pomoc

Sekcia: Konfigurácia 11.03.2008 | 14:27
martin   Návštevník
ahojte, mohol by mi niekto pls poradit nejaky dobry navod na red hat linuxe? som uplni zaciatocnik :(((
a este by so mcel vediet ako mozem v linuxe spustit ICQ abo skype (skusal som uz pidgin aj kopete ale nwm to ani nainstalovat:(
    • Re: pomoc 11.03.2008 | 14:29
      Avatar nipo Ubuntu 9.04  Používateľ
      RH je pevne rozhodnutie ? na Ubuntu je slusna "prirucka"/wiki http://wiki.ubuntu.cz/

      • Re: pomoc 11.03.2008 | 15:12
        martin   Návštevník
        mnoo RH mi poradil kamos.....ale ked ubunt je lepsi tak ja ho nejak stiahnem a nainstalujem...ale vraj sa tazsie isntaluje ako RH
        • Re: pomoc 11.03.2008 | 15:17
          ---   Návštevník
          poradim ti, vymen kamosa a potom si stiahni ubuntu.
          • Re: pomoc 11.03.2008 | 15:20
            martin   Návštevník
            :DDDD kk :DDD diques:)
          • Re: pomoc 11.03.2008 | 16:16
            Avatar nipo Ubuntu 9.04  Používateľ
            Trefaaaaa, som sa dlho tak nepobavil :-) 100bodov :-D

            myslim, ze RH je "zlozitejsi" ako Ubuntu, pri nom musis vediet ... zvacsa a tazsie sa hlada odpoved na otazku: "Preco ?"

            Skus ho, neobanujes .. i ked ja som verny Mandrive a ta vychadza z RH :-D


            • Re: pomoc 11.03.2008 | 16:24
              Avatar borg Fedora  Administrátor
              myslis ze vysla z RH, teraz ide svojou cestou
              • Re: pomoc 11.03.2008 | 16:40
                Avatar nipo Ubuntu 9.04  Používateľ
                hej hej .. napisal som to stuped ;-) sorry ..

          • Re: pomoc 14.03.2008 | 16:07
            matt   Návštevník
            RH je OK, snad prejdi zpat do Winu
        • Re: pomoc 11.03.2008 | 15:22
          Avatar borg Fedora  Administrátor
          skor opacne, ubuntu je pre zaciatocnik. navyse RH nema uz taku obchodnu politiku ako dakedy (mozes skusit centos, ktory je postaveny na RH). a navyse na desktop sa hodi ine distro, aj ked RH vydava verziu pre desktopy
          • Re: pomoc 11.03.2008 | 15:27
            martin   Návštevník
            kk dakujem vam vsetkym:D
            • Re: pomoc 11.03.2008 | 15:29
              Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
              ak si zaciatocnik tak centos asi nie je to prave... skor greenie :)
              • Re: pomoc 11.03.2008 | 15:37
                ---   Návštevník
                greenie hej? A ked bude mat problemy tak mu odpises ze ma nepodporovanu verziu z minuleho piatku ,nech si stiahne novsiu,lebo v utorok vysla dalsia. Linux to nie su preteky kto dokaze vydat viac verzii.
                Stano tvoje nechutne vnucovanie je najvacsou prekazkou jeho rozsirenia.
                Sekas tu machra a ked pride na vec tak sklopis usi a tyzden sa neukazes.
                Presne to co pisem dostanu ti co si greenie instaluju.
                Silacke reci o tom ake je to prevratne distro a ked potrebuju pomoct tak len same vyhovorky, ze je to vlastne ubuntu a nech sa obratia tam.
                • Re: pomoc 11.03.2008 | 17:42
                  Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
                  nepodporovanu? kazda je podporovana. a v sucastnosti je na nete plne funkcny kusok s vychytanymi chybami. pre tvoju info, nemam v plane vydat ziadne nove cisielko momentalne :)

                  tyzden sa neukazem? pokial viem tak som stale na ociach, nevidim nejaky problem. okrem toho stale dostavam rozne maily a pisu mi ludia cez IM ked nieco potrebuju. kde je teda problem?

                  mozes mi povedat kde som sa na niekoho vykaslal? nejake vyhovorky? ja o nich moc neviem... a kedy a kde som pisal ze je to vlastne ubuntu nech sa obratia tam?

                  iste, niekedy som to povedal v zaciatkoch, ale poslednu dobu rozhodne nikomu.

                  skratka mas problem uznat ze sa niekto snazi a zlepsuje. a tesis sa kym niekoho zvozis...



                  len taka kvescn pomimo... preco prechadzaju ludia z ubuntu na greenie a nie s5?
                  • Re: pomoc 11.03.2008 | 18:00
                    ---   Návštevník
                    Re: zmizla ikona restart a vypnut Stanislav Hoferek
                    Distribúcia : Greenie2.0.3, Fedora8, Debian4
                    29.02.2008 14:46 | Link
                    pouzivas greenie 1 ktore uz davnejsie nie je podporovane... stiahni novsie :)


                    tak co je teda ne/podporovane? Se.es si riadne do huby.

