pomošte mi

Sekcia: Konfigurácia 30.11.2007 | 10:21
ž@bka   Návštevník
Dobry,
Podarilo sa mi nainstalovát ubuntu ale neviem ako dalej. Vie mi niekto poradiť prečo
mi nechce nainštalováť ovladače od grafickej karty, web kamery a zvukačky. Robim to ako vo Windowse. Dam cd do mechaniký a štikam na exe subory a nič sa nedeje :( Čo stím ?
    • Re: pomošte mi 30.11.2007 | 10:33
      Avatar borg Fedora  Administrátor
      neviem ci to mam chapat ako vtip teraz...
      • Re: pomošte mi 30.11.2007 | 10:37
        ž@bka   Návštevník
        Toto neni vtyp. Chcem pomoct !!!
    • Re: pomoste mi 30.11.2007 | 10:40
      Avatar marek`` Ubuntu 9.04 KK  Používateľ
      Aj mne to pripadá ako vtip...
      ale odpoviem ti: .exe ti v linuxe nepojdu, pretoze je to spustitelny subor pre windows. Linux nerozoznava podla pripony ze ide o spustitelny subor.
      V linuxe je spustitelny subor dany atributom "x" suboru.
      • Re: pomoste mi 30.11.2007 | 10:42
        ž@bka   Návštevník
        Tak ako nainštalujem web kameru, graficku a zvukovu kartu ?
      • Re: pomoste mi 30.11.2007 | 10:53
        ž@bka   Návštevník
        Čo je to tem atribut "x" ? Keby som označil exe subor atributom "x" tak by sa dal spustit ?
    • Re: pomošte mi 30.11.2007 | 10:46
      666   Návštevník
      poradim ti, radsej zostan pri wirdowse...
      • Re: pomošte mi 30.11.2007 | 10:50
        ž@bka   Návštevník
        Ja chcem linux !!! Tak ako na to ?
        • Re: pomošte mi 30.11.2007 | 12:46
          666   Návštevník
          len chciet nestaci, bez zmeny pristupu sa mozes na to vykaslat
    • Re: pomošte mi 30.11.2007 | 11:06
      Avatar Misko Kripel slackware  Používateľ
      Po normalnej instalacii Ubuntu na normalny hardver by ti mala graficka karta, webkamera aj zvukova karta fungovat. Ak nieco z toho nefunguje, musis napisat preco si to myslis ze nefunguje a najma presny typ hardveru, u mna by to bolo:

      Grafika: Intel GMA 900
      Zvukovka: AC 97
      Kamera: TRUST Mini Webcam WB-1200p

      podobny popis ocakavame od teba.

      Kameru mozes vyskusat napr. v program gqcam. Zvukovku v lubovolnom prehravaci (ak ti nejdu mp3 mozno nemas kodeky).
      asdf
      • Re: pomošte mi 30.11.2007 | 11:13
        ž@bka   Návštevník
        VGA: Nvidia GeForce 8800 Gt
        Zvukova: Sound Blaster XFI
        Kamera: Trust mini webcam wb
    • Re: pomošte mi 30.11.2007 | 11:18
      Avatar titanik mint  Používateľ
      v ubuntu je v menu moznost instalovat "restricted drivers", skus radsej to
      • Re: pomošte mi 30.11.2007 | 11:26
        ž@bka   Návštevník
        A čo zvuková karta ?
    • Re: pomoste mi 30.11.2007 | 11:59
      Avatar marek`` Ubuntu 9.04 KK  Používateľ
      Nie, .exe by ti nesiel, pretoze je to spustitelny kod pre windows. (Vo win su nejake procedury, na rozbalenie .exe kodu, interpretacie a nasledneho spustenia, neviem ako to funguje, treba si to nastudovat)
      Linux je ine jadro, preto spustitelne subory pre win nie su kompatibilne s linuxom!
      Teda samotny atribut nestaci, tym len v Linuxovemu OS naznacis, ze ide o spustitelny subor, ze ho moze "spustit" (to moze byt bud binarny, alebo skript pre shell, python, perl a mnoho dalsich...)
      • Re: pomoste mi 30.11.2007 | 12:04
        ž@bka   Návštevník
        Aha dik.
      • Re: pomoste mi 30.11.2007 | 17:11
        Avatar Matej Krajčovič Ubuntu 8.10  Používateľ
        win .exe subory NEINTERPRETUJE ale spusta. interpretuju sa skripty interpretami napr. pyton, perl, javascript
        You are registered as user #457083 with the Linux Counter.<br/> Given enough eyeballs, all bugs are shallow.<br/>
        • Re: pomoste mi 01.12.2007 | 18:32
          Avatar marek`` Ubuntu 9.04 KK  Používateľ
          OK, zle som sa vyjadril, chcel som len povedať že ten .exe má tiež svoj špecifický formát.
    • Re: pomozte mi 30.11.2007 | 12:05
      ---   Návštevník
      clovece ,ty si jasny priklad toho ked sa niekto po hlave vrha do niecoho co pocul tak maximalne v elektricke. Chcem linux nie je zaklinadlo ,ale dlhe hodiny studovania roznych diskusii , a hlavne citania manualov (v pripade ze nieco nefunguje). Linux nie je program ,ale operacny system, ktory sa zasadne lisi od toho co uz zjavne dobre poznas. Takze zabudni na zlozvyky z windowsu , napr. mam CD a idem klikat. To CD si mozes ...ved vies co chcem napisat.

      Ovladac na tu zvukovku je pre 64 bit. http://opensource.creative.com/soundcard.html
      Takze ak si vazne rozhodnuty pre linux ,tak zacni studovat vlastnymi silami. Google je najlepsi radca. Samozrejme znalost anglictiny rozhodne nie je na skodu.
      • Re: pomozte mi 30.11.2007 | 12:12
        ž@bka   Návštevník
        Neviem angličtinu neučili sme sa. Aš o rok, porad mi račej ako čo mam robiť čo za heslo chce pomne keď chcem použiť restriced ovladač ?
        • Re: pomozte mi 30.11.2007 | 12:13
          Avatar m4rtin.m   Používateľ
          tvoje pouzivatelske heslo aby si potvrdil ze si administrator pc
        • Re: pomozte mi 30.11.2007 | 12:23
          Avatar marek`` Ubuntu 9.04 KK  Používateľ
          Prepac, ze musim reagovat na teba tvrdo, ale odpoved NEUCILI SME SA ma vytaca! Vykasli sa na to ci ste sa to ucili v skole alebo nie!
          Ak ta nieco zaujima, tak sa to naucis aj sam. Ziadna skola ti do hlavy nic nenaleje.
          To plati aj tu... skus si najskor citat manual, ktory ti tu uz poradili...
          Kamarati co maju Linux ti urcite radi poradia, ale ver mi, neznasaju, ked niekto od nich chce, aby ho vodili celkom za rucicku! Stratia trpezlivost a uz ti nic neporadia! Preto si vaz ich odpovede a studuj a studuj a ked nevies, vrat sa a pytaj sa comu konkretnemu nerozumies!
          • Re: pomozte mi 30.11.2007 | 12:34
            ---   Návštevník
            presne tak ,podla toho co pises ,si zrejme skolopovinny , ale ked raz odtial vyjdes uz nebudes moct pouzivat vetu: sme sa neucili.
            To nikoho nebude zaujimat co ste sa ucili a co nie. Budes musiet predviest co vies. To znamena poradit si v kazdej situacii. S linuxom je to presne tak isto. Nieco nevies , treba nastudovat. Ak si to uz nastudoval a este nieco nevies ,tak sa pytaj. Je to jednoduche .
            Hlavne sa nedaj odradit. Lebo by to bola skoda. Uz si s tym stratil nejaky kratky cas tak v tom pokracuj. Urcite ta dost ludi posle do kelu s otazkami , po case sa zacnes pytat tak aby sa to uz nestalo.
          • Re: pomozte mi 30.11.2007 | 17:46
            Avatar d0N0 kubuntu  Používateľ
            On tu vravel to, že sa ešte neučil angličtinu. A ťažko sa učiť jazyk inde ako u učiteľa (t.j. aj napr. v škole), navyše zrejme sa jedná o ešte len začiatočníka, čo sa školy týka :).
          • Re: pomozte mi 01.12.2007 | 20:41
            Jarino   Návštevník
            Aj mna vytaca "neucili sme sa". Vela veci ked clovek chce sa nauci sam. Nas v skole tiez neucili robit v linuxe a mam ho uz cca 3 roky. V skole nas ucili rustinu a dnes sa dohovorim taliansky a trochu anglicky :-) .
        • Re: pomozte mi 01.12.2007 | 11:16
          jaaa   Návštevník
          kolko mas rokov?co si mal zo slovenciny?ani ja som neni najlepsi slovencinar ale viem ze kde sa pise Š a kde Ž , to je totalne vrchol debility
        • Re: pomozte mi 05.12.2007 | 01:29
          dunmer   Návštevník
          zjavne ti robi problem aj slovencina..
    • Re: pomošte mi 30.11.2007 | 12:05
      ž@bka   Návštevník
      Ako si spustim v linuxe hru?
      • Re: pomošte mi 30.11.2007 | 12:10
        ---   Návštevník
        to snad nie je ani mozne ,ako sa mozes takto opytat.
        Ak sem nieco napises a bude to otazka , tak nezabudni napisat : co chces spustit , cize ako sa to vola ,pre aky system (to teraz vieme, ale do buducna si to pamataj) a co si uz urobil.
        • Re: pomošte mi 30.11.2007 | 14:52
          ž@bka   Návštevník
          Chcem si zahrat Craizis tak poraqdte eyse nebere
          • Re: pomošte mi 30.11.2007 | 15:58
            Avatar m4rtin.m   Používateľ
            pokial viem, Crysis nema verziu pre linux...

            uz sme ti viac krat povedali ze exe su programy pre win a na linuxe nejdu

            • Re: pomošte mi 30.11.2007 | 16:07
              Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
              myslim (mozno sa mylim) ze cela ta zaba je tu len na zneprijemnenie ludi... niekto si robi srandu...
      • Re: pomošte mi 30.11.2007 | 15:57
        Avatar m4rtin.m   Používateľ
        > Ako si spustim v linuxe hru?

        jednoducho. klikni aplikacie -> hry a vyber si hru ktoru chces spustit
    • Re: pomošte mi 30.11.2007 | 12:09
      Avatar m4rtin.m   Používateľ
      VGA: Nvidia GeForce 8800 Gt

      - doinstaluj binarny ovladac nvidia

      Zvukova: Sound Blaster XFI

      pozri http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=239981 vyzera to ze par ludom sa podarilo rozbehnut. firma spominala ze maju vydat ovladace pre linux v druhej polovici roku 2007

      Kamera: Trust mini webcam wb

      zadaj do terminalu: lsusb a posli nam co ti vypise

      • Re: pomošte mi 30.11.2007 | 12:13
        ž@bka   Návštevník
        čo za heslo chce pomne keď chcem použiť restriced dtrajver ?
      • Re: pomošte mi 30.11.2007 | 12:18
        ž@bka   Návštevník
        Bus 003 Device 001: ID 0000:0000
        Bus 003 Device 008: ID 0000:0000 Trust web cam wb 240
        Bus 003 Device 001: ID 0000:0000
        Bus 003 Device 008: ID 0000:0000 Trust Keyboard
    • Re: pomošte mi 30.11.2007 | 12:10
      Avatar Pavol XV U910-32b (Ubuntu 9.10 32bit)  Používateľ
      Ahoj. No ja by som ti najprv poradil aby si si neico nastudoval okolo Linuxu aby si vedel trochu ocom ti tu budeme hovorit. Ver ak prejavis trochu chuti a trpezlivosti pojde ti to a Linux sa ti zapaci.
      Takze vzhladom ze mas ubuntu pozri si manual od Stanislava Hofereka http://ubuntu.kayle.sk/ Uvidis ze do toho prides alebo si aj pozri toto http://wiki.ubuntu.cz/. Neboj kazdy raz zacinal. ;) Drzim palce. :)
      <o> http://zaweli.yw.sk/ Pavol XV
      • Re: pomošte mi 30.11.2007 | 12:19
        ž@bka   Návštevník
        Diki toto som potreboval.
        • Re: pomošte mi 30.11.2007 | 16:36
          Avatar Tomáš Mihok Ubuntu 8.10  Používateľ
          Ja byt tebou ta radsej zacnem s gramatikou: pomošte?????
          to aj ked bolo myslene jak vtip ta to vtipne nee je
          Pičoch jest veľo, len nalivačoch malo!
    • Re: pomošte mi 30.11.2007 | 17:57
      Avatar mmatko   Používateľ
      Computer press vydava dost vstupnej literatury pre lin... :o) - staci nacriet
      • Re: pomošte mi 30.11.2007 | 18:49
        Avatar m1chall Kubuntu 7.10  Používateľ
        presne tak ... a ked sa ti nechce kupovat knihu taak si aspon stiahni LDP na knihy.cpress.cz ... to bz ti mohlo pomoc na zaciatok.
        010100001111011010023456789
        • Re: pomošte mi 30.11.2007 | 19:04
          ---   Návštevník
          LDP ? to snad nie , to by ho zahlusilo na mieste. Neviem si dost dobre predstavit co by z toho dokazal vycitat. Jemu treba na zaciatok konkretne rady k distru ,nie manual k linuxu. Pochybujem ze je ochotny ist cestou prikazoveho riadku v nejakom velkom rozsahu.
          • Re: pomošte mi 01.12.2007 | 10:56
            Avatar m1chall Kubuntu 7.10  Používateľ
            no to mas asi pravdu ale LDP bz mu pomohlo aspon zo zaciatku pochopit co je ten Linux lebo co tu citam tak mam pocit tak ze nema sajnu co je linux. LDP by mu pomohlo porozumiet tie hlavne zaklady ... vsak nepredpokladam ze by to precital cele ale aspon prve kapitoly by mu pomohli ... to si myslim aspon ja
            010100001111011010023456789
            • Re: pomošte mi 01.12.2007 | 11:48
              Avatar d0N0 kubuntu  Používateľ
              LDP podľa mňa nie je pre úplného začiatočníka práve najvhodnejšie (je tam možno až príliš veľa informácií, v ktorých sa môže stratiť). Skôr by sa hodilo prečítať si nejaké články a rôzne základy, aby mal aspoň nejaký obraz (napr. tento prehľad na root.cz). Potom v prípade problému najskôr skúsiť vyhľadať na fóre (alebo vygoogliť) až potom, ak nenašiel riešenie, sa zreteľne spýtať.
              • Re: pomošte mi 01.12.2007 | 13:02
                Avatar gUbA Ubuntu, Debian  Používateľ
                To tomu "lahkemu dementikovi" fakt niekto naletel??? :D
                Niekto si tu roby srandicky!!!
                sudo apt-get remove windows
                • Re: pomošte mi 01.12.2007 | 17:36
                  Avatar d0N0 kubuntu  Používateľ
                  Toto vlákno mohlo poslúžiť aj iným začínajúcim používateľom alebo ešte len uvažujúcim o Linuxe, nie iba konkrétne "tej ž@bke" :)
                  • Re: pomošte mi 01.12.2007 | 17:42
                    Avatar gUbA Ubuntu, Debian  Používateľ
                    No za ten dlhy cas co chodievam na toto forum som este nevidel taketo priblble otazky. Vsetci, co uvazovali o linuxe mali aspon ake take zakladne info. Toto som tu este fakt nevydel.
                    PS: Silno pochybujem, ze to zabiak s tymi otazkami berie vazne :-D
                    sudo apt-get remove windows
                    • Re: pomošte mi 01.12.2007 | 17:54
                      ---   Návštevník
                      ja si skor myslim ze ma tak 10 rokov. Potom by to vysvetlovalo formu otazok.
                      • Re: pomošte mi 01.12.2007 | 18:47
                        WlaSaTy   Návštevník
                        ak to má 10 rokov a už sa snaží ochrániť súkromie (aj tak sa dá nazvať pokus o schovanie sa pred chybami a deravosťou windoze), tak by ma zaujímalo čo z toho vyrastie.
    • Re: pomošte mi 01.12.2007 | 13:08
      WlaSaTy   Návštevník
      Ahoj žabka,
      nemáš tvoju fotku? Zbieram profily ľudí ktorý si myslia že Linux je len taký Windows zadarmo a s linuxom na človeka neprídu že aký má nelegálny SW a dáta. Je pravda že ten ohlásený trojan od ministerstva vnútra ti asi nepôde ale aj komunikácia sa dá snifnúť a analyžovať.
      • Re: pomošte mi 01.12.2007 | 13:53
        jaaa   Návštevník
        aky trojan?daj link
        • Re: pomošte mi 01.12.2007 | 14:18
          WlaSaTy   Návštevník
          nájdi si. je tomu cca 2 týždne čo to omielali všetky IT bulváre. vtedy išlo veľa vecí:
          V Británii prijali kontroverzný zákon pri ktorom je obžalovaný povinný sprístupniť dekryptované dáta v prípade ak používa kryptovanie, inak že bude automaticky uznaný vinným (kto pozná moderné trestné právo, vie v čom je jeho kontroverznosť). Krátko na to došlo k úniku dát viacerých harddiskov ktoré obsahovali privátne údaje využiteľné k získaniu dokladov a tým pádom sa dali zneužiť aj na iné veci.
          Nemecko prehlásilo že bude používať trójske kone na vzdialenú kontrolu počítačov a Slovensko im pritakalo a vopchalo sa im do zatku.
    • Re: pomošte mi 05.12.2007 | 01:33
      dunmer   Návštevník
      Neverim ze to nie je vtip, ale ak predsa nie tak si prestuduj toto a potom sa vrat.