Ubuntu

Sekcia: Ostatné 07.02.2008 | 11:05
Peto   Návštevník
Mam nainstalovany ubuntu a neviem ako nainstalovat grafiku zaladnu dosku, je to tak ak o vo Windowse prosim poradtemi.
    • Re: Ubuntu 07.02.2008 | 11:10
      Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ
      najprv napis aku mas grafiku (integrovanu - napis aku, intel/nvida/ati ) a aku mas dosku

      cim viac info das o to lahsie sa da pomoct
      a ked das vyhladavat nazov tvojej grafiky a ubuntu do googla je dost pravdepodobne ze to uz niekto riesil na nejakom fore mozno aj tu
      ak mas ATI/NVIDIU tak najjednoduchsie je nainstalovat ENVY a ten ti nahodi driver sam
      Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
      • Re: Ubuntu 07.02.2008 | 11:17
        Peto   Návštevník
        Grafiku mam Nvidiu 7600GS a zakladnu Win fast K8M890M2MA
        • Re: Ubuntu 07.02.2008 | 11:22
          Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ
          GRAFIKA skusk toto
          chod do SYSTEM→SPRAVA→SPRAVCA NESLOBODNYCH OVLADACOV (RESTRICTED DRIVER MANAGER)→a tam zaskrtni zapnute (teda ak tam budes mat driver (mal by tam byt)

          ak nie tak otvor synaptic a najdi si envy a to je klikatko na nainstalovanie ovladaca

          alebo otvor konzolu a nainstalujd nwe driver sudo apt-get install nvidia-glx-new ale nie som isty ci tento je aj pre 7-ckovu radu najprv radsej skus prve dve moznostu

          a zo zakladnou doskou sa asi trapit nemusis jedine ze ba mala nieco specialne co potrebujes rochodit, ja som sa pri ubuntu nikdy netrapil s doskou
          Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
          • Re: Ubuntu 07.02.2008 | 11:25
            Peto   Návštevník
            A zo Zvukovkov je to ako ked je na zakladnej
            • Re: Ubuntu 07.02.2008 | 11:29
              Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ
              ak nepotrebujes nieco specialne (7.1 alebo tak) tak ubuntu by mal zvuk aj zvukovku rozoznat a spojazdnit (u mna urcite)
              a v SYSTEM→PREDVOLBY→ZVUK si vyberies a otestujes co funguje
              ak mas nejaku spec zvukovku mozno bude treba nejaky driver, nemam skusenosti

              +predpokladam ze asi ide o notebook podla tej grafiky (co je dost dolezita informacia)
              OVLADAC na tu kartu mozes stiahnut tu ak nebude fungovat ten z repozitarov
              ale ber to skor ako poslednu moznost
              Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
              • Re: Ubuntu 07.02.2008 | 11:34
                Peto   Návštevník
                nie nejde o notebook, 5.1 na zakladnej karte
                a co z antivirakom, je potrebny, a ak hej tak mi porad nejaky
                • Re: Ubuntu 07.02.2008 | 11:46
                  Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ
                  fuuu ty buder asi uplny novacik ze ?? vraj antivirak, jedine na cistenie winu, virusy pre linux neexistuju !!! nemaj boja
                  ak nejaku bezpecnost tak jedine firewall (nepouzivam neviem poradit)

                  5.1 na zakladnej doske mam aj ja ale neriesil som to lebo aj tak pouzivam iba 2.1 (take mam repraky) +ked som mal kreative5.1 tak on si rozdeloval zvuk pre repraky mimo kompu (hardware v bufferi, ale pre win k nemu bol ovladac) no v linuxe som neskusal spojazdnovat 5.1 nech poradia skusenejsi


                  + odporucam precitat clanky zo sekcie OTAZKY PRE NOVACIKOV tu na linuxos.sk su tam fajn zaklady aj prikazy a potom si tsiahni MANUAL je velmi dobry od Stana ten sa v ubuntu vyzna, a rovno mu spravim reklamu pozri si www.greenie.sk - upravene ubuntu pre Slovakov +vylepsene o ovladace a tak, jednoducho este trosku jednoduchsie ubuntu
                  Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
                  • Re: Ubuntu 07.02.2008 | 11:52
                    Peto   Návštevník
                    Virusy na Ubuntu existuju len v malom pocte. Skoro vsetci sa zameravaju na Windows.Ale keby nahodov.

                    Ja mam Geniusky 5.1


                    Jasne ze som Novacik, Dufam ze sa to zmeni.
                    • Re: Ubuntu 07.02.2008 | 12:13
                      Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ
                      s tym antivirom teda neviem nikdy som ani nepocul o antivire pre linux (teda je clamAV ale ten je na skenovanie winov pokial viem)

                      a ja som tiez novacik v linuxe (lebo som zistil ze aj ked kadeco viem stale je to strasne malo, staci ked sa nabootujem do Archu (mam ho ako 3. OS) a skoro nic neviem nastavit a spustit, aj ked nepotrebujem byt guru okrem Ubuntu,Minta a este trochu debianu som mimo aj ked veriz ze pomocou fora by som sa dostal do vacsiny velkych distribucii

                      jednochu som zistil ze cim viac viem o to viac je toho co este neviem
                      Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
                      • Re: Ubuntu 07.02.2008 | 13:15
                        Avatar Miroslav Bendík Gentoo  Administrátor
                        ClamAV je na win vírusy. Používam ho na scanovanie USB (často svoje USB požičiavam, potom tam mam kopu hovadín ktoré sa šíria pomocou USB a preto radšej vírusy odstránim pred tým než to požičiam ďalšiemu windowsákovi).
                        • Re: Ubuntu 07.02.2008 | 13:27
                          Avatar Pavol XV U910-32b (Ubuntu 9.10 32bit)  Používateľ
                          no ja este dodam k antivirusom ze celkom je fajn avast pre linux. Samozrejme tiez sa pouziva pre skenovanie win virusov.
                          <o> http://zaweli.yw.sk/ Pavol XV
                          • Re: Ubuntu 07.02.2008 | 13:30
                            Avatar Tommy Angelo   Používateľ
                            avast je dobry z uzivatelskeho hladiska GUI :) ale co sa tyka chytania vyrusov...je to derave syto...skor clamav a f-prot
                            • Re: Ubuntu 07.02.2008 | 13:41
                              Peto   Návštevník
                              f-port? o tom som este nepocil kde to stiahnem?
                              • Re: Ubuntu 07.02.2008 | 14:16
                                Avatar Tommy Angelo   Používateľ
                                som sa sekol, malo to byt F-Prot. Mal by si ho mat aj v distribucii, mrkni v synapticu. Ovlada sa to cez konzolu, ale malo by to mat uz aj graficku nadstavbu. Takisto aj clamAV je v pohode...
                                • Re: Ubuntu 07.02.2008 | 14:40
                                  Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor
                                  Tiež som za F-Prot, skenujem s ním stiahnuté Windows inštalačky.