Debian

Sekcia: Ostatné 02.02.2008 | 02:18
Lulo   Návštevník
Chcem si nainštalovať debian, ale mám v tom zmätok... Debian je na 4 DVD? to musím všetky stiahnuť? zdá sa mi to nehorázne veľa :-O
    • Re: Debian 02.02.2008 | 02:49
      Avatar borg Fedora  Administrátor
      ak mas dobre prepojenie do netu, stiahni si netinstall a instaluj z netu.
    • Re: Debian 02.02.2008 | 06:59
      Lubo   Návštevník
      Staci TI stiahnut prve CD
      • Re: Debian 02.02.2008 | 10:01
        Lulo   Návštevník
        A aký bude rozdiel keď to budem inštalovať z 1CD a DVD?
        A cez to netinstall koľko vecí stiahne? predsalen PC nechcem mať spustený týžden :D
        • Re: Debian 02.02.2008 | 11:06
          necron99   Návštevník
          ...tu mas malu net-instalacku.asi za hodinu mam instalnuty debian s gnome tahaaaaaaaaaaaaaaaaaaaj
          • Re: Debian 02.02.2008 | 11:49
            Avatar Dare_devil Debian, OpenSuse  Používateľ
            No takto, odpoviem na zaciatocnu otazku: Mas tie 4 DVD, na 1 DVD je instalacia, na dalsich 3 mas uz iba programy ale DVD verzia ti da tolko moznosti na vyber ze myslim tie dalsie 3 DVD nebudes potrebovat. Aj tak to ma super balickovaci system tak by som si s tym hlavu nelamal. S netinstallom nemam skusenosti ale pravdepodobne ti to nahodi len zaklad. Este jednu, pre graficku instalaciu Debianu ho nabootuj s parametrom installgui (naskoci ti po vlozeni DVD a nacitani obrazovka, bude tam nieco v zmysle boot: bud das enter a spusti sa ti textova instalacia, alebo napises installgui , das enter a spusti sa ti GUI instalacia ). Instalacia nieje vobec tazka, ako som si myslel ja - bal som sa jej, nakoniec to bolo na obtiaznosti podobne ako s instalaciou ubuntu.. fakt ziadna veda
            There is no flag large enough to cover the shame of killing innocent people
    • Re: Debian 02.02.2008 | 12:32
      Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor
      Balíky sú umiestnené na DVD (alebo CD) podľa popularity používanosti. To znamená že keď chceš nahodiť desktop, stačí keď stiahneš prvé DVD. Mám 3 DVD Debianu, ale využil som len prvé DVD a z druhého možno 5 balíkov. Čo nie je problém doťahať z netu aj s najpomalším pripojením.
      • Re: Debian 03.02.2008 | 17:22
        Lulo   Návštevník
        Mám stiahnuté 1 DVD debianu...
        Chcem sa ešte spýtať, či s ti bude ešte doťahovať nejaké balíčky, závislosti, príp. grafické prostredie? Mám cez prac. dni obmedzený net takže toto v úvahu nepripadá :)
        Ďakujem
        • Re: Debian 03.02.2008 | 17:26
          Avatar Marián Sova Ubuntu 10.10  Používateľ
          Nebude. Grafické prostredie určite nie (to je dokonca aj na 1. CD). A keď sa bojíš doťahovania, tak vypni net, počas inštalácie ;)
          Čo ťa nezabije, to ťa posilní | Leták na propagáciu jabbera v pdf | www.mikroprocesory.sk
          • Re: Debian 03.02.2008 | 17:35
            Lulo   Návštevník
            Tak to bude najlepší nápad :D a nebudem mať potom problémy ho nainštalovať? doteraz čo som vyskúšal distrá, tak som mal zapojený net, a nakonfiguroval sa sám... ručne by sa mi to nechcelo :D
        • Re: Debian 03.02.2008 | 17:46
          Avatar Dare_devil Debian, OpenSuse  Používateľ
          Stahovat nebude nic, iba sa ta opyta ci ta moze zaradit do online statistiky najpouzivanejsich programov ci akej guty..
          There is no flag large enough to cover the shame of killing innocent people
        • Re: Debian 03.02.2008 | 20:48
          Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor
          Z netu doťaháš iba niekoľko pár balíkov, ktoré DVD nezahŕňajú. Napríklad Javu a podporu multimédií. Plus programy ktoré potrebuješ navyše.
    • Re: Debian 04.02.2008 | 12:23
      Avatar Tomáš Hanzel Slackware  Používateľ
      Ja by som skôr povedal, že všetky 4DVD od Debianu sú vhodné pre používateľa, ktorý ma slabé alebo žiadne pripojenie do siete Internet a teda menšiu možnosť stiahnúť si potrebné chcené balíčky.

