Prechod na LINUX

Sekcia: Ostatné 04.12.2007 | 22:55
ovi.tym.sk   Návštevník
Dobrý deň, rád by som sa spýtal, ako sa dá prejsť na LINUX. Nemám doteraz žiadne skúsenosti, ale chcel by som to skúsiť. Čo mi odporúčate? Neviem ako to beží, ale môžem tu napísať konfiguráciu svojho PC ;-) Doteraz som frčal na WinXP Pro, ale už ma to ozaj nebaví, každý štvrťrok kvôli nejakej "záhadnej chybe" (samozrejme vždy sa nájde niečo iné) ho preinštalovať ;-)

Konfigurácia:
procesor: 700MHz
pamäť: 256MB+128MB
grafika: 32MB
systémový disk: 10GB (sídli WinXP)

Poprípade či by sa nejako nedal nainštalovať LINUX spolu s WIN, aby som ho len vyskúšal a ešte sa rozhodol? Verím, že mi určite niekto, kto sa v tom vyzná pomôže ;-)

Vopred vrelá vďaka
    • Re: Prechod na LINUX 04.12.2007 | 23:09
      voxar   Návštevník
      skus ubuntu... bezproblemove ... ale grafika aka.. nvidia?. ati?
      • Re: Prechod na LINUX 04.12.2007 | 23:12
        ---   Návštevník
        na ubuntu je to len tak tak RAM pamate. Skor xubuntu, SAM linux, vector linux.
      • Re: Prechod na LINUX 04.12.2007 | 23:27
        Ivan   Návštevník
        nVIDIA TNT2 (32MB) - malo by to byť toto...

        V tom článku je toho veľa... Chcem len dopredu vedieť, skôr ako to začnem čítať až dokonca. Dočítam sa tam aj odpoveď pre takúto situáciu:
        Mám 3 fyzické jednotky:
        primary master: 10GB (sídli WIN)
        pirmary slave: 80GB (rozdelený na D: a E: po 40GB - utajené dokumenty a dokumenty pre všetkých užívateľov PC)
        secondary master: CD-RW/DVD combo
        secondary slave: 20GB (úložný priestor)
        ...
        rozmýšľal som nad tým, že secondary prehodím a na 20GB by som nainštaloval LINUX s tým, že by na primary master bol WIN a na secondary master LINUX. Je to možné?
        • Re: Prechod na LINUX 04.12.2007 | 23:37
          Avatar srigi   Používateľ
          O tomto sa tam nedocitas, ale je mozne takuto kombinaciu rozchodit. Len viem, ze okolo zavadzaca GRUB nastanu asi drobne problemy s mapovanim jednotiek. Normalne si nainstalujes Linux na ten sekundarny disk, v BIOSe prehodis boot sekvenciu tak aby sa zacinalo druhym diskom (sekunderny dist ti teraz bude startovat aj Win) a uvidis ci to pojde. Keby si mal problemy, iba zase obnovis povodnu sekvenciu a bootujes priamo do win.
          • Re: Prechod na LINUX 05.12.2007 | 00:19
            Ivan   Návštevník
            inými slovami:
            najlepšie bude, ak bude aj WIN aj LINUX na jednom disku ;-)
            ... Asi by bolo najlepšie zmeniť to takto:
            primary master: 20GB (WIN&LINUX - 1:1)
            primary slave: 80GB (1:1 data+uložisko)
            secondary master: 10GB (budem si tam odkladať myšlienky)
            secondary slave: CD-RW/DVD combo

            čiže ma čaká cez víkend reinstal WIN + install LINUX (ak to chcem skúsiť), čo nie je až také hrozné, keďže za posledný weekend som reinstaloval WIN asi 3x a ešte ma čaká jedna reinstall u kamarátky :-D

            Už sa neviem dočkať...
            • Re: Prechod na LINUX 05.12.2007 | 09:27
              Avatar srigi   Používateľ
              Nie, nie je to potrebne! sprav to ako si pisal vyssie (Linux na 20GB, windowsom nehyb). Vcera som trocha googlil a nasiel som nejake info o tom mapovani jednotiek, takze ak sa objavi problem, staci napisat.

              Po nainstalovani Linuxu nezabudni prehodit to bootovanie v BIOSe.

