instalacia viac distier na jeden disk

Sekcia: Komunita 19.01.2008 | 12:44
Tomi   Návštevník
ahoj,
mam ubuntu a chcel by som si nainstalovat(presnejsie DOinstalovat, resp. PRIinstalovat ;-]) nejake ine distro(napr. Arch, ale to jej jedno).

mojou otazkou je, Aky je postup pri tom?
najprv si napr. v ubuntu rozdelim disk na dalsi, kde bude nove distro + na swap(alebo mozem pouzit aktualny swap?)

a potom po nabootovani Arch-u si to *nejak* nainstalujem? ako si mam nastavit GRUB ? bude sa pouzivat ten GRUB z ubuntackeho disku? ako potom donho pridam moznost bootovat aj z Arch-u ?

diky :)
    • Re: instalacia viac distier na jeden disk 19.01.2008 | 13:14
      Avatar Dare_devil Debian, OpenSuse  Používateľ
      arch ti pravdepodobne pri instalacii vytvori grub na novy disk, kde budes mat arch, ubuntu + safe mode. Taktiez pri instalacii archu od ubuntackeho disku oddelis tych par GB a vytvoris novy ext3 disk kde budes mat arch. Swap nechaj iba jeden, viac ti netreba ( vzdy ho bude pouzivat bud spusteny arch alebo spustene ubuntu ) a zda sa mi ze s instalaciou archu by som si to na tvojom mieste rozmyslel (kedze pouzivas ubuntu). Pokial sa nemylim je to este horsie ako gentoo. Privita ta to konzolou typu : arch@livecd:~
      a mas si ho nainstalovat :))
      Ak ale chces, tak pri instalacii grub vytvarat nemusis, staci ak editujes ten na ubuntackom disku a podla grub manualu tam pridas bootovacie parametre pre archa
      There is no flag large enough to cover the shame of killing innocent people
    • Re: instalacia viac distier na jeden disk 19.01.2008 | 13:21
      Avatar linuxroot Gentoo desktop, Debian server  Používateľ
      swap sa da pouzivat ten isty - v nom problem nevidim, pri ostatnych instalaciach bude potrebne dat pozor aby zbytocne neinstalovali boot manager (aby nesmazali aktualny), dokonca boot odiel sa da pouzit ten isty, aj s rovnakym kernelom pokial sa nemylim, cize je len potrebne mat ostatne distribucie bud na inych particicah, dalo by sa to aj na jednej v nejakom adresari, a nastavit pre nich grub config a predat paramter kde je root, len neviem ako su na tom niektore distribucie, ci sa da instalovat na nich linux bez toho aby sa pokusali vytvorit boot, v gentoo, debiane a podobne problem nevidim, snad pre zaujimavost by som sa poohliadol po virtualizacnych technologiach - ako su openwz - co by umoznovalo rozne distribucie subezne
      • Re: instalacia viac distier na jeden disk 19.01.2008 | 13:34
        Avatar Dare_devil Debian, OpenSuse  Používateľ
        Este doplnim ze v pripade pouzivania viacerych distrier je myslim lepsie boot nainstalovat na samostatnu particiu a nie na particiu s jednou z distribucii
        There is no flag large enough to cover the shame of killing innocent people
        • Re: instalacia viac distier na jeden disk 19.01.2008 | 14:02
          Avatar srigi   Používateľ
          Oddeleny boot je zbytocnost. Tiez som ho pouzival pri multiboote (dokonca som prevadzkoval Win+Zuzana+Nieco_dalsie) a postupom casu som samostatnu particiu pre /boot eliminoval.

          Pri Archu je ale mimoriadne dolezite:
          - mat samostatnu particiu Reiserfs pre /var/lib/pacman (najlepsie riesenie)
          - alebo mat na root partisne Reiserfs
          Je to z toho dovodu, ze balickovac Pacman udrzuje svoju databazu ako tisicky malych suborcekov prave v /var/lib/pacman. Nasadit na takuto particiu EXT3 ako spominal hore Dare_devil by bola samovrazda systemu!