                    Propagaciu distra nemas zvladnutu ani na urovni zakladnej skoly, vnucovanim a infantilnymi prispevkami to nepojde ,kedy to pochopis?

                    A o tom prechode na greenie by som chcel vidiet nejake cisla. Ono to az take ruzove nebude. (pardon zelene)
                    • Re: pomoc 11.03.2008 | 18:13
                      Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
                      ano, odporucil som nech si stiahne novsie. nemam totiz ako poradit, kedze feisty ani nic na nom zalozene nemam po ruke a nepoznam nikoho kto to ma. a kedze som nevedel poradit ja tak pomohol niekto iny.

                      ake konkretne infantilne prispevky myslis? to omielanie dookola ze "ubuntu so zelenym pozadim" ?

                      nejake cisla? ok mrknem sa na to. takze podla stranky http://www.greenie.sk/downloads/mirror-1/view-category bolo Greenie stiahnute kopec krat. ak zoberiem do uvahy aj verzie ktore uz nie su davnejsie na serveri, mohlo by to byt dohromady takych 5-7 000 stiahnutych kopii. velka cast z nich urcite stahovala cez ubuntu a hodila si ho namiesto tohoto systemu.

                      a kolko ludi preslo z greenie na ubuntu? dvaja? alebo nebodaj traja?
                      • Re: pomoc 11.03.2008 | 20:08
                        ---   Návštevník
                        5-7.000 stiahnuti ? ak je to tak ako bolo dakedy (sa to tu spominalo) ,ze staci zacat stahovat a uz sa rata za stiahnute ,tak realita bude ina. Chcem vidiet tych x tisic linuxakov (tolko ich nepribudlo na slovensku od kedy ten tvoj projekt zacal a nie ze rovno pre toto distro) , ako maju stale zelene ubuntu na svojom kompe. Odhadujem to na desiatky az par stoviek ,tych co to naozaj vyskusali.
                        A o tej infantilnosti tvojho slovneho prejavu ti to pisem uz davno , nepises to pre deti z materskej skoly ( tvoje slova napr.:...ziadne nove cisielko momentalne :)). V tom manuali co si napisal je toho ako maku. Alebo mas problem sa vekovo zaradit?
                        Ked to ma byt projekt na urovni tak sa treba aj na urovni vyjadrovat.
                        • Re: pomoc 16.03.2008 | 08:43
                          Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
                          zacinal som vtedy tak som pisal tak, ako by to potesilo mna ako citatela. v niektorej verzii manualu som priamo dal aj do changelogu ze som vyhadzoval smajlov, obrovske mnozstvo ich aj vyletelo. dnes ich je tam malo, rovnako ako zdrobnelin.

                          som dietatom a nehanbim sa za to. ale aspon do kazdeho nevrtam :)
                  • Re: pomoc 11.03.2008 | 19:50
                    Avatar fantofas Greenie 2.1 a OpenSUSE 10,3  Používateľ
                    ukazal si mu.. musim povedat.. ale aby ste vsetci vedeli. ja ked som nieco potreboval.. ked som nieco nevedel napisal som mu mail a stano mi vzdy poradil..
                    Linux - Because life is too short for rebootS
                    • Re: pomoc 11.03.2008 | 19:52
                      Avatar fantofas Greenie 2.1 a OpenSUSE 10,3  Používateľ
                      a ja som presiel s OpenSuse na Greenie
                      Linux - Because life is too short for rebootS
                      • Re: pomoc 11.03.2008 | 20:14
                        limbi   Návštevník
                        a este prejdi z instrumentalu na genitiv a bude to dobre :)

                        to sa ludia neviete naucit, ze Z koho, Z coho a S kym, S cim?
                        • Re: pomoc 11.03.2008 | 20:23
                          Avatar fantofas Greenie 2.1 a OpenSUSE 10,3  Používateľ
                          ved ja to vieeem.. neviem preco som napisal "s"
                          Linux - Because life is too short for rebootS
                          • Re: pomoc 11.03.2008 | 20:39
                            limbi   Návštevník
                            no pokial si sa len "prekukol", to je v pohode, stava sa
                  • Re: pomoc 12.03.2008 | 00:11
                    WlaSaTy   Návštevník
                    :nepodporovanu? kazda je podporovana.

                    Ludiaaa, Stano ide riesit Long Term Support pre Ubuntu :-O

                    Preco prechadzaju ludia na greenie, to vedia len oni. Urob anketu a dozvies sa aj ty.