      Ak máš rýchlejšie pripojenie, môžeš využiť 1CD netinstall, ktoré ti umožní boot systému, a následnú inštaláciu systému Debian stahovaním balíčkov z Internetu.

      Close the Windows Open The Source
      • Re: Debian 04.02.2008 | 17:58
        Avatar Fridolín Pokorný Fedora 21  Používateľ
        Ja mam obmedzene datove pripojenie (t-mobile) a 4DVD su pre mna uplne super. Je to aj jedna z veci, ktore ma pri Debiane drzia s APT a to ze Debian je taka "masivna" distriucia.

        Inac neviete niekto o distribucii (nie debian-based), ktora by mala tiez SW na DVD/CD ? Rad by som nieco vyskusal z radu BSD, a "ciste" linuxy - Slackware/Arch...
    • Re: Debian 04.02.2008 | 18:19
      ---   Návštevník
      mierne OT:
      da sa debian nainstalovat len cisto s XFCE , ziadne gnome.
      Pozeral som si screeny z instalacie a je tam ako volba len Desktop environment a standard system. Cize ziadny vyber prostredia to neponuka . Tak neviem.
      Chcem to ako alternativu k ubuntu ale len XFCE. dik
      • Re: Debian 04.02.2008 | 18:46
        Avatar Marián Sova Ubuntu 10.10  Používateľ
        Dá. Stiahni si prvé CD s XFCE prostredím.
        Čo ťa nezabije, to ťa posilní | Leták na propagáciu jabbera v pdf | www.mikroprocesory.sk
      • Re: Debian 04.02.2008 | 18:47
        Avatar Fridolín Pokorný Fedora 21  Používateľ
        nie je moznost vyberu enviromentu (len ciste cd s gnome prip kde), ale ak debian nainstalujes bez Xiek a nasledne ich nahodis s xfce, tak by to malo ficat ako si to predstavujes.
        • Re: Debian 04.02.2008 | 19:10
          Avatar Tomáš Hanzel Slackware  Používateľ
          Close the Windows Open The Source
          • Re: Debian 05.02.2008 | 22:10
            Lulo   Návštevník
            Dnes som si nainštaloval verziu z DVD, ale na moje prekvapenie je tam GNOME. čakal som pri inštalácii že sa ma to spýta, aké chcem prostredie, ale nič.
            Mám to chápať tak, že moje DVD je iba s GNOME prostredím?
            A ako zistím či som využil DVD verziu naplno (balíčky)?
            Pretože som niektoré otáykz dal ako "nie", teda niečo so sieťovým zrkadlom, prehľadávaním CD...
            • Re: Debian 05.02.2008 | 22:40
              Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor
              Debian je geniálne distro, najmä jeho balíčkovací systém Apt. Bohužiaľ preferuje ako Desktop Gnome, čo nemusí každému vyhovovať. DVD obsahuje už spomínané desktopy KDE, Gnome a XFCE, nie je problém bez Xiek nahodiť jeden z nich. Ja používam kde-core plus ďalšie rozširovacie balíky. Distro ktoré by inštalovalo menej "hovadín" ako Debian nepoznám, samozrejme záleží na zvolenom metabalíku.
              • Re: Debian 05.02.2008 | 22:48
                Lulo   Návštevník
                Ako teda mám pri inštalácii docieliť aby ma vyzvalo na výber graf. prostredia?
                Poprípade aj plnú podporu balíčkov... Predsalen sa mi novonainštalovaný debian z DVD zdá byť okresanejší ako Ubuntu z CD :D
                • Re: Debian 05.02.2008 | 22:54
                  Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor
                  Aký desktop chceš?
                  • Re: Debian 05.02.2008 | 22:58
                    Lulo   Návštevník
                    KDE (alebo KDE-core? neviem aký je medzi tým rozdiel, nikdy som KDE neskúšal :D )
                    • Re: Debian 05.02.2008 | 23:07
                      Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor
                      Buď celé KDE čo je fakt veľa blbostí navyše alebo základ kde-core, kedy nahodíš naozaj iba základ s pár aplikáciami.
                      • Re: Debian 05.02.2008 | 23:10
                        Lulo   Návštevník
                        Dík...
                        Ale ako vravím, neviem ako docieliť to, aby sa ma spýtalo pri inštalácii na výber graf. prostredia, resp ako nainštalovať systém bez X a potom doňho hodiť graf prostredie...
                        S takouto problematikou som doteraz nepracoval, preto sa ospravedlnujem
                        • Re: Debian 05.02.2008 | 23:21
                          Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor
                          Má pocit že to chce pridať zápis do databázy znalostí, dosť ľudí rieši KDE v Debiane. Zabudol som či celé KDE rieši v Debiane balík kde, ale hodím príklad s kde-core ako ho inštalujem ja:

