konfiguracia siete v Kubuntu

Sekcia: Konfigurácia 14.02.2008 | 20:14
Avatar stanley Ubuntu,Knoppix  Používateľ
Ahojte! Mohol by mi prosim vas niekto napisat kde a ako sa konfiguruje siet v Kubuntu. Uz takmer rok mam problem s providerom, lebo nastavil masku siete na 255.255.255.255. Moje Kubuntu sa s nou nepripoji na net. Riesil som to tak, ze som napisal script, ktory sa spusta pri starte.

#! /bin/sh
ifconfig eth0 down
ifconfig eth0 hw ether "00:50:BF:B6:6D:97" up
ifconfig eth0 172.20.5.86 netmask 255.255.255.0 up
route add default gw 172.20.5.1

Nastavil som DNS servre v resolv.conf a siet ide, ale pomaly. Volal som providerovi co s tym. Povedal, ze mam vsetko nechat na DHCP, len zmenit masku. IP pocitaca vraj u nich natvrdo menit nesmiem. Zmenit netmask bez IP vsak neviem.

Urcite to ide jednoduchsie zapisom do konfiguraku, ale neviem do ktoreho a co napisat. Za vsetky rady vopred dakujem.
    • Re: konfiguracia siete v Kubuntu 14.02.2008 | 20:34
      Avatar Marián Sova Ubuntu 10.10  Používateľ
      Zmena netmasky mi ide takto sudo ifconfig eth1 netmask 255.255.255.255 . Ale mám pocit, že potom sieť nejde.
      Čo ťa nezabije, to ťa posilní | Leták na propagáciu jabbera v pdf | www.mikroprocesory.sk
      • Re: konfiguracia siete v Kubuntu 14.02.2008 | 21:04
        Avatar borg Fedora  Administrátor
        ano lebo, 255.255.255.255 definuje masku zariadenia, ktore moze komunikovat len samo so sebou, takze na bezne pouzitie je takato maska nepouzitelna
        • Re: konfiguracia siete v Kubuntu 14.02.2008 | 21:08
          Avatar Marián Sova Ubuntu 10.10  Používateľ
          To je pravda. To ma nenapadlo. Ale prečo ju potom poskytovateľ posiela cez DHCP? Tým by teda odstavil všetkých klientov.
          Čo ťa nezabije, to ťa posilní | Leták na propagáciu jabbera v pdf | www.mikroprocesory.sk
          • Re: konfiguracia siete v Kubuntu 14.02.2008 | 21:17
            WlaSaTy   Návštevník
            kedysi sa to tu rozoberalo. winblowsovym klientom je to jedno, oni si spracovavaju default route inak. a normalne operacne systemy (aj tie na routeroch) sa z toho mozu zblaznit. je to ochrana poskytovatelov ktory nevedia inak zabezpecit aby uzivatelia nezdielali konektivitu ak maju na zmluve jedno pc.

            takze odporucam vybavit telefonicky informaciu aka tam ma byt maska a tu korektne aplikovat na zodpovedajuce sietove rozhranie. alebo pouzit poskytovatela takeho, co nediskriminuje normalnych ludi na ukor siritelov mallware a odosielatelov spamu.
            • Re: konfiguracia siete v Kubuntu 14.02.2008 | 21:22
              Avatar Marián Sova Ubuntu 10.10  Používateľ
              No jasné. Mohol som si myslieť, že windows je zas iný.
              Čo ťa nezabije, to ťa posilní | Leták na propagáciu jabbera v pdf | www.mikroprocesory.sk
              • Re: konfiguracia siete v Kubuntu 14.02.2008 | 21:31
                WlaSaTy   Návštevník
                ano. ak packet nie je urceny pre sameho seba tak ho poslu von bez ohladu na to ci vyhovuje maske. to vsak nie je spravny pristup a takyto pristipkari co stavaju padajuce a pretazene wifinki to vyuzivaju vo svoj prospech.

