Rozdelenie HDD na Particie - Odporucanie

Sekcia: Ostatné 09.01.2008 | 01:26
Matus   Návštevník
Ahojte,

chcem prejst na linux a uvital by som vase odporucania ohladom rozdelenia disku.

Situacia: instalacia na notebook, pocas "prechodu" budem vyuzivat dualboot. Na instlaciu a pouzivanie linuxu mozem zatial vyuzit maximalne 22GB (zo 100GB HDD).

Niesom si celkom isty ako najvhodnesie rozdelit tych 22GB:

1. ci mat iba jednu / particiu, alebo aj dalsiu pre /home . Ak vlastnu pre /home, ako zvolit ich velkosti (planujem ubuntu)?

2. aku ma mat velkost swap particia? pise sa ze ak planujem vyuzivat hibernaciu, tak staci velkost ram, inde ze 1,5x velkosti ram (mam 1GB)

Dakujem za vase nazory a odporucania!!!
    • Re: Rozdelenie HDD na Particie - Odporucanie 09.01.2008 | 09:44
      Avatar chatpall   Používateľ
      myslim si, ze mas v tom dostatocne jasno na to aby si posledne rozhodnutie vykonal sam. ja ti vsak poradim. ak sa chystas na dualboot, takto znamena ze sa budes neustale vracat k MS a tym padom ti nebude treba mat velku linuxovu particiu. ak budes /home zdielat pre lin a aj win tak ju sprav ako samostatnu particiu
      NERUSTE TENTO UCET!!!
    • Re: Rozdelenie HDD na Particie - Odporucanie 09.01.2008 | 10:38
      Avatar srigi   Používateľ
      Rozdel to takto:
      250MB SWAP
      6 - 8GB pre /
      zvysok /home
      Swap vo velkostiach GB je IMO zbytocnost, uspavat sa da uz aj do suboru na normalnej partisne, takze je zbytocnost sa pripravovat o drahocenne miesto na HDD. Tych 250MB je taka istota, ze kernel bude mat nejaku zalohu, ked bude potrebovat nieco odswapovat. Ale swapy v radovo stovkach MB su IMO prezitok (videl som tu typka s 6GB swapom!!).

      No a na root tiez nedavaj moc vela, aj tak nebudes instalovat vsetkych 18000 balickov, takze by si sa iba zase zbytocne pripravil o miesto, ktore mozes lepsie vyhradit pre torrenty ale podobnu pottrebnu vec.

      Napr. ja mam pri openSUSE 10.3 vyhradenych 6,8GB pre root partisnu a s full desktopom mam este 2GB volne!
      • Re: Rozdelenie HDD na Particie - Odporucanie 09.01.2008 | 10:40
        Avatar srigi   Používateľ
        Teda ehm oprava, mam 7,2GB na roote.
    • Re: Rozdelenie HDD na Particie - Odporucanie 09.01.2008 | 11:06
      svist   Návštevník
      Najistejšie doplniť dve partície, pre samotný ubuntu (+ prípadné budúce doplnenie) bude postačovať napr. 4 až 5 GB, systém napr. ext3, reiser, xfs. Pre /home podľa Vašich požiadaviek, kľudne ten zvyšok 16GB, systém si zvolte, (ak "vfat", tak bude dostupný aj z win), z linuxu budú win partície prístupné bez väčších problémov.
      Pre swap spolahlivo postaci 512MB.
    • Re: Rozdelenie HDD na Particie - Odporucanie 09.01.2008 | 11:42
      Avatar Tomáš Hanzel Slackware  Používateľ
      Ahoj. čo sa týka dualboot a rozdelenia diskov odporúčam približne takto.
      / by mal obsahovať trošku viac, kolom 10Gb pretože sem budeš v Linuxe všetko inštalovať. Zväčša.
      /home priestor veľký aký chceš. /osobne nepoužívam stačí mi následovná i keď vo väčšej veľkosti./
      + /win/fat << čo bude partiícia o veľkosti 5GB vo FAT na prenos suborov medzi Linuxom a Windowsom./Ako som spomínal ja mam vyhradený väčší priestor pretože nemám /home./

      Čo sa týka swap, mam 1GB ram, a swap 750Mb. A stačí.

      Close the Windows Open The Source
      • Re: Rozdelenie HDD na Particie - Odporucanie 24.01.2008 | 09:32
        open source   Návštevník
        ak mame windows na ntfs tak nie je potrebne zbytocne pouzivat suborovy system vfat pre prenos suborov kedze existuje ntfs-3g pre zapis na ntfs disky.
    • Re: Rozdelenie HDD na Particie - Odporucanie 24.01.2008 | 00:03
      Matus   Návštevník
      Ahojte, tak nakoniec som si disk rozedelil takto:

      1,5 GB na swap

      mam 1GB a chcem hibernovat, na viacerych miestach odporucali pre hibernaciu 1,5-2x velkost ram. Je to trochu divne, ak ma niekto velku ram na desktope - napr 4gb tak by mal mat min 6GB swap... len naozaj zriedka sa kde tu vyskytla poznamka ze fajl na hibernaciu sa da nastavit aby ukladalo aj inde ako swap, keby som nasiel o tom viac info volil by som tuto cestu a swap dal 512.

      9GB na root

      11GB na home

      Tak maly priestor ako som mal k dispozicii bolo asi "zbytocne" delit na dve particie pre home a root. Ale volil som tento pristup aby som ziskal viac skusenosti + by to malo pomoct ak by som skusal ine distribucie.

      vdaka za vase doterajsie rady a postrehy.