Format USB kluca pod Linuxom

Sekcia: Hardware a Drivery 28.11.2007 | 16:56
Sunny   Návštevník
Zdravim,
Som v linuxe este zaciatocnik a potrebujem nejako sformatovat USB kluc pod linuxom Ubuntu 7.10 - Gutsy Gibbon...dovod? lebo mi ukazuje ze usb klucik ma iba 50mb volnych a ked ho otvorim nic na nom neni (ani skryte subory).

THX
    • Re: Format USB kluca pod Linuxom 28.11.2007 | 17:20
      Avatar karol Mandriva 2008.1  Používateľ
      To je jedna z vecí na čo mne slúži windows. Všetky tie utilitky dodvané ku kľúčom sú pre win. To poznám. Moja rada, ktorú iste všetci čistokrvní linuxáci odsúdia znie : Nechaj si na minimálnej partícii disku, resp. na staršom počítači aj windows práve na takéto prípady. Kľudne pracuj v linuxe so všetkým čo v ňom ide, ale vždy sa nájde situácia kedy človek potrebuje windows. Hoci aj len na naformátovanie USB kľúča, alebo na nahranie nového firmwaru do mp3 prehrávača alebo telefónu. Kľudne aj cracnutý, predsa ty nemôžeš za to, že výrobcovia HW sú takí natvrdlí a ignurujú ostatné OS. Je to len nutnosť a nech na to doplatí Microsoft, čo to nepriamo spôsobuje.
      "Operátor pozorovania prítomnosti nekomutuje s operátorom reality.Nemôžeme teda popísať realitu okolo nás bez toho aby sme ju ovplyvnili." <br/>
      • Re: Format USB kluca pod Linuxom 28.11.2007 | 17:32
        skywaker   Návštevník
        najprv skus cfdisk
        /dev/sda
        alebo /dev/sdb

        a pozri co ti vypise
        • Re: Format USB kluca pod Linuxom 28.11.2007 | 17:43
          Sunny   Návštevník
          Vypisalo toto:

          root@xxx-desktop:/home/xxx# /dev/sda
          bash: /dev/sda: Permission denied
          root@xxx-desktop:/home/xxx# /dev/sdb
          bash: /dev/sdb: No such file or directory
          root@xxx-desktop:/home/xxx#

          P.S. ten cfdisk fungoval ale to bolo na particie a ja potrebujem na USB kluc...
          • Re: Format USB kluca pod Linuxom 28.11.2007 | 19:27
            skywaker   Návštevník
            musis pouzit sudo cfdisk alebo su aby si ziskal root prava..
      • Re: Format USB kluca pod Linuxom 29.11.2007 | 06:40
        -----   Návštevník
        Karol Tvoje poznámky ma už začínajú srať. Ak chceš poradiť, tak sa pýtaj. Ale keď nevieš poradiť a píšeš do fóra Tvoje hlúpe amatérske poznámky ktoré ma už nenormálne vytáčajú. Typu a henta meracia karta nejde, USB sa nedá naformátovať, tlačiareň tlačí čiernu s farebnej, mám ten linux zavírený a plno iných blbostí. Najprv porozmýšlaj, mrkni sa či sa to už niekde riešilo. Daj si poradiť, alebo keď nevieš najdi si v okolí nejakého Linuxáka čo Ti to všetko ukáže. Nerád by som zanevrel na toto fórum. Rád sem chodím, no moje nervy sú mi cennejšie.
        • Re: Format USB kluca pod Linuxom 29.11.2007 | 17:06
          Avatar m4rtin.m   Používateľ
          kasli nanho. tym ze pise na toto forum ze linux je nahovno nedosiahne zmenu

          a niektore komentare su dost odveci, napriklad formatovat disky sa da v linuxe odjakziva
    • Re: Format USB kluca pod Linuxom 28.11.2007 | 18:00
      pepe   Návštevník
      ide to sformatovat pod wine
    • Re: Format USB kluca pod Linuxom 28.11.2007 | 18:42
      open source   Návštevník
      daj sem vypis z prikazu sudo fdisk -l
      v podstate by ti malo na sformatovanie stacit nieco taketo: sudo mkdosfs -F 32 -n pomenovaniedisku /dev/sda1
      • Re: Format USB kluca pod Linuxom 28.11.2007 | 20:10
        Avatar Sunny Ubuntu 8.10  Používateľ
        diky moc vsetky, vyriesil som to formatovanim vo WIN...
    • Re: Format USB kluca pod Linuxom 28.11.2007 | 20:46
      Avatar m4rtin.m   Používateľ
      Najlahsie to spravis cez gparted. Z pohladu linuxu je usb kluc len dalsi hardisk (napr. /dev/sdb).

      gparted si momentalne moc nerozumie s automountom takze odporucam vypnut.
      Chod do predvolby -> vyberatelne zariadenia a media -> a vypni moznost "pripojit vyberatelne jednotky ked su zapojene za behu"

      Teraz mozes pristupit k samotnemu formatovaniu. (Predtym vsak odpoj usb kluc no nechaj ho zastrceny v kompe)
      Spusti gparted (system -> sprava -> editor particii)
      Uplne vpravo hore mas rozbalovacie menu vsetkych hardiskov v kompe. Mal by tam byt aj tvoj usb kluc - vyber ho.
      Usb kluce obvykle obsahuju jednu velku particiu so suborovym systemom fat32 (mensie kluce fat16). Preto klikni pravym na tuto particiu, vyber moznost Formatovat na -> fat32
      ---
      Co robit ak je na kluci len 50 Mb velka particia a zvysok je "volne miesto"?
      Riesenie je jednoduche. Odstranime 50 Mb particiu (volne miesto teraz zabera cely disk). Nasledne klikneme pravym tlacidlom na volne miesto a vytvorime tam particiu z najvacsou moznou velkostou.
      ---

      Nakoniec uz len nechame pouzit pozadovane zmeny. Vtedy gparted zacne vykonavat vsetky operacie ktore sme si "naklikali".

