Zamyslenie sa nad adresárovou štruktúrou

Sekcia: Ostatné 24.04.2008 | 21:19
Avatar jv openSuSE 11  Používateľ
Čo sa mi nepáči na adresárovej štruktúre linuxu (a unixov vôbec):

/bin /usr/bin
/usr/local/bin
usr/share/bin
/sbin
/usr/sbin
/usr/local/sbin
/usr/local/share

/lib
/lib64
/usr/lib
/usr/lib64
/usr/local/lib
Viete mi vysvetliť význam toľkých adresárov? sbin+bin, lib+lib64 chápem, ale to ostatné?

/etc/*.conf
/etc/*/*.conf

/etc/rc.d
/etc/init.d
Prečo sú niektoré konfiguráky tam a niektoré inde?

/home/.*/
Síce pekné, že je sú skryté, ale keď mi to niektorý software zobrazí, tak mám celkom pekný chaos v mojom /home, v ktorom mám vlastné podadresáre.

/opt
Ide o softvér, ktorý nie je pod GNU licenciou? Prečo sa tu nachádza kde3 aj s knižnicami?
    • Re: Zamyslenie sa nad adresárovou štruktúrou 24.04.2008 | 21:47
      Avatar Zefram Cochrane MS Windows Vista Ultimate 64bi  Používateľ
      /bin - programy nevyhnutne na elementarnu cinnost systemu ktore moze pouzivat aj bezny user
      /usr/bin - bezne aplikacie, nesu potrebne na zakladny chod systemu
      /sbin - programy pre roota, na nevyhnutnu udrzbu systemu (fsck, fdisk, ...)
      /usr/sbin - doplnujuce programy pre roota, da sa bez nich zit (lspci, ...) niesu v bin lebo casto mozu pracovat priamo s device subormi ktore by obyc user nemohol citat
      /usr/local - sem idu programy ktore si si skompiloval mimo balickovaci system aby ti nespravili bordel, s tym ze tak nejak sa predpoklada ze normalne by mali byt v /usr/bin, ale preto ze je to len test su v /usr/local/...
      /opt - ako local ale je jasne ze do /usr nikdy nepojdu lebo su to but komercne alebo closed source programy ktore nepouzivaju FHS/FSSTND/LSB (opera, google earth, ...), casto mimo balickovaci system, pripadne ak su konfliktne verzie kniznic, alebo alternativne veci

      /etc/*.conf - jednoduche, systemove(jsie) a starsie veci priamo v /etc/. ak ma nieco komplikovanejsie nastavenie, viac adresarov tak to ma vlastny adresar v etc, aby tam nebolo vela suborov, inak je aj /usr/etc, pre nastavenia uzivatelskych programov

      /etc/init.d/... startovacie skripty sluzieb
      /etc/rc.d/... symlinky na programy v init.d, pre kazdy runlevel rozne symlinky na rozne programy, mena symliniek obvykle urcuju poradie spustania

      /home/$USER/.* - opat ako v /etc, ak je to jediny subor (napr .jwmrc) tak je priamo v home, ak je viac konfigurakov tak si spravia vlastny .adresar a tam to sypu. Docasne data by si programy mali davat do /tmp/..., premenlive (co sa ale maju uchovat) do /var/..., nie do /home/$USER/.program/. Inak jednoduche zalohovanie, mozes si pozerat nastavenia, hladat, pisat vlastne konfiguracne nastroje. Ak sa ti napr. prestane fungovat mc, zmazes .mc a znova pojde aj keby sa neviem co dialo.

      /lib vs lib64 neviem

      tolko teoria, see also FHS, FSSTND, LSB, freedesktop.org
      • Re: Zamyslenie sa nad adresárovou štruktúrou 25.04.2008 | 14:42
        Avatar jv openSuSE 11  Používateľ
        /lib a /lib64 kvoli tomu, ze kniznica sa linkuje podla nazvu suboru, ktory ma /lib aj /lib64 adresar rovnaky. Takze aby bolo mozne ulozit tieto kniznice, bolo potrebne zaviest novy adresar...
    • Re: Zamyslenie sa nad adresárovou štruktúrou 24.04.2008 | 21:51
      Avatar Zefram Cochrane MS Windows Vista Ultimate 64bi  Používateľ
      */share/* - zdielane data aplikacii, napr. ikony lebo napr. file manager potrebuje ikonu napr. firefoxu aby vedla html suborov vedel zobrazit ikonu. Inak data aplikacii bezne byvaju v /usr/lib/MENO_PROGRAMU/...
      • Re: Zamyslenie sa nad adresárovou štruktúrou 24.04.2008 | 23:58
        still   Návštevník
        celkom fajn spisane ;-)
        • Re: Zamyslenie sa nad adresárovou štruktúrou 25.04.2008 | 00:06
          Avatar majo984 Debian,Knoppix,Mandriva  Používateľ
          mozno by nebolo od veci dat to do databazy znalosti... inak velmi pekny suhrn ;)
    • Re: Zamyslenie sa nad adresárovou štruktúrou 25.04.2008 | 15:24
      kain   Návštevník
      man hier
    • Re: Zamyslenie sa nad adresárovou štruktúrou 03.05.2008 | 17:12
      --   Návštevník