Router...Internet...modem....LINUX

Sekcia: Hardware a Drivery 11.06.2005 | 15:18
Vosko   Návštevník
Ahojte. Rad by som sa opytal aky a ci je nejaky rozdiel medzi Modemom, Routerom, ak mozte popisat. Druhe co je lepsie pre Linux? modem? router? Dakujem za zodpovedanie otázok.
    • Re: Router...Internet...modem....LINUX 09.06.2005 | 18:54
      Toudy   Návštevník
      No, modem sa spaja s pocitacom priamo a naopak router he vlastne pocitac a modem dokopy.. Len spojis pocitac s routerom cez sietovy kabel a nemusis hladat drivery (moduly) na linux/windows ci je tvoj modem podporovany.. Takze odpoved je ROUTER JE LEPSI!
      • Re: Re: Router...Internet...modem....LINUX 09.06.2005 | 19:28
        puco   Návštevník
        S prepacenim vasa odpoved je nepresna a len matuca. Router a modem su principialne dve odlisne veci. Modem (MOdulator - DEModulator) je zariadenie, ktore umoznuje dig. data prenasat pomocou analogoveho signalu (priklad. pocitacove 0,1 sa zmenia na zvuk a prenasaju sa po telefonnom vedeni). Router: je zariadenie, ktore umoznuje smerovat pakety v sieti. Router moze byt hardwerovy (takze je to proste nejaka skatula), alebo softwarovy, kde mate pocitac so sietovymi kartami a pomocou softveru smerujete jednotlive pakety. Linux je casto vyuzivany ako OS pre soft. routre. Neda sa odpoveda co je lespie pre Linux. Ta otazka nema zmysel, ked chcete mat napr. pripojenie na internet cez DSL, tak budete potrebovat DSL modem. Router budete potrebovat ak budete chcet budovat nejaku sietovu infrastruktu. No a odpoved ROUTER JE LEPSI je uplne mimo. Odporucam vam si pozret dalsie veci ako bridge, repeater a hub (napr na wikipedia.com).
        • Re: Re: Re: Router...Internet...modem....LINUX 09.06.2005 | 20:47
          MND   Návštevník
          Tak, prosím, čo doporučujete, aby sa začiatočník čo najskôr (najednoduchšie) pripojil na DSL net v Linuxe? (Napr. v MANDRAKE)?
          • Re: Re: Re: Re: Router...Internet...modem....LINUX 09.06.2005 | 23:44
            puco   Návštevník
            No kedze som na net pripojeni cez LAN, tak som sa s DSL modemom nehral, ale napisem ako riesim problemy: dal som www.google.com/linux a zadal som "DSL modem Mandrake" a druha linka (http://www.comptechdoc.org/os/linux/manual1/dsl.html) vyzera, ze by mohla poskytovat navod ako si co najjednoduchsie rozbehat DSL pod Mandrakom. Problemy nastanu, az ked Linux nerozozna modem :-)
          • Re: Re: Re: Re: Router...Internet...modem....LINUX 11.06.2005 | 03:17
            dejw   Návštevník
            Co sa tyka linuxu a DSL, tak doporucujem nejaky adsl router, lebo obycajne modemy pripojene cez usb maju zvacsa problemi pod linuxom, aspon ten moj debilny Vigor. A celkovo je router pohodlnejsi ako len modem. JA odporucam teda adsl Router
          • Re: Re: Re: Re: Router...Internet...modem....LINUX 11.06.2005 | 15:18
            Martin Lipták   Návštevník
            Majmenej prace budes mat s routerom. Zozenies si sietovku, a sietovy kabel. Kablom spojis sietovku a router a nastavis v operacnom systeme, aby IP adresu, masku, ... dostal cez DHCP. UTP modem (pripaja sa do sietovky) na Linuxe bude fungovat, len nastavenie bude zlozitejsie. Skus niekde pohladat ADSL Howto. Takyto modem nema ST v ponuke. Tiez potrebuje sietovku. USB modem potrebuje ovladace. Draytek Vigor je neoficialne podporovany. Vraj funguje, neviem ako. Nepotrebuje sietovku. Ja tiez prechadzam na ADSL. Vybral som si radsej router.