Náhrada aplikácii

Sekcia: Ostatné 26.11.2007 | 18:02
max_   Návštevník
Zdravím, momentálne používam Windows ale chystám sa znovu prejsť na linux; ale neviem nájsť náhradu za teito programy a nechem to riešit cez Wine emulátor :
  • FlashFXP - FTP klient
  • PSPad - editor txt,html,php... suborov
  • Miranda - potrebujem niajky icq klient ktorý berie málo MB pretože mám obmedzeny net (najlepsie aby nemal ani smajliky ani farebny pismo uplne jednoduchy)
  • Firefox - prehlaidac www
  • PSPad - editor txt,html,php... suborov
  • XAMPP - apache,php,mysql vsetko v jednom xampp.de
  • Ashampoo firewall - dobrý firewall co sa na vsetko pýta
  • AVG free - antivírus ktorý je free
  • WinRAR - roblaovac suborov s koncoukou .rar a iné
  • Paint - kreslenie je velmi jedoduche také potrebujem


To su programy ktoré používam ale este by som potreboval nieco na prehravanie videa,hudby... a MS Office... Prosím nenadávajte my, že prečo si to neviem nájst v googli alebo preco si nenainstalujem linux ale to preto ze mam strasne maly hdd a musel by som odisntalovavat win ale nejprv sa musim ubezpecit ze tieto programy pre linux existujú.

Ďakujem - BEST REGARDS

    • Re: Náhrada aplikácii 26.11.2007 | 18:10
      Peter S.   Návštevník
      s tym MS office si ma pobavil :) No ved skus kontaktovať výrobcu tohto balíka a poprosiť o či majú aj verziu pre Linux....
      Antivirus a Firewall - a to by ti bolo načo?
      Ako ftp client napr. KFTPGrabber
      editorov súborov je dost, zaleži na tom čo presne chceš..
      rozbalovanie rar nie je problem
      k ostatnemu sa neviem vyjadriť
    • Re: Náhrada aplikácii 26.11.2007 | 18:12
      Avatar Tomáš Srnka Barz čo, už asi všetko  Administrátor
      GFTP
      kopa editorov
      pidgin
      firefox
      mas cely Apache, mysql, php a cokolvek na co si len spomenies
      Nieco sa najde ;) (nazov nepamatam, konfigurujem priamo iptables)
      ClamAV, ale netreba ti
      vela toho je (ark napr)
      kpaint ?

      mas Openoffice namiesto MS Office
      Dlho som robil linuxos.sk, neskôr založil vpsFree.cz, posledných pár rokov ako tech. riaditeľ vo Websupporte
    • Re: Náhrada aplikácii 26.11.2007 | 18:13
      Avatar borg Fedora  Administrátor
      gftp
      gvim
      licq
      firefox
      lamp
      iptables (ale nepyta sa nic)
      clamav (tusim je avg aj pre linux)
      unrar
      kpaint ???

      ms office -> openoffice
    • Re: Náhrada aplikácii 26.11.2007 | 18:18
      Avatar Peter Drábik Manjaro  Používateľ
      na firewall a antivir zabudni, je to zbytocnost; ku vsetkemu su alternativy, no chvilu si budes zvykat... firefox je aj linuxovy; namiesto mirandy nejaky pidgin alebo co (ale su navody na spojazdnenie mirandy pod linuxom... ) multimedia - nie kazda distribucia ma vsetky kodeky, ak by daco trebalo, staci sa opytat ;)
    • Re: Náhrada aplikácii 26.11.2007 | 18:19
      ---   Návštevník
      mna si pobavil tym ashampoo firewallom , je taky kvalitny asi ako ten integrovany vo windowse. Ono kvalitny firewall nie je vzdy ten co sa vela pyta ,ale co vela "robi". Takze pocit bezpecia nie je na mieste v tomto pripade.

      • Re: Náhrada aplikácii 26.11.2007 | 18:56
        max_   Návštevník
        Každému vyhovuje niečo iné... Dakujem "borgcue"-ovi, a ešte som prišiel na to či nepoznáte nijaký merač kolko prešlo dát (MB) cez internet [proste meranie prejdenych dat mam ' obmedzeny ' net]
        PS: mám architektúru x86 resp. i386 a 256MB ram, rozhodujem sa medzi "ARCH" a "SLAX"

