Free Pascal Problem Z Kniznicou

Sekcia: Programovanie 11.12.2007 | 17:59
Avatar Miro Archlinux  Používateľ
Mam taky problem z Free Pascalom Ze mi Nenajde kniznicu Grafika proste v skole ju normalne pouzivam pod nazvom grafika no Free Pascal Ju vyhodi ako neznamy prikaz vobec ju nemam v nom mam ju skopirovanu z Pascalu Pre WIN Neviem ci ju mozem pouzit skusa som aj reinstalovat Pascal No stale Nepomohlo Prosim Vas poradte ako By som ju tam mal pridat.
    • Re: Free Pascal Problem Z Kniznicou 11.12.2007 | 18:17
      Avatar Peter Rozum Arch Linux  Používateľ
      ak ta kniznica je pre win a k tomu bude asi uz prelozena tak to bude tazko. skus zohnat jej zdrojaky a tak pouzivat. pravdepodobne to je nejaky frontend, takze to moze byt aj tak nepouzitelne.
      Everything is proceeding as I have foreseen.
    • Re: Free Pascal Problem Z Kniznicou 11.12.2007 | 20:26
      Avatar Misko Kripel slackware  Používateľ
      Predpokladam ze v skole pouzivate TP7 (turbopascal 7) pripadne nieco v tej urovni a v tom unit "grafika". Po skompilovani zdrojaku (grafika.pas) vznikne objektovy subor (grafika.tpu ci tak nejak). Problem je v tom ze tento objektovy tvar je neprenosny. Cize potrebujes zdrojove kody teda grafika.pas - tie ak skopirujes do toho isteho adresara kde mas tvoj zdrojak malo by to fungovat, za predpokladu ze tam nieje pouzita nejaka divocina typu saskovanie s registrmi v asembleri a nasledne volania int 10h. Ak je to tak, odporucam skor portnut danu kniznicu na xlib, v skolskych veciach su aj tak len take veci ako kreslenie ciar , kruznic a podobne, to by malo ist v pohode. Viac ti asi neporadime dokial nam neukazes tu kniznicu s ktorou mas problem.
      asdf
      • Re: Free Pascal Problem Z Kniznicou 11.12.2007 | 21:15
        Avatar Peter Rozum Arch Linux  Používateľ
        ak si dobre spominam, tak kniha pascalu pre stredne skoly (tusim prave 'algoritmy s pascalom') pouziva ten unit Grafika a jej funkcie a procedury su napadne podobne tym z unit Graph. dufam, ze ta divocina ktoru si spominal nie je prave ten unit. ak ano tak pod linuxom je s Graphom problem pretoze si vyzaduje spustat program s pravami roota co je nevhodne na ucenie sa...
        na disku mam frontend xlib->graph od dvh. mozem to pichnut na moju superb personal website. nepouzival som to nejak extra pretoze az tolko toho s graphom som doma nerobil no je dobre riesenie.
        Everything is proceeding as I have foreseen.
      • Re: Free Pascal Problem Z Kniznicou 11.12.2007 | 21:20
        Avatar Miro Archlinux  Používateľ
        ako myslis zdrojovy kod toho suboru grafika.tpu ze mam skopirovat ??? asi som zle pochopyl a z tou kniznicou co si pisal xlib ako by si odporucal portnut ?? lebo ja fungujem v linuxe tak ze som nainstalovakl FP cez synaptic a potom som este manualne doinstaloval balik FP Gnome aby my fungovalo to ze mozem aj po menu bludit lebo ked som to nezrobyl tak som mohol v pascale iba raz kliknut.
        to aj predpokladam ze kniznicu pre Turbo Pascal 7 v Windovse Pre Free Pascal v linuxe nepouzijem ale ide proste oto ked deklarujem ktore kniznice chcem pouzit v danom programe a mu zadam ze
        uses grafika; tak mi ako vypise tu chybu vo windovse ako to robylo tak som do turbo pascalu nakopiroval subor GRAFIKA.TPU to je ta kniznica ono pred tym ked som pracoval na Linux Ubuntu 6.10 tak to fungovalo vpohode aj Dokonca Raz v ubuntu 7.04 som tu kniznicu mal ale teras ked som reinstaloval linux a nainstaloval free pascal odznova tak uz nejde uz ta kniznica chyba Myslis zeby pomohlo keby som si uz nahodil Linux Ubuntu 7.10 ???
        • Re: Free Pascal Problem Z Kniznicou 11.12.2007 | 21:46
          Avatar Misko Kripel slackware  Používateľ
          nakopiruj grafika.pas, nie grafika.tpu
          asdf
          • Re: Free Pascal Problem Z Kniznicou 11.12.2007 | 21:59
            Avatar Miro Archlinux  Používateľ
            a sakde zozeniem toto grafika.pas :) lebo ja mam iba grafika.tpu :)
    • Re: Free Pascal Problem Z Kniznicou 11.12.2007 | 21:59
      Avatar Misko Kripel slackware  Používateľ
      Ak je to tato:

      http://www.ucebnica.input.sk/pascal/subory/grafika.pas

      tak sa obavam ze to nepojde tak lahko, je tam napr.:
      Port [$03CF]:=Mask;
      Mem [SegA000:Sto]:=(Mem [SegA000:Sto] and 0) or Bytes[Offset+x];

      alebo
        Intr ($10,Regs);
        if LastGraphicsMode<>Regs.AL then begin
          Regs.AH:=0;
          Regs.AL:=LastGraphicsMode;
          Intr ($10,Regs);
        end;

      cize, by to chcelo vsetko co je vnutri funkcii vyhodit a naimplementovat to na xlib. Nieje to trivialna zalezitost. Skor to asi rozchodis vo wine alebo dosboxe alebo tak, proste to kde povoluje priamy zapis do pamate.
      asdf
      • Re: Free Pascal Problem Z Kniznicou 12.12.2007 | 00:06
        Avatar Miro Archlinux  Používateľ
        jasne ja asi sa najskor dopracujem k tomu ze preinstalujem linux na 7.10 a uz by to mohlo ist lebo ono to teras poprvy krat nejde a aj na Turbo Pascal 7 sa toto iste stava raz to nainstaluje raz nie ja sa len potrebujem naucit programovat alebo system ako by to malo vyzerat neico naprogramovane v pascale a ked bude vediet pascal tak bud C++ alebo Delphi Delphi rozbevam v linuxe vpohode cez wine emulator len nech sa naucim zaklady
        • Re: Free Pascal Problem Z Kniznicou 12.12.2007 | 00:23
          Avatar Misko Kripel slackware  Používateľ
          tu je ten port na Xlib, len niekolko funkcii som portol, zvysok si snad dorobis sam pripadne ak by mal niekto iny zaujem, no neviem. Prilozene demo by malo fungovat.
          http://www.ulozisko.sk/22580-xgrafika.tar.gz.html
          asdf
    • Re: Free Pascal Problem Z Kniznicou 11.12.2007 | 22:51
      Avatar Misko Kripel slackware  Používateľ
      nejaky funkcny program ktory tu unit pouziva nemas? alebo najlepsie zbierku programov ktora tu unit pouziva? myslim tym zdrojaky
      asdf
      • Re: Free Pascal Problem Z Kniznicou 12.12.2007 | 21:10
        Avatar Miro Archlinux  Používateľ
        no ako ked tak tak aj nieco napisem zeby nakreslilo na obrazovku dajaku blbost tu ju aj pridavam pomocou cyklu nakresli schody

        Program schody;
        Uses grafika;
        Var i:=integer;
        Begin
        For i:=1 to 8 do rectangle(10,10+20*i,10+20*i,190);
        End.


        to som iba teras narychlo napisal :)
        • Re: Free Pascal Problem Z Kniznicou 12.12.2007 | 23:43
          Avatar Frantisek Klabzuba Debian  Používateľ
          ok, tu som spravil nejake zmeny aby tie schody fungovali, nova verzia je tu
          http://ulozisko.sk/22776-xgrafika.tar.gz.html
          • Re: Free Pascal Problem Z Kniznicou 18.12.2007 | 19:10
            vanadan   Návštevník
            kaslite na fp, borland slape pod dosboxom bezproblemov.. (ubuntu edgy)
            • Re: Free Pascal Problem Z Kniznicou 18.12.2007 | 19:43
              Avatar Peter Rozum Arch Linux  Používateľ
              pokial tym chces riesit problemi s prenositelnostou kodu z linuxu na windows a opacne, koly skolskym uloham tak sa to oplati, ale program spustitelny pod linuxom tak nenapises a prave preto tu mame fpc.
              Everything is proceeding as I have foreseen.