Ako by sme to dosiahly?

Sekcia: Ostatné 31.05.2005 | 21:10
dobinko   Návštevník
Zdravím všetkých. Kedže rátam forum ako forum, neberem to že sa tu musia stále riešiť nejaké problémi ale skôr by som chcel rozohnat akusi diskusiu. Ide o to že som sa zamýšlal, či nemôžme mi Linuxový uživatelia nejako dosiahnuť, aby sa vyrábali ovládače hardwaru už aj v Linuxe. Aby nebol linux diskriminovaný a boli by ovládače už na inštalačnom CD. Aby tam nebol len windowsacky driver. Predsa keby Výrobcovia Hardwaru vyrábali a sami distribuovali ovládače pre linux už na dodávaných CD, myslím že viacej užívatelov by si nemuselo až tak vyberať pri kúpe hardwaru, či stahovania z netu. Tým by získaly i samotný distribútory. Nedá sa to?
    • Re: Ako by sme to dosiahly? 25.05.2005 | 16:18
      JANY   Návštevník
      No myslim si ze to nieje az take zle.... Ja som sice XP-ckar (zacinajuci linuxac) ale doteraz ku kazdemu hardwaru na CD som mal pre WIN aj pre Linux, a vselico dalsie ako os2 atd... Napriklad naposledy tlaciaren Lexmark ....
      • Re: Re: Ako by sme to dosiahly? 25.05.2005 | 16:35
        LinuxFTP   Návštevník
        Napríklad hej aj tých tlačiarní sa to týka. To je myslím že jeden z dosť veľkých problémov.
    • Re: Ako by sme to dosiahly? 25.05.2005 | 18:05
      hurfo   Návštevník
      tazko povedat Linux aj ked je taky aky je (super) tak ma stale malo pouzivtatelov (beznych nie programatorov atd)na to aby bol zaujimavy a o komercnosti ci pripadnych ziskoch hovorit nemozme a teda bude este trvat kym si vybuduje svoje postavenie pretoze ma co robit aby Billovi zobral ovecky. a za druhe nebolo by od veci vynajst jeden spolocny format na instalacne baliky pretoze ja osobne mam v tom obcas chaos rpm. deb. zdrojaky..... a teda v akom baliku by to bolo??
      • Re: Re: Ako by sme to dosiahly? 25.05.2005 | 18:48
        dobinko   Návštevník
        Možno to sem nepatrí ale v podstate sa musím akosi pochváliť, a tým zareagovať i na odpoved že linux ma malo užívatelov. Mám pár kamošov, ktorý sa venujú PC a vždy ked som snimi stále im vravím aký je dobrý Linux, čo nové som objavil a tak. Pointa je v tom že sa dali 4 zo 6 na linux :-) Takto sa vzájomne učíme a doplname. Myslím že o Linuxe treba Len viacej hovoriť aby ludia vedeli čo je to Operačný systém ako taký a že je tu aj nejaký Linux. No nie o tomto je toto forum.
        • Linux zaciatocnik 25.05.2005 | 19:04
          dawko   Návštevník
          Nepoznam velmi Linux, ale predsa len ho chcem vyskusat, nakolko uz mi lezu wokna hore krkom. Ale taktiez som sa rozhodoval dlho, resp ma doviedli k tomu ludia dlho pouzivajuci Linux. Preto som sa dal na studovanie Linuxu, resp. hlbsie spoznavanie..myslim ze tu je skor potrebna najskor teoria (aspon zakladna) a potom prax. Ale napriek tomu mam mnoho vyhrad, ktore ani nie su problemom linuxu ako skor neochotou vyrobcou a distributorov softwaru a hardwaru zaoberat sa tymto OS.
          • Re: Linux zaciatocnik 26.05.2005 | 14:12
            Jiri Janecek   Návštevník
            Jenom se nenechte odradit, kdyz vam neco hned nepujde, ja v soucasne dobe pouzivam Linux druhym rokem a do windlous uz jdu jen kdyz potrebuju vytahnout data z nepodporovaneho diktafonu :-D Takze mi ti windows ani nepadaji :-D
      • Re: Re: Ako by sme to dosiahly? 25.05.2005 | 21:13
        Peter S.   Návštevník
        "jeden spolocny format na instalacne baliky" - no to podľa mňa (i keď nie som programátor) nejde. konštrukcia jednotlivých distribúcií je tak rozdielna, že univerzálny balík nie je možný. Možno by taký inštalátor mohol v sebe obsahovať verzie na rôzne systémy, čo by bolo asi dosť náročné a rýchlo by to zastarávalo (viď ako často vychádzajú nové verzie linuxu). Napríklad, niekedy je potrebné prekompilovať jadro, to nie je len pridanie modulu, ale aj potencionálne závislosti a "antizávislosti" - je to dosť zložité. potom spúšťanie služieb (napr.) je veľmi rôznorodé. Umiestnenie a štruktúra konfiguračných súborov... V tom ma windows výhodu. Na druhej strane to je aj dôvod prečo na linuxe nikdy nebude toľko vírusov a pod. ako pod windowsami. Teda súčasná situácie keď su drivery v kernely alebo sa o ich zavedenie starajú jednotlivé distribúcie je najjednoduchšia.
