grafika SIS662 problem

Sekcia: Hardware a Drivery 30.10.2007 | 14:20
piiit   Návštevník
Zdravim.

Mam dosku Intel D201GLY (http://www.intel.com/products/motherboa … /index.htm) a snazim sa spojazdnit na nej grafiku pod kubuntu fiesty.
Pri volbe drivera SIS sa vertikalne zobrazia kmitajuce a preblikujuce pasiky tak cca 2 cm od seba (1280x1024). Pri znizeni rozlisenia zmiznu.
V control paneli mi indikuje ze vram je len 256kb, pritom mam 64 MB.
glxinfo vypise ze extensia GLX missing.....

Co s tym?
Zatial idem na driver VESA aspon mi tam nevyskakuju tie zvisle ciary, ale chcem to cele pouzit ako home box a potrebujem aj GLX....

dikes...
    • Re: grafika SIS662 problem 30.10.2007 | 21:00
      Avatar superlamer Debian RedHat FreeBSD  Používateľ
      kup si plnohodnotnu gk...
      <pre>bash# grep initdefault /etc/inittab id:0:initdefault:</pre>
      • Re: grafika SIS662 problem 31.10.2007 | 14:45
        piiit   Návštevník
        Vdaka, to sa neda, je integrovana a nemam volny slot na dalsiu grafiku.
        Ine nazory ??
        • Re: grafika SIS662 problem 31.10.2007 | 16:43
          Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ
          kup si novy comp, ale nie to bol iba for
          skusal si tento prikaz ??
          sudo dpkg-reconfigure -phigh xserver-xorg
          dufam ze som sa nepomylil (mne to pomohlo s 6600gt este na ubu EDGY EFT)
          Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
          • Re: grafika SIS662 problem 31.10.2007 | 17:03
            piiit   Návštevník
            hm, ziadna zmena. Stale detekuje iba 256kB RAM. Ovladac: SiS Real256E.
            Nechcem novy, chcem z toho spravit domace multimedialne centrum. S WinXP ME to slape dobre.
            ALE JA CHCEM LINUX.
            Ako mu povedat ze tam mam viac video ramky?
            • Re: grafika SIS662 problem 31.10.2007 | 20:32
              Avatar Róbert Dúbravský PC Debian alebo Ubuntu - servery Debian  Používateľ
              Ahoj,
              Čo vypisuje Xorg? /var/log/Xorg.0.log. Potom by som skúsil nastaviť xorgconf ručne povolením viac MB. Čo sa týka GLX asi s toho nič nebude. Ja vlastním notebooka s SIS 661 a na Beril môžem tiež zabudnúť (3D).
            • Re: grafika SIS662 problem 01.11.2007 | 01:36
              Avatar superlamer Debian RedHat FreeBSD  Používateľ
              Section "Device"
              .
              .
              .
              VideoRam 16384
              .
              .
              .


              http://linux.die.net/man/4/sis

              co je to za ovladac SiS Real256E? pre xorg je to sis. ale s najvacsou pravdepodobnostou na tej karte 3d nerozbehas...
              <pre>bash# grep initdefault /etc/inittab id:0:initdefault:</pre>
            • Re: grafika SIS662 problem 01.11.2007 | 11:54
              piiit   Návštevník
              Takze tu je xorg.log
              Zaraza ma prave toto:
              (EE) SIS(0): Illegal video RAM size (0K) detected, using BIOS-provided info
              (--) SIS(0): DRAM type: SDR SDRAM
              (--) SIS(0): Memory clock: 198.861 MHz
              (--) SIS(0): DRAM bus width: 64 bit
              (--) SIS(0): Linear framebuffer at 0xF0000000
              (--) SIS(0): MMIO registers at 0xFA000000 (size 64K)
              (WW) SIS(0): Option "VideoRAM" ignored
              (--) SIS(0): VideoRAM: 32768 KB

              zle tu zdetekuje vram, a ked mu ju ja nastavim na 32MB tak to ignoruje...
              Podla mna je toto cely problem. Ako to prestavit?
              • Re: grafika SIS662 problem 01.11.2007 | 12:35
                WlaSaTy   Návštevník
                :(--) SIS(0): VideoRAM: 32768 KB
                :ked mu ju ja nastavim na 32MB

                niečo mi nesedí, koľko je 32Mb v Kb? ono je ešte možné že to v tvojej verzii bolo v bitoch ale neviem či chceš novší ovládač ktorý môže opravovať prácu s tou grafukou.
                • Re: grafika SIS662 problem 01.11.2007 | 12:44
                  piiit   Návštevník
                  No ide mi o to ze nech mu nastavim cokolvek, ignoruje to:
                  (WW) SIS(0): Option "VideoRAM" Ignored
                  Alebo nastavit Korektnu hodnotu? - aka to je?
                  • Re: grafika SIS662 problem 01.11.2007 | 13:16
                    WlaSaTy   Návštevník
                    tak po prvé:
                    ~$ echo '32*1024'|bc
                    32768
                    ~$

                    už spoznávaš tie číselká?