              Ak pri instalacii Linuxu narazis na otazku, kam instalovat zavadzac GRUB (celkom isto sa na to spyta openSUSE a Mandriva, Ubuntu nie) tak vyber zariadenie sdb (bez cisla). To znamena, ze zavadzac sa zapise do MBR disku na sekundarnom kanali prveho radica.
              • Vďaka 05.12.2007 | 13:53
                Ivan   Návštevník
                číže mne stačí len prehodiť na sekundárnom radiči mechaniku a disk? :-) Budem to inštalovať cez víkend, keby niečo, tak sa ozvem ;-) Zatiaľ vďaka
    • Re: Prechod na LINUX 04.12.2007 | 23:15
      Avatar srigi   Používateľ
      Precitaj si totok. Ako distribuciu si vyber bud Ubuntu, Mandrivu (ta vie resizovat disky uz pri instalacii) alebo openSUSE.

      Nezabudaj, tak ako pisem v clanku: Základnou požiadavkou pre nainštalovanie akéhokoľvek Linuxu je dostatok voľného miesta na pevnom disku. Pre systemovu (tzv. root) partisnu budes potrebovat minimalne 8GB.
      • Re: Prechod na LINUX 04.12.2007 | 23:45
        Ivan   Návštevník
        http://www.linuxos.sk/forum/11290/index.html#link_86741
    • Re: Prechod na LINUX 04.12.2007 | 23:16
      Elven   Návštevník
      ja som za slovensky greenie linux
      • Re: Prechod na LINUX 05.12.2007 | 10:37
        Avatar chatpall   Používateľ
        stano prosim ta, stava sa z teba otravny clovek
        NERUSTE TENTO UCET!!!
        • Re: Prechod na LINUX 05.12.2007 | 10:43
          Avatar srigi   Používateľ
          Stano potrebuje beta testerov.
          • Re: Prechod na LINUX 05.12.2007 | 14:36
            ---   Návštevník
            alebo skor lekciu ako sa vo fore spravat a nespamovat
        • Re: Prechod na LINUX 10.12.2007 | 10:59
          Elven   Návštevník
          ano, potrebujem testerov atd... trosku ma ranilo co si napisal teraz, aj ked je pravda ze mas asi kus pravdy... :(
      • Báj d uej 05.12.2007 | 14:01
        Ivan (ovi.tym.sk)   Návštevník
        Okrem GreenieLinux existuje v slovenčine napríklad aj Xubuntu? Vidím, že Ubuntu áno, ale vyššie v diskusii mi bolo odporúčené Xubuntu, kvôli nízkemu výkonu môjho PC ;-)

        Včera som googlil a browsoval po tých weboch a zapáčilo sa mi to, bezpochýb to aspoň vyskúšam.

        Ešte zopár otázočiek:
        Ako je to s ochranou na internete (myslím tým antivírusy a podobne)?
        Ako je to s komunikáciou Linux vs. ostatné disky v PC s tabuľkou NTFS?
        • Re: Báj d uej 05.12.2007 | 14:15
          Avatar m4rtin.m   Používateľ
          ano vsetky bunta zdielaju ten isty preklad

          - ochranu nebudes potrebovat. virusy nie su a ostatnym nakazam sa vyhnes rozumom (neinstalovanie programov z internetu atd)
          - linux vie standardne citat ntfs. zapis sa da doinstalovat ako driver ntfs-3g. pouziva ho uz dost vela ludi
          • Re: Báj d uej 05.12.2007 | 17:52
            Avatar Ladislav Michnovic SuSE  Používateľ
            - ochranu nebudes potrebovat. virusy nie su a ostatnym nakazam sa vyhnes rozumom (neinstalovanie programov z internetu atd)

            Ale firewall rozhodne nevypinat.
            Only man who sells empty boxes is the undertaker.
        • Re: Báj d uej 05.12.2007 | 14:39
          ---   Návštevník
          a na opacny pristup , z windowsu na linux disky staci ovladac pre win .
          • Re: Báj d uej 05.12.2007 | 17:54
            Avatar m4rtin.m   Používateľ
            neodporucam:

            1) subory ktore tam nakopiruje z winu budu mat autora a skupinu roota
            2) po nasilnom vypnuti linuxu mu windows nepripoji particiu (vyskoci len okienko "zelate si formatovat disk?")
            • Re: Báj d uej 05.12.2007 | 20:29
              Avatar srigi   Používateľ
              No ale uvazte, kto by z Vas taku utilitu potreboval? Mate snad Win (a bootujete hore dole kazdu hodinu)?
    • Re: Prechod na LINUX 05.12.2007 | 17:54
      Avatar Ladislav Michnovic SuSE  Používateľ
      Este pred instalaciou si mozes vyskusat system z CD, bez instalacie. To instalacne *ubuntu CD umoznuje.
      Only man who sells empty boxes is the undertaker.
      • Re: Prechod na LINUX 06.12.2007 | 00:56
        ovi.tym.sk   Návštevník
        Nuž, už sa neviem dočkať... Už len stiahnuť LINUXOŠ (LINUX OS) a fičím... Strašne som na to zvedavý, bohužiaľ mám net od T-Com a musím čakať do víkendu, aby som mohol sťahovať dáta :-(
        • Re: Prechod na LINUX 06.12.2007 | 02:30
          Avatar gUbA Ubuntu, Debian  Používateľ
          Velmi sa tesime na tvoje dalsie otazky :-D . Vitaj potom v komunite ;)
          sudo apt-get remove windows
    • Vivat LINUXOŠ 09.12.2007 | 23:12
      Avatar ovi Ubuntu 9.10 "Karmic Koala"  Používateľ
      Som prekvapkaný...
      Momentálne som síce na WIN, ale LINUX je úspešne nainštalovaný. Vybral som si XUBUNTU. Je to skvelé, ešte sa len zoznamujeme, ale dúfam, že to nebude žiaden problém a že sa nebude oščiadať.

      Skúšal som ten MEMORY TEST, ktorý je v ponuke na inštalačnom CD, ale po osemnástich hodinách testovania som to radšej zrušil... Bol to test #6 a nebol som si istý, koľko ich bude, tak som sa na to vykašlal. Má s tým niekto nejakú skúsenosť, respektíve je to na niečo dobré?

      Ďalšia vec, ako si preberiem svoje nastavenia z WIN do LINUX napríklad z Thunderbird alebo kde má FF uložené heslá a podobné veci?

      Prečo mi nejde spustiť LINUX prvou možnosťou v BOOT menu? Toto by ma zaujímalo najviac. Vypne monitor a nepracuje... To robil aj pri inštalácii a dal som to cez grafic safe mode (alebo tak něco). Nainštaloval som na grafiku ovládač, ktorý našiel LINUX na internete a stále to nejde, musím to otvárať cez druhú možnosť kde dám v "príkazovom riadku?" exit a naštartuje sa mi LINUX...

      BTW: WTF?! Miranda nevytvára verziu spustiteľnú v LINUX? :-(

      # Download (Windows NT, 2000, XP, Vista only)
      # Download (Windows 95, 98, ME)

      Existuje nejaký iný IM, ktorý sa mi spustí v LINUX OS?

      Vopred ďakujem za všetky odpovede ;-)
      • Re: Vivat LINUXOŠ 09.12.2007 | 23:40
        Avatar Viliam Oravec Kubuntu 10.04 (MSI GX700PX)  Používateľ
        ako IM klienta použivaj kopete alebo pidgin.
        Všichni mněli ruce od krve, jenom já hubu... :)
      • Re: Vivat LINUXOŠ 10.12.2007 | 15:02
        Avatar Ladislav Michnovic SuSE  Používateľ
        Add: MEMORY TEST
        "Má s tým niekto nejakú skúsenosť, respektíve je to na niečo dobré?"

        Je to dobre na testovanie pama:te. Napriklad ak nastavis rychlejsie casovanie, tak zistis, ci je zapis a citanie bezchybne. Test bezi donekonecna, takze ho musis ukoncit sam, az nadobudnes pocit, ze je to O.K. Inak je tam taka polozka, vola sa PASS a pise tam kolko krat uz prebehol cely test.


        Add:
        "Ďalšia vec, ako si preberiem svoje nastavenia z WIN do LINUX napríklad z Thunderbird alebo kde má FF uložené heslá a podobné veci?"

        Ano, vola sa Migration assistant.
        Only man who sells empty boxes is the undertaker.
        • Re: Vivat LINUXOŠ 10.12.2007 | 15:27
          Avatar srigi   Používateľ
          Memory test je vhodne nechat bezat aspon 12h.

          ad Migration assistant >> nefunguje s mnou modifikovanymi WinXP (bug som hlasil, neuznali mi ho). Zmenil som iba nazov adresara Documents and Settings na home.

          To je aj odpovedou na povodnu otazku, ako zmigrovat udaje - manualne, treba vyhladat patricne subory v ceste C:\Documents and Settings\MENO_USERA\Application Data\MENO_APLIKACIE. Tieto subory je potom v linuxe treba nahrat do adresara /home/MENO_UZIVATELA/.MENO_APLIKACIE. Neplati to ale genericky, ze treba nahrat vsetky subory z danej zlozky. Treba manualne vyberat. Napr. opera6.ini ma iny obsah vo Win a iny v Lin.
    • Re: Prechod na LINUX 09.12.2007 | 23:34
      Avatar Viliam Oravec Kubuntu 10.04 (MSI GX700PX)  Používateľ
      moj stroj je :
      AMD Duron 750MHz
      NVidia Geforce2 MX/200 - 32 MB
      640 MB RAM
      HDD 80 GB - Linux
      HDD 20GB - Dožívajúci Win XP proff.
      mám Kubuntu 7.10. A fachči v pohode.


