jadro - srdce operacneho systemu

Sekcia: Konfigurácia 06.11.2007 | 16:57
jozef a jadro   Návštevník
ahojte,

moduly su konstruovane iba pre konkretne jadro?
neexistuje sposob naloadovat 2.6-kovy modul jadru 2.2? alebo na jadro 2.6 naloadovat 2.2 modul?
to znamena, ze, ako stary mam PC, tak take jadro by som mal pouzivat, ak mam z roku 98 PC, existuje pre neho kernel 2.2 z roku 99, ktory je malinky a obsahuje jeho moduly? a teda je rychli?

ako to teda robia disketove distribucie? ved pri malinkom 2.0 jadre nemaju skoro ziadnu HW podporu?
su implementovane moduli z jadra 2.2 aj v jadre 2.6?
existuju teda moduly ktore idu nahodit aj na jadre 2.2 aj na jadre 2.6?

preco sa hovori ze 2.6 je pomalsia ako 2.0, ked vypnem vsetku podporu v 2.6 a dam si tam len potrebne veci, musi byt tak isto rychly ako 2.0 s takou istou podporou nie?
teda ked mam PC z roku 98 a dam tam jadro 2.0 s podporou iba pre ext2, bude tak isto rychli a bude mat take iste vlastnosti
ako ked pouzijem 2.6 a vsetko vypnem a opat zapnem len podporu ext2?

alebo skripty v jadre 2.6 su inteligentnejsie ako v 2.0 a preto maju viac? je to zanedbatelne? kolko kB?

pripadne mi prosim poradte daku dobru eknihu,kde by som si urobil jasno.

dik.
jozef
    • Re: jadro - srdce operacneho systemu 06.11.2007 | 17:20
      Avatar borg Fedora  Administrátor
      urcite nemozes pouzit modul z jadra 2.2 v 2.6 a naopak. ani taky modul neskompilujes.
    • Re: jadro - srdce operacneho systemu 06.11.2007 | 18:44
      Avatar Frantisek Klabzuba Debian  Používateľ
      aj jadro 2.6 vie byt male, vydel som take 2.6.x co malo 150 kB, urcite by som nepouzil nejake 2.2 jadro. Radsej poriadne vytun konfigurak toho 2.6 jadra.
      • Re: jadro - srdce operacneho systemu 06.11.2007 | 20:06
        skywaker   Návštevník
        ak chces nieco male na 1 disketu skus sa poobzerat aj po Bsd.. velmi pekny projektik routera na 1 disketu je uverejneny na www.freebsd.nfo.sk len odporucam tusim je postavene na openbsd jadre. rozdiel je v tom ze Linuxove jadro je gzipovane a na rozbalenie do ramky potrebuje viac ram pameti naproti tomu openbsd je standartne nezabalene teda rychlejsie nabehne a tiez potrebuje vraj len 12mb pameti... k tvojej otazke odpoviem este tolko ze linux ma v kazdom module informaciu o verzii pre ktore jadro je dotycny modul urobeny teda nielen ze nespustis 2.6 modul v 2.2 jadre ake mal napr. redhat6 ale ani nespustis 2.6.24 modul v 2.6.24.1 jadre teda totalna nekompatibilita.. ale inac linux ma oproti Bsd lepsie vyriesene nacitavanie modulov so zavislotami pomocou modprobe .. ale nieco som cital ze to bude mat aj freebsd7, ktore je taraz tusim Current vetve..

        to jest vse.
        • Re: jadro - srdce operacneho systemu 06.11.2007 | 20:10
          jozef   Návštevník
          dakujem velmi pekne, pomohli ste mi!
          j.