                    po druhé nám skús objasniť prečo sa zubami nechtami brániš novšiemu ovládaču ktorý už môže lepšie pracovať s tvojou kartou a dokonca odstraňovať limitáciu aktivovanú pri tebou znásilňovanej hodnote (napadnuté 6.8, inde som to nehľadal).

                    po tretie skús overiť koľko máš nastavené v biose a či je to aj skutočne nastavené (ak sa jedná o integrovanú grafiku ktorá navyše požiera systémovú ram)

                    PS.: prečo takéto obštrukcie a problémy? sis je jedna z mála grafických kariet ktorá sa zubami-nechtami bránila zverejneniu špecifikácie. asi sa mali za čo hambiť.
                    • Re: grafika SIS662 problem 01.11.2007 | 13:48
                      piiit   Návštevník
                      ad1. Viem ze 1 MB = 1024KB
                      ad2. nebranim sa, len nie som v linuxe celkom doma a upgrade ovladaca este nemam v malicku.
                      Z toho vyplyva aj moj VELKY omyl. Velkost VideoRAM som vycitaval s KDE prostredia zo system settings, kde mi vypisal aj ten zaujimavy nazov ovladaca.
                      Ako kazdodenny pouzivatel win som sa spoliehal na to, ze je to korektna informacia. Az kym ste si nevypitaly ten log. Az v nom som zistil ze on naozaj pouziva 32 MB. Po zmene velkosti v biose sa samozrejme zmenila velkost aj v logu..... nicmenej problem to neodstranilo...
                      Novsi ovladac (aspon si myslim) som stiahol zo stranky sis ale treba ho skompilovat a tam mi vypisoval nejaky problem.

                      Je to moja chyba, mal som hned na zaciatku napisat ze som len novic v linuxe. -- pardon - -

                      Skor som ocakaval, ze sa ozve niekto kto ma KONKRETNE skusenosti s touto doskou.
                      To ale neznamena ze nie som rad na vase reakcie, prave naopak rad sa ucim nove veci.
                      A to je asi aj moj dalsi problem - som nedockavy. Medzitym som totiz hladal aj inde po webe a aplikoval (teda som sa snazil) som postup z tejto stranky , cim som dospel k stadiu ze uz ani neviem co mi preslo v poriadku a co mi hlasilo chybu (pri kompilacii).
                      Skratka som cely system zasvinil kadejakymi mojimi zasahmi.
                      Stve ma len to, ze nech robim cokolvek, sice sa to v logoch objavi, ale grafika ide stale na prd (teda s vesa driverom je ok).....
                      Takze teraz nainstalujem cistu verziu a zacnem odznova.
                      Hned ako to bude sa ozvem. Skusim aj ten novsi driver.
                      Zatial diky moc. A este raz prepacte za moju zmatenost...
                      • Re: grafika SIS662 problem 01.11.2007 | 14:01
                        WlaSaTy   Návštevník
                        no, ja by som sa zameral ešte aj na toto:
                        (--) SIS(0): sisfb not found
                        a toto:
                        (II) SIS(0): *** See http://www.winischhofer.at/linuxsisvga.shtml
                        na tu stranku mozes klude ouzit aj google cache tak ako si ho pouzil na sisdri. predsa len sisvga by mohla obsahovat navod na 2d ktory je u teba horucim problemom, na 3d by som sa asi teraz vytoto..
                        • Re: grafika SIS662 problem 02.11.2007 | 01:13
                          Avatar superlamer Debian RedHat FreeBSD  Používateľ
                          ta stranka sa predomenovala na .eu a .net

                          (II) SIS(0): 2D acceleration enabled

                          takze s 2d by nemal byt problem

                          On the 300 series, sisfb on Linux kernels older than 2.6.3 furthermore plays an important role in connection with DRI (hardware 3D acceleration): In such old kernels, sisfb manages the video memory used by DRI for 3D texture and other data. This memory management is required for using DRI. (For more information, see my DRI page.)

                          Linux kernels >= 2.6.3 do not need sisfb any longer for DRI memory management. The SiS DRM driver has been updated and features a memory manager of its own which will be used instead if sisfb is not activated in the kernel configuration. So unless you want a graphical console, you don't need sisfb.