      Ale tu RAM si dokup. nejaku 512 MB. Teraz sú dosť lacné. :D
      Linux a Win samozrejme spolu mať môžeš. Ale dufam ze to nechces natlačit na ten 10 GB disk!!
      Všichni mněli ruce od krve, jenom já hubu... :)
      • WIN vs. LINUX 10.12.2007 | 00:13
        Avatar ovi Ubuntu 9.10 "Karmic Koala"  Používateľ
        Kým nabehnem, tak ešte nechám WIN, alebo pre ostatných užívateľov PC. Keby si (ak môžem tykať) čítal, tak pochopíš, že WIN je na 10GB a LINUX na 20GB secondary master ;-)

        Moja RAM = SD RAM, ... také niečo sa ešte vyrába? Za koľko to kúpim? (lacné sú asi len DD RAM)
        • Re: WIN vs. LINUX 27.12.2007 | 14:16
          Avatar Viliam Oravec Kubuntu 10.04 (MSI GX700PX)  Používateľ
          moja RAM je takisto SD RAM. mám 512+128. nemusíš na mňa hneď kričať!
          Tu v PN som SD RAM kúpil za 1200 Sk - tú 512 MB - novú, ešte teplú z výrobne. :)
          Všichni mněli ruce od krve, jenom já hubu... :)
          • Re: WIN vs. LINUX 28.12.2007 | 13:43
            Avatar ovi Ubuntu 9.10 "Karmic Koala"  Používateľ
            Sorry man za môj VRESKOT :-D Neviem, možno skôr pouvažujem o novom PC ako o novej RAM ;-)
    • Potrebujem LIVE diskusiu 10.12.2007 | 00:46
      Avatar ovi Ubuntu 9.10 "Karmic Koala"  Používateľ
      Potrebujem niekoho, kto bude so mnou komunikovať napr. cez ICQ protokol. Moje ICQ je 292-012-353. Ak má chuť mi niekto pomôcť, tak vás o to žiadam...

      PROBLÉM:
      nech spustím čokoľvek v boot menu (XUBUNTU alebo XUBUNTU recovery mode - alebo také niečo) ... v prvom prípade sa mi sputstí prázdna obrazovka (resp. vypnutý monitor - dióda svieti na oranžovo :-D), v druhom prípade mi nabehne niečo ako komunikácia s LINUXom cez príkazový riadok. Keď som prvý raz skúsil login, meno, heslo a potom exit, tak to fungovalo. Teraz to už nefunguje, po exit sa dostanem tam ako v prvej možnosti. Kde môže byť chyba? Boot mám nastavený z disku kde je LINUX. :-(
    • Re: Prechod na LINUX 28.12.2007 | 08:13
      peto   Návštevník
      no mozno ze teraz preinstaluvavas win xp kazdy stvrtrok, ale ak zakusis linux tak sa tes.. budes behat od distra k distru ;)
    • Re: Prechod na LINUX 29.12.2007 | 11:46
      qwertz   Návštevník
      doporucuju zkusit stahnout a spustit jakekoli live cd (tj. system se nacte z cdromky .. nic se neinstaluje, nemej strach, jen musis nastavit v biosu boot z cd) jinak linux by nemel delat nic nez co chce uzivatel, tedy je nutne cist co po nas chce a mas jistotu , ze tim nic nezkazis
      jinak z live doporucuju knoppix , nebo slax
      • Re: Prechod na LINUX 03.01.2008 | 10:11
        Avatar stano170 Gentoo  Používateľ
        co ti treba na prechod na linux? Hlavne chut sa nieco ucit a nezdupkat pri prvom probleme co pride..
        Ako ten co nema ziadne skusenosti tych problemov bude naozaj vela (hovorim podla seba)

        Ja som mal neraaz take stavy ze som sa chcelna vsetko vykaslat ale stale ked som si naspet nainstaloval win stale ma to tiahlo k lin hodzci som ho nepoznal a neslo mi to tak lahko ako som si predstavoval.Na win som nikdy nenadaval a nepresiel som na lin koli tomu ze win je shit a podobne veci...
        Chcel som nieco nove,narocnejsie tak som si dal lin a us na nom bezim viac ako rok.
        Prajem vela uspechov.
        < GENTOO FOREVER >