raid0 na ubuntu

Sekcia: Hardware a Drivery 21.03.2008 | 19:28
Milox   Návštevník
Cau! Mam taky maly problem s linuxom ubuntu presne 7.04. Mam vytvoreny hardverovy sata raid0 a linux pri instalacii zobrazuje kazdy disk samostatne a nenaformatovany. Zohnal som si stary 10GB disk na vyskusanie linuxu. Nainstaloval som si linux na ten 10GB a ten vysledny disk co vznikol tym raidom pre linux neexistuje. Ale ked pozrem info o hardware tak su tam samostatne dva disky. Poradte co s tym mam robit aby zobralo ten raid.
(raid je vytvoreny pomocou VIA VT8237)
    • Re: raid0 na ubuntu 23.03.2008 | 22:06
      WlaSaTy   Návštevník
      pokial linux zobrazuje povodne disky namiesto raid pola, tak je dost velka pravdepodobnost ze sa jedna o win/fake raid ktory je odlahcenou verziou sw raidu. chces sa s tym zaoberat?
      • Re: raid0 na ubuntu 24.03.2008 | 19:32
        Milos   Návštevník
        RAID je pevne vytvoreny v RAID biose takze je to hardwarovy. Asi mi to preto blbne lebo tie disky sa neidentifikuju ako SATA ale SCSI.
        • Re: raid0 na ubuntu 24.03.2008 | 19:48
          WlaSaTy   Návštevník
          Zaujimavy nazor. Vies mi prosim ta vysvetlit aky je podla teba rozdiel medzi SCSI a SATA z Tvojeho pohladu? Mozno potom skor prideme na chybu preco ten si ten radic dovoli ukazat operacnemu systemu surove disky a nie hotovy raid alebo nic.
          • Re: raid0 na ubuntu 25.03.2008 | 11:21
            Milos   Návštevník
            Presnejsie zobrazuje v tie dva disky len pri instalacii a ked uz som si nainstaloval linux na iny disk a pozriem tam tento pocitac tak tam je vsetko (disketa, dvd a ten ata disk kde som dal linux) ale tie dva ktore maju byt v raide tam vobec niesu. Neexistuju pre ten linux. Ale ked vyhladam info o harware v linuxe, tak len napise model tych dvoch diskov a pri radici pise RAID0. Ale v linuxe neni po tom raide ani stopa.
            • Re: raid0 na ubuntu 25.03.2008 | 15:41
              WlaSaTy   Návštevník
              Ano, to je tym ze sa asi jedna len o fakeraid radic ktory je fyzicky nefunguje ako HW Raid ale jeho funkcionalita je zabezpecena z najvecsiou pravdepodobnostou len cez ovladace, teda cez SW vrstvu. Oproti nativnej vrstve Raid-u pre Linux to ma vyhodu ze clovek moze zdielat RAID vrstvu medzi roznymi podporovanymi OS (najme pri XP Home ktore od ma vyrobcu schvalne vypnuty raid). Tym vsak vsetky vyhody koncia.

              Takze ak ma byt na danom kompe len Linux, tak by som to aspon ja neriesil. Mimochodom, Raid-0 nezabezpecuje redundanciu takze na tom ani nezalezi ci clovek pouzije stripe, jbod alebo lvm