                    PS.: Mas rozdielne cislovanie ako matersky system, to na oklamanie imperialistickeho neprriatela?
            • Re: pomoc 11.03.2008 | 15:52
              skywaker   Návštevník
              Ahoj. Skus openSUSE !!!! je to vyladeny a kvalitny Linux. Najlepsie ak si stiahnes DVD. Ovsem su aj instalovatelne Live media..

              To iste plati aj o Fedore 8 ktora je pokracovatelom tvojho RedHatu, ovsem ja by som bral suse.

              ubuntu je sice pre zaciatocnikov ale su z nim len same problemy..
              • Re: pomoc 11.03.2008 | 16:11
                ---   Návštevník
                ake problemy s ubuntu mas na mysli? Mam ubuntu uz par rokov a ziadne problemy, ktore by sa nedali lahko riesit som si nevsimol.
                Skor si pamatam uz priam legendarne spravy o pomalosti a padavosti opensuse pri instalacii balikov...
                • Re: pomoc 11.03.2008 | 16:28
                  skywaker   Návštevník
                  kešd som skusal poslednykrat 7.10 ubuntu tak som mal problemy s ubuntackym bootsplash ci ako sa to vola... vzdy mi to blblo. dalej vsetko robyt cez sudo je sialene.... a okrem toho radsej preferujem distro ako mandriva, suse, fedora, debian, slackware ktore su full anie len live cd.. teda mam radsej ak si mozem vybrat medzi tisickami balickov a tie ktore chcem si nainstalujem a nie live medium. a suse som navrhol preto lebo aj zaciatocnik sa v nom rychle zorientuje a na rozdiel od redhatu (Fedora) ma lepsie vyriesene pridavanie repozitarov a pracu z nimi..
                  • Re: pomoc 11.03.2008 | 16:54
                    ---   Návštevník
                    nahodou sudo je to najlepsie co moze ubuntu ponuknut novacikovi, teda jedno heslo. Ubuntu ma tolko vychytavok ze je to fakt robene pre ludi co su zvyknuti len klikat.
                    S tymi tisickami balikov pri rpm distrach si to trochu prehnal ,pokial viem pocet balikov konci niekde na hranici 6-8.000, co v ubuntu je cca 23.000. Takze ubuntu poskytuje bohatsie repozitare a nehrozi velmi kompilovanie keby nieco chybalo.
                    Ubuntu takisto nema len live CD , je pravda ze nedava na vyber ktore baliky sa maju instalovat, ale je na nom celkom rozumna zbierka balikov.
                    Ked uz hodnotis pracu s balikmi v opensuse ,tak nezapres jednu vyraznu vyhodu ,ze debian distra ponukaju ovela rychlejsiu instalaciu balikov. V takej mandrive casto hrozi ze sa aktualizacie ani nedaju nainstalovat ,lebo je chaos vo verziach balikov. pomoze len rucne stiahnutie baliku a pokracovanie v "automatickej" aktualizacii. (zazil som to, preto to pisem ,ze to idealne pre novacikov nie je)
                    • Re: pomoc 11.03.2008 | 18:05
                      martin   Návštevník
                      a tie ubuntu aktuaizacie ak ozistim ze vysli nejake nowe:'' vypise mi to linux abo jak:PP a je tak nejaka zmena co s tyka prikazov ze ten co fungoval v starsej verzii uz nefunguje v novsej?
                      • Re: pomoc 11.03.2008 | 19:59
                        Avatar fantofas Greenie 2.1 a OpenSUSE 10,3  Používateľ
                        No vies ked mas ubuntu a po SVK tak sa ti vyhodi bublinka a v nej: "Sú dostupné nové aktualizácie" (tak dajak), potom myslim ze sa da aj kliknut na tu bublinku.. alebo kliknes na tu ikonku od ktorej vychádza ta bublinka. :)
                        Linux - Because life is too short for rebootS
                    • Re: pomoc 11.03.2008 | 20:37
                      limbi   Návštevník
                      <nahodou sudo je to najlepsie co moze ubuntu ponuknut novacikovi, teda jedno heslo. Ubuntu ma tolko vychytavok ze je to fakt robene pre ludi co su zvyknuti len klikat.>

                      a potom ubuntu komunita pritahuje radikalnych, vtieracich klikacov, co po mesiaci pouzivania linuxu velebia ich jediny, najsamlepsi, hnedy desktop

                      inac ta druha cast plati pre vsetky vacsie distra, niektore maju to, ine ono, vo vseobecnosti su si vsetky rovne, zalezi na preferenciach


                      • Re: pomoc 12.03.2008 | 00:00
                        Avatar Tomáš FEDORA  Používateľ
                        Sa vam toto forum podarilo, martin si pyta radu a vy sa tu pohadate......
                        • Re: pomoc 12.03.2008 | 00:21
                          limbi   Návštevník
                          no ked on si chce nainstalovat komercny red hat, ktory tu na fore malokto pouziva, tak bude aj malo odpovedi k veci. pri takej distribucii ma narok na bezplatnu podporu, takze moze spamovat priamo technicku podporu :D.

