Windows + Linux podrobne

Sekcia: Konfigurácia 09.06.2005 | 21:59
dado   Návštevník
Poprosim Vas o radu, nasiel som tu niekolko tipov avsak stale som to nepochopil. Som uplna lama co sa tyka Linuxu. Mam 60 GB disk rozdeleny na 2 particie (30:30) obidve sformatovane NTFS. Na jednu chcem dat WinXP a na druhu SuSe linux. WinXP instalacia, nie je problem. Pri instalacii SuSe linux mi da na vyber, resp. ponukne moznost Advance nastavanie na ktory disk resp. ktoru particiu. Ked som videl to nastavanie, tak som z toho nechapal a dodnes nechape. Prosim vas o nejaky navod, ktory by mi pomohol. Staci mi dat odkaz aj na nejaku stranku s navodom. Sice najviac by mi ponohl vidiet ten postup v grafickom spracovani, ale nic som nevygoogli :) Ak by mal niekto ochotu mi pomoct, prosim napist. P.S. : reakcie typu "problem je medzi stolickou a PC!" neberiem!!!!
    • Re: Windows Linux podrobne 08.06.2005 | 13:18
      dobinko   Návštevník
      Pohoda...ale čo presne potrebuješ? Na windowsacku particiu nedáš Linux, lebo Linux ma iný systém súborov. Takže sa odnauč hovoriť že chcem si dať linux na disk D. Ked inštaluješ SuSE, ako si vravel dá ti na výber rozdelenie disku. Znamená to, že si "ukrojí Linux z tvojho disku bez toho aby si stratil nejaké dáta "ak to nechaš tak ako ti to ponúklo". Windows ostane tam kde bol, akurát dajme tomu nebudeš mať disk 30+30 ale 15+20GB. a tých 25GB bude pre Linux. Ovšem je možnosť zmazať disk "D" a z neho vytvoriť potrebné FS"filesystemy" ako swap, linuxovú partíciu. ale to by som ti na teraz neodporúčal. Skús si pozrieť manuál nejaký. Tam sa to dozvieš ako sa delia disky. a čo je filesystem a tak dalej. Takže zhrnutie: Ak ti nevadí že nebudeš mať pre windows dajme tomu 30+30 ale 25+15Gb, tak v pohode nechaj SuSE instalaciu rozdelenie diskov tak, a pokracuj dalej.
      • Re: Re: Windows Linux podrobne 08.06.2005 | 13:21
        dobinko   Návštevník
        ps: nezabudni že Linux je operačný systém, a na jeho systém súborov si taktiež môžeš ukladať dáta. Píšem to preto lebo som si i ja myslel že na čo linux potrebuje "25GB" u mna. Linux zaberie zhruba taka normal inštalácia cez 1-3GB. Ostatné je volné miesto, ktoré ti slúži pre tvoje dokumenty a dáta.
    • Re: Windows Linux podrobne 08.06.2005 | 14:07
      dolph   Návštevník
      ak som to pochopil dobre tak pre win chces mat 30GB a pre linux zvysok. tak ten zvysok nechaj nenaformatovany (ziaden NTFS alebo FAT). Inastalator Suse to ´pochopi´ a nainstaluje sa ti do nenafomatovanej casti a neukroji ti s obsadenej casti. inac Suse je dost user frendly a nemal by si mat s instalaciou ziadne problemy. automaticky ti nahodi zavadzac grub takze to nemusis riesit.
      • Re: Re: Windows Linux podrobne 08.06.2005 | 14:40
        dolph   Návštevník
        este by som dodal ze neries take problemy ako swap a suborovy system. instalator ti ponukne riesenie a ty ho len akceptuj. samozrejme precitaj si dobre co ti ponuka a neklikaj naslepo OK. ak budes v linuxe zdatnejsi, potom sa mozes zaoberat aj takymito vecami. tiez mam Suse a tiez som musel prejst touto torturou a dalo sa to v pohodke zvladnut.
        • Re: Re: Re: Windows Linux podrobne 08.06.2005 | 15:49
          dadko   Návštevník
          Dakujem za reakcie a pomoc, vyskusam asi dolphov navod, iked som celkom nepochopil ako necham particiu nenaformatovanu. Myslim ze si tym myslel ze ju celu zmazem resp. delete parition (pouzijem asi Partition Magic) ??? Inak dufam ze sa mi to v dohladnej dobe podari uskutocnit, iked najradsej by som mal len jeden OS (Linux) ale momentalne potrebujem ku svojej praci niektore programy ktore zatial v linuxe neviem (nechcem) nahradit iked alternativy sa vzdy najdu, ale vsetko postupne :)))
          • Re: Re: Re: Re: Windows Linux podrobne 08.06.2005 | 15:54
            dolph   Návštevník
            sorac mohol som sa lepsie vyjadrit. ano zmazat particiu(cize neobsadena cast disku, nie nenaformatovana) a pouzi na to Partition Magic alebo tiez sa to da cez fdisk zo zavadzacej win diskety.
            • Re: Re: Re: Re: Re: Windows Linux podrobne 08.06.2005 | 19:22
              willda   Návštevník
              Když jsem instaloval poprvé Linux, řešil jsem to velice jednoduše: Měl jsem oddíl NFTS pro Windows XP(cca 28MB), ext3 pro Linux(cca 11MB) a Linux swap (1 GB) - všechno primární oddíly. Použil jsem k tomu Parpattion magic 8.0. Ale mám Fedora Core 3, takže nevím, jestli to tak jde i pod jinými distribucemi.
              • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Windows Linux podrobne 08.06.2005 | 21:22
                dusan   Návštevník
                ext3 11MB a swap 1GB? Nie naopak?
            • Re: Re: Re: Re: Re: Windows Linux podrobne 09.06.2005 | 00:21
              dawko   Návštevník
              Uz to bezi diky za pomoc a ospravedlnujem sa za predchadzajuce cudesne nicky :) preklep v rychlosti..
              • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Windows Linux podrobne 09.06.2005 | 21:18
                MND   Návštevník
                ja som to urobil takto: mal som win xp C:20 GB, D: 60 GB. V správcovi diskov vo Win. som zrušil D (60 GB) (NEZABUDNI zálohovať dáta na D!). Potom som znovu vytvoril D, ale len s 40 GB. Naformátoval novovytvorené D. Ostalo mi 20 GB volného nenaformátovaného miesta na HDD. Tam som potom nainštaloval Linux (Mandrake 10.1). Ešte som musel vypnúť antivírovú ochranu základnej dosky, aby išiel zavádzač Lilo v grafickom režime. Dúfam, že som to urobil správne. Ale ide mi v pohode MNDR aj WIN. (Ak by si mal problémy a chcel by si zaviesť späť zavádzaš WIN., vlož inštalačku Windows XP. Počas inštalacie stlač R a v konzole na zotavenie systému použi príkaz:fixmbr potvrď Y a reštartuj PC. JE TO AJ V MANUÁLE MNDR 10.1 na tejto stránke v sekcii download)
                • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Windows Linux podrob 09.06.2005 | 21:59
                  Avatar dawko SuSe 9.2  Používateľ
                  MND: Uz som to uspesne vcera rozbehal. Mam zavadzac grub, a celkom som s nim spokojny :) Inak v linuxe som nasiel zopar feature ktore neviem ako s nimi pohnut dalej, ale to musim riesit sam+google+forum :)