          Takze podme prakticky povedat ako na dve (viac) distier vedla seba:
          - zakladnou pouckou je zamedzit tomu aby obe distra pouzivali rovnaky adresar v /home/UZIVATEL, lebo si budu distra sahat do svojich konfigurakov navzajom, co nerobi dobrotu. Riesenim je bud nechat /home na root partisnach a na data vyhradit particiu primontovanu na ine miesto alebo, ak teda trvas na samostatnej particii /home, pouzivat v kazdom distre iny login (fero, jozo - adekvatne /home/fero, /home/jozo - tiez dobre riesenie).

          Rozdelenie disku by potom mohlo vypadat takto:
          /dev/sda1  swap
          /dev/sda2  root Ubu
          /dev/sda3  root ine distro
          /dev/sda4  /home (ale datova particia montovana inde)
          /dev/sda5  /var/lib/pacman
          Najskor nainstalujes Ubuntu, pricom particie primontujes podla tejto schemy, particie ktore sa netykaju Ubu, jednoducho ignorujes. Zavadzas nechaj umiestnit do MBR.

          Potom instalujes napr. ten Arch, pricom je dolezite preskocit posledny krok - instalacia bool-loadera (to plati o ktorom kolvek distre, ktore budes instalovat).

          Nabootujes Ubuntu a do jeho /boot/grub/menu.lst pridas na adekvatne miesto tieto riadky (plati pre schemu vyssie)
          title Arch Linux
          kernel (hd0,2)/boot/vmlinuz26 root=/dev/sda3 ro
          initrd (hd0,2)/boot/kernel26.img
          Pri nasledujucom boote by sa v Grub menu mala objavit polozka Archu, ktory potom nabootujes.
          • Re: instalacia viac distier na jeden disk 19.01.2008 | 16:49
            Tomi   Návštevník
            no ja mam tak riesene, ze vsetky "cisto moje" veci, ako su napriklad hudba, pdf-ka, video atd mam na osobitnej particii, ktoru mountujem na ubuntu do ~/data(cize v podstate ta Tvoja prva moznost riesenia) , takze asi pri vytvoreni Arch-u si necham niekolko(povedzme 25) GB na arch a do neho si primountujem ten 30GB disk na data (obe su zatial ext3) + si vytvorim reiserf, do ktoreho si supnem /var/lib/pacman. dobre pochopil som ? ;)

            potom uz len si nainstalujem Arch, kde samozrejme nedovolim, aby sa mi nainstaloval osobitny boot loader a nakoniec si pridam tie 3 riadky(len tak mimochodom, co robi 2. a 3. riadok? 2. znamena to, ze z particie, kde mam ulozeny Arch, nech mi v adresari /boot/vmlinuz26 najde kernel? pytam sa len pre istotu, ci tomu dobre rozumiem)

            este ma zaujima boot manager == zavadzac == GRUB == syslinux(resp. naco je syslinux a co ma s GRUBom spolocne?)
            a ten boot manager sa kde nachadza? to je vlastne na tej particii, kde mam ubuntu v adresari /boot/grub? ako bo mam umiestnit do MBR? (co je to cudne slovko MBR? google mi povedal, ze master boot record, ale moc mudrejsi nesom :( )
            a este mi neda, neviem si to zatial vysvetlit: ked sa startuje pc, tak sa najprv spusti BIOS a potom preda riadenie boot manageru? ako vie bios, ze kde sa ten boot manager nachadza?

            dikyy velmi pekne za odpovede na tieto otazky :)
            • Re: instalacia viac distier na jeden disk 20.01.2008 | 02:04
              Avatar srigi   Používateľ
              Si zvedavy ako bratove deti, ale poodpovedam aby si na nas nehovoril :-)

              Takze to riesenie montovania datovej particie je celkom O.K., takto mas zabezpecene oddelenie suborov v /home/UZIVATEL medzi distrami. Potom si este vytvor partisnu pre ten /var/lib/pacman (nespomenul som, ze uplne postaci 100MB).

              len tak mimochodom, co robi 2. a 3. riadok? 2. znamena to, ze z particie, kde mam ulozeny Arch, nech mi v adresari /boot/vmlinuz26 najde kernel? pytam sa len pre istotu, ci tomu dobre rozumiem
              Toto si pochopil uplne presne (vid ten retazec hd(0,2) na zaciatku cesty - zmamena, ze cesta ku kernelu alebo initrd obrazu zacina na prvom fyzickom disku na tretej partisne - ako som uz pisal, suhlasi to s tou mojou modelovou schemou).

