HDD - tedekcia bios a linux

Sekcia: Ostatné 26.05.2005 | 17:09
Avatar JANY LINUX REDHAT 9  Používateľ
Mam jeden starsy HDD 850 MB, nechce mi ho ale tedekovat bios na doske 486.... Na disku mam parametre a teda ten disk nastavim manualne v biose.... Vie potom linux pristupit nejak priamo na ten disk ze by ibisiel bios ?? V com moze byt problem ze mi nechce autodetekovat disk ? Mam na nom pravda dve primary particie 400 a 400 MB. Cez partition magic....
    • Re: HDD - tedekcia bios a linux 24.05.2005 | 15:01
      Avatar JANY LINUX REDHAT 9  Používateľ
      Este doplnim pootazku.... Na tej 486 mam jede ide radic 1 kanal (max 2 ide zariadenia) Mam este jeden ide radic, ktory by som vlozil do dalsieho ISA slotu... Pripojim potom na tento novy ide radic dalsi disk... Bios ma v tom gulas... Nevidi chudak nic... Viem nejako potom ozivit disky pod linuxom na priamo ????
      • Re: Re: HDD - tedekcia bios a linux 24.05.2005 | 15:13
        Avatar JANY LINUX REDHAT 9  Používateľ
        Skusal som takuto kombinaciu rozchodit pod WIN95, vraj by to mali vediet podporit takyto pridanu druhy ide radic s diskom, ale nic..... Nerozchodil som to, preto ma zaujima ako na tom bude linux ...
        • Re: Re: Re: HDD - tedekcia bios a linux 24.05.2005 | 16:57
          Avatar JANY LINUX REDHAT 9  Používateľ
          .
          • Re: Re: Re: Re: HDD - tedekcia bios a linux 24.05.2005 | 17:27
            peter golis   Návštevník
            ! ked nevie bios automaticky zdetekovat disk na externom radici, tak to este nei je chyba. ak umozni z daneho hdd nastartovat system, tak je vsetko ok. ak z neho bios nevie nastartovat, tak sa da linux startovat z cdcka alebo diskety.
            • Re: Re: Re: Re: Re: HDD - tedekcia bios a linux 25.05.2005 | 09:56
              JANY   Návštevník
              Nie, nic som nerozchodil.... Ked nevidim disk v biose aj na 1 povodny radic IDE, tzn. ze zapnem iba jeden disk v biose aj ked je pripojeny aj druhy disk tak linux slackware ho nevidi .... Aj ked dam cfdisk .... Cize to asi nepojde bez biosu.... On pri starte robi ze chek bios .... Asi bere tie veci z tamat ... Alebo ako pristupit nejak priamo na disky ????
              • Re: Re: Re: Re: Re: Re: HDD - tedekcia bios a linu 25.05.2005 | 09:57
                JANY   Návštevník
                Ze by bol nejaky specialny ovladac - DOS/LINUX na pridavne IDE radice ???
              • Re: Re: Re: Re: Re: Re: HDD - tedekcia bios a linu 25.05.2005 | 12:46
                peter golis   Návštevník
                takto, mozeme vytiahnut krystalovu gulu a precitat si co je ten radic zac. nakolko ma iba jeden ide kabel tak bude asi nestandardny. je dost velka pravdepodobnost ze nie je ani plug and play takze je pre pocitac neviditelny. pokial nezistime jeho typ, tak nebudeme vediet aky ovladac ho obsluhuje a ake parametre je mu treba zadat. to, ze ho cfdisk nevidi je znakom, ze radic nie je aktivny. PS.: skus ho vytiahnut, pozriet FCC-ID, popripade ine napisy na nom.
                • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: HDD - tedekcia bios a 25.05.2005 | 14:01
                  JANY   Návštevník
                  OK, beriem. ALE: Ked mam moj povodny ide radic na doske a ako som pisal mam na nom zapojene 2 disky a pritom len jeden v biose povoleny, tak ako pristupim z linuxu slackware a cez co aku utilitu na ten disk, ktory nieje zapnuty v biose ?? Na to snad krystalovu gulu netreba, sak ten prvy disk je zapnuty v biose a asi ho linux pozna, ked frci na tom disku linux, nie ?? Jedna sa len o to, ako pristupit na ten druhy disk, ktory nieje povoleny v biose, v prvom stadiu.... Potom mozem spekulovat s dalsim radicom . ....