        Ďakujem, max_
        • Re: Náhrada aplikácii 26.11.2007 | 18:58
          jaaa   Návštevník
          "ARCH" a SLAX
          no prepac ale lol,pytas sa na nahradu aplikacii a chces to najtazie co existuje v linuxe
          • Re: Náhrada aplikácii 26.11.2007 | 19:02
            max_   Návštevník
            Hmm, to som nevedel... ďakujem, že si mi to povedal, ale už to mám stiahnuté a druhe uz nemoze stiahnut lebo mam obmedzeny net :( ved vyskusam nainstalovat a uvidim.

            max_
          • Re: Náhrada aplikácii 26.11.2007 | 19:04
            ---   Návštevník
            zrejme este neobjavil gentoo , to je to prave orechove

            Slax nie je primarne urceny na instalaciu na disk.
            • Re: Náhrada aplikácii 26.11.2007 | 19:05
              max_   Návštevník
              Gento ma 700 MB a to je vela:( Tak si idem nainštalovať ten arch kedže ste mi povedali, že slax nieje vhodný na inštaláciu na hdd. ďakujem.

              max_
              • Re: Náhrada aplikácii 26.11.2007 | 23:27
                WlaSaTy   Návštevník
                Gentoo má cez 40G a pri určitej konštalácii hviezd je vhodnejšie na non-flat internete ako iné distribúcie. Myslím že pred dvoma rokmi vyšiel seriál Gentoo a GPRS na servri root.cz. Ale gentoo si vyberá svojich užívateľov z rady trpezlivých odborníkov. Či už kôli dobe kompilácie alebo kôli dobe a periodicite sťahovania záplat (mimochodom, je to možne aj cez USB klúč od niekoho iného, hoci aj zo školy alebo od kamaráta).
            • Re: Náhrada aplikácii 26.11.2007 | 19:05
              jaaa   Návštevník
              ou Slax ... Slackware ... Slack
              myslel
              som
              Slackware
              • Re: Náhrada aplikácii 26.11.2007 | 19:07
                jaaa   Návštevník
                po instalacii archu ziskas textovy rezim bez grafickeho prostredia,to iste aj pri slackware mal by si si vybrat nieco easy ...
                • Re: Náhrada aplikácii 26.11.2007 | 19:10
                  max_   Návštevník
                  Už mám stiahnuté GNOME - uvidíme ako vyzerá :)

                  -max_
                • Re: Náhrada aplikácii 27.11.2007 | 09:41
                  Avatar srigi   Používateľ
                  Nie je pravda. Pri instalacii Slackware si mozes nainstalovat cele KDE (pozor treba zvolit aj KDElibs, Slackware neriesi zavislosti) a na konci instalacie si zvolis aj defaultny run-level.

                  Takze Slackware moze hned po restarte dobehnut do grafickeho prostredia.
    • Re: Náhrada aplikácii 26.11.2007 | 19:18
      Avatar driller Ubuntu, OpenSuSE  Používateľ
      * FlashFXP - nepoznam, vzdy mi stacilo nieco v style NC => krusader

      * PSPad - kate (univerzalny texotvy editor), quanta - specializovane IDE na vyvoj webu (najlepsie co poznam)


      * Miranda - pidgin, kopete ......

      * Firefox - firefox (v debiane sa vola iceweasel)

      * XAMPP - apache, php, mysql

      * Ashampoo firewall - naco firewall? nakofiguruj si aplikacie aby pocuvali len toho koho treba a mas

      * AVG free - toto uz vobec netreba - to len aby si niekomu omylom neforwardol zavireny mail :-)

      * WinRAR - rar (rar archivy nepouzivam uz zopa rokov. bzip2, gzip, zip mas zarucene uplne vsade)

      * Paint - pouzivam len "zlozite" kreslenie (gimp), alternativ su s urcite desiatky

      hh, kolko z toho uz napisalo 20 ludi predomnou? :-)
      • Re: Náhrada aplikácii 26.11.2007 | 19:22
        max_   Návštevník
        Viete FLAXHFXP je dobrý v tom, že môžete rovno na ftp kliknuť pravým na súbor a dať EDIT a môžete ho upraviť a zmeni uložiť:) PSPAD má zvýraznenú syntax pre 'skoro' všetky prog. jazyky na svete (Dá sa zmeniť na ktorý a aj ukazuje kódovanie) Pidgin som skusal pod windowsom je moc zlozity ma vela funkcii :( ďakujem ze nazov iceweasl RAR je dosť súborov na internete a hodlám sa ho používať a nie tie bzip2 lebo by ich nemuseli ludia co nemaju linux otvoriť :( a este ze GIMP je urcite free?Ďakujem

        max_
        • Re: Náhrada aplikácii 28.11.2007 | 15:00
          Avatar driller Ubuntu, OpenSuSE  Používateľ
          * editovat subory priamo na ftp vie kazdy textovy editor (v KDE urcite)
          * Kate je plnohodnotnou nahradou PSPadu. Co sa tyka zvyraznovania syntaxe - zvlada to uplne kazdy textovy editor - a v ovela vacsom rozsahu ako PSPad.
          * Pakovace - v konecnom dosledku aj tak pouzivam gzip a zip (Nez niekomu nieco poslem spytam sa ho, ci zoberie aj menej rozsireny format. Ak nie, dostane zip.)
          * Gimp JE URCITE free. (www.gimp.org)

