GK savage nefunguje akcelerácia

Sekcia: Hardware a Drivery 05.04.2008 | 14:40
Peto   Návštevník
Zdravím. Prosím o pomoc z rozchodením danej karty. Kedysi fungovala hneď a bez problémov , ale sama od seba prestala. Robí to i pri mnou skompilovanom jadre i pri distribučnom. Dnes som skompiloval z git-u nové drm a mesa-u. Distribúcia je Debian unstable.
grep Direct /var/log/Xorg.0.log
(II) SAVAGE(0): Direct rendering enabled

glxinfo | grep direct
direct rendering: No (If you want to find out why, try setting LIBGL_DEBUG=verbose)

lsmod | grep drm
drm                    72980  2 savage
agpgart                31152  2 drm,via_agp

lsmod | grep savage
savage                 29440  1
drm                    72980  2 savage

 Xorg.conf: 
Section "InputDevice"
        Identifier      "Generic Keyboard"
        Driver          "kbd"
        Option          "XkbRules"      "xorg"
        Option          "XkbModel"      "pc104"
        Option          "XkbLayout"     "us"
EndSection

Section "InputDevice"
        Identifier      "Configured Mouse"
        Driver          "mouse"
        Option          "Emulate3Buttons"       "true"
EndSection

Section "Device"
        Identifier      "Configured Video Device"
EndSection

Section "Monitor"
        Identifier      "Configured Monitor"
EndSection

Section "Screen"
        Identifier      "Default Screen"
        Monitor         "Configured Monitor"
EndSection

Section "DRI"
        Mode    0666
EndSection

Section "ServerFlags"
        Option  "AIGLX" "off"
EndSection

Section "Extensions"
        Option "Composite" "Disable"
EndSection
    • Re: GK savage nefunguje akcelerácia 05.04.2008 | 15:36
      WlaSaTy   Návštevník
      LIBGL_DEBUG=verbose glxinfo | grep direct

      co asi tak znamena "If you want to find out why, try setting .." ?
      • Re: GK savage nefunguje akcelerácia 05.04.2008 | 16:36
        Peto   Návštevník
        Ach áno , ospravedlňujem sa zabudol som povedať že som to samozrejme skúšal ale nič to nevypíše:
        LIBGL_DEBUG=verbose glxinfo | grep direct
        direct rendering: No (If you want to find out why, try setting LIBGL_DEBUG=verbose)


