ako umoznit uzivatelovi primontovat floppy

Sekcia: Ostatné 02.06.2005 | 15:11
dvh   Návštevník
Ako a kde nastavit prava a podobne aby obycajny uzivatel (nie root) mohol montovat floppy, cdrom a podobne?
    • Re: ako umoznit uzivatelovi primontovat floppy 01.06.2005 | 13:26
      Avatar dobinko Slackware 10.2, Ubuntu 5.10, G  Používateľ
      si si istý že to nejde? skúšal si mount /mnt/cdrom mount /mnt/floppy ak máš iné ako Suse AK Máš SuSe - mount /media/cdrom príp recorder mount /media/floppy skús. ono by to malo byť nastavené.
    • Re: ako umoznit uzivatelovi primontovat floppy 01.06.2005 | 13:42
      puco   Návštevník
      man fstab. Je to flag users, ale ved si pozri kompletne vsetko co sa da nastavit. Oddiely sa nastavuju v /etc/fstab
    • Re: ako umoznit uzivatelovi primontovat floppy 01.06.2005 | 14:19
      lukipuki   Návštevník
      Ja mám v /etc/fstab toto: /dev/floppy/0 /mnt/floppy vfat rw,user,noauto,umask=111,dmask=000,quiet 0 0. To umask a dmask je kvôli execute bitu, aby neboli všetky súbory zelené pri výpise ls --color=auto.
      • Re: Re: ako umoznit uzivatelovi primontovat floppy 01.06.2005 | 14:23
        Avatar dobinko Slackware 10.2, Ubuntu 5.10, G  Používateľ
        /dev/floppy/0? nema tam byt fd0? ja sa len pytam.... :-/
        • Re: Re: Re: ako umoznit uzivatelovi primontovat fl 02.06.2005 | 15:11
          Avatar juice Arch Linux  Používateľ
          to závisí od toho, aký používaš dev systém, v tradičnom dev systéme to bolo /dev/fd0, v novšom devfs to bolo /dev/floppy/0 (/dev/fd0 tam bola ako linka), v najnovšom udev systéme to je ako si kto nastaví :), ale tradične sa používa klasické /dev/fd0 keď chceš vedieť ako je to u teba, tak sa pozri do adresára /dev, keďže zariadenie je v unixovej filozofii obyčajný súbor, tak tento súbor musí existovať (a mať spravidla korektné práva) aby ti zariadenie fungovalo/dalo sa namontovať
    • Re: ako umoznit uzivatelovi primontovat floppy 01.06.2005 | 18:57
      q   Návštevník
      Mily DVH, rozumies tomu, co ti tito "guruovia" poradili a je to vobec k veci ? Pretoze ja nijeee... P.S. Asi linux ozaj nie je pre kazdeho, bleeee
      • Re: Re: ako umoznit uzivatelovi primontovat floppy 02.06.2005 | 01:12
        puco   Návštevník
        Nikto tu netvrdi, ze je "guru". btw: IMO Linux je pre kazdeho.
        • Re: Re: Re: ako umoznit uzivatelovi primontovat fl 02.06.2005 | 10:39
          dobinko   Návštevník
          Ked budeš používať Linux a zaroven si prečítaš manuál zistíš o čom "točíme". Len tolko. GuRu - Mojsejovci haha.