        • Re: Náhrada aplikácii 29.11.2007 | 16:16
          Avatar d0N0 kubuntu  Používateľ
          • Nejaký špeciálny ftp klient nepoužívam (stačí mi prehliadač súborov Krusader), takže v tomto Ti neporadím nič extra...
          • Existuje KDevelop pre programovanie a "obyčajným" textovým editorom je napr. Kate (alebo tiež KWrite), ktorý tuším aj zvýrazňuje syntax.
          • Nejaký defaultný IM ako napr. Pidgin či v KDE Kopete.
          • Firefox je aj v Linuxe :)
          • XAMPP - s tým neporadím, ale určite je toho dosť aj pre Linux, ako spomínali vyššie/nižšie
          • Pre KDE prostredie je Guarddog, pomocou ktorého môžeš nastaviť firewall alebo v iných grafických prostrediach je napr. Firestarter
          • Antivírus nie je nutný, ak, tak existuje aj AVG pre Linux, ClamAV a iné (aj komerčné) riešenia.
          • 7zip tuším rozbalí a zbalí všetko.
          • Jednoduchý je napr. Krita (je súčasťou KOfficeu), ale aj pokročilejší Gimp je zadarmo.

          Každá distribúcia má v sebe aj softvér na prehrávanie multimédií (v niektorých však chýbajú kodeky). Namiesto MS Office sa dá vcelku dobre používať OpenOffice.org (v niektorých zložitejších súboroch v MS formáte je problém s kompatibilitou). Keďže si príliš nemôžeš dovoliť sťahovať toho veľa, asi najvhodnejšie by pre teba bolo stiahnuť si distribúciu, ktorá by mala v sebe zahrnuté už takmer všetko potrebné, avšak, aby nemala zbytočný softvér navyše (na DVD). Keďže si začiatočník, fajn by bol možno Linux Mint, príp. niečo iné (riešením by mohlo byť, ako to už spomínali aj nižšie, cez niekoho si distribúciu - aj na viacerých CD/DVD stiahnuť možno aj za menšiu sumu, napr. Greenie cez Stanislava Hofereka/Elvena).
    • Re: Náhrada aplikácii 26.11.2007 | 19:20
      Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor
      FlashFXP < KFTPGrabber, gFTP
      PSPad < Kwrite, Gedit, Web - Quanta, Bluefish
      Miranda < Kopete, Pidgin, LICQ
      Firefox < Firefox
      Ashampoo firewall < GUI KMYfirewall, Firestarter
      AVG free < Clamav, F-Prot, GUI - Klamav, Clamtk
      WinRAR < unrar
      • Re: Náhrada aplikácii 26.11.2007 | 19:23
        max_   Návštevník
        Aj vám d´akujem.

        max_
    • Re: Náhrada aplikácii 26.11.2007 | 19:29
      max_   Návštevník
      Prepáčte za 2 príspevky zasebou ale zistil som, že mám USB modem a neviem ci my potom pôjde internet na linuxe, docital som sa ze "Kupte si router a mate po probleme" cize otazka znie budem mat internet alebo nie ?
      • Re: Náhrada aplikácii 26.11.2007 | 19:37
        Avatar Jozef Šandor Debian  Používateľ
        je taky problem stiahnut si live distribuciu, ktoru spustis bez instalacie priamo z CD, zistit ci ti linux resp. dana distribucia vyhovuje a nepytat sa hluposti?
        • Re: Náhrada aplikácii 26.11.2007 | 19:46
          Avatar d0N0 kubuntu  Používateľ
          Myslím, že zrejme aj áno....keďže má obmedzený net a čakať mesiacie na to, aby som sa niečo dozvedel...to by znudilo aj mňa.
          Ale bolo by fajn, ak by uviedol aj konkrétnejšie údaje o pripojení, resp. modeme...
      • Re: Náhrada aplikácii 26.11.2007 | 19:52
        Peter S.   Návštevník
        USB modem je široký pojem, minule som pomáhal (uspesne) rozbehnut akysi Huawei od Orangu, takže záleži od typu...
      • Re: Náhrada aplikácii 26.11.2007 | 19:59
        Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor
        Používam dva roky USB modem ZadaCOM pod Linuxom a žiadny problém.
    • Re: Náhrada aplikácii 26.11.2007 | 20:06
      jaaa   Návštevník
      vypadas ako slavny "hackery" z pokecu :D
      nemas ziadne zaklady a rozhodnes sa pre distribuciu ktora je pre tych pokrocilejsich uzivatelov ktory uz nieco vedia
      • Re: Náhrada aplikácii 26.11.2007 | 20:51
        max_   Návštevník
        Mám Microcom AD2622 USB modem od T-comu. Ja som nevedel, že sú to distribúcie pre pokročilých, ja som si ich stiahol lebo maly málo MB.