                  • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: HDD - tedekcia bio 25.05.2005 | 14:23
                    peter golis   Návštevník
                    linuxu je jedno ci je disk zapnuty alebo vypnuty v biose. pokial je ten disk napojeny na elektriku a cez datovy kabel pripojeny na radic tak s nim bude robit. linux potrebuje jedine nahrat kernel a v niektorych pripadoch aj initrd. z akeho media, to mu uz je jedno (disketa, cdcko, dvdcko, hdd, flash, usb kluc, fotoaparat, paskova mechanika,...). aby si mohol robit s diskom prioojenom na radici, tak ho linux musi najst. bud cez autodetekciu alebo mu vnutis parametre kde ma ten radic hladat. Ako si si vsimol, tak autodetekcia zlyhala. bud je ten radic zaveseny na nestandardnych systemovych prostriedkoch, alebo su tie prostriedky obsadene inym hardware. alebo sa jedna o nejaky nestandardny radic. a na to skutocne netreba krystalovu gulu. ako sme si vsimli, tak mas v pocitaci dva radice.: radic 1 funguje normalne, ma iba jednu pripojku na dva hdd radic 2 nefunguje, tak isto ma iba jednu pripojku a pripojeny disk. ako su nastavene radic1 a radic2 (irq,...) nie je zaveseny nahodou radic2 na preruseni a dma (ak ju ta 486ka podporuje) ktore vlastni radic1? aky typ je radic 2? ake su to vobec radice? bez informacii sa neda.
                    • HDD - tedekcia bios-linux 25.05.2005 | 14:29
                      JANY   Návštevník
                      POZOR: ZMENA: Teraz riesime pripad ze mam iba jeden IDE radic, jeden kanal s dvoma diskami. Jeden disk je povoleny v biose, druhy nie.... Na tom co je povoleny je linux, nabootuje, ok. Ale chcem robit s tym druhym diskom, ktory je na dom radisi ako slave a nieje zapnuty v biose a ho nevidim ani cez cfdisk.... To je problem, ktory potrebujem vyriesit (najprv)
                      • Re: HDD - tedekcia bios-linux 25.05.2005 | 17:19
                        peter golis   Návštevník
                        1) zvlada ten radic robit s dvoma diskami? 2) obidva disky su nastavene spravne (master/slave/cable select)? je ten druhy disk vobec funkcny? 3) ten radic nevyzaduje nahodou nejake nastavenie aby vedel ze robi z dvoma diskami? akosi nebolo spomenute to hardware: radic - typ verzia aktualne nastavenie hdd1 - typ verzia aktualne nastavenie hdd2 - typ verzia aktualne nastavenie a potvrdenie ze ten druhy disk funguje. alebo som si to nevsimol. jedinu vec som si vsimol ze tam nieco nefunguje. a ze bios nevidi disk, lenze to s biosom moze byt linuxu jedno. linux vie robit s diskami aj bez biosu.
                        • Re: Re: HDD - tedekcia bios-linux 26.05.2005 | 11:44
                          peter golis   Návštevník
                          !
                          • Re: HDD - tedekcia bios-linux 26.05.2005 | 15:34
                            JANY   Návštevník
                            Myslim ze v mojej otazke nezalazi aky je to radic, nakolko ten jeden disk, ktory je nanom pripojeny linux pozna, pretoze z toho disku nabootoval, je tak ? Tzn. ze ked tento radic linux pozna, otazka ostava stale nezmenena a teda ako spristupnit druhy disk na tomto radici, ktory ale nieje povoleny v biose ? Vyzera to skor na to, ze sa to neda, bios sa neda obist ?
                            • Re: Re: HDD - tedekcia bios-linux 26.05.2005 | 15:35
                              JANY   Návštevník
                              Oba disky su ok, pretoze ked oba disky povolim v biose tak to slape....
                              • Re: Re: Re: HDD - tedekcia bios-linux 26.05.2005 | 15:36
                                Jany   Návštevník
                                ?
                            • Re: Re: HDD - tedekcia bios-linux 26.05.2005 | 17:09
                              peter golis   Návštevník
                              pokial nezalezi na tom aky je to radic a funguje to len ak je disk zapnuty v biose, tak jednoznacne ten radic nedetekuje linux a pristupuje nan len cez bios. nato aby linux vedel komunikovat priamo s diskom cez radic a nie cez bios musi ten radic najst. takze linux musi vediet aky je to radic, na akych systemovych prostriedkoch komunikuje. zatial som si nevsimol akekolvek informacie ohladne ohladom toho radica (typ, verzia, systemove prostriedky - nastavenie). ak tie dva disky najde bios, tak su asi spravne nastavene a neblokuju sa. niektore stare disky mali taku vlastnost ze dokazali fungovat len ak boli single na kabli. takze nezniesli pripojeny dalsi disk. pokial chces poradit, tak sem daj informacie ako ten radic a disky detekuje linux (dmesg), aky je to radic a ako je nastaveny.
    • Re: HDD - tedekcia bios a linux 25.05.2005 | 14:45
      JANY   Návštevník
      Cize ked vypnem disky v biose a nabootujem z diskety tak by to malo ist ??? Teda pri boote dam ze mount root=/dev/hda1 a nabehne to ??? No lebo ked som chcel pristupit na disk 2 (ktory nieje povoleny v biose) tak mi napisalo, ze devece not exists alebo take nieco .... A ked nevidi disk ani cfdisk... Asi sa ten bios podla mna neda obist... To iste mi totiz robi aj v dose, ked si tam partition magic, vidi len povolene disky v biose....
      • Re: Re: HDD - tedekcia bios a linux 26.05.2005 | 10:47
        .   Návštevník
        .