je mozny okamzity zapis na USB kluc? (Ubuntu)

Sekcia: Hardware a Drivery 29.10.2007 | 01:18
proof   Návštevník
Som zvyknuty vyberat USB kluc bez klikania na nejake ikonky. Vo Win to nie je problem kedze standardne su write cache vypnute a vsetko sa hned zapise, resp. vidim ze kym mi LEDka na kluci blika tak zapisuje.
V Ubuntu sa vsak data zapisu az po kliknuti na Eject (ihned sa zapisuju ak je to nieco velke).
Rad by som to nejak nastavil, aby sa data zapisovali hned a nemusel som nutne kliknut na Eject na to aby sa zapisali. Teda aspon pre istotu. Skusal som nejake options a nieco pridat do fstab ale bez uspechu.
Diky
    • Re: je mozny okamzity zapis na USB kluc? (Ubuntu) 29.10.2007 | 09:16
      Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
      pockaj pockaj ako to myslis?

      mam greenie (zalozene na ubuntu), a predtym som pouzival dlho ubuntu. hodil som klucik, hned spoznalo, a zapisoval som. bez nejakych problemov... ked som dal odpojit tak odpojilo, ked som ho vytiahol a znovu zasunul tak ho zas spoznalo... kde je problem?

      inak skus nam povedat aku mas verziu ubuntu
      • Re: je mozny okamzity zapis na USB kluc? (Ubuntu) 29.10.2007 | 21:37
        m4rtin.m   Návštevník
        >>Rad by som to nejak nastavil, aby sa data zapisovali hned a nemusel som nutne kliknut na Eject na to aby sa zapisali.
        >ked som dal odpojit tak odpojilo, ked som ho vytiahol a znovu zasunul tak ho zas spoznalo... kde je problem?

        Clovece precital si vobec otazku?

        k veci:

        nasiel som ti tento navod
    • Re: je mozny okamzity zapis na USB kluc? (Ubuntu) 29.10.2007 | 09:26
      Avatar borg Fedora  Administrátor
      pouzi prikaz sync pred vytiahnutim.
      • Re: je mozny okamzity zapis na USB kluc? (Ubuntu) 29.10.2007 | 15:12
        Dušan   Návštevník
        Booooože môj - to sú odpovede - jeden (podotýkam z absolútne jasnej otázky) nepochopil o čo ide a druhý na otázku: "nechcem sa škrabať ľavou rukou za pravým uchom" odpovedá: "tak sa škrab pravou rukou za ľavým uchom".

        Ono by to síce bolo absolútne najvhodnejšie nastaviť priamo v hal (čo ale bohužiaľ netuším, že ako) a iná varianta, že do /etc/fstab do sekcie kde je USB kľúč dáš parameter flush (ak máš jadro >2.6.20) ináč tam dáš sync (čo je ale blbšie ako flush).
        • Re: je mozny okamzity zapis na USB kluc? (Ubuntu) 29.10.2007 | 22:51
          WlaSaTy   Návštevník
          asi mal na mysli použiť voľbu sync priamo pri pripájaní.:

          sudo mount /dev/sdb1 /mnt/sdb1 -t vfat -o sync

          alebo ako si naznačil, tak modifikovať hal tak aby pri detekovaní USB kľúča pridal voľbu sync, ale znižuje to životnosť USB klúčov.

          PS.: píšem z pameti, nechce sa mi hľadať kábel na prehrávač a ani na čítačku a ani na foťák a ani kartu a ani, ale manuál k príkazu mount funguje.
          • Re: je mozny okamzity zapis na USB kluc? (Ubuntu) 30.10.2007 | 09:05
            Dušan   Návštevník
            No - ja viem, že sync robí paseku - preto som aj napísal, že je to blbšia voľba - ale kedže ja fungujem na gentoo a netuším aký kernel má ubuntu (a ani sa mi to nechce hľadať) tak preto som napísal to čo som napísal. Lebo flush je práve tá správna voľba, ale funguje až od (tuším) jadra >2.6.20
            • Re: je mozny okamzity zapis na USB kluc? (Ubuntu) 30.10.2007 | 10:06
              open source   Návštevník
              ubuntu gutsy ma kernel 2.6.22
            • Re: je mozny okamzity zapis na USB kluc? (Ubuntu) 30.10.2007 | 21:16
              WlaSaTy   Návštevník
              Sync ako sync. Jeden je parameter v fstab alebo pri mounte a druhý je príkaz spúšťajúci sa každých cca 15 sekúnd v systéme. Ale ajtak vo všeobecnosti sa pre flashky začalo využívať niekoľko súborových systémov ktoré sú k nim šetrnejšie ako vfat a sync. Uvidíme či ich neprevalcuje cenová politika flash pametí a ignorácia zo strany redmondu.

              Bóže, koľko peniazov som ja dal kedysi za obyčajnú 128Mb kartu do foťáku a koľko teraz stojí gigo? Veď tie dáta uložené na flashke majú občas vyššiu hodnotu a tak sa niekedy kvôli pár sekundám neoplatí riskovať :) Ale to je môj súkromný názor.
          • Re: je mozny okamzity zapis na USB kluc? (Ubuntu) 31.10.2007 | 15:25
            Avatar Ladislav Michnovic SuSE  Používateľ
            [sudo mount /dev/sdb1 /mnt/sdb1 -t vfat -o sync

            alebo ako si naznačil, tak modifikovať hal tak aby pri detekovaní USB kľúča pridal voľbu sync, ale znižuje to životnosť USB klúčov.]

            Doporucujem pridat este parameter noatime, co prudko zvysuje rychlost kopirovania aj zivotnost kluca:
            sudo mount /dev/sdb1 /mnt/sdb1 -t vfat -o sync -o noatime
            Only man who sells empty boxes is the undertaker.