ako (uzivatelsky) prepinat frekvenciu monitora

Sekcia: Ostatné 01.06.2005 | 21:49
dvh   Návštevník
Neviete ako v X zmenim frekvenciu monitora? Na windowsoch mi to dalo aj 75 Hz ale X mi standardne nabehne na asi 60. Ako a kde to mam nastavit. Podotazka: Da sa prepnut rozlisenie alebo aj frekvencia bez restartu X - tak ako je to vo windows? Neexistuje nejaka X aplikacia (viacmenej nezavysla) ktora by toto umoznila aj beznemu neskusenemu uzivatelovi? napr. sekretarke? pozn: karta S3
    • Re: ako (uzivatelsky) prepinat frekvenciu monitora 31.05.2005 | 12:39
      peter golis   Návštevník
      kariet s3 je vela typov. aka je to karta s3? a od toho sa odvija dalsia otazka. pouzivas framebuffer? ten zvykne mat pre vesa mod limitaciu na 60Hz. ako mas nastavenu kartu pre xwindows (framebuffer alebo vesa alebo nejaky klon s3)?. rozlisenie X sa da zmenit aj za behu. myslim ze sa to vola xrandr ale neisom si isty.
      • Re: Re: ako (uzivatelsky) prepinat frekvenciu moni 31.05.2005 | 14:33
        puco   Návštevník
        Malo by fungovat pre zmenu rozlisenia ctr+alt+'+' a ctr+alt+'-' .Tym skaces po jednotlivych modoch definovanych v x.org.
        • Re: Re: Re: ako (uzivatelsky) prepinat frekvenciu 31.05.2005 | 15:08
          peter golis   Návštevník
          ano, ale velkost virtualnej obrazovky ostane povodna. a to je dost nepohodlne ked ma clovek utekat s mysou k susedovi. xrandr sa stara o celu velkost plochy, nielen zobrazenej (pouzity graficky mod). mne sa to najviac osvedcilo pri citani manualov v pdf ktore mali zakompilovany malicky font ktory nebolo vidiet na 1280x760. alebo pri pozerani filmov. alebo ked som si chcel pozriet nejaky mensi obrazok a sw scaling bol nechutny. vyuzitie je samozrejme neobmedzene, napriklad testovanie web stranok aby nemuseli mat nalepku pozeratelne len na 19 palcovom monitore ... kto z nas ma velky monitor s kvalitnym rozlisenim? ja mam jednu 13ku s 640x480 a 800x600, jednu 14ku az do 124x768 a jednu 15ku az do 1280X1024. Ale cim je pouzite vyssie rozlisenie, tym mam nizsiu frekvenciu takze nevydrzim dlho pozerat na vysoke rozlisenie a prepnem si to.
          • Re: Re: Re: Re: ako (uzivatelsky) prepinat frekven 31.05.2005 | 17:38
            puco   Návštevník
            Ty vole, no neviem ci je zdrave pre oci mat na 15ke 1280x1024. Bohuzial oci sa zatial vymenit nedaju :-( btw: ja mam 21.
            • Re: Re: Re: Re: Re: ako (uzivatelsky) prepinat fre 31.05.2005 | 17:47
              peter golis   Návštevník
              na citanie v ziadnom pripade. ale ked upravujem fotky z fotoaparatu a pametam si rozmiestenie menu, tak jednotucho necitam.
    • Re: ako (uzivatelsky) prepinat frekvenciu monitora 31.05.2005 | 13:03
      titanik   Návštevník
      nastavenia pre X by si mal mat /etc/X11/xorg.conf
      • Re: Re: ako (uzivatelsky) prepinat frekvenciu moni 01.06.2005 | 21:24
        BlueWay   Návštevník
        Mohol by si byt konkretnejsi s tym xorg.conf? Ja som sa tam nieco pokusal... Co tam mam dopisat, aby som nadefinoval parametre monitora, lebo som zistil, ze grafiku to pozna, len monitor ma nastaveny na Plug&Play a Default a tam je asi problem, lebo ani pod Win mi Plug&Play na mojom monitore nefungovalo. Takze, ako to tam natvrdo napisat? Dik
      • Re: Re: ako (uzivatelsky) prepinat frekvenciu moni 01.06.2005 | 21:49
        BlueWay   Návštevník
        Mohol by si byt konkretnejsi s tym xorg.conf? Ja som sa tam nieco pokusal... Co tam mam dopisat, aby som nadefinoval parametre monitora, lebo som zistil, ze grafiku to pozna, len monitor ma nastaveny na Plug&Play a Default a tam je asi problem, lebo ani pod Win mi Plug&Play na mojom monitore nefungovalo. Takze, ako to tam natvrdo napisat? Dik
    • Re: ako (uzivatelsky) prepinat frekvenciu monitora 31.05.2005 | 13:08
      fredy   Návštevník
      V KDE sa to dá podobne ako vo Win nastaviť v ovládacom centre KDE
    • Re: ako (uzivatelsky) prepinat frekvenciu monitora 31.05.2005 | 13:10
      Avatar domi66 Ubuntu, Debian, FreeBSD  Používateľ
      a takisto sa to da aj v Gnome -> Ovladacie centrum -> Rozlisenie obrazovky (alebo nejak tak podobne sa to vola, nesedim momentalne za mojim PC, takze ti to nepoviem presne)