Nejde nainštalovať Windows vedľa Linuxu

Sekcia: Hardware a Drivery 02.05.2008 | 14:45
Pjotr   Návštevník
Dnes som sa rozhodol že si na voľnú particiu nahodím windows koli pár aplikáciám bez ktorých sa nezaobídem. Na moje prekvapenie som sa však k inštalácii nedostal :-O

Disk mám rozdelený:
21gb - /
145gb
144gb
7gb - /home

Ten 145gb HDD som sformátoval na FAT32 aby ho linux rozpoznal. Pri nabootovaní windowsu som mal particie v rovnakom poradí ako sú napísané vyššie a win spoznal iba tú FAT32. Tak som ho tam chcel nainštalovať ibaže windows proste nechcel a stále vyhadzoval chybu že particia nieje na windows kompatibilná.
Tak som dal QUIT (nič som neinštaloval a ani neformátoval!) a pri boote som zistil že mi Win odpálil grub :-/ (to som samozrejme bez problému napravil)

Ako mám pokračovať? Odinštalovanie Ubuntu neprichádza do úvahy :(
    • Re: Nejde nainštalovať Windows vedľa Linuxu 02.05.2008 | 14:50
      ---   Návštevník
      nechcem tu sirit nezmysly ,ale limit FAT32 je ovela nizsie ako 145GB. Nebude tam chyba ze sa win odmieta na takto velky disk instalovat? Ak to nebol win98 , tak vychodzi sub. system je NTFS.
      • Re: Nejde nainštalovať Windows vedľa Linuxu 02.05.2008 | 14:55
        Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
        suhlasim. FAT32 je system suborov, ktori uz veru nie je "uplne in". takze odporucam nahodit tuto particiu ako NTFS. idealne priamo v gparted
      • Re: Nejde nainštalovať Windows vedľa Linuxu 02.05.2008 | 14:58
        --   Návštevník
        mas tak trocha pravdu: http://en.wikipedia.org/wiki/File_Allocation_Table#FAT32. starsie windows mozu mat problem s takym velkym diskom.
    • Re: Nejde nainštalovať Windows vedľa Linuxu 02.05.2008 | 14:55
      --   Návštevník
      windows si particiu naformatuje sam, vobec nemusi byt formatovana vopred. vacsi problem je u teba asi v tom ze windows bude chciet byt nainstalovany na primarnu particiu c. 1 (da sa to myslim obist nejakym premapovanim).

      livecd partedmagic dokaze myslim presuvat particie - len musis byt pripraveny ze to moze trvat dost vela hodin (mozno aj viac ako jeden den) bez vypnutia pocitaca
      • Re: Nejde nainštalovať Windows vedľa Linuxu 02.05.2008 | 14:58
        Pjotr   Návštevník
        To premapovanie som skúšal (ak je to ono čo som spravil ja) teda, v gparted som tomu FAT32 disku pridal značku "boot" no nič sa nezmenilo...
    • Re: Nejde nainštalovať Windows vedľa Linuxu 02.05.2008 | 16:03
      Avatar miso PClinuxOS 2009.1  Používateľ
      co tak si tych par aplikacii hodit do virtualboxu?
      Linux????? DUH!<br/> Distro that BLOODY WORKS<br/> sorry, ze som niekedy zly, myslim to v dobrom
      • Re: Nejde nainštalovať Windows vedľa Linuxu 02.05.2008 | 16:06
        Pjotr   Návštevník
        Nehrozí.... Ide o hudobné programy :)
        • Re: Nejde nainštalovať Windows vedľa Linuxu 02.05.2008 | 17:13
          Avatar miso PClinuxOS 2009.1  Používateľ
          hmm, a?

          ked mozem pozerat tv stream cez virtualbox tak neviem preco by to mal byt problem s nejakym hudobnym programom, keby ze povies ze ide o 3D grafiku tak pochopim, ale cez vybornu podporu ALSA-y od virtualboxu nevidim problem....

          teraz to neber ze rypem alebo daco, len ma zaujma kde moze byt problem.
          Linux????? DUH!<br/> Distro that BLOODY WORKS<br/> sorry, ze som niekedy zly, myslim to v dobrom
    • Re: Nejde nainštalovať Windows vedľa Linuxu 02.05.2008 | 17:21
      WlaSaTy   Návštevník
      no, pokial to mas v takom poradi ako pises, tak mozes asi zacat znova. vela verzii widosu totizto vyzaduje mat pre seba pristupnu prvu primarnu logicku particiu (znamu ako /dev/hda1, sda1 alebo aj C:). zial, jedna sa velakrat cisto o chybu windows.

      boli urcite vynimky pri niektorych buildoch windows ale nedalo sa na to spolahnut.

      takze ak to chces urobit s co najmensim objemom strateneho casu, tak zrus particie (nezabudni si zazalohovat co potrebujes aby si potom neplakal), nahod windows s tym ze si rozdelis pri instalacii disk tak ako potrebujes a nakoniec si nahod linux (a jemu daj disky tiez podla rozumneho uvazenia). on ti aj obvykle urobi priamo do boot managera zavadzanie obidvoch systemov.
    • Re: Nejde nainštalovať Windows vedľa Linuxu 04.05.2008 | 14:45
      matt   Návštevník
      co tak este povedat, ktory win? alebo to instalujes na v poradi, druhy hdd? jumpre mas tak, ako maju byt? to co pises, sa inak deje, pri instalacii cez usb port ( napr pri winxp )