Stary Joystick

Sekcia: Hardware a Drivery 03.12.2007 | 19:13
Pali   Návštevník
Vyhrabal som stary joystick urceny pre commodor sears atari znacka: Quick Shot II Deluxe Joystick Controler. Dokazem ho rozbehat na linuxe 64 bit distrubucia kubuntu 7.10? Z kade mam zobrat nejaky ovladac? A kano ako?
    • Re: Stary Joystick 03.12.2007 | 23:22
      Avatar srigi   Používateľ
      Zalezi ci ho mas ako pripojit k PC. Joysticky k PC su analogove, obsahuju potenciometre. Stare joystcky ku osembitakom boli iba jednoduche tlacitkove, ak to je tvoj pripad, budes musiet vyrobit prevodnu elektroniku.

      Stare PC joysticky maju konektor D-sub 15pin.

      Ovladace vacsinou netreba, zapojis, nastarujes Xka a hras (driver je ako obvykle v kerneli).
      • Re: Stary Joystick 04.12.2007 | 01:22
        WlaSaTy   Návštevník
        oni ešte existujú aj relatívne do pohody zvukovky s midi portom kam sa dali pripojiť okrem kláves aj joysticky. napríkad taká SB Live alebo nejaká podobná založená na emu10k1 to spĺňala pri perfektnom pomere cena výkon. zvuk to malo oveľa lepší ako tie nadoskové :-)

        ale také riešenie vyžaduje investíciu podobne ako keby chcel človek kúpiť prevodník USB2Midi.
        • Re: Stary Joystick 04.12.2007 | 08:41
          Pali   Návštevník
          zapaja sa na klasicky com port. Ma osadenych 7 pinov z 9.
          Ma 2 tlacidla + autofire a 4 polohy
          Pomocou ohmmetra som nameral hodnoty 4 poloh aj tlacidla autofire. Iba tie 2 tlacidla sa javili ako rovnake.
          Mam ho cely cas zapojeny. Nainstaloval som balik xserver-xorg-input-joystick ale kcontrol mi zatial ziaden nenasiel. Co mam s tym robit? Da sa nejak rozbehat?
          • Re: Stary Joystick 04.12.2007 | 10:37
            shade   Návštevník
            V prvom rade nepripajat na COM port nieco co tam nepatri len preto ze pasuje konektor :). Original RS232 by mal vydrzat skrat po lubovolne dlhu dobu tak si ho snad neodpalil. Na druhu stranu ktovie ci to plati aj pre tu implementaaciu co mas na doske.
            • Re: Stary Joystick 04.12.2007 | 11:04
              Avatar srigi   Používateľ
              Suhlas, to ze sedia konektory, neznamena ze PC a Commodore joysticky su rovnake/kompatibilne. Vsak som to uz hore opisoval, Wlasaty tiez spravne pisal, ze stare PC joysticky sa pripajali na MIDI port zvukovky (to je ten D-SUB 15pin).

              Bud si sprav nejaku prevodnu elektorniku alebo sa s tym ne*er a za 300 si kup nejaky novy USB joy.
              • Re: Stary Joystick 06.12.2007 | 15:44
                Pali   Návštevník
                No rozhodne to midi port nie je. Midi port ma 15 pinov, zatial so com port 9 pinov. A takisto ten joystick ma 9 pinov rovnako zoradenych (5 hore, 4 dole). Ale urcite to nie je midi port. A iny port, ktory ma v dvoch radoch 9 pinov (5 hore a 4 dole) nepoznam, ani som o takom nikde nepocul ani necital.
                • Re: Stary Joystick 06.12.2007 | 16:18
                  Avatar srigi   Používateľ
                  Nj, je to normalny CANNON 9pin. Ale ako som uz pisal, PC joy sa nikdy nerobili na COM port. Takze aj keby ten joy z Commodoru bol seriovy, na PC ho nenapojis, lebo PC joy su iba pre USB alebo MIDI port.

                  Ak by ten CANNON 9pin sedel s CANNONon 9pin na PC, musel by si si napisat driver. Skus pohladat na guugli, ci taky projekt nevznikol.
                  • Re: Stary Joystick 07.12.2007 | 15:41
                    Pali   Návštevník
                    nasiel som toto: ftp://ftp.acer-euro.com/gpl/AS9100/GPL_AS9100/linux-2.4.28/Documentation/input/joystick-parport.txt

                    je tam pisane o joystikoch a je tam asi aj o mojom (sprava sa tak ako je nakreslene.) Je to buď typ Atari 130, 800/XL/XE alebo Amstrad CPC. A pise sa, ze sa napaja na port: D-Cannon 9 pin connectors (db9).
                    Je to aj popisane na stranke http://www.epanorama.net/documents/joystick/ataristick.html.

