Texty

Sekcia: Hardware a Drivery 24.04.2008 | 20:36
Avatar matusroman Mandriva 2008  Používateľ
Prečo mi v niektorých programoch nezobrazuje písmenká ť, ľ ... ? Nahradí mi ich štvorčekom. Menil som už aj fonty, ale bez zmeny. Zaujímavé, že v tom istom programe mi napríklad bočný panel zobrazí normálne písmenká a v okne už nie. No nie v každom programe to robí. Dá sa to nejako doladiť ? Zdá sa mi, že tie štvorčeky sú hlavne u predbratých textov z Windowsu, ale aj z netu. Vo Firefoxe bez problémov zobrazuje net OK. Používam Mandrivu a dal som si aj import fontu z Windowsu, ale štvorčeky sú stále. Viete dakto ako na to ?
    • Re: Texty 24.04.2008 | 20:52
      Avatar miso PClinuxOS 2009.1  Používateľ
      nie je to problem fontu ale systemoveho nastavenia jazyka
      mas SK aj system?
      Linux????? DUH!<br/> Distro that BLOODY WORKS<br/> sorry, ze som niekedy zly, myslim to v dobrom
    • Re: Texty 24.04.2008 | 21:08
      Martin   Návštevník
      Aké kódovanie máš nastavené? Klikni na Zobraziť > Nastaviť kódovanie a tam si pozri. Ja mám nastavené poloautomatické a nikdy s m nemal žiadny problém so zobrazovaním "štvorčekov".

      A aj keď si menil písma, možno si ich nemenil všade tam kde treba.

      Druhá možnosť - klikni na Nastavenie > Nastaviť Konqueror > Písma a tam si nastav také, čo obsahujú všetky naše znaky, aj s diakritickými znamienkami.

      Tretia možnosť - otvor ovládacie centrum > Vzhľad a témy > Písma a tam si tiež nastav také, ktoré obsahujú celú slovenskú abecedu aj s diakritikou.


      Problém by nemal by s písmami ako Serif, Sans, Liberation, Lucida, URW, Nimbus, Century Schoolbook, a ani s windowsovými, s výnimkou rôznych ozdobných. Len pozor - aj pri nastavení jednej veľkosti majú samy osebe rôznu veľkosť (napríklad Lucida Bright je malá, Century Schoolbook je veľký), môže sa stať, že Ti to mierne rozhádže vhľad stránok.
    • Re: Texty 24.04.2008 | 21:31
      Avatar matusroman Mandriva 2008  Používateľ
      Ano SK mám nastavené :(
      • Re: Texty 24.04.2008 | 21:37
        Avatar matusroman Mandriva 2008  Používateľ
        No veď to je problém, že to je len niekde. Napríklad : Akregator, Amarok (názvy pesničiek) CHM Viewer v tomto zase len v bočnom panely blbnú písmenká v texte je to OK. Písma som už pomenil na také čo zobrazujú všetky úpísmenká a vlastne vo Firefoxe ide všetko OK, ale aj v iných programoch ako Open Office a podobne, no som zmetený.
      • Re: Texty 24.04.2008 | 21:38
        Avatar miso PClinuxOS 2009.1  Používateľ
        niektore programy, ide najme o KDE? napriklad v takom KDE menu, ti zobrazi ť a ľ ?
        Linux????? DUH!<br/> Distro that BLOODY WORKS<br/> sorry, ze som niekedy zly, myslim to v dobrom
        • Re: Texty 24.04.2008 | 21:40
          Avatar matusroman Mandriva 2008  Používateľ
          Ano, samotný Linux, podstata beží OK, teda celé KDE je OK, to je len v programoch a ich častiach čo som popísal vyššie.
          • Re: Texty 24.04.2008 | 21:46
            Avatar miso PClinuxOS 2009.1  Používateľ
            no, ja som mal opacny problem, ze programy sli OK, ale KDE nepoznalo kodovanie..

            mne to vtedy vyriesilo nainstalovanie locales-en (ano, aj ked mam nainstalovane aj locales-sk)
            druha vec je, ak mas nastaveny jazyk aj v Mandriva Control centre, aj v KDE a stale to nepomaha, skus si prehodit v KDE control centre temu vzhladu na standardnu (ta co tam bola od vyroby, ono to okrem vzhladu meni aj pisma a fonty, a standarne sa pouzivaju podporovane fonty)

            Linux????? DUH!<br/> Distro that BLOODY WORKS<br/> sorry, ze som niekedy zly, myslim to v dobrom
      • Re: Texty 24.04.2008 | 21:56
        Avatar Fridolín Pokorný Fedora 21  Používateľ
        Neuprestnil si v akom editore ti to ukazuje. OOo, alebo textovy editor (aky)?
        Ak mas gnome a pouzivas gedit, tak skus toto v terminal:
        gedit /home/SUBORnaOTVORENIE --encoding=UTF-8
        Prip skus sa pohrat s kodovanim (ak nepojde). Namiesto UTF-8 skus nejake windows atd, urcite to pojde...

        Ak to otvaras v OOo writer (nejake .doc formaty), tak otvor OOo a daj otvorit subor. Dole mas take ze "Typ suboru". Tam skus vybrat o aky subor ide...
        Vela stastia...
        • Re: Texty 24.04.2008 | 21:57
          Avatar Fridolín Pokorný Fedora 21  Používateľ
          Kusok som sa zacital na inej stranke...
          ...to ohladom gedit by malo nejako podobne ist aj s kate...
          • Re: Texty 24.04.2008 | 23:31
            Avatar matusroman Mandriva 2008  Používateľ
            Hlavne RSS správy to číta zle ...