                pozdravujem dodavatela ktory ignoruje standardy.
                • Re: konfiguracia siete v Kubuntu 16.02.2008 | 18:06
                  Avatar stanley Ubuntu,Knoppix  Používateľ
                  Tak som zostal pri starom spôsobe, len som nainštaloval nové Kubuntu 7.10 (GG). Tu mi ale hore uvedený script pri štarte nespustí. Script je umiestnený v /etc/init.d a symbolická linka naň je umiestnená v /etc/rc2.d. Script je pomenovaný inet.sh a má nastavené prístupové práva na 755. Symbolická linka bola vytvorená príkazom sudo ln -s ../init.d/inet.sh /etc/rc2.d/S99inet. Kde robím chybu? Keď jednotlivé príkazu scriptu vypisujem do konzoly všetko ide ako má. Dokonca aj net ide rýchlosťou akou má. V Kubuntu DD spustilo script pri štarte systému v pohode.
                  • Re: konfiguracia siete v Kubuntu 16.02.2008 | 19:39
                    WlaSaTy   Návštevník
                    najcastejsia chyba uzivatela pri vytvarani systemovych skriptov je ze prespoklada nastavenie systemovej premennej PATH v ktorej sa hladaju programy. takze si skontroluj ci volas /sbin/ifconfig alebo /sbin/ip a podobne. nezabudaj ze ten skript mas pred ocami ty a my nie.
                    • Re: konfiguracia siete v Kubuntu 17.02.2008 | 00:14
                      Avatar stanley Ubuntu,Knoppix  Používateľ
                      Obsah scriptu je uvedený na začiatku diskusie. Pred prikazy ifconfig a route som uviedol cestu /sbin/. Ani tak to nefunguje. Script som skopiroval zo stareho Kubuntu DD, kde fungoval. V prepise by teda nemala byt chyba.
                      • Re: konfiguracia siete v Kubuntu 17.02.2008 | 11:45
                        WlaSaTy   Návštevník
                        hovori ti nieco sh -x?

                        ps.: ubuntu ma velmi agresivne klikatka, dokonca az tak agresivne ze je obcas treba cez tie klikatka pridavat a odoberat sluzby.
                        • Re: konfiguracia siete v Kubuntu 17.02.2008 | 20:51
                          Avatar stanley Ubuntu,Knoppix  Používateľ
                          Jaj bože! Ja tu robím scripty a ono to ide nastaviť v X-kach. Na taký komfort nie som zvyknutý :) Aj ten script funguje keď tam dám -x. Len si musím v manuáli prečítať, čo som to vlastne spáchal.

                          Takže to zrekapitulujem. Sieť sa normálne nastaví v Kubuntu 7.10 v X-kach Systémové nastavenia -> Network Settings. Ide to aj scriptom, ktorý som hore uviedol, ale na začiatku scriptu musí byť #! /bin/sh -x namiesto #! /bin/sh . Nuž rozmanité sú cesty Pána ale vedú k jednému cieľu :) Ďakujem za pomoc!
                          • Re: konfiguracia siete v Kubuntu 17.02.2008 | 21:16
                            WlaSaTy   Návštevník
                            :Nuž rozmanité sú cesty Pána ale vedú k jednému cieľu :)

                            Tak to mame asi inych Panov:
                            $ man sh
                            SH(1)                                          BSD General Commands Manual                                         SH(1)
                            
                            NAME
                                 sh - command interpreter (shell)
                            ....
                                       -x xtrace        Write each command to standard error (preceded by a ‘+ ’) before it is executed.  Useful for
                                                        debugging.
                            
                            

                            :Ďakujem za pomoc!

                            Rado sa to samo stalo, hlavne ze to funguje.
                            • Re: konfiguracia siete v Kubuntu 18.02.2008 | 00:24
                              Avatar stanley Ubuntu,Knoppix  Používateľ
                              Sranda musí byť :)
                            • Re: konfiguracia siete v Kubuntu 18.02.2008 | 00:48
                              Avatar stanley Ubuntu,Knoppix  Používateľ
                              P.S. Mimochodom sieť sa nastavuje v /etc/network/interfaces.