Vypnutie USB portov

Sekcia: Hardware a Drivery 19.12.2007 | 21:22
Avatar Pali   Používateľ
Z dovodov ze mam asi velmi novu maticnu, tak ona mi nechava zapnute vsetky usb porty aj ps/2 pod napatim aj ked vypnem pocitac. v navode sa pise, ze je to normalne.

Ked som mal este windows, tak mi pri vypinani windowsu vypol usb port na citacke pamatovych kariet.

Bohuzial na linuxe mi nic take neurobi. Stale mi svieti.

Neexistuje nejaky program (prikaz), ktory nejakym nasilim vypne napatie na danom usb porte?
Ak ano dalo by sa to nastavit pri vypinani PC?

Strasne mi vadi svietiaca dioda na citacke pamatovych kariet a let diaoda na webkamere.
    • Re: Vypnutie USB portov 19.12.2007 | 22:02
      still   Návštevník
      Aka doska?
      problemom moze byt acpi, ktore nie uplne dobre funguje pod 64bit verziami, alebo kvoli hraniu sa vyrobcu danej dosky len na vlastnom piesocku..
      a ano, dalo by sa nastavit pri vypinani, ak sa bude vobec dat vypnut ;-)
    • Re: Vypnutie USB portov 19.12.2007 | 22:10
      usb   Návštevník
      to je normalna vec, I ked nepostrehol som ze by windows take nieco robil, po vypnuti z winu mi USB myska stale svieti, mozno by sa to mohlo dat nastavit v BIOSe, kazdopadne OS s tym nic nema, ale nejak blizsie som to neskusal mam predlzovak s vypinacom :P
      • Re: Vypnutie USB portov 20.12.2007 | 00:17
        Avatar Marián Sova Ubuntu 10.10  Používateľ
        Presne tak. Na starej doske mi tiež zostávala PS2 klávesnica pod napätím. Riešenie je predlžovák s vypínačom ;)
        Čo ťa nezabije, to ťa posilní | Leták na propagáciu jabbera v pdf | www.mikroprocesory.sk
        • Re: Vypnutie USB portov 20.12.2007 | 08:24
          Avatar Pali   Používateľ
          v biose sa nic take neda nastavit. V manuali pisu ze je to normalne.
          A mal som nainstalovany aj kubuntu i386 a aj tak mi to robilo.
          Preto hladam nejaky program (prikaz), ktory mi dokaze vypnut usb port.
          Mys mi az tak nevadi. predsa len svieti z dola a je na sloe, cize to nevidno.
          • Re: Vypnutie USB portov 20.12.2007 | 09:51
            usb   Návštevník
            uz vyssie som ti spominal ze ak to neni v BIOSe tak to nenastavis ziadnym prikazom, je to vec dosky
            • Re: Vypnutie USB portov 20.12.2007 | 14:56
              WlaSaTy   Návštevník
              Možno sa to v biose schováva pod "USB Wake Up", teda prebudenie cez USB alebo NET, keyboard - PS1, mouse - PS2, Modem - COM, ...

              Ale ak je to v biose normálne, tak je teoreticky možné odpojiť napájanie danej zbernice, ale túto možnosť skutočne nemali všetky dosky (PCI Hotplug). Vzhľadom na vampírizmus ATX zdrojov je rozumnejšie a lacnejšie použiť predlžovačku s vypínačom. Je to ja bezpečnejšie, kto má kolísanie napetia v zásuvkách, vie prečo.
    • Re: Vypnutie USB portov 20.12.2007 | 16:12
      Grawp   Návštevník
      sak si zapoj comp, monitor atd.... cez zasuvku s vypinacom.
      budes setrit elektriku....

      U nas doma mame comp a niektore el. veci tiez zapojene cez zasuvku s vypinaom aby sa dali uplne vypnut.
      • Re: Vypnutie USB portov 21.12.2007 | 09:31
        Avatar Pali   Používateľ
        ok asi bude najlepsie zobrat predlazovacku s vypinacom alebo vypinat zdroj.

        • Re: Vypnutie USB portov 21.12.2007 | 11:14
          marian34   Návštevník
          Malo by sa to dať nastaviť na tej doske-prehodiť nejaky jumper-skús pohľadať v manuále-"power usb"...
          • Re: Vypnutie USB portov 21.12.2007 | 13:41
            Avatar Pali   Používateľ
            to "power usb" a podobne som uz hladal dlllho na celej maticnej aj v celom manuali. Nic take tam nie je spomenute.
            Je tam na konci manualu je jedine FAQ kde je prva otazka: USB/PS2 Myš (Klavesnica) svieti keď sa počítač vypne. Odpoveď: Je to normále. Nie je to žiadna chyba. Všetky USB a PS/2 su stale pod napatim.