                          takze mozno ani netreba sisfb

                          http://www.winischhofer.net/ by ti malo pomoct...
                          <pre>bash# grep initdefault /etc/inittab id:0:initdefault:</pre>
              • Re: grafika SIS662 problem 01.11.2007 | 13:48
                Avatar superlamer Debian RedHat FreeBSD  Používateľ
                ani toto nie je boh vie co

                (==) SIS(0): DRI disabled
                (EE) AIGLX: Screen 0 is not DRI capable


                nejake nastavenia v biose...?
                <pre>bash# grep initdefault /etc/inittab id:0:initdefault:</pre>
    • Re: grafika SIS662 problem 02.11.2007 | 15:27
      piiit   Návštevník
      Takze som :
      1. upgradol BIOS zakladnej dosky - video bez zmeny
      2. nainstaloval cistu verziu kubuntu 7.04. Uz pri instalacii video blblo (stale zvisle preblikujuce pasiky)
      3. po instalacii som skusil vesa driver - ten bezi v poriadku
      4. defaltny sis driver, som skusil nahradit stiahnutym driverom zo stranky http://www.winischhofer.eu/cgi-bin/downloadpage.cgi?dllink=http://www.winischhofer.net/sis/sis_drv.o_xorg_7.1.0_gcc4_290906-1.tar.gz
      Popisanym postupom som vymenil stary v /usr/lib/xorg/modules/drivers tymto novym stiahnutym.
      Vysledok - X nenabehnu uz vobec....:-((
      V xorg.log sa docitam:
      /usr/bin/X11/X: symbol lookup error:/ usr/lib/xorgmodules/drivers//sis_drv.so: undefinied symbol: xorgGetVersion Dalsi help skusim este na diskusnom fore na autorovej stranke, ale dost pochybujem o uspechu pretoze diskusia tam dost viazne...
      Tak vcil uz neviem co dalej....
      • Re: grafika SIS662 problem 03.11.2007 | 00:16
        Avatar superlamer Debian RedHat FreeBSD  Používateľ
        <pre>bash# grep initdefault /etc/inittab id:0:initdefault:</pre>
        • Re: grafika SIS662 problem 05.11.2007 | 10:52
          piiit   Návštevník
          No to su ale zdrojaky na sictrl - control panel pre sis driver. Ten mi chodi (aj s original sis driverom z distribucie)...
          Stiahol som si XDriver source : http://www.winischhofer.eu/cgi-bin/downloadpage.cgi?dllink=http://www.winischhofer.net/sis/sis_drv_src_290906-1.tar.gz

          ale nedokazem ich skompilovat, lebo tam neni ziadny ./configure a ani make sa mi tam nechyta (no targets specified....)

          Asi to vypada ze sice nerad ale asi naozaj prejdem na win media center
        • Re: grafika SIS662 problem 05.11.2007 | 17:32
          piiit   Návštevník
          No konecne,
          stahoval som zly zdrojak.

          Stiahol som teda kompletne zdrojaky, a po tazkostiah s chybajucimi kniznicami aj prekompiloval. Driver som nahradil, ale vysledok je stale UPLNE ROVNAKY.

          Grafika nenabehne......(chybova hlaska rovnaka ako pri pouziti skompilovaneho drivera od winischhofera)

          Tymto koncim. K linuxu sa zrejme vratim az ked nebudem mat naozaj do coho pichnut.
          Vdaka vsetkym za pomoc.
          • Re: grafika SIS662 problem 03.01.2008 | 01:09
            Juraj   Návštevník
            Daj link kde si stiahol tie zdrojaky a pri poslednom kompilovani si mal preinstalovany cely os nanovo ? Diki
          • Re: grafika SIS662 problem 06.02.2008 | 20:36
            jojo   Návštevník
            Ten linux naozaj nie je na vine. Na vine je fakt ze ta "3D grafika SiS" je asi naozaj len stara Mirage1 - ma to napisane v specifikacii, a Mirage1 NEMA, NEMA, NEMA 3D akcelerator. Som to na jednom notebooku chcel rozchodit pod WindowsXP. Mozno ale Chipset SiS662 ma pod Win nejaky emulator DirectX ovladaca, v minulosti to tak byvalo. Nemyslite si ze to je nejaky extra problem, so SiS grafikou som mal znacne problemy aj pod XP.

            Takze zaver: 3D jedine softwarovo.
            Zaver2: pan s notebookom mal smolu, kupil si starsiu hru a nesla mu. Mirage1 nema 3D akceleraciu.
            Zaver3: tato doska a chipset ma velmi nizke latencie, dost ma to potesilo a prekvapilo. Reakcie RT su rychlejsie ako na Core2Duo na Intel chipsete!

            Je tam jeden slot na PCI - niekde boli PCI karty Nvidia 8400GS alebo nieco take. TV tuner by si musel dat na USB, ak samozrejme overis ci dany model ma vobec nejaku podporu ci uz opd Win alebo pod Linux. Treba vyberat spravny model.
            • Re: grafika SIS662 problem 06.02.2008 | 21:25
              jojo   Návštevník
              OSPRAVEDLNENIE.