              este ma zaujima boot manager == zavadzac == GRUB == syslinux(resp. naco je syslinux a co ma s GRUBom spolocne?)
              Tu neporadim, lebo so syslinux som sa nestretol. Co som rozne cital v clankoch jedna sa o bootloader napr. pre USB flasky (FAT/FAT32 file system).

              a ten boot manager sa kde nachadza? to je vlastne na tej particii, kde mam ubuntu v adresari /boot/grub? ako bo mam umiestnit do MBR?
              MBR je iba take dohodnute meno pre uplne prvy sektor na HDD (nulty sektor) a je dlhy iba 512 bajtov. Napriek tomu, ze je taky kratky, su tu informacie o rozdeleni disku na patrticie a moze tu byt aj cast zavadzaca (stage1).
              Zo zavadzacom je to trocha zlozitejsie. Nakolko je MBR take kratke, tak sa do MBR nevojde cely kod potrebny pre spustenie OS. Preto je GRUB (tusim aj Lilo) rozdelene na niekolko tzv. stage. Stage1 je mozne umiestnit do MBR (vojde sa) a jedinou ulohou tohoto kodu je najst na disku stage2 a az ten spusta OS.

              Stage1 je teda bud v MBR (je medzi tymi 512 bajtmi) alebo je v MBR odkaz, ze stage1 je na nejakej inej particii (musi to byt primarna particia). Vtedy je v MBR zapisane, ze ta dana particia je bootovacia (ma boot flag) a stage1 sa nachadza v tzv. superbloku co je zase iba prvych 512B danej partisny.

              Ak instalujes Ubuntu z LiveCD, tak instalator sa ani nepyta a surovo zapise stage1 GRUBu do MBR.
              a este mi neda, neviem si to zatial vysvetlit: ked sa startuje pc, tak sa najprv spusti BIOS a potom preda riadenie boot manageru? ako vie bios, ze kde sa ten boot manager nachadza?
              BIOS ma natvrdo zapisane (ale ide to zmenit konfiguraciou v CMOS [napr. mu povies bootuj z CDROM]), ze po skonceni POST sa ma pozriet do MBR na prvom fyzickom disku,kde ma hladat uvod (stage1) zavadzaca. Tam sa moze napr. dozvediet, ze stage1 je v samotnom MBR, alebo ze je na inej partisne (musi to byt prim. partisna). Takze bud tento kod vytiahne zo samotneho MBR a tento kod spusti, alebo si ten stage1 vytiahne z adekvatnej partisny (z jej superbloku).
              • Re: instalacia viac distier na jeden disk 22.01.2008 | 21:21
                Tomi   Návštevník
                Ahoj,
                tak diky velmi pekne za vycerpajuce vysvetlenia :)
                vdaka tebe som spravil prvy bod instalacie ;) uz len zvysnych 5 :))

                taaaakze som sa zasekol hned pri druhom bode,"Select Packages".
                totiz v ponuke som zvolil "CD"(prva moznost), dalsie okno mi napisalo: Avaible CD drives: sr0:|1.0|PQ:|0|ANSI:|5 ,
                dalej bolo(po odentrovani), ze select the CD drive that contains Arch packages a bol tam len jeden riadok,
                kde bolo nalavo "/dev/sr0" a napravo prazdne miesto pre jeden znak, ale bol tam len podciarkovnik a neviem, ci sa toto nemalo dat nejak modifikovat ;) kedze to neviem zmenit, tak zas som to len benevolentne potvrdil tlacitkom "OK"
                teraz som sa prehupol do "select pascage categories" mal som zas na vyber len jeden riadok,
                zlava vyzdobeny oznacujucou hviezdickou, v strede "base" a napravo znak "^", ktory som tiez nevedel editovat ;(
                po dalsom odentrovani sa ma instalacka nevrlo spytala: "Select all pascages by default?" a kedze som cital,
                ze aj tak netreba vsetky baliky instalovat a radsej ich postahovat rovno z netu, tak som jej povedal: "No!",
                no cuduj sa svete, po tvrdohlavom entri mi velmi rychlo vypisalo 3 riadky nejakeho nechutneho erroru,
                ktore som nemal cest precitat, lebo som nestihol, ale tusim to bolo nieco s adresarom /src a dalej som nestihol citat ;(
                potom ma okamzite hodilo to instalacky