        • Re: GK savage nefunguje akcelerácia 05.04.2008 | 16:41
          Peto   Návštevník
          Ten výpis je totožný z výpisom glxinfo (keď vynechám grep)
          • Re: GK savage nefunguje akcelerácia 05.04.2008 | 17:23
            WlaSaTy   Návštevník
            no, programy zvyknu davat debug hlasky na stderr a to grep tymto sposobom neodfiltruje, ale naozaj to nevypisuje viac informacii? ak nie, tak asi tvorca distribucie musel dlho badat ako potlacit dane vypisy a o by bola v konecnom dosledku zbytocna praca.
            • Re: GK savage nefunguje akcelerácia 05.04.2008 | 18:39
              Peto   Návštevník
              Ak by som náhodou niečo prehliadol dám sem ten výpis. Som naspodu skrátil zopár nepodstatných čísel , lebo inak my to nechcelo vziať.
              Ešte som rozmýšlal, že si skompilujem z cvs Xorg. To by snáď mohlo byť i v ňom , ale to nebude skôr než v pondelok. Už som dokonca rozmýšlal že sa vzdám Debianíka lebo bez tej akcelerácie ma to už moc nebaví . Inak mám pocit že tento problém sa vyskytuje minimálne vo všetkých debianovských distribúciach. Keď som skúšal ubuntu tak ani tam mi to nešlo ale nevenoval som tomu pozornosť.
              LIBGL_DEBUG=verbose glxinfo
              name of display: :0.0
              display: :0  screen: 0
              direct rendering: No (If you want to find out why, try setting LIBGL_DEBUG=verbose)
              server glx vendor string: Brian Paul
              server glx version string: 1.4 Mesa 7.0.2
              server glx extensions:
                  GLX_MESA_copy_sub_buffer, GLX_MESA_pixmap_colormap,
                  GLX_MESA_release_buffers, GLX_ARB_get_proc_address, GLX_EXT_visual_info,
                  GLX_EXT_visual_rating, GLX_SGIX_fbconfig, GLX_SGIX_pbuffer
              client glx vendor string: Brian Paul
              client glx version string: 1.4 Mesa 7.0.2
              client glx extensions:
                  GLX_MESA_copy_sub_buffer, GLX_MESA_pixmap_colormap,
                  GLX_MESA_release_buffers, GLX_ARB_get_proc_address, GLX_EXT_visual_info,
                  GLX_EXT_visual_rating, GLX_SGIX_fbconfig, GLX_SGIX_pbuffer
              GLX version: 1.4
              GLX extensions:
                  GLX_MESA_copy_sub_buffer, GLX_MESA_pixmap_colormap,
                  GLX_MESA_release_buffers, GLX_ARB_get_proc_address, GLX_EXT_visual_info,
                  GLX_EXT_visual_rating, GLX_SGIX_fbconfig, GLX_SGIX_pbuffer
              OpenGL vendor string: Brian Paul
              OpenGL renderer string: Mesa X11
              OpenGL version string: 2.1 Mesa 7.0.2
              OpenGL extensions:
                  GL_ARB_depth_texture, GL_ARB_draw_buffers, GL_ARB_fragment_program,
                  GL_ARB_fragment_shader, GL_ARB_half_float_pixel, GL_ARB_imaging,
                  GL_ARB_multisample, GL_ARB_multitexture, GL_ARB_occlusion_query,
                  GL_ARB_pixel_buffer_object, GL_ARB_point_parameters, GL_ARB_point_sprite,
                  GL_ARB_shader_objects, GL_ARB_shading_language_100,
                  GL_ARB_shading_language_120, GL_ARB_shadow, GL_ARB_shadow_ambient,
                  GL_ARB_texture_border_clamp, GL_ARB_texture_compression,
                  GL_ARB_texture_cube_map, GL_ARB_texture_env_add,
                  GL_ARB_texture_env_combine, GL_ARB_texture_env_crossbar,
                  GL_ARB_texture_env_dot3, GL_ARB_texture_mirrored_repeat,
                  GL_ARB_texture_non_power_of_two, GL_ARB_texture_rectangle,
                  GL_ARB_transpose_matrix, GL_ARB_vertex_buffer_object,
                  GL_ARB_vertex_program, GL_ARB_vertex_shader, GL_ARB_window_pos,
                  GL_EXT_abgr, GL_EXT_bgra, GL_EXT_blend_color,
                  GL_EXT_blend_equation_separate, GL_EXT_blend_func_separate,
                  GL_EXT_blend_logic_op, GL_EXT_blend_minmax, GL_EXT_blend_subtract,
                  GL_EXT_clip_volume_hint, GL_EXT_compiled_vertex_array, GL_EXT_convolution,
                  GL_EXT_copy_texture, GL_EXT_depth_bounds_test, GL_EXT_draw_range_elements,
                  GL_EXT_framebuffer_object, GL_EXT_framebuffer_blit, GL_EXT_fog_coord,
                  GL_EXT_gpu_program_parameters, GL_EXT_histogram, GL_EXT_multi_draw_arrays,
                  GL_EXT_packed_depth_stencil, GL_EXT_packed_pixels,
                  GL_EXT_paletted_texture, GL_EXT_pixel_buffer_object,
                  GL_EXT_point_parameters, GL_EXT_polygon_offset, GL_EXT_rescale_normal,
                  GL_EXT_secondary_color, GL_EXT_separate_specular_color,
                  GL_EXT_shadow_funcs, GL_EXT_shared_texture_palette, GL_EXT_stencil_wrap,
                  GL_EXT_subtexture, GL_EXT_texture, GL_EXT_texture3D,
                  GL_EXT_texture_edge_clamp, GL_EXT_texture_env_add,
                  GL_EXT_texture_env_combine, GL_EXT_texture_env_dot3,
                  GL_EXT_texture_lod_bias, GL_EXT_texture_mirror_clamp,
                  GL_EXT_texture_object, GL_EXT_texture_rectangle, GL_EXT_texture_sRGB,
                  GL_EXT_timer_query, GL_EXT_vertex_array, GL_APPLE_packed_pixels,
                  GL_APPLE_vertex_array_object, GL_ATI_blend_equation_separate,
                  GL_ATI_texture_env_combine3, GL_ATI_texture_mirror_once,
                  GL_ATI_fragment_shader, GL_ATI_separate_stencil,
                  GL_IBM_multimode_draw_arrays, GL_IBM_rasterpos_clip,
                  GL_IBM_texture_mirrored_repeat, GL_INGR_blend_func_separate,
                  GL_MESA_pack_invert, GL_MESA_program_debug, GL_MESA_resize_buffers,
                  GL_MESA_ycbcr_texture, GL_MESA_window_pos, GL_NV_blend_square,
                  GL_NV_fragment_program, GL_NV_light_max_exponent, GL_NV_point_sprite,
                  GL_NV_texture_rectangle, GL_NV_texgen_reflection, GL_NV_vertex_program,
                  GL_NV_vertex_program1_1, GL_OES_read_format, GL_SGI_color_matrix,
                  GL_SGI_color_table, GL_SGI_texture_color_table, GL_SGIS_generate_mipmap,
                  GL_SGIS_texture_border_clamp, GL_SGIS_texture_edge_clamp,
                  GL_SGIS_texture_lod, GL_SGIX_depth_texture, GL_SGIX_shadow,
                  GL_SGIX_shadow_ambient, GL_SUN_multi_draw_arrays
              
