecnosti cez siet?!?! A stabilita? Hmm, no neviem, ci by to padalo...

        Start by bol vole pomalsi :) lebo ked su veci v jadre natvrdo, je to rychlejsie, ako ked sa natahuju z modulov.

        Ide o to ze kernel je modularny, to znamena, ze ked to bude na baze modulov, nebudem musiet kompilovat jadro a o to ide... Myslel som, ze by to bolo tak lepsie - rychle a prehladne.

        PS: aj ja :)))
        • Re: Kernel a moduly 27.10.2007 | 22:27
          Avatar uid0 Debian  Používateľ
          ty mas jasno...
          Debian. apt-get into it…
    • Re: Kernel a moduly 27.10.2007 | 22:10
      Avatar uid0 Debian  Používateľ
      1) kazda rozumna distribucia dava do jadra co najmenej a zbytok ma v moduloch
      2) aky je podla teba datum? vies aky stary je 2.6.18?
      3) ty sa radsej drz balickov, ked si nevies ani zopovedat co by malo byt v kerneli
      Debian. apt-get into it…
      • Re: Kernel a moduly 27.10.2007 | 22:32
        MiBy   Návštevník
        1. njn, lenze kazda rozumna distribucia musi myslet aj na mna aj na teba aj na moju babku :) to znamena ze je tam milion podpory nepotrebnych veci, ktore spomaluju start
        2. sry :) tak teda 2.6.23.1 ak ti to pomoze, mal som na disku 2.6.18
        3. ach jaj, preco niektori linuxaci su takito? potom uz mi nic ine nezostava - iba sirit radkove hulanove reci :/
        • Re: Kernel a moduly 27.10.2007 | 22:36
          Avatar uid0 Debian  Používateľ
          ad 1) haha
          ad 3) ked nevies prijat pravdu, nie je to moj problem
          Debian. apt-get into it…
          • Re: Kernel a moduly 27.10.2007 | 22:41
            MiBy   Návštevník
            > ps: niekedy az zasnem, ake bludy niekto dokaze napisat...
            >
            > ty sa radsej drz balickov, ked si nevies ani zopovedat co by malo byt v kerneli

            sry, to mi nepomoze v mojej dileme! Ja sem pisem aby som dostal odpoved.
            • Re: Kernel a moduly 27.10.2007 | 22:46
              Avatar srigi   Používateľ
              Lenze ty si vobec nenapisal aky mas HW. Poziadavky na kernel pre POWER-DESKTOP su uplne ine ako pre NOTEBOOK.

              Ale vseobecne ti odporucam najnovsie 2.6.22 + CFS patch + (v pripade notebooku) powertop, SATA_spotreba.patch, USB_spotreba.patch, atd, atd.
              • Re: Kernel a moduly 27.10.2007 | 22:49
                Avatar srigi   Používateľ
                Heh, zabudol som >> najnovsiu ALSU. Vsak bol si kuknut ten kamikaze26kernel? Tam je toho este ovela viac a vsetko aj pre 2.6.22
            • Re: Kernel a moduly 28.10.2007 | 01:35
              Avatar superlamer Debian RedHat FreeBSD  Používateľ
              kontrolna otazka: na co sluzi jadro?
              <pre>bash# grep initdefault /etc/inittab id:0:initdefault:</pre>
        • Re: Kernel a moduly 27.10.2007 | 22:36
          Avatar uid0 Debian  Používateľ
          ad 1) haha
          ad 3) ked nevies prijat pravdu, nie je to moj problem
          Debian. apt-get into it…
      • Re: Kernel a moduly 27.10.2007 | 22:32
        MiBy   Návštevník
        1. njn, lenze kazda rozumna distribucia musi myslet aj na mna aj na teba aj na moju babku :) to znamena ze je tam milion podpory nepotrebnych veci, ktore spomaluju start
        2. sry :) tak teda 2.6.23.1 ak ti to pomoze, mal som na disku 2.6.18
        3. ach jaj, preco niektori linuxaci su takito? potom uz mi nic ine nezostava - iba sirit radkove hulanove reci :/