                ps: neda sa nejak ten log pozriet, co boli tie 3 riadky erroru?
                pps: kde je vlastne chyba? ;)
                ppps: robil som to len vo virtualboxe s Archlinux-i686-2007.08-2.core.iso ... takze mozno preto to nefunguje...
                pppps: diky za odpovede :)
                ppppps: sorry za vela PS-iek, ale nenapada ma, ako by som to zaclenil do textu :)
                • Re: instalacia viac distier na jeden disk 22.01.2008 | 22:57
                  Avatar srigi   Používateľ
                  No priznam sa, ze Arch som este vo virtualizatore nemal, ale podla toho co popisujes je to jedno, pretoze:

                  - Arch instalacka je v poslednych verziach a specialne na 08-2.iso cista klepacka do Enteru a same potvrdzovanie defaultnych volieb (dolezite je nestukat ziadnu sipku kym si precitas text, ktory aj tak iba oklepnes Enterom.

                  Takze po volbe instalacneho media (zvol CDROM, co je default, cize klep do Enter), pokracujes dalej. Nechas predvybratu skupinu base a potvrdis. Na otazku "select all packages by default" klepnes do Enteru, cim zadas odpoved YES.

                  Toto je totiz asi bod, kde zlyhala instalacia, lebo si asi nezatrhol balik filesystem, co je zakladna adresarova struktura Archu (uplne najzakladnejsi balicek, asi iba prazdne adresare s prednastavenymi opravneniami).

                  Takze nechas predvybrate vsetky balicky a jedine co vo volbe balickov odober je napr. lilo (pouzivam predvolene GRUB a lilo ma nezaujima osobne, doporucujem to iste aj tebe), jfsutils, xfsprogs, nejake tie PCMCIA baliky a to je tak vsetko. Ale taketo odoberanie je aj tak zbytocne, tie baliky maju 2 - 3MB a cela skupina base zabere na disku tak 80MB maximalne, takze setrenie a rucny vyber balikov nie je na mieste :-)

                  Potom pride instalacia vybratych balikov, potvrd raz az dvakrat Enterom a sleduj vypisy. Po dokonceni kopirovania (ziadny progressbar!) si mozes znova pozriet vypisy kopirovania, co odbijes jednym klepom do Entru a vatis sa tak do menu.

                  Potom sa pokracuje najtazsou sekciou Configure new system. Vsak to skus a uvidis ci to budes vediet skonfigurovat . Problem asi bude sietovka - vo virtualizovanom PC neviem ako Arch reaguje, ale nechaj eth0 na DHCP co je asi defaultne nastavenie (vidis tu priamociarost a opotrebnie Enter).

                  Postupuj zhora dole, v rc.conf nastav iba casovu zonu, locale nechaj anglicke (odporucenie), nastav hostname a tu sietovku, uloz a ukonci editovanie (CTRL+O, CTRL+X). Pokracuj dalsimi subormi, pricom ta primarne zaujima iba fstab, locale.gen a hosts ostatne ani neotvaraj. Potom nastav root heslo a mirror (belnet.be) a dokonci setup (nezabudni preskocit instalaciu GRUBu ak robis ten multiboot).

                  Potom reboot a si hotovy.
                  • Re: instalacia viac distier na jeden disk 24.01.2008 | 20:05
                    Tomi   Návštevník
                    ahoj,
                    takze pre zaciatok, hoci teraz to uz nieje dolezite, ale pre zaujimavost,odpovedal som na otazku "select all packages by default" aj YES a tiez sa nic nedialo,tiez len rychle vypisalo 3 riadky a hodilo ma do main menu...
                    cize mi nezobrazilo ZIADNE baliky na vyber...
                    vyriesil som to funkciou md5sum a po buchnuti po cele a pomyslenim si "No jasneee" opatovnym stiahnutim distribucie ;)

