Premostenie sietovych kariet

Sekcia: Hardware a Drivery 20.06.2005 | 01:43
Descartes   Návštevník
Zdravim, chcel by som sa spytat jednu (mozno trivialnu) vec: Mam 2 desktop PC, jeden notebook. Chcel by som z jedneho desktopu spravit server (proxy). Prostrednictvom jednej sietovej karty sa pripajam na internet, prostrednictvom druhej som spojeny s druhym desktopom a cez Wi-Fi som spojeny s notebookom. Potreboval by som spravit nieco take, aby sa pakety z tych dvoch pocitacov posielali na moj "server" a ten aby ich posielal providerovi. Pakety naspat od providera by isli cez "server", naspat do notebooku alebo druheho desktopu. Viem, ze su tam nejake prikazy route alebo nieco take, ale v zivote som s tym nerobil a podla manualu som skusal, ale neslo.. Vedeli by ste mi presnejsie poradit, ako na to? Pouzivam SuSE 9.2. Dakujem velmi pekne. :)
    • Re: Premostenie sietovych kariet 15.06.2005 | 23:13
      peter golis   Návštevník
      z desktopu spravit proxy. vcelku dobry napad. akurat ze na to bude potrebne viac ako jeden prikaz zvany route. zeby sa jednalo o linux router?
    • Re: Premostenie sietovych kariet 16.06.2005 | 20:04
      Avatar duranikmarek gentoo, mandrake, knoppix  Používateľ
      No ak tam nechces nic speciale (na to potrebujes ip-tables alebo ipchajns) potrebujes na "severi" (predpokladam ze tam mas ten mandrake) zapnut ip-forvarding=1. defaultne je vypnuty. Potom dosiahnes ze pakety budu tiec medzi obidvoma sietovkamy(naju to bit dva rozdene siete napr 192.168.1.1-interna a druha neaka verejna ip). Na obidvoch klientoch staci nastavi branu ip-e adresu sietovky servera na ktoru su clienti napojeny(192.168.1.1)je jedno ci su ti klienti win alebo linux. Ak chces proxi serve tak musis na serveri instalovat sqid.(to wifi je kde ?)
    • Re: Premostenie sietovych kariet 17.06.2005 | 22:26
      lukipuki   Návštevník
      Podľa mňa je NAT lepšie riešenie ako proxy, nastavuje sa v štandardnom firewalle pomocou iptables, ale asi to zvládne aj SuSe Yast.
    • Re: Premostenie sietovych kariet 19.06.2005 | 23:44
      Descartes   Návštevník
      Tu je schematicky nakres mojej situacie: klik :)
      • Re: Re: Premostenie sietovych kariet 20.06.2005 | 01:43
        lukipuki   Návštevník
        Riešenie je NAT, skús sa preklikať Yastom (netvrdím, že to tam je, nikdy som ho totiž nevidel). Ďalšia možnosť je použiť nejaký iný firewall, poobzeraj sa po inštalačných CD. A tretia najlepšia možnosť je iptables -t nat -A POSTROUTING -o eth0 -j MASQUERADE. Ostatným počítačom potom normálne nastavíš gateway.