      P.S: nerucim za ziadnu stratu dat :-)
    • Re: Format USB kluca pod Linuxom 28.11.2007 | 21:35
      666   Návštevník
      hmmm, nechapem preco mu odporucate na take nieco wirdows, predsa neni problem ci uz formatovat alebo vytvarat particie a pod., priklad mu niekto o par prispevkou vyssie napisal...
    • Re: Format USB kluca pod Linuxom 28.11.2007 | 22:16
      Peter S.   Návštevník
      formatovat usb kluc je to isté ako formatovat HDD, takže čo budete robiť ked budete nabudúce potrebovat rozdelit nový disk na partície? nabootujete windows? To je riešenie?
      • Re: Format USB kluca pod Linuxom 29.11.2007 | 16:20
        666   Návštevník
        za 100 bodov
      • RE: Re: Format USB kluca pod Linuxom 23.10.2013 | 22:06
        Avatar pepo   Návštevník

        viete hosani, pisete tu ze je to jednoduche , no treba mat na to urcite znalosti, myslim tu v linuxe, vo win je to utrcite jednoduchsie, ja som technik, a vyznam sa no urcite by som nikoho nenutil otvarat terminal a podobne, vo win to vyriesili, treba to aj tu, ako sucast OS ubuntu a nie ako terminal a prikazy a podobne, myslim ze prave tato zlozitost bola problemom u OS a win to vyriesil oknami a klikanim, preco nie tu, koho poznam co presiel na linux, zaciatky mal tazke a poveli snad vsetci, ze keby vedeli do coho ide, kaslali by na to

    • Re: Format USB kluca pod Linuxom 29.11.2007 | 01:23
      Avatar Pavol XV U910-32b (Ubuntu 9.10 32bit)  Používateľ
      Je to celkom jednoduche, v ubuntu je myslim uz pri instalacii gparted.
      Takze vlozis USB kluc, spustis gparted ako root vyhladas si USB (umna /dev/sde), kliknes nanho pravym tlacitkom mysi a vyberes unmout. Takze ked ho vypojis zase nanho kliknes pravym tlacitkom mysi a vyberies formatovat --> FAT32. a to jevsetko.
      Preco na FAT32 no to je urcite kazdemu jasne, preto aby si ho mohol pouzit USB aj pod windowsom.
      <o> http://zaweli.yw.sk/ Pavol XV
      • Re: Format USB kluca pod Linuxom 29.11.2007 | 01:28
        Avatar Pavol XV U910-32b (Ubuntu 9.10 32bit)  Používateľ
        Ups, necital som vsetko, a dost pozorne :/ az teraz som si vsimol ze m4rtin.m to predomnou uz popisal
        <o> http://zaweli.yw.sk/ Pavol XV
    • Re: Format USB kluca pod Linuxom 07.04.2008 | 01:54
      OO   Návštevník
      Navod, ktory funguje urcite ;-)

      http://aboutme.ic.cz/?q=node/32

      • Re: Format USB kluca pod Linuxom 11.04.2008 | 23:25
        charon   Návštevník
        To.že máš na kľúči tak málo miesta je spôsobené pravdepodobne plným košom.Ak si v Ubuntu zobrazíš skryté súbory,objaví sa ti súbor .Trash !
        Ten treba jednoducho zmazať a máš zase celý usb disk k dispozícii.
        O formátovani ti už poradili vyššie.
      • Re: Format USB kluca pod Linuxom 12.04.2008 | 17:41
        Avatar srigi   Používateľ
        Tak tak, nechapem preco vsetci radia s prepacenim hovadiny, ked staci obycajne
        su
        mkdosfs -F 32 /dev/xyz
        • Re: Format USB kluca pod Linuxom 12.04.2008 | 20:45
          Avatar m4rtin.m   Používateľ
          cez gparted je to lahsie :)
          • Re: Format USB kluca pod Linuxom 17.10.2009 | 22:57
            farsifal   Návštevník
            po zapojeni usb sa mi objavi :subor sa neda pripojit ,co s tym?
            • Re: Format USB kluca pod Linuxom 17.10.2009 | 23:13
              Avatar Dare_devil Debian, OpenSuse  Používateľ
              v konzole : dmesg | tail a pozri sa na errory / warningy ohladom zariadenia USB v /dev/ ( napr. ako /dev/sdb , /dev/hdb a pod. )
              There is no flag large enough to cover the shame of killing innocent people
              • Re: Format USB kluca pod Linuxom 17.10.2009 | 23:30
                farsifal   Návštevník
                ako sa dostanem ku konzole?,prepac
    • Re: Format USB kluca pod Linuxom 18.10.2009 | 01:44
      Avatar zixo Ubuntu, Debian  Používateľ
      Gparted nainstaluj
      2.6.28-15-generic x86_64 GNU/Linux