                    Ako vidno ma rovnako rozmiestnene piny ako COM port. Je nejaky rozdiel medzi D-Cannon 9 pin connectors (db9) a COM portom? Pretoze vyzeraju uplne rovnako.

                    Pise sa, ze by to malo fungovat s ovladacmi db9, gamecon, turbografx.

                    Skusal som cez sudo modprobe db9 dev=0,1 ale vypisovalo to chybu:
                    FATAL: Error inserting db9 (/lib/modules/2.6.22-14-generic/kernel/drivers/input/joystick/db9.ko): Device or resource busy
                    [ 1655.625237] parport0: cannot grant exclusive access for device db9
                    [ 1655.625244] db9.c: parport busy already - lp.o loaded?

                    Da sa s tym nieco urobit aby to behalo?
                    • Re: Stary Joystick 08.12.2007 | 22:41
                      shade   Návštevník
                      1) Je to DE-9 (ale to je dost bezna chyba)

                      2) Ten joystick nema ani nahodou rovnako rozmiestnene piny ako COM port akurat pasuje konektor, pretoze nema ani rovnake signaly (okrem Ground aj ten na nespravnom pine 5. vs 8).

                      3) Com port oznacuje seriovy port na PC viac ci menej komp. s RS-232 (ten povodne pouzival konektor DB-25). RS-232 specifikoval konektor, pomenovanie/vyznam signalov, ich casovanie atd. A Tebe pasuje akurat ten konektor...

                      4) S ovladacmi "db9, gamecon, turbografx" by to malo fungovat ked ho pripojis na paralelny (LPT) port podla toho navodu.

                      5) Problem je pravdepodobne v tom ze uz mas naloadovany modul lp.o.
                      • Re: Stary Joystick 10.12.2007 | 19:07
                        Avatar Pali   Používateľ
                        Tak ja si idem kupit koncovku paralelneho portu a nieco, kde mi bude pasovat joystick a podla navodu na stranke http://www.mjmwired.net/kernel/Documentation/input/joystick-parport.txt ho napojim a vyskusam ci bude behat.

                        Da sa nastavit tlacidlo joysticku ako niektory klaves z klavesnice?

                        • Re: Stary Joystick 15.12.2007 | 16:37
                          Avatar Pali   Používateľ
                          napajkoval som joystick na paralelny port podla navodu a joystick funguje pomocu ovladaca db9 dev=0,1
                          jediny problem bol nastavit aby ovladac lp sa nestartoval (v /etc/modules) lebo inac nechcel behat ovladac db9.

                          Cize uz mi ten stary joystick bez problemov funguje. Testoval som ho v kcontrol.

                          Zaujimala by ma este jedna otazka:
                          Dali by sa polohy joystika a tlacidlo nastavit ako nejaky klaves na klavesnici?
                          Napr. ak dam do polohy hore vykonalo by sa stlacenie na klavesnici sipka UP
                          • Re: Stary Joystick 15.12.2007 | 16:57
                            WlaSaTy   Návštevník
                            v /etc/modules ho staci zapoznamkovat alebo zmazat dany riadok, je to tam pisane. ty si sa ale asi pytal na modules.conf kde staci dat alias lp off. aspon stacilo pred par rokmi.

                            ps.: k prevodu joysticku na klavesnicu alebo mys kedysi existovali rozhrania ale ci este existuju... joy ako mouse uz roky nejde a emulovat klavesu? ak tym len chces ovladat prehravanie medii a hasitot, tak si kukni distribucie kore su na to urcene.
                            • Re: Stary Joystick 07.01.2008 | 09:51
                              Avatar Pali   Používateľ
                              no ja som mal zaujem nastavit pohyb joysticka na pohyb mysi pri hrach cez wine, ktore nemaju podporu joy. Da sa to nejak?
                              • Re: Stary Joystick 22.01.2008 | 13:03
                                Avatar Pali   Používateľ
                                da sa nejak do wine nadefinovat joy? Alebo nastavit ho pre wine ako pohyb mysou?
                                • Re: Stary Joystick 07.01.2009 | 15:37
                                  Avatar Pali   Používateľ
                                  v novom Kubutnu 8.10 s novim x-kom sa da v xorg.conf nadefinovat joy ako mys a funguje to:
                                  http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=516709