        max_
        • Re: Náhrada aplikácii 26.11.2007 | 21:16
          jaaa   Návštevník
          http://linux.sk/index.php?n=Main.Distribucie
          omg
        • Re: Náhrada aplikácii 26.11.2007 | 22:07
          Avatar m4rtin.m   Používateľ
          hej, max

          mam tusenie ze tvoj prechod na linux nedopadne dobre

          - mas modem microcom ad2622. kedze sa zrejme chystas vyhnut lahsej moznosti (kupa routeru) tak sa tes na dlhe hodiny v prikazovom riadku (nejde o tie hodiny ale o ten pocit beznadeje ktory som aj ja zazival :D)
          - skusas distra pre pokrocilych
          - hladas problemy tam kde niesu. ftp klient? tento protokol je unixovy takze klientov je habadej. to iste xampp. firefox. antivirus, firewall - naco? rovnako tie zipy. linuxove archivacne programy standardne podporuju zipy, bzipy, gzipy *ALE* na rar si musis doinstalovat kodek (rar nie je free). paint... hehe je jednoduche. jasne ze su na linuxe alternativy, *ale* toto by som na grafiku fakt nepouzil. iba ak na nejaky pixel art. skus gimp. (ano je to linuxovy program). kazdopadne pokial tuzis po painte tak je
          - prehravanie videa hudby - zalezi co tym myslis. prehravace hudby a filmov pre linux existuju a su dost kvalitne (R.I.P winmeplayer) . to o co tu ide su kodeky. cize chces mp3? treba nainstalovat kodek. chces wma? kodek! chces avi? kodek! dvd? kodek! kodek! kodek!

          cize zhrnme si mozne problemy:
          -modem
          -instalovanie rar, mp3, a dalsich kodekov

          • Re: Náhrada aplikácii 26.11.2007 | 22:24
            jaaa   Návštevník
            -instalovanie rar, mp3, a dalsich kodekov

            to by som za vyrazny problem neoznacoval
            • Re: Náhrada aplikácii 26.11.2007 | 22:53
              Avatar m4rtin.m   Používateľ
              > to by som za vyrazny problem neoznacoval

              vsak pockaj, o par dni mu nejaky expert poradi ze nech si "zedituje konfigurak /etc/apt/sources.list" , potom spravi preklep :). potom reinstaluje ubuntu. potom uz nakonfiguruje /etc/apt/sources.list spravne ale dalsi expert mu poradi ze nech "len spravi sudo apt-get install gstreamer-plugins-ugly ffmpeg". samozrejme nespomenie to ze pri pisani hesla do sudo sa nezobrazuju hviezdicky, co ho popletie, po 3 zabitych hodinach ukaze linuxu \m/ a pojde kade lahsie :). a to by sa nemuselo stat keby mu na zaciatku povedia ze existuje program synaptic cez ktory sa to da spravit v gui
              • Re: Náhrada aplikácii 26.11.2007 | 22:54
                Avatar m4rtin.m   Používateľ
                p.s. berte z humorom :)
                • Re: Náhrada aplikácii 27.11.2007 | 00:20
                  max_   Návštevník
                  Cize zatial som si zistil co si mi m4rtin.m pisal, že v source.list su zdroje pre software a ze synaptic je package manager pre ubuntu a pre kubuntu je adpet... Aj že na slax existuje nieco ako apt-get. A hadam najdem nijake firmware pre modem....
                  • Re: Náhrada aplikácii 28.11.2007 | 14:15
                    666   Návštevník
                    podla mna zakladny kamen urazu budu tie distra co si vybral, podla tvojich prispevkov usudzujem ze nemas ani paru, ze budes citat handbook/wiki pochybujem kedze si nevies ani vygooglit nejake tie alternativy, na nete je hromada informacii, ale zaklad je si ich vediet vyhladat, myslim ze tak rychlo ako si zacal tak rychlo aj skoncis...
    • Re: Náhrada aplikácii 27.11.2007 | 00:52
      Avatar Mirrec ubuntu 8.10  Používateľ
      xampp je aj na linux. a ine operacne systemy