        • Re: Re: Re: Ako by sme to dosiahly? 31.05.2005 | 13:22
          dobinko   Návštevník
          http://nazory.n3net.sk/kniha/Linux_hardware_svetovy_nazor.html vyjadrite sa pokial možno v anglickom jazyku. Dakujem.
          • Re: Re: Re: Re: Ako by sme to dosiahly? 31.05.2005 | 15:47
            dobinko   Návštevník
            Mna tak napadlo že pri windows ti windows pri niektorych ovladacov poskytne na vyber dajme tomu ci chcem instalovat driver pre XP, W98 a tak. V linuxe by to mohlo byt tak isto ako to je pri instalacii Corelu. Da ti na vyber ci chces instalovat pre Mandrake, SuSE, to a hento.....
            • Re: Re: Re: Re: Re: Ako by sme to dosiahly? 31.05.2005 | 15:55
              d   Návštevník
              ad ovladace: uplne by stacilo, aby aj OEM vyrobcovia konecne spristupnili hw specifikaciu pre ich HW. potom by uz nebol problem vytvorit ovladace pre linux (napr. tlaciarne- program sane->aktualizacia a bolo by) ale to je hudba buducnosti nakolko tu su v hre rozne kartelove dohody.:(.
              • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Ako by sme to dosiahly? 31.05.2005 | 16:09
                peter golis   Návštevník
                kartelove dohody ani tak nie, ale skor informacia o chybach danych zariadeni a ich odchylkach od standardov. aspon by sme videli kolko radicov HW RAID je v skutocnosti SW RAID alebo WIN RAID. alebo by sme sa dozvedeli kolko WIN GDI tlaciarni pretazuje procesor. alebo kolko modemov je v skutocnosti iba najlacnejsiou zvukovou kartou (AD-DA prevodnik) usposobenou na 60 voltov. alebo kolko grafickych 3d akceleratorov je v skutocnosti iba 2d bez akceleracie. a to by potom nikto nekupoval ani za tu cenu za ktoru sa to predava. ved co clovek usetri na periferiach, to (a niekedy aj viacej) musi investovat do procesoru, ram a hdd.
      • Re: Re: Ako by sme to dosiahly? 31.05.2005 | 18:28
        dobinko   Návštevník
        No mohlo by to byť tak že sa spusti program na instalovanie toho Ovladače či priradeny program, a mal by si tam na vyber na aky Linux to ces hodiť. Mandrake, Suse či tak. Tu nejde o to aky jeden baličkovací systém ale ovládače už na CD. napríklad pripravené už pre ten oný systém s tám že už je len na uživatelovy aky os ma a ten si vyberie. taktiez mohli by tam byť kludne aj zdrojáky.
        • Re: Re: Re: Ako by sme to dosiahly? 31.05.2005 | 21:10
          Peter S.   Návštevník
          Nielen distribúciu ale aj jej verziu a prevádzkované jadro by si tam zadával, CD by muselo mať databázu, ktorá by vedela, či sa v danej konfigurácii nachádza defaultne skompilovaný modul, alebo je zariadenie podporované jadrom, poznala by kde sa nachádzajú konfiguračné súbory, prípadne štartovacie skripty, dokázalo by do nich zapísať a reštartovať, prípadne spustiť danú službu. Problém by bol ak by mal užívateľ vlastné jadro, to by asi automatizovaný systém nezvládol, ale možno by sa pozrel do configu jadra, či sú potrebné moduly skompilované, mohol by ich vyskúšať načítať ..... no obávam sa, že ten inštalačný program by musel byť veľmi zložitý, resp. by zvládal len základné a štandartné situácie... viac dôverujem tvorcom distribúcií, že to nejako zakomponujú, a pripravia aj klikacie rozhranie. Ale v zásade by to na nejakej jednoduchej úrovni mohlo funguvať... možno