                    Pokracoval som dalej, a na otazky ci ma supportovat bootovanie z (USB, blablabla, blablablabla) devices som odpovedal vacsinou nie, kedze som nevedel naco to je :)
                    co sa casoveho pasma v rc.conf tyka, som nevedel co tam nastavit, tak som len zmenil Canada/Pacific(nesom si isty, tusim nieco take tam bolo defaultne) na Kosice/Slovakia ;)
                    subory ako fstab uz boli automaticky nakonfigurovane ;)
                    obsah resolv.conf som skopcil z ubuntu, hoci by ma velmi zaujimalo, skade ho ziskalo samotne ubuntu ;)
                    Na otazku "Do you have your system installed on software raid" som nemal slov takze som povedal NO ;)
                    Kazdopadne asi to bola dobra odpoved, lebo sa mi po tomto vypisalo, ze Grub bol succesfullne nainstalovany :)
                    Teraz uz by som este otazky: preco mi vo virtualbox nejde internet?
                    ako to nastavit? popripade, ked sa to neda nastavit vo virtualboxe: ked nainstalujem Arch "naostro", pojdem mi net automaticky?
                    (keby ta to zaujimalo, tak v /etc/rc.conf je defaultne eth0="eth0 192.168.0.2 netmask 255.255.255.0 broadcast 192.168.0.255" a zmena na eth0="dhcp" nespojazdnilo net ;( )
                    ps: ked som virtualizoval niektore live distra, tak tam internet fungoval...

                    pps: znovu diiky za odpovede, ktore si mi napisal, a ktore mi dufam este aj napises ;)

                    ppps: kedze si hovoril, ze vo /var/lib/pacman bude velmi vela suborou a to sposoby fragmentaciu, tak ma napadlo, preco to Arch neriesi napr. cez databazu? nevies nahodou, ake ma na to dovody, lebo viem, ze to sa programovacich skillov tyka, tak so oproti tvorcom Archu uplna nula, ale aj tak sa mi zda, ze tam nahodit nejaku sqlite(alebo ked nie, tak si vlastnu nakodit, ktora by bola cela v JEDNOM subore) nema ziadne nevyhody...
                    • Re: instalacia viac distier na jeden disk 28.01.2008 | 21:56
                      Tomi   Návštevník
                      ahoj,
                      viem, ze to nikoho asi uz nezaujima, ale ten net som rozbehalm, len som si to ani nevsimol :D lebo mi nefungoval ping, tak som si myslel, ze nejde ;))

                      kazdopadne som sa presvedcil o tom, co som uz mnohokrat cital: pre zvladnutie tohoto distra treba vediet omnoho viac, ako pre zvladnutia ubuntu :) kazdopadne te pocit, ze som nieco rozbehal sa *nicomu* nevyrovna ;)
                      • Re: instalacia viac distier na jeden disk 29.01.2008 | 09:50
                        Avatar srigi   Používateľ
                        sry, ale bol som par dni bez kompu a tento stav bude este pokracovat, takze na nete som iba v praci - tu si moc nemozem dovolit diskutovat po forach.
                        • Re: instalacia viac distier na jeden disk 29.01.2008 | 18:27
                          Tomi   Návštevník
                          samozrejme, ze to nevadiii ;) neospravedlnuj sa; vsetko mi funguje a to je hlavne :)
          • Re: instalacia viac distier na jeden disk 22.01.2008 | 23:23
            Avatar Peter Rozum Arch Linux  Používateľ
            Pacman udrzuje svoju databazu ako tisicky malych suborcekov prave v /var/lib/pacman. Nasadit na takuto particiu EXT3 ako spominal hore Dare_devil by bola samovrazda systemu!
            vrazdim si system. no co uz. reinstalovnie je pre mna neziaduce. ale zase ani nepocitujem nejake problemy...
            Everything is proceeding as I have foreseen.
            • Re: instalacia viac distier na jeden disk 22.01.2008 | 23:39
              Avatar srigi   Používateľ
              Neviem aky je rozsah tvojho systemu (kolko uz mas nainstalovanych balikov) ale pri velkom systeme maju ludia dost problemov na EXT3 s updatom systemu. Su pripady takeho spomalenia, ze len samotne vypocitanie balikov, ktore potrebuju update (po prikaze pacman -Syu), spotrebuje niektorym aj 5 a viac minut, co uz je slusny overkill.
              • Re: instalacia viac distier na jeden disk 23.01.2008 | 00:07
                Avatar Tommy Angelo   Používateľ
                Na raiserfs som to mal vzdy rychle