            Mam maticnu:
            Gigabite GA-K8NF-9-RH s chipsetom Nvidia nforce 4-4x
            • Re: Vypnutie USB portov 07.01.2008 | 09:49
              Avatar Pali   Používateľ
              a je tu este jedna vec.
              ked spustim grub console pri bootovani (klaves c) a dam prikaz halt (na vypnutie PC), tak vtedy sa mi usb port s citackou pamatovych kariet vypne. Preco grub dokaze vypnut usb port pri vypinani a linux pri vypinani nie?
              • Re: Vypnutie USB portov 22.01.2008 | 13:12
                Avatar Pali   Používateľ
                a takisto, ked si spustim distribuciu livecd, a nebudem pouzivat ovladac na usb (nenacita sa zutomaticky). Tak mi citacka pam. kariet vobec nesvieti. Je bez napatia. A aj po vypnuti PC ostane vypnuta.
                Preco vlastne Kubuntu necha pod napatim po vypnuti usb citacku kariet?
                • Re: Vypnutie USB portov 22.01.2008 | 16:32
                  Avatar Marián Sova Ubuntu 10.10  Používateľ
                  Tak potom možno pomôže unloadovať moduly na usb pred vypnutím, čo asi ubuntu neurobí. Len neviem, ktoré by to mali presne byť.
                  Čo ťa nezabije, to ťa posilní | Leták na propagáciu jabbera v pdf | www.mikroprocesory.sk
                  • Re: Vypnutie USB portov 26.01.2008 | 12:49
                    Avatar Pali   Používateľ
                    V ktorom subore sa to nastavuje?
                    Prikazy, ktore sa vykonaju tesne pred vypnutim PC.
                    Mohol by som skusit rmmod usbcore

                    A citacka kariet sa tiez vypne ak PC dam do S3.

                    To musi byt niekde pri vypinani chyba.

                    Ktory je ten subor?
                    • Re: Vypnutie USB portov 26.01.2008 | 17:11
                      Avatar Marián Sova Ubuntu 10.10  Používateľ
                      /etc/init.d/halt - tesne pred vypnutím - dopíš to niekde na začiatok </ br> /etc/init.d/rc.local - pri zapínaní </ br>
                      Veď skús rmmod usbcore aj počas behu. Ak zhasne to čo je pripojené na usb, tak to funguje. Potom len dáš modporbe usbcore a je to otestované bez reštartu.
                      Čo ťa nezabije, to ťa posilní | Leták na propagáciu jabbera v pdf | www.mikroprocesory.sk
                      • Re: Vypnutie USB portov 26.01.2008 | 17:21
                        Avatar Pali   Používateľ
                        bohuzial aj pocas behu sa citacka nevypla.
                        sudo lsmod | grep usb
                        usbcore 161584 6 ehci_hcd,ohci_hcd,usblp,usb_storage,libusual
                        dal som sudo modprobe usbcore usblp usb_storage libusual ohci_hcd ehci_hcd

                        No neviem co s tym.

                        Ak spustim S3 (sudo /etc/acpi/sleep.sh) tak sa citacka vypne.

                        Musi to potom byt este nejaky iny modul
                        • Re: Vypnutie USB portov 26.01.2008 | 18:42
                          Avatar Marián Sova Ubuntu 10.10  Používateľ
                          dal som sudo modprobe usbcore usblp usb_storage libusual ohci_hcd ehci_hcd
                          To tie moduly zaviedlo a neodstránilo ;) Na odstránenie treba dať rmmod
                          Čo ťa nezabije, to ťa posilní | Leták na propagáciu jabbera v pdf | www.mikroprocesory.sk
                          • Re: Vypnutie USB portov 26.01.2008 | 19:32
                            Avatar Pali   Používateľ
                            sak odstranil som aj tie.
                            Cez prikaz rmmod usbcore usblp usb_storage libusual ohci_hcd ehci_hcd
                            (Zle som napisal namiesto modprobe malo byt vo fore rmmod)
                            • Re: Vypnutie USB portov 05.02.2008 | 12:47
                              Avatar Pali   Používateľ
                              no na live CD roznych distribuciach sa mi usb porty citacky kariet vypnu. Neda sa prekopirovat nejaky skript z live CD kubuntu, ktory nieco take robi?

                              Kde su vsetky prikazy na sluzby vypnutie ulozene na live CD?
    • Re: Vypnutie USB portov 25.05.2010 | 22:15
      Avatar Pali   Používateľ
      Tak po veeeeelmi dlhom case sa mi podarilo najst riesenie - donutit kernel aby mi svetlo na usb citacke pamatovych kariet a mysi pred vypnutim PC vypol.

      Riesenie som nasiel na: https://bugzilla.kernel.org/show_bug.cgi?id=5410#c27

      Treba pouzit ten patch na subor drivers/usb/host/ohci-hcd.c a potom to uz funguje ako ma :-)