Kolko vam zabera gentoo na disku?

Sekcia: Ostatné 01.01.2008 | 16:46
Avatar stano170 Gentoo  Používateľ
Mam gentoo a nejak si nemozem zvyknut ze zerie tak vela miesta oproti debianu..

/var/tmp/portage mam namountovane do zvlast oddielu a v make.conf mam definovane aby cache/logy/distfilesy hadzalo do tohto adresara/na iny disk..Tymto som odlahcil / o par GB
(pri prekompilacii veccieho mnosztva balikov sa mi bezne stavalo ze kompilovanie krachlo koli zaplnenemu 10GB / )
dalej mam /usr/portage na okrem oddieli co mi zachranilo cca350MB (a mal som aj osobny dovod ho dat okrem)

Ale ajtak mam na / zabrane 6.5 GB +/- .. pre pestrost pridam tie adresare ktore maju najvecsiu velkost (home som pridaval len pre uplnost)
v /home mam len konfigy programov + veci ktore pouziva gnome atd.. vsetky objemne data mam samozrejme na inom disku ktory potom mountujem do /home/Data

/home=424 MB
/opt=770 MB
/sys=313 MB
/usr=4,5 GB
.../usr/bin=148 MB
.../usr/lib32=173 MB
.../usr/lib64=1,2 GB
.../usr/share=2,2GB
/var=112MB

toto su velkosti kedy je namountovany len cisty / .. teda bez particii ktore som pridelil portage a ostatnym veciam

Poprosil by som Gentoo-istov alebo aj hocikoho kto by sa vedel k tomu vyjadrit ze si to je u gentoo normalne take vyuzitie disku alebo je tu daco nevporiadku..Z debianu som bol zvyknuty na max 4GB vyuzitie
< GENTOO FOREVER >
    • Re: Kolko vam zabera gentoo na disku? 01.01.2008 | 16:53
      WlaSaTy   Návštevník
      Áno, je to normálne. V Gentoo máš ku každému balíčku nainštalovanú aj jeho -devel súčasť. Ak by si nainštaloval v debiane ku všetkému aj -devel, tak by tiež tak napuchol.

      Veľkosť inštalácie každého systému závisí od toho, koľko programov a knižníc je nainštalovaných.
      • Re: Kolko vam zabera gentoo na disku? 01.01.2008 | 17:07
        Avatar stano170 Gentoo  Používateľ
        ok potom ked je to normalne..

        este polozim vam otazku ako mate rozdelene/mountovane disky na gentoo? pripadne ake FSpouzivate na nich pouzivate
        < GENTOO FOREVER >
      • Re: Kolko vam zabera gentoo na disku? 01.01.2008 | 18:12
        Avatar uid0 Debian  Používateľ
        cize gentoo si maze po sebe objektove subory a vsetky zdrojaky? a zakazdym ich stahuje a kompiluje znovu?

        hm...
        Debian. apt-get into it…
        • Re: Kolko vam zabera gentoo na disku? 01.01.2008 | 18:18
          WlaSaTy   Návštevník
          Nie, inštalačné balíky ostávajú v /usr/portage/distfiles až do momentu kým ich niekto nevyhodí podobne ako je to pri .deb v /var/cache/apt/archives. A gentoo tie zdrojáky kompiluje len pri inštalácii, pochopiteľne. Samozrejmosťou je aj riešenie závislostí :-) aj reverzné.
          • Re: Kolko vam zabera gentoo na disku? 01.01.2008 | 18:22
            Avatar uid0 Debian  Používateľ
            to nie je ani nahodou podobne, balicky (pokial sa nejedna o datove) zaberaju len zlomok (odhadujem tak 5% alebo menej oproti zdrojakom a objektovym suborom (ciste data samozrejme nie), a netreba tiez zabudat, ze su komprimovane)
            Debian. apt-get into it…
            • Re: Kolko vam zabera gentoo na disku? 01.01.2008 | 18:29
              WlaSaTy   Návštevník
              tým podobne som myslel že gentoo má podobný systém kešovania inštalačných balíkov ako debian like systémy. ohľadne veľkosti, tak večšina balíkov sa distribuuje v komprimovanej forme bez ohľadu na distribúciu.
              • Re: Kolko vam zabera gentoo na disku? 01.01.2008 | 18:37
                Avatar uid0 Debian  Používateľ
                lenze gentoo potrebuje uchovavat okrem zdrojakov (ktore su tiez casto o dost vacsie nez binarne baliky) aj velke mnozstvo inych suborov, pretoze priestor na disku je lacnejsi nez cas vyzadovany na ich vyrobenie -- a nepredpokladam, ze tieto sa v gentoo tiez komprimuju

                s podobnostou stale nesuhlasim, pretoze vymazanie suborov v gentoo moze mat pre niekoho ovela tragickejsi dopad

                ale takto by sme sa tu mohli dohadovat do nekonecna -- proste na gentoo treba vela procesoroveho casu a miesta na disku
                Debian. apt-get into it…
                • Re: Kolko vam zabera gentoo na disku? 01.01.2008 | 18:52
                  WlaSaTy   Návštevník
                  Áno, gentoo uchováva aj tie časti distribúcie ktoré majú v iných distribúciách v názve -devel, to som už myslím že písal. Samozrejme že sú v takom formáte aby boli použiteľné pri kompilácii/inštalácii.

                  Ohľadne tvojho nesúhlasu,tak mne je jedno či môže mať podľa teba tragickejší dopad na niekoho ak vymaže inštalačný balík už nainštalovaného programu alebo knižnice.

                  Inak, na gentoo je sutočne treba veľa CPU cyklov a disku, teda pri bežnej inštalácii ale na druhú stranu je človek odmenený presne tými náveznosťami, ktoré chce a ktorém potrebuje. Crossdev a podobné fičúrky sú na tom trošku inak s miestom na disku.
                  • Re: Kolko vam zabera gentoo na disku? 01.01.2008 | 18:57
                    Avatar uid0 Debian  Používateľ
                    -dev balicky su len (vacsinou) .h a .a -- to je zlomok toho bordelu co sa vytvori pri kompilacii

                    a tvoj opakovany doraz na riesenie zavislosti v gentoo uz prestava byt komickym
                    Debian. apt-get into it…
                    • Re: Kolko vam zabera gentoo na disku? 01.01.2008 | 19:12
                      WlaSaTy   Návštevník
                      máš pravdu. všetko je v handbooku a môžeš si to aj vyskúšať.
                      • Re: Kolko vam zabera gentoo na disku? 01.01.2008 | 19:56
                        Avatar stano170 Gentoo  Používateľ
                        vidim ze tu nastala hadka uida a wlasateho..
                        este dobre ze to bolo k danemu problemu..
                        < GENTOO FOREVER >
                        • Re: Kolko vam zabera gentoo na disku? 01.01.2008 | 21:08
                          WlaSaTy   Návštevník
                          ty si tu videl nejakú hádku? ja len nedostatok kávy na nový rok.
    • Re: Kolko vam zabera gentoo na disku? 02.01.2008 | 10:28
      Avatar Miroslav Bendík Gentoo  Administrátor
      Použi filelight, zisti čo je tam také veľké.