ako na lowlevel format?

Sekcia: Hardware a Drivery 08.01.2008 | 21:52
Avatar LUcoRP Debian, *Ubuntu, Android  Administrátor
Zdravim, ako spravim low level format pod kubuntu? idem totiz predavat stary disk a nechcem aby tam zostali nejake pozostatky udajov. dakujem
git blame | Muj Desvorc je vetsi nez tvuj!
    • Re: ako na lowlevel format? 08.01.2008 | 22:01
      Avatar Marián Sova Ubuntu 10.10  Používateľ
      dd if=/dev/zero of=/dev/sda1 Prepíše 1. partíciu na disku sda samými nulami.
      Čo ťa nezabije, to ťa posilní | Leták na propagáciu jabbera v pdf | www.mikroprocesory.sk
      • Re: ako na lowlevel format? 09.01.2008 | 07:18
        Avatar Samuel BWPOW Kupka Almalinux, OpenWRT  Používateľ
        Alebo rovno cely disk prepisat nahodnymi cislami:
        dd if=/dev/urandom of=/dev/sda
        To je vacsia sranda :)
        Strach dát najevo své pocity a zjednat si u druhých respekt je jedním z problémů civilizovaného člověka, který se naučil zpochybňovat svou vlastní pravdu pro zdání objektivity
        • Re: ako na lowlevel format? 09.01.2008 | 11:51
          Avatar Marián Sova Ubuntu 10.10  Používateľ
          A čo sa stane s mbr? Alebo ten v pohode potom vytvorí fdisk?
          Čo ťa nezabije, to ťa posilní | Leták na propagáciu jabbera v pdf | www.mikroprocesory.sk
          • Re: ako na lowlevel format? 09.01.2008 | 11:58
            Avatar Tomáš Hanzel Slackware  Používateľ
            s MBR na starom disku? To ti akurat tak moze byt potom jedno, v pripade ak vieš čo mbr robi a ma za ulohu.

            ...alebo sam zistis
            Close the Windows Open The Source
            • Re: ako na lowlevel format? 09.01.2008 | 12:12
              Avatar Marián Sova Ubuntu 10.10  Používateľ
              Viem na čo je mbr a na čo je. Zle som sa vyjadril. Na prvý 512B disku je MBR a tabuľka rozdelenia disku. Potom ma napadlo, že kapacita asi bude zapísaná niekde v elektronike disku, takže to naozaj nič nespôsobí. Problém by nastal keby bola kapacita zapísaná niekde na disku, to by malo za následok nerozoznanie disku. Ale keďže to tak nie je, tak je to v poriadku.
              Čo ťa nezabije, to ťa posilní | Leták na propagáciu jabbera v pdf | www.mikroprocesory.sk
          • Re: ako na lowlevel format? 09.01.2008 | 11:59
            Avatar samox86 arch, debian  Administrátor
            jj, ten potom vytvori manazer particii ktorym disk rozdelis (napr. gparted)
            lnx.sk - virtualne servery; Lnx@Lnx.sk
        • Re: ako na lowlevel format? 09.01.2008 | 12:09
          Avatar srigi   Používateľ
          Aj taketo prepisanie je v labolatoriu neucinne. Odporucam stiahnut si Hiren's bootCD, nabootovat, spustit Active Kill disk a vybrat niektoru z pomalsich metod prepipsania disku.

          Takisto prepisanie samimi nulami sa neda povazovat za bezpecne zmazanie.
          • Re: ako na lowlevel format? 09.01.2008 | 12:13
            Avatar Marián Sova Ubuntu 10.10  Používateľ
            Akoto neúčinné? Veď predsa prepíšem každý jeden B náhodným číslom alebo 0. Ako je možné z toho prečítať niečo iné?
            Čo ťa nezabije, to ťa posilní | Leták na propagáciu jabbera v pdf | www.mikroprocesory.sk
            • Re: ako na lowlevel format? 09.01.2008 | 12:52
              Avatar srigi   Používateľ
              No doma to nebnovis, ale staci platne z hdd zaslat do takejto firmy a oni uz tie data vydoluju (maju na to specialny postup, povyberaju platne z disku a daju ich do svojho citacieho zariadenia).

              V takomto pripade nuly alebo urandom bezpecie nezarucia (na stope sa totiz vzdy nachadza aj povodna informacia s dost vysokou amplitudou). Aktive kill disk pouziva specialne paterny, ktorymi prepisuje sektory na hdd. Tie paterny su specialne navrhnute tak aby maximalne potlacili povodne amplitudy magnetickeho signalu.
          • Re: ako na lowlevel format? 09.01.2008 | 12:15
            Avatar Tomáš Hanzel Slackware  Používateľ
            Sasmozrejme v tomto pripade neradim, takže sa ospravedlnujem že neodpovedam na otazku, ale fakt si myslíš že niekto sa bude "nurat" v tvojich dátach? Keď už si myslíš že fak treba použiť brutal zero na disk?

            A teraz odpovedam. Ultimate Boot Disk obsahuje dosť mnoho utiliť a aplikácií na nielen prepísanie, ale dokonca na zničenie disku //môj prípad// - necelo čakať na prepísanie tha reštartoval a nový ata šiel do opravy...ehm..koša...navýmenu...///ale to je o inom...
            Close the Windows Open The Source
            • Re: ako na lowlevel format? 09.01.2008 | 12:45
              Avatar srigi   Používateľ
              No ak by autor temy pracoval v nejakej lukrativnej korporacii alebo pracuje na nejakom advanced projekte, tak sa vzdy oplati kvoli bezpecnosti poobzerat po lepsich nastrojoch.

              Ja osobne by som akykolvek svoj disk pred predajom zveril Active Kill Disk, poznas to prislovie: to ze som paranoik, neznamena, ze ma nesleduju!
              • Re: ako na lowlevel format? 09.01.2008 | 14:18
                Avatar Samuel BWPOW Kupka Almalinux, OpenWRT  Používateľ
                V instituciach su disky vacsinou sifrovane a pravdepodobne sa nebudu nikomu predavat.
                Strach dát najevo své pocity a zjednat si u druhých respekt je jedním z problémů civilizovaného člověka, který se naučil zpochybňovat svou vlastní pravdu pro zdání objektivity