              PS.: Ak by si s tym predsa len chcel stracat cas, tak si najdi nieco o fake/win raid radicoch a device mapper-i pomocou ktoreho je mozne spojazdnit taketo pre nas nulove bonusy od vyrobcu. Skutocne, ak nemas XP Home, tak je to naozaj len strata casu. A ak ho mas, tak :-)
              • Re: raid0 na ubuntu 26.03.2008 | 09:45
                Milos   Návštevník
                Skusim sa stym teda pobabrat a dam vediet ako som pokrocil :-)
    • Re: raid0 na ubuntu 15.05.2008 | 14:31
      PM   Návštevník
      NEMAS HW RAID!!!
      • Re: raid0 na ubuntu 15.05.2008 | 14:53
        WlaSaTy   Návštevník
        To sme vedeli uz v marci. Skus nam prezradit co ta viedlo k vykriknutiu verejneho tajomstva?
      • Re: raid0 na ubuntu 13.12.2008 | 16:21
        tomas   Návštevník
        pssst :) RAID je pevne vytvoreny v RAID biose takze je to hardwarovy.
        • Re: raid0 na ubuntu 13.02.2009 | 23:13
          Martin   Návštevník
          s podarilo sa to nejak uklepat ? (mam ten issty problem raid 0 na ubuntu 8.10 ...raid nastaveny v biose a akurat ubuntu ho nechce akceptovat ....

          ak tak diky za info ..
          • Re: raid0 na ubuntu 13.02.2009 | 23:45
            Avatar Miloš Linux Mint, Ubuntu studio  Používateľ
            No pozri, ja som mal takmer pred rokom ten isty problem a vyriesil som ho zmenou distribucie. Dal som si MANDRIVU a pohoda, vsetko ide tak ako ist ma....


            Mozno ma niektory ukamenuju, ale podla mna nieje je Ubuntu moc domyslene v takychto veciach. Ani grafiku mi tam akosi nechcelo brat a ten RAID...

            (no tak, Ubuntaci hadzte tie kamene...:-) )
            http://necyklopedia.wikia.com/wiki/Linux
            • Re: raid0 na ubuntu 14.02.2009 | 11:36
              Martin   Návštevník
              Ano , upozornovali ma na toto riesenie, ze zmen distro a bude po probleme... zial stale som dufal ze netraba sa vzdat (po viac ako 16 hodinach patrania po sietach) , ale dosiel som tiez k tomuto zaveru ....no nie so ortodoxny ubuntak ale ako take sa mi ubuntu pacilo ...

              najdene riesenie zapojit soft raid ....vynechat grub a zaviest ...(mozna by to slo keby sa nasledne dal pc presvedcit.).
            • Re: raid0 na ubuntu 23.02.2009 | 00:02
              Martin   Návštevník
              hmm zamyslal som sa nad mandriou (odporucali mi nakolko som zo vsetkeho este tela ...) teda na mandrive nebol ziaden problem s spojazdnenim raidu ? alebo bolo treba dlhorocne skusenosti ....
              • Re: raid0 na ubuntu 23.02.2009 | 22:51
                Avatar Miloš Linux Mint, Ubuntu studio  Používateľ
                No ja som len zapol Mandrivu a hotovo, vsetko islo normalne. Disk bralo normalne akokeby tam bol jeden fyzicky, a dal sa pekne aj este delit, zaden problem.
                Skus tu Mandrivu (odporucam Gnome) nemas co stratit, a potom napis ako si dopadol.

                Momentalne teraz ho ale nemam lebo som potreboval 2 fyzicke disky pre prehladnejsi dualboot, ale uz sa dlho chystam ze ho spravim znova ale akosi sa mi nechce :-) ale raz isto bude!
                http://necyklopedia.wikia.com/wiki/Linux
                • Re: raid0 na ubuntu 24.02.2009 | 00:03
                  Martin   Návštevník
                  Dik akurat stahujem ... (sice pri tejto rychlosti to bude na dlho mozna keby som nebol lenivy a skocil o obchodu a kupil aj s literaturou bolo by to rychlejsie ...alebo lakomy) isto sa pochvalim :)
                • Re: raid0 na ubuntu 06.03.2009 | 22:38
                  Martin   Návštevník
                  Tak skusil som Mandrivu,
                  RAID nebol pre nu problem ,instalacia prebehla nad ocakavania jednoducho... az na to ze ked nabehne po prihlasni pracovna plocha mozem sa kochat iba pozadim a koniec ... ziadna lista ,ziadna moznost ovladania ..iba ak behat kurzorom po obrazovke. Skusil som fedoru..to iste ako mandriva.... hmm kde soudruzi udelali chybu (tento problem je iba ked je to zapojene v raid-e) ???
                  Nevedel by niekto poradit ako sa to da spojazdnit ? Tiez problem s wifi ...na Live CD bezi vsetko a po instalacii nic . (no teraz by som dokazal napisat prirucku "ako sa láme lama")
                  • Re: raid0 na ubuntu 08.03.2009 | 09:05
                    Martin   Návštevník
                    TAk nakoniec funguje RAID aj na ubuntu intrepit.... problem je pravdepodobne so zavadzacom ... pouzil som po pokusoch s mandrivou a fedorou ubuntu 64bit alternate CD a parada rozpoznalo raid nainstalovalo a ide ...nechapem(preco to nejde na inom ako naprikald z prakt.prirucky uzivatela ...) ale som spokojny :)

