instalacia linuxu bez CD/FDD

Sekcia: Ostatné 06.03.2008 | 14:20
Avatar Vladimir Koval Debian  Používateľ
Mam taky starsi notebook, ktory nema FDD a CDromka nefunguje. Jediny I/O z ktoreho sa da bootovat je sietova karta. Dal by sa takto nainstalovat linux ?
    • Re: instalacia linuxu bez CD/FDD 06.03.2008 | 15:07
      Avatar srigi   Používateľ
      Mozne to je, ale zase to nie je jednoduche. IMO lahsou cestou bude vymontovanie HDD, zainstalovanie Linuxu v inom PC a prenesenie HDD s Linuxom do cieloveho PC. Pozor na vyber distribucie, uplne nevhodne su napr. Gentoo trocha aj Arch. Idealna je napr. Slackware.
      • Re: instalacia linuxu bez CD/FDD 06.03.2008 | 15:29
        WlaSaTy   Návštevník
        :uplne nevhodne su napr. Gentoo

        och, idem migrovat.
        • Re: instalacia linuxu bez CD/FDD 06.03.2008 | 15:41
          Avatar Vladimir Koval Debian  Používateľ
          dik za ten link asi to skusim podla toho navodu
        • Re: instalacia linuxu bez CD/FDD 06.03.2008 | 16:43
          Avatar srigi   Používateľ
          Neviem ci byt prekvapeny, ze si ma nepochopil. Este raz - Gentoo (customizovane, je aj iny dovod instalovat Gentoo?) instalovane na jednom PC je takmer nenabootovatelne na PC druhom. Samozrejme nie je mozne toto moje tvrdenie pausalizovat, to priznavam.
          • Re: instalacia linuxu bez CD/FDD 06.03.2008 | 16:50
            Avatar borg Fedora  Administrátor
            ak nekompilujes gentoo s opt. flagmi pre danu arch. cpu, pripadne mozes robit cross-compiling.
          • Re: instalacia linuxu bez CD/FDD 06.03.2008 | 18:53
            WlaSaTy   Návštevník
            :Este raz - Gentoo (customizovane, je aj iny dovod instalovat Gentoo?) instalovane na jednom PC je takmer nenabootovatelne na PC druhom

            Dalsia perla,
            ked som si replikoval jeden zo strojov, tak som jednoducho skopiroval disk, zavesil boot manager, nabootoval, upravil /etc/make.conf (ina graficka karta) a rebuildol ovladac grafiky pre xwindows. to bolo vsetko. Ale aby si nebol smutny, tak som menil pIII za pIII i ked odlisnych generacii. Keby som chcel preklopit stroj optimalizovany pre AMD na Intel, alebo z p4 na p2 tak by to dopadlo tak ako hovoris takze pravdu mas iba ciastocnu, zato skutocne perlivu.

            Do kamena tesat, zlatom vykladat.
            • Re: instalacia linuxu bez CD/FDD 06.03.2008 | 19:15
              Avatar srigi   Používateľ
              Ja si za tym stojim, ked sa builduje Gentoo na Intel chipsete, tak spravny genoista z kernelu isto iste povyhadzuje drivery VIA, nForce a pod. (este raz sa pytam aky me potom zmysel instalovat Gentoo, ked nie customizacia?). Takisto ludia s 3COM sietovkami si povyhadzuju vsetky tie realteky alebo broadcomi.

              No a ked takuto konfiguraciu vezmes na masinu s nForce chipsetom, kces tvrdit, ze nabootujes a zasietujes? IMHO NOT.

              Ale uz nejdem odbiehat od temy, je to zbytocny OT. Len som kcel naznacit, ze Slacka moze kludne instalovat na inom PC a po preneseni mu s 99% istotou pojde vsetok HW. V kazdom pripade no-offense.
              • Re: instalacia linuxu bez CD/FDD 06.03.2008 | 19:33
                WlaSaTy   Návštevník
                Stoj si za cim chces, naozajstny spravca pouziva konfiguraciu aka mu vyhovuje a nesnazi sa byt unikatny za cenu nekompatibility. Najme ak by mu dana unikatnost mala sposobit problem. Ozajstny spravca ma fallback pre pripad zlyhania (aj keby mal to jadro zobrat z liveCD).

