CPU is unworkable or has been changed

Sekcia: Hardware a Drivery 21.01.2008 | 11:12
marek   Návštevník
cafte,
stala sa mi divna vec. hral som wow a zrazu mi stmavla obrazovka. ventilatory sa tocili dalej, kontrolka na mobo svietila. restartoval som pc a nenabehla ani uvodna obrazovka s udajmi o cpu, pamati... len monitor vypisal no signal detected. kontrolka hdd chvilu svietila, ale nepocul som, ze by pracoval. pc som vypol zo siete aj spinac na skrinke. potom pri restarte nabehla uvodna obrazovka s udajom o procesore amd athlon xp 1100 mhz (pricom mam 2500+) a hlaskou „cpu is unworkable or has been changed. please recheck cpu soft menu.“ vosiel som do biosu a zmenil cpu na 2500+. save biosu a restart. znova nenabehla uvodna obrazovka (nemoznost dostat sa do biosu).

skusal som problem googlit a radia vymenit baterku na mobo. je mi to vsak divne, ze sa to stalo pocas prevadzky pc. je mozne ze bios zblbne pocas normalnej prace s pc?

grafika to nebude lebo by sa mi nezobrazil ani ten bios. nejake napady? vdaka.
    • Re: CPU is unworkable or has been changed 21.01.2008 | 14:42
      lieko   Návštevník
      jasne ze to nebude grafika ked si dostal hlasku "cpu is unworkable or has been changed"

      skus vymenit cpu alebo dosku a zistit v com je problem
      • Re: CPU is unworkable or has been changed 21.01.2008 | 14:58
        Avatar srigi   Používateľ
        Preco tak radikalne?
        Marek postupuj podla standardneho ozivovacieho postupu:
        - poodpajaj vsetky zbytocne periferie (disky, cdromy, pridavne karty, nechaj iba jeden modul RAM), proste nechaj iba holu dosku s CPU, RAM s grafikou.
        - na CPU checkni chladenie
        - resetuj CMOS
        - takto to skus nejako zapnut a ponastavovat BIOS
        - daj zopar restartov (teda ak to obzivne), ci to drzi nastavenia BIOSu
        - pripoj CDROMku a nabootuj nejake Livko (SLAX :-) )
        - pobrowsuj, pozri nejaky film z flesky, proste zataz system
        - opat restartuj a kuk, ci BIOS drzi
        - ak ano pripoj HDD.
    • Re: CPU is unworkable or has been changed 21.01.2008 | 15:27
      ---   Návštevník
      takuto hlasku som obdrzal volakedy tiez ,ked som vybral CPU a naspat som ho vlozil. Po zapnuti presne to co pises, az na to ze po vstupe do biosu sa to dalo do poriadku. Rozhodne zacni tou baterkou. Ak je naozaj nejaka stara doska (podla procesora to nebude velmi nova ) tak asi nadisiel cas vymeny baterky. Ak nepomoze ,tak sa nieco pototo... (tipujem , nezahluste ma)
      • Re: CPU is unworkable or has been changed 21.01.2008 | 17:36
        marek   Návštevník
        vďaka za rady. skúsim. ale uvažujem nahlas, baterka sluzi na zalohovanie dat pri vypnuti. tym padom ked je v sieti zapnuty, mal by si to pamatat aj s vybitou baterkou, nie?
        • Re: CPU is unworkable or has been changed 21.01.2008 | 18:04
          Avatar samox86 arch, debian  Administrátor
          teoreticky. moc rozmyslas :)
          lnx.sk - virtualne servery; Lnx@Lnx.sk
          • Re: CPU is unworkable or has been changed 23.01.2008 | 20:24
            marek   Návštevník
            takže problém vyriešený.
            i keď nie úplne, ale aspoň pc fičí. asi sa pokazil procesor lebo nefunguje na defaultnej frekvencii. musel som manuálne zmeniť. výmena baterky nepomohla. díky za snahu.