                          Nahodíš celý Debian bez voľby Desktop. Potom po reštarte naloguješ na tvoj login a prepneš sa cez su na roota a nahodíš základné balíky príkazom:

                          apt-get install alsa-utils hwinfo kde-core kde-i18n-sk kdm kmix x-window-system

                          Ak používaš viac inštalačných médií, prídaj ich predtým príkazom ako root apt-cdrom add.
                          • Re: Debian 06.02.2008 | 16:10
                            rod   Návštevník
                            plati to takto aj pre xfce? Ze najprv bez X a potom metabalik xfce4 ? Resp. co este by sa patrilo doinstalovat.
                            • Re: Debian 06.02.2008 | 16:39
                              Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor
                              Jasne, len upozornenie že nie všetky dôležité balíky XFCE sa nainštalujú, musíš potom niektoré nainštalovať z desktopu, nemám teraz XFCE takže nenapíšem ktoré konkrétne. Okrem iného budeš potrebovať podporu zvuku plus zvukový mixér.

                              Ten príkaz by vyzeral asi takto, zamení sa len display manager a základný desktop, viac ti poradia používatelia XFCE:

                              apt-get install alsa-utils hwinfo xdm xfce4 x-window-system
                          • Re: Debian 06.02.2008 | 18:39
                            Avatar Fridolín Pokorný Fedora 21  Používateľ
                            Ja to tiez riesim najprv bez grafickeho prostredia a nasledne vsetko nahodim, lebo ked nainstallujem Debian z DVD, tak ako "by si to vyvojari predstavovali", viac casu mi trva, kym vsetky nepotrebne balicky vyhodim, nez samotny install systemu.

                            Este stale nechapem, preco je to tak ako to je. Mozno to ma nieco s univerzalnostou systemu - co je prednost Debianu - ale aj tak tomu poriadne nechapem...
                            • Re: Debian 06.02.2008 | 20:34
                              Avatar Tommy Angelo   Používateľ
                              tvoj sposob aj sposob od kolegu Dumaru plati aj pre Arch ;)
                              • Re: Debian 06.02.2008 | 23:18
                                Lulo   Návštevník
                                Pri inštalácii mám zrušiť voľbu DESKTOP?
                                Neviem či som slepý, ale nič s desktopom mi nevyhodilo...
                                Mám lennyho. Kde sa mi podarilo nainštalovať s parametrom desktop=kde ale to nainštalovalo všetky tie hovadiny
                              • Re: Debian 07.02.2008 | 14:13
                                Avatar Fridolín Pokorný Fedora 21  Používateľ
                                Podvodne som to odkukal z Archu. :-)
                                Ja som mal doma Arch, ale koli Rolling down update mi na mojom Deskope dlho nezostal :-( (obmedzene datove pripojenie robi svoje) Inac celkom dobre Distro a paci sa mi Pacman, optimalizacia a cistota konfigurakov a celeho systemu. Podla mna ma svoju buducnost.
                                • Re: Debian 07.02.2008 | 19:39
                                  Lulo   Návštevník
                                  Nikto mi to nevie polopate vysvetliť? Fakt netuším kde je tá voľba desktop, a bez toho asi kde-core nenainštalujem
                                  • Re: Debian 08.02.2008 | 23:38
                                    Avatar Fridolín Pokorný Fedora 21  Používateľ
                                    Ved je to jasne povedane,ak tak to este pohladaj v databaze znalosti.Proste najprv nenainstalujes ani Kde ani Xka. To nahodis neskor.Len sa nezlakni ciernej obrazovky a la DOS pri prvom boote (zaciatocnici sa toho boja)
                                  • Re: Debian 09.02.2008 | 01:14
                                    Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor
                                    Inštalácia KDE v Debiane, upresnil som to.