              • Re: GK savage nefunguje akcelerácia 05.04.2008 | 19:34
                Peto   Návštevník
                Ešte ma napadlo že či tu by nebol pes zakopaný. Z balíčkov som si neni istý ktoré sú potrebné na to aby to fungovalo. A ďalej som tu dal výpis že či mám všetko dobre zlinkované. Ďakujem za pomoc.
                dpkg -l | grep mesa
                ii  libgl1-mesa-dev                      7.0.3~rc2-1                           A free implementation of the OpenGL API -- G
                ii  libgl1-mesa-dri                      7.0.3~rc2-1                           A free implementation of the OpenGL API -- D
                ii  libgl1-mesa-glx                      7.0.3~rc2-1                           A free implementation of the OpenGL API -- G
                rc  libgl1-mesa-swx11                    7.0.2-4                               A free implementation of the OpenGL API -- r
                ii  libglu1-mesa                         7.0.3~rc2-1                           The OpenGL utility library (GLU)
                ii  libglu1-mesa-dev                     7.0.3~rc2-1                           The OpenGL utility library -- development fi
                ii  libglw1-mesa                         7.0.3~rc2-1                           A free implementation of the OpenGL API -- r
                ii  libglw1-mesa-dev                     7.0.3~rc2-1                           A free implementation of the OpenGL API -- d
                rc  libosmesa6                           7.0.3~rc2-1                           Mesa Off-screen rendering extension
                ii  mesa                                 7.0.5-1                               Package created with checkinstall 1.6.1
                ii  mesa-common-dev                      7.0.3~rc2-1                           Developer documentation for Mesa
                ii  mesa-utils                           7.0.3~rc2-1                           Miscellaneous Mesa GL utilities
                ii  xlibmesa-gl                          1:7.3+10                              transitional package for Debian etch
                ii  xlibmesa-gl-dev                      1:7.3+10                              transitional package for Debian etch
                ii  xlibmesa-glu                         1:7.3+10                              transitional package for Debian etch
                ls -al libGL*
                lrwxrwxrwx 1 root root      19 2008-04-05 17:21 libGL.so -> libGL.so.1.5.070100
                lrwxrwxrwx 1 root root      19 2008-04-04 12:39 libGL.so.1 -> libGL.so.1.5.070100
                -rw-r--r-- 1 root root  394924 2008-02-24 11:18 libGL.so.1.2
                -rwxr-xr-x 1 root root 2435736 2008-04-04 12:38 libGL.so.1.5.070100
                -rw-r--r-- 1 root root  679496 2008-02-24 11:18 libGLU.a
                lrwxrwxrwx 1 root root      11 2008-04-04 12:39 libGLU.so -> libGLU.so.1
                lrwxrwxrwx 1 root root      20 2008-04-04 12:39 libGLU.so.1 -> libGLU.so.1.3.070100
                -rw-r--r-- 1 root root  520424 2008-02-24 11:18 libGLU.so.1.3.070002
                -rwxr-xr-x 1 root root  523840 2008-04-04 12:38 libGLU.so.1.3.070100
                -rw-r--r-- 1 root root   18338 2008-02-24 11:18 libGLw.a
                lrwxrwxrwx 1 root root      11 2008-04-04 12:39 libGLw.so -> libGLw.so.1
                lrwxrwxrwx 1 root root      15 2008-04-04 12:39 libGLw.so.1 -> libGLw.so.1.0.0
                -rwxr-xr-x 1 root root   11196 2008-04-04 12:38 libGLw.so.1.0.0
                • Re: GK savage nefunguje akcelerácia 05.04.2008 | 19:42
                  WlaSaTy   Návštevník
                  chapem to spravne ze robis instalacie a odinstalacie bez zachovavania naveznosti?
              • Re: GK savage nefunguje akcelerácia 05.04.2008 | 19:40
                WlaSaTy   Návštevník
                tie nepodstatne cisla vypisuju maticu kompatibility modov.

                ale co mas za shell ze ti to nevypisalo alebo ako si to prekladal ze to ignoruje danu volbu? u mna je to miierne inak:

                $ LIBGL_DEBUG=verbose glxinfo | grep direct
                libGL: XF86DRIGetClientDriverName: 1.9.0 XXX (screen 0)
                libGL: OpenDriver: trying /usr/lib/dri/XXX_dri.so
                drmOpenDevice: node name is /dev/dri/card0
                drmOpenDevice: open result is 4, (OK)
                drmOpenByBusid: Searching for BusID pci:0000:00:02.0
                drmOpenDevice: node name is /dev/dri/card0
                drmOpenDevice: open result is 4, (OK)
                drmOpenByBusid: drmOpenMinor returns 4
                drmOpenByBusid: drmGetBusid reports pci:0000:00:02.0
                libGL error:
                Can't open configuration file /etc/drirc: No such file or directory.
                libGL error:
                Can't open configuration file ~/.drirc: No such file or directory.
                direct rendering: Yes
                $

                a podobny vypis to malo hodit aj tebe, inak odporucim spetne downgrade na verziu ktora ti fungovala. praca s gitom je pre vyvojarov a sklenarov.
                • Re: GK savage nefunguje akcelerácia 05.04.2008 | 21:03
                  Peto   Návštevník
                  Ako to myslíš, že bez zachovania náveznosti?
                  Inštalujem pomocou apt-get , systém udržiavam updatnutý . Sem-tam len pomocou toho cvs dačo spravím.A to iba vtedy keď je v danej verzií chyba.
                  S tým downgadovaním je to trocha problém . Ja neviem čo mám dať na staršiu verziu , lebo neviem kde je problém. Keďže fakčím na Unstable , tak som premýšľal že to celé hodím na testing, ale bojím sa že rozbijem celý systém.
                  Inak pozor , mne ten výpis nerobilo ani z pôvodnou distribučnou verziou. Ja som sa do toho gitu vrhol len preto , lebo som si myslel že nič už viac nemôžem pokaziť. Shell je normálny bash. Vtom to nebude. Preto som sem dal ten výpis balíčkov mesa , lebo si myslím že mi zrovna dajaký kľúčový bude chýbať. Teraz inštalujem dbg balíčky , možno vďaka nim budem mať ten výpis.
                • Re: GK savage nefunguje akcelerácia 06.04.2008 | 00:26
                  Peto   Návštevník
                  Ďakujem ti za pomoc , vyriešili sme to. Postupoval som pomocou návodu na freedesktop.org.
                  Postup :
                  ldd glxinfo
                  linux-gate.so.1 =>  (0xffffe000)
                          libGL.so.1 => /usr/local/lib/libGL.so.1 (0xb7cc6000)
                          libc.so.6 => /lib/libc.so.6 (0xb7b88000)
                          libX11.so.6 => /usr/lib/libX11.so.6 (0xb7a9c000)
                          libXext.so.6 => /usr/lib/libXext.so.6 (0xb7a8e000)
                          libm.so.6 => /lib/libm.so.6 (0xb7a68000)
                          libpthread.so.0 => /lib/libpthread.so.0 (0xb7a50000)
                          /lib/ld-linux.so.2 (0xb7f84000)
                          libXau.so.6 => /usr/lib/libXau.so.6 (0xb7a4c000)
                          libXdmcp.so.6 => /usr/lib/libXdmcp.so.6 (0xb7a47000)
                          libdl.so.2 => /lib/libdl.so.2 (0xb7a43000)
                  

                  Došlo mi že to nemá byť v /usr/local/lib ale v /usr/lib.

                  Na skúšku som všetky súbory libGL* presunul do zálohovacieho adresára. A ono to začalo fungovať.
                  LIBGL_DEBUG=verbose glxinfo | grep direct
                  libGL: XF86DRIGetClientDriverName: 2.1.3 savage (screen 0)
                  libGL: OpenDriver: trying /usr/lib/dri/savage_dri.so
                  drmOpenDevice: node name is /dev/dri/card0
                  drmOpenDevice: open result is 8, (OK)
                  drmOpenByBusid: Searching for BusID pci:0000:01:00.0
                  drmOpenDevice: node name is /dev/dri/card0
                  drmOpenDevice: open result is 8, (OK)
                  drmOpenByBusid: drmOpenMinor returns 8
                  drmOpenByBusid: drmGetBusid reports pci:0000:01:00.0
                  libGL error:
                  Can't open configuration file /etc/drirc: No such file or directory.
                  libGL error:
                  Error in /home/peto/.drirc line 1, column 0: no element found.
                  direct rendering: Yes

                  Sú tam ešte dajaké chybky ,ako nenájdené súbory ,to opravím potom.
                  Zaujimavé že ja do adresáru local nič nedávam , na to ako sa to tam dostalo nemám ani potuchy.

                  Takže ešte raz , vďaka.