qemu - ako pripojit particiu, nie disk

Sekcia: Konfigurácia 09.11.2007 | 20:43
Avatar Frantisek Klabzuba Debian  Používateľ
v qemu je switch -hda, to ale pripoji subor ako cely disk, ja mam obraz len 1 particie (hda1) ako mam spustit qemu tak aby bralo moj subor ako particiu hda1 ?
    • Re: qemu - ako pripojit particiu, nie disk 10.11.2007 | 15:37
      WlaSaTy   Návštevník
      v unixe je vsetko subor takze by malo teoreticky stacit qemu -hda /dev/hda alebo hda1, neskusal som uz roky tak varim z vody. ale neodporucam mat paralelne pripojeny jeden disk v dvoch systemoch na zapis alebo nebodaj mat jeden system spusten v dvoch instanciach pokial nevies co robis.
      • Re: qemu - ako pripojit particiu, nie disk 11.11.2007 | 13:32
        Avatar Frantisek Klabzuba Debian  Používateľ
        Nie, ja nechcem pripojit fyzicky disk. Ja mam subor v ktorom mam obraz particie hda1 a ten chcem pripojit ako particiu. Problem je v tom ze neviem ako to v qemu spravit lebo tam mozno pripojit subor len ako cely disk.
        • Re: qemu - ako pripojit particiu, nie disk 11.11.2007 | 13:39
          skywaker   Návštevník
          jeden subor = 1 disk na ktorom je jedna particia...

          teda qemu -hda disk.image -boot c
          • Re: qemu - ako pripojit particiu, nie disk 11.11.2007 | 15:18
            Avatar Frantisek Klabzuba Debian  Používateľ
            no to si nemyslim, co sa stane ked spravis toto:

            mount /dev/hdb ./adresar -o loop

            podla mna to nebude fungovat, pripajat na adresar cez loop mozno len particie, nie disky
            • Re: qemu - ako pripojit particiu, nie disk 11.11.2007 | 15:35
              WlaSaTy   Návštevník
              :podla mna to nebude fungovat, pripajat na adresar cez loop mozno len particie, nie disky

              a ja som lietadielko. ak je hdb rozdelený tak to treba pripojiť aj s parametrom offset aby vedel kde začína. a loop - ten je len aby mount nepapuloval že pripájame súbor namiesto blokového zariadenia - no a to teraz nerobíme, takže loop bude ignorovaný.

              ps.: rozdiel medzi logickým a fyzickým diskom z pohľadu pripájania diskov je len v tom že fyzický disk začína na začiatku a logický o kúsok ďalej.
        • Re: qemu - ako pripojit particiu, nie disk 11.11.2007 | 15:26
          WlaSaTy   Návštevník
          aha, no to som si fakt nepozrel, neuvažoval som nad tým že si nepreštudujeme fungovanie emulovaného biosu. takže ak to nejde, tak bude treba k tomu súboru na začiatok prifajčiť jeden 512b sektor s tabuľkou rozdelenia diskov aby sme mali to čo chceme. otázkou je či to naozaj aj potrebujeme že by to bez toho nešlo :-)