              Prepacte, omyl, len stary Mirage nemal 3D akceleraciu, Mirage1 ju ma. Takze okrem vesa driveru v 1024x768 sa da aktivovat aj 3D driver ale treba ho manualne importovat.

              idem to skusit, zatial som nasiel toto
              http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=463077&page=2

              tam je instalacny balicek ktory okrem ineho obsahuje aj ovladac, ale je to RPM, takze este nahodit importer rpm balickov.

              http://downloadmirror.intel.com/13374/eng/4180_sis_drv_suse_10_2-1.0-021307.i586.rpm

              stahujte zakial sa da! :D
              Na webe intelu to samozrejme oficialne NIE JE!

              Takze pred samotnou instalaciou este poslem tento prispevok. Teraz mam este vesa driver.
              • Re: grafika SIS662 problem 06.02.2008 | 22:49
                jojo   Návštevník
                Kedze mam inu verziu jadra a vsetkeho tak mi ten binarny ovladac nepojde, vsakze... teda mam ist skompilovat premium ovladac SiS.

                Kompilovat sa mi ten driver prave teraz nechce z
                http://www.winischhofer.eu/linuxsispart4.shtml#download
                a niekto dal este
                http://cs.haifa.ac.il/~skiselev/
                pre Xorg 7.2 a 7.3

                na tom linku z ubuntu predtym je kopec napadov, pripomienok a navodov.

                Nasiel som "Vynikajucu Graficku Kartu" - slovami agemakov, ATi MACH64 - ATI-264VT2 na PCI a pouzijem tu, bude to velmi rychle. Potre- teda chcel by som 1600x1200 a 3D aby akcelerovalo len jednoduche 3D carbanice, ale to ani nie je nutne, staci len o chlp rychlejsie ako VESA.
              • Re: grafika SIS662 problem 08.02.2008 | 12:20
                juro   Návštevník
                GRAFIKA http://downloadcenter.intel.com/Detail_Desc.aspx?agr=N&Inst=Yes&ProductID=2773&DwnldID=15443&strOSs=39&OSFullName=Linux*&lang=eng
                • Re: grafika SIS662 problem 08.02.2008 | 12:46
                  juro   Návštevník
                  co stym dalej su tam len subory sis_drv.la a sis_drv.so co snimi dalej !!!
                  • Re: grafika SIS662 problem 24.02.2008 | 18:31
                    juro   Návštevník
                    http://www.linuxconsulting.ro/xorg-drivers/

                    ovladace pre D201gl --
                    • Re: grafika SIS662 problem 06.03.2008 | 12:10
                      titon   Návštevník
                      Hej, to nie je fer, prave som sem isiel pridat ten link. No nic, pomaly ale iste bude uz aj seriozna podpora pre pofiderne SiS graficke karty. http://www.linuxconsulting.ro/xorg-drivers/#sis671
                      • Re: grafika SIS662 problem 08.03.2008 | 13:10
                        juroo   Návštevník
                        titon aj to vies pouzit potreboval by som helfnut ono to chce dajaku XINERAMA vybabvicku ci co no newim dakujem
                        • Re: grafika SIS662 problem 21.03.2008 | 23:29
                          juraj   Návštevník
                          takze podarilo sa my rozchodit grafiku pod DEBIANOM etch linux (net-install),v aptitude som dal xserver-xorg-video-sis potom som si nasiel cestu usr/lib/xorg/modules/drivers/ , tam som pridal intelacky graficky ovladac z ich stranky sis_drv.so , a az potom som konfiguroval v konzoli :`# dpkg-reconfigure xserver-xorg , kde som ho nechal zapisat si svoje nastavenia a dajake moje no potom som zase vysiel do konzoli a editoval/vytvoril som v adresari root# .xinitrc
                          do ktoreho som zapisal , exec fluxbox (neopustam toto prostredie), potom som nastartoval xinit a fici to nadherne takze vela stastia snad sa stoho ETCH vysomarim ;) sarge bolo jednoduchsie v prikazoch toto je premna new svet ;) (takze takto som to vyriesil
                          • Re: grafika SIS662 problem 22.06.2008 | 00:36
                            miro   Návštevník
                            ak sem este zabludis, daj vediet, co myslis pod tym "fici nadherne". Ja som v linuxe zaciatocnik a tak skusam, v com sa budem vediet pohybovat, podarilo sa mi to rozchodit v ubuntu - GreenieOS, ale aj tak nemam obraz z tv karty na cely monitor. Tak som sa dal este do stahovania Debianu (ktory asi nezvladnem)... obraz z tv karty nie je ten, na ktory som z windowsu zvyknuty, ale windows chcem opustit natrvalo. Ja som prekopiroval ten sis_drv.so a upravil config podla navodu na strankach, ktore aj tu spominate, pruhy nie su, obraz je lepsi ako cez vesa, ale nie je to ono.