                    • Re: raid0 na ubuntu 08.03.2009 | 22:07
                      Avatar Miloš Linux Mint, Ubuntu studio  Používateľ
                      Tak ten problem z tou Mandrivou je fakt zaujmavy.... mne to islo hned normalne.

                      Inak dnes sa mi stalo ze mi nenabehlo Gnome, tiez iba pozadie a kurzor (a momentalne RAID nemam) stacil som CTRL + BACKSPACE a uz to nabehlo normalne...tiez zaujmave
                      http://necyklopedia.wikia.com/wiki/Linux
                      • Re: raid0 na ubuntu 09.03.2009 | 12:30
                        Avatar martin001 Ubuntu 9.10; a iné..  Používateľ
                        Hmm skusal som vsetko mozne ale ctrl+backsp. ma menanpadlo .... momnetalne mi fachci ubuntu 64bit 8.10 na raide tak do najblisieho skusania pokoj (netvrdim ze je to bez problemov ... :) ) Inak bez mandrivy alebo fedory by som to tam nenahodil ....takze ked chce niekto raid na ubuntu musi si k tomu zohnat aj instalacku mandrivy alebo fedory :))) -
                        • Re: raid0 na ubuntu 09.03.2009 | 21:19
                          Avatar Miloš Linux Mint, Ubuntu studio  Používateľ
                          A Mandriva alebo Fedora ti ku tomu ako pomohla?
                          http://necyklopedia.wikia.com/wiki/Linux
                          • Re: raid0 na ubuntu 10.03.2009 | 13:22
                            Martin   Návštevník
                            Napomohli k lahsiemu prepisaniu MBR a potom to uz nebol problem (keby som nebol lama mozna by to islo tazsie :D ) jaj zabudol by som celkovo je raid problem s dvd ubuntu pribalenom k prirucke uzivatela . Kniha je super ale .... mozna keby to skusal niekto iny nebol by problem :D ...
                            • Re: raid0 na ubuntu 18.03.2009 | 19:53
                              Avatar martin001 Ubuntu 9.10; a iné..  Používateľ
                              tak reakcia na seba ale neva ...
                              soft..ci fake raid plne funguje aj na ubuntu 8.10 (potrebne alternate CD) ... tiez jednoducha pohodlna instalacia ... system vyzve pekne lopatisticky ku vsetkemu)
                              Zial pri tomto raide (0) nabiehalo tolko chyb , neviem ci uz sposobene 64bit systemom,alebo zostavou asus-u, takze nasledne zrusenie raidu a ide to ako hodinky.
                              Ale kazdopadne exkurzia po madrive2009 64bit (gnome , KDE); fedora10 64bit nebola na zahodenie(nasledne aj debian lenny 64bit, ale tam to s raidom bolo dost biedne ..podobna ponuka moznosti ako pri DVD z prirucky uzivatela ubuntu 8.10 (kazdopadne dobra kniha,nedam dopustit) teda jedine pracna instalacia dmraid-u by to iste vyriesila ale .. :) ).