      hned na ich hlavnej stranke je odkaz na veriu pre linux http://www.apachefriends.org/en/xampp-linux.html
      ja so mto skusal a podla toho navodu co tam maju som to bezproblemov rozbehal a to som v linuxe uplny zaciatocnik :)
      • Re: Náhrada aplikácii 27.11.2007 | 01:03
        max_   Návštevník
        JJ ale pre moju architekturu i386 je zamzany subor :(
      • Re: Náhrada aplikácii 27.11.2007 | 07:34
        jaaa   Návštevník
        omg apache,php,mysql nainstaluje za 5min

        -> daj si ubuntu,alebo greenie ... stano sa potesi
    • Re: Náhrada aplikácii 27.11.2007 | 09:39
      Avatar Peter Paška Ubuntu 11.04, LinuxMint  Používateľ
      Ak máš problémy stiahnuť väčšie distro. Možno by ti ho nejaký užívateľ mohol poskytnúť. Raz sem niekto dal adresu kde sa dali vyhľadať užívatelia podľa bydliska, ale už ju neviem nájsť. Takže ak to niekto má nech to sem pastne.
      PC Intel Core2Duo {3200}, 2GB RAM, ASUS Nvidia GTS250 1GB, 1 TB HDD, MB ASUS P5QE-L / NTB Fujitsu Lifebook AH512
      • Re: Náhrada aplikácii 27.11.2007 | 10:01
        max_   Návštevník
        Idem sa pozrieť po internete asi som to videl na kubuntu.sk alebo ubuntu.sk :)
        Dakujm.

        max_
        • Re: Náhrada aplikácii 27.11.2007 | 15:44
          Avatar Peter Paška Ubuntu 11.04, LinuxMint  Používateľ
          Tak som to našiel. Skús tuto: http://distrosearch.hustej.net
          PC Intel Core2Duo {3200}, 2GB RAM, ASUS Nvidia GTS250 1GB, 1 TB HDD, MB ASUS P5QE-L / NTB Fujitsu Lifebook AH512
    • Re: Náhrada aplikácii 27.11.2007 | 16:25
      marek``   Návštevník
      Ahoj, napis z akeho mesta si.. mozno sa najde niekto, kto ti da CD. (stiahne ti aj viacero cez noc...).
      Alternativy vacsinou existuju. Dolezite je len si uvedomit, ze hladas alternativy... teda niektore veci sa robia inak,
      riesia sa inak, zobrazuju inak atd... prajem ti vela odvahy pri rieseni pociatocnych problemov. Ak ich prekonas, uz to bude lepsie...
    • Re: Náhrada aplikácii 28.11.2007 | 14:49
      Avatar Pavol XV U910-32b (Ubuntu 9.10 32bit)  Používateľ
      Ja bysom dodal este k tym antivirusom, ja pouzivam (samozrejme ze len nato ked niekomu stahnem nieco na win aby som mal istotu ze to nieje zavirene :) ) Avast pre linux Staci sa bezplatne zaregisdtrovat a poslu aktivacny kod aj aktualizacie vyrusovej databazy su dost caste. Jedine co mi nejde (alebo skor ja to neviem nastavit cestinu donho ;) ). Da sa spustit aj graficke rozhranie prikazom avastgui .
      <o> http://zaweli.yw.sk/ Pavol XV
      • Re: Náhrada aplikácii 28.11.2007 | 15:58
        Avatar Pavol XV U910-32b (Ubuntu 9.10 32bit)  Používateľ
        opravujem virusovej :)
        <o> http://zaweli.yw.sk/ Pavol XV
        • Re: Náhrada aplikácii 28.11.2007 | 20:59
          Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor
          Avast je hnus, radšej konzolový F-Prot.
    • Re: Náhrada aplikácii 28.11.2007 | 22:38
      Avatar karol Mandriva 2008.1  Používateľ
      Obdobou Paintu je v linuxe Kolourpaint, ktorý sa ovládaním aj vzhľadom veľmi podobá na Paint.
      "Operátor pozorovania prítomnosti nekomutuje s operátorom reality.Nemôžeme teda popísať realitu okolo nás bez toho aby sme ju ovplyvnili." <br/>