                Gentoo je nastroj ktory umoznuje vytvorit si vlastnu distribuciu v ktorej je len to co clovek uzna za vhodne. Aj s tym ze si pripravi pre ostatne nim podporovane stroje vlastny repozitar s binarnymi balikmi.

                PS.: Tebou osprevovana perla, mytus padla ked dostalo gentoo graficky instalator cim sa stala jeho instalacia pristupnou aj pre pojedacov kolacov. Ale v tom ze je to OT mas pravdu, tak si daj syrup a ...
      • Re: instalacia linuxu bez CD/FDD 06.03.2008 | 15:31
        Avatar Vladimir Koval Debian  Používateľ
        No s distribuciou problem nebude, chcem presne Slackware. No do druheho pc ten disk nemam ako pripojit.
      • Re: instalacia linuxu bez CD/FDD 06.03.2008 | 15:32
        limbi   Návštevník
        to akoze ma hladat notebook s rovnakou/podobnou konfiguraciou, vymenit disky, nainstalovat linux a prasknut disk naspat do svojho? no dost blazniva myslienka, aj ked v principe aj taki geekovia sa najdu :).

        ak vyberie disk z notebooku a da ho do pocitaca s uplne inym hardwarom, tak mu to moze priniest viac problemov ako uzitku.

        linux sa da instalovat aj priamo z disku, konkretne z iso obrazu, ktory si stiahnes a ulozis na disk, alebo aj priamo z netu. ja som tak nedavno instaloval. len uz nepamatam, ci som stiahol specialny obraz s instalatorom, ktory mi umoznil instalovat z disku. alebo som len upravil zavadzac a nakopiroval par suborov na spravne miesto. zagoogli, zadaj nieco ako "install linux from disk", alebo si najdi distribuciu, ktoru chces instalovat a pozri sa, ci to priamo nepodporuje. tusim mandriva nieco take aj podporuje.

        ak vies eng, tak tu mas link na jeden sposob: http://www.instantfundas.com/2007/08/install-any-linux-distro-directly-from.html
        • Re: instalacia linuxu bez CD/FDD 06.03.2008 | 15:43
          Avatar Vladimir Koval Debian  Používateľ
          dik za ten link asi to skusim podla toho navodu
        • Re: instalacia linuxu bez CD/FDD 06.03.2008 | 16:48
          Avatar srigi   Používateľ
          Praveze Slackware je zname svojou schopnostou nabootovat takmer vsade. Ich kernel je proste vhodne naladeny na siroku podporu HW. Poznam pripad studenta, ktory si nosil Slacka na disku medzi domovom a intrakom (nemusel kupovat book).

          Kazdopadne tie subory instalatora treba na ten disk najskor dostat, ak autor temy nemana disku uz iny system, bude musiet ten disk vybrat tak, ci tak.
          • Re: instalacia linuxu bez CD/FDD 06.03.2008 | 17:16
            Avatar Vladimir Koval Debian  Používateľ
            je tam win
            • Re: instalacia linuxu bez CD/FDD 06.03.2008 | 20:46
              Avatar marowit Arch Linux  Používateľ
              nedavno som riesil podobnu vec...ak je tam win riesenie je priam trivialne :D

              http://lubi.sourceforge.net/unetbootin.html

              stiahnut instalator pre win a ziadane distro..nainstalovat vo win ajhla potom staci restartovat PC a instalujes :D
              Cesta späť je nemožná ,napred sa ísť musí. Ľudovít Velislav Štúr
              • Re: instalacia linuxu bez CD/FDD 07.03.2008 | 00:38
                Avatar Vladimir Koval Debian  Používateľ
                Cez ten unebotin to pojde, diky.
                PROBLEM VYRIESENY