                          ak sa stale rozhoduje, co nainstalovat, tak ja davam vzdy rovnaku radu: spytaj sa kamosov, co pouzivaju a nainstaluj si tu istu distribuciu. v pripade problemov ti lahsie poradia, ak ide o znamy system.
                          ak kamosov "linuxakov" nemas, vyber si hocijaku z velkych distribucii ako mandriva, opensuse, fedora, ubuntu, debian... a zastav sa pri tej, ktora sa ti najviac paci. aj tak to je u zaciatocnika casto len o farbe. ma rad zelenu, zalubi sa do suse, ma rad modru, do mandrivy, ma rad ciernocervenu, sabayon...
                          ak chce zacat priamo s niecim tazsim a chce sa okamzite dostat systemom pod pokrievku, moze skusit gentoo, slackware, freebsd (niezeby sa nedalo ist do hlbky aj pri skor spomenutych distrach)

                          inac, ja si myslim, ze kvalita odpovede je priamo umerna kvalite otazky
                          • Re: pomoc 12.03.2008 | 01:00
                            Avatar borg Fedora  Administrátor
                            rh pouzivam, ale len v robote na developerske veci, nemam ho doma, a ani by som nechcel
                            • Re: pomoc 12.03.2008 | 14:18
                              lieko   Návštevník
                              preco nie ak sa smiem spytat
                              • Re: pomoc 12.03.2008 | 14:25
                                Avatar borg Fedora  Administrátor
                                uz len kvoli tomu ze to je rpm distribucia, a robit s rpm je celkom sranda obcas. a taktiez som navyknuty na debian a arch.
                                • Re: pomoc 12.03.2008 | 14:48
                                  limbi   Návštevník
                                  ja si myslim, ze rozdiel medzi rpm a deb distribuciami nie je uz taky velky, ako v minulosti. kedysi mal debian apt a rpm distribucie nemali nic, ale postupne sa aj rpm-ka "vytiahli" (yum napr. bol jeden z prvych tusim s podobnou funkcionalitou a jednoduchostou ako apt v debiane). aj co sa rychlosti tyka, sa to dorovnava. a poruchat sa ti nieco moze aj v deb systeme, takze...

                                  ja som mal svoj debian rad, nedavno ma chytila nostalgia a na jednu particiu som si ho dal znova, ale pravdupovediac butujem momentalne vylucne do mandrivy na tom kompe. som jej dal sancu po dlhych rokoch, ze co sa zmenilo, len tak zo zvedavosti a bol som velmi milo prekvapeny.
                                  • Re: pomoc 12.03.2008 | 15:00
                                    Avatar borg Fedora  Administrátor
                                    neviem ako je na tom mandriva, ale predtyzdnom som si skusobne nainstaloval openSuse 10.3 x86_64. co sa tyka balickovacieho systemu, dakujem neprosim. skusal som takisto fedoru 8, takisto isla prec kvoli balickovaciemu systemu. je nehorazne pomale, nestabilne, a problemy so zavislotami sa obcas vyskytnu. takze navrat k archu.
                                    • Re: pomoc 12.03.2008 | 15:18
                                      limbi   Návštevník
                                      no ja zajtra letim domov a po roku sa povrtam v SLED10 (suse), tak dam vediet, ake problemy nastali v suvislosti s balickovacim systemom

                                      p.s. nasobilku uz ovladame, teraz poprosim adminov aby kontrolne otazky boli v suvislosti s pravopisom :)
                          • Re: pomoc 12.03.2008 | 09:06
                            martin   Návštevník
                            no ja som si uz nainstaloval ubuntu teraz sa idem ucit:))) dakujem vam vsetkym za pomoc xD
                            • Re: pomoc 12.03.2008 | 10:25
                              Avatar Tomáš FEDORA  Používateľ
                              uhlasim s limbi, to ubuntu si myslim na zaciatok je dobra volba otukas sa a uvidis ci ostanes alebo vyskusas ine distro.
                              • Re: pomoc 12.03.2008 | 10:26
                                Avatar Tomáš FEDORA  Používateľ
                                chcel som povedat suhlasím s limbi
    • Re: pomoc 01.04.2008 | 16:47
      Avatar dusan3838 Slackware  Používateľ
      pozri toto, je to síce dosť všeobecne, ale aj tak
      http://www.gljs.sk/linux/#uvod