Ati Radeon Mobility HD 2300

Sekcia: Hardware a Drivery 01.12.2007 | 15:35
vladi   Návštevník
S linuxom este len zacinam, ale snazim sa...
Prosim vas o pomoc.
Mam notebook Fujitsu Siemens Amilo Pi 2530 s grafickou kartou Ati Radeon Mobility HD 2300.
Mam nainstalovany Knoppix 5.1.1 a je jasne, ze nemam plnu podporu pre graficku kartu. To iste plati aj ked som si nainstaloval Ubuntu 7.1
Obraz je v pohode, ale ani z daleka nevyuzivam vlastnosti grafickej karty.

Na nete som hladal, no nenasiel ziaden driver pre HD 2300 pre linux...

Nemate prosim vas skusenosti s tymto typom grafickej karty?
Neviete, kde by som patricny driver mohol najst? ak vobec existuje..kedze z diskusii mi je jasne, ze podpora ati pre linux je dost biedna.
Vdaka
    • Re: Ati Radeon Mobility HD 2300 01.12.2007 | 17:08
      Avatar Róbert Dúbravský PC Debian alebo Ubuntu - servery Debian  Používateľ
      Ahoj,
      Na ubuntu by nemal byť problém. Osobne nemám skúsenosti s tou konkrétnou kartou. V ponuke Systém>Správa>Správca neslobodných ovládačov treba povoliť neslobodný ovládač pre karty Ati. A treba byť pripojený na internete.
      • Re: Ati Radeon Mobility HD 2300 01.12.2007 | 17:20
        Vladi   Návštevník
        Vdaka za radu..
        chcel by som este vediet, ci mi potom bude plnohodnotne chodit Beryl, alebo ci su este potrebne nejake nastavenia
        • Re: Ati Radeon Mobility HD 2300 01.12.2007 | 23:13
          tomolc   Návštevník
          Zdravím

          Nie beril ti chodiť nebude.
          Teda možno bude ale rozbehať to nebude hračka. Som sa o to na atine pokúšal a nepodarilo sa mito.

          Inak Knoppix nieje podla mojho názoru distro vhodné ako desktop.
          To už račej debian. Osobne však odporúčam Mandrivu 2008 alebo opensue 10.3.

          K mandrive je aj kvalitná kniha kde je naozaj všetko na úspešný štart.

          tomolc
          • Re: Ati Radeon Mobility HD 2300 01.12.2007 | 23:35
            vladi   Návštevník
            Vdaka za radu,
            ako som pochopix Knoppix je najvhodnejsi ako Live CD-DVD

            skusim Mandrivu, snad s nou a ati kartou nebudu problemy

            Som rad, ze si linuxaci vedia v pohode poradit...este len zacinam, preto kazda rada je pre mna nad zlato.

            • Re: Ati Radeon Mobility HD 2300 01.12.2007 | 23:38
              vladi   Návštevník
              Prosim este...
              kde najdem tu knihu o Mandrive?
    • Re: Ati Radeon Mobility HD 2300 02.12.2007 | 10:32
      Avatar Róbert Dúbravský PC Debian alebo Ubuntu - servery Debian  Používateľ
      Ahojte,
      Prečo hneď Mandrivu keď ešte ani nevyskúšal poriadne Ubuntu. Ako bolo hore napísané Beryl Ti nepôjde tak ľahko a prečo? Lebo jednoducho v Ubuntu je už nastavený Compiz Fusion (to je spojenie oboch projektov). Nejaké videá sú aj tu: http://www.youtube.com/results?search_query=ubuntu%2Bcompiz&search=Search
      Čo sa týka distribúcii vyskúšaj si rôzne a zostaneš pri jednej čo Ti bude najviac pasovať. Ja osobne som prešiel týmito Mandriva>Suse>Ubuntu. No u Teba to môže byť inakšie.
      • Re: Ati Radeon Mobility HD 2300 02.12.2007 | 11:01
        vladi   Návštevník
        Vdaka Robert,
        jasne, chcem skusat..ale napadlo ma, ci by nebolo vhodne mat nainstalovane 2 distribucie. Napr: Ubuntu ako hlavny OS a ktomu este cosi mensie na ucenie sa v Shell. Neviem ci je to vhodne riesenie, no nechcem ostat pri klikani ako vo windowse...
        Ak je toto dobry napad, prosim o radu, ake by to druhe distro malo byt.
        • Re: Ati Radeon Mobility HD 2300 02.12.2007 | 11:07
          vladi   Návštevník
          Pozrel som si to video na youtube...hmm compiz fuzion je riadna pecka. Snad sa to na atine rozbehne.
          Este by som sa chcel opytat, ci je lepsie nainstalovat si Ubuntu z 1CD x86 alebo z DVD verzie. V com je vlastne rozdiel?
          • Re: Ati Radeon Mobility HD 2300 02.12.2007 | 12:04
            Avatar Róbert Dúbravský PC Debian alebo Ubuntu - servery Debian  Používateľ
            To neviem presne povedať (ze vraj DVD je pre všetky platformy a ty potrebuješ len i386 ). Ja inštalujem s CD. Keď inštalujem na PC všetky veci ktoré som sťahoval naviac kódeky, hry a podobne si vypaľujem na CD pomocou AptOnCD, aby som už nemusel sťahovať viac krát to isté. A ešte jeden link: http://wiki.ubuntu.cz/Akcelerovan%C3%A9_prost%C5%99ed%C3%AD
            Nastaviť si efekty podľa tvojej chuti bude hračka.:)
            • Re: Ati Radeon Mobility HD 2300 02.12.2007 | 12:10
              Avatar Róbert Dúbravský PC Debian alebo Ubuntu - servery Debian  Používateľ
              Ešte jeden link: http://wiki.ubuntu.cz/Compiz_Fusion_ve_7.10_Gutsy_Gibbon#head-4605b93be9f9a4355d564510dbfea0875d11da60
              • Re: Ati Radeon Mobility HD 2300 02.12.2007 | 12:58
                vladi   Návštevník
                vdaka za tip, Robert

                na tu Ubuntu DVD verziu som sa pytal preto, lebo mam Intel Dual Core. Chcem len aby OS vyuzival to, ze mam dvojjadrove CPU. Viem ze na CD verzii Ubuntu co som si nechal poslat je napisane, ze je vhodny pre 64bit...ale na DVD co som si stiahol to uvedene nie je. Mam v tom trochu chaos...ale asi najlepsie je skusit a zistit...vdaka, ze odpovedas aj mozno na banalne otazky.
                Som fascinovany linuxom a vsetkym okolo toho a este sa len dostavam z windows zlozvykov...

                AptOnCD...ako to funguje? mam nainstalovany OS, stiahnem si dodatocne balicky a tento program ich umistni na CD? aby som ich potom neskor mohol pri reinstalacii pouzit?