dual boot - xp prve, potom linux

Sekcia: Konfigurácia 19.05.2008 | 11:20
Avatar forrest   Používateľ
Ahoj. Nainstaloval som linux na laptop, ale potrebujem, aby mi pri spusteni pocitaca, nespustilo automaticky linux, ale xp...kvoli rodine. Ako to nastavit? dik.
    • Re: dual boot - xp prve, potom linux 19.05.2008 | 11:22
      Avatar Dare_devil Debian, OpenSuse  Používateľ
      V prvom rade, aku mas distribuciu?
      There is no flag large enough to cover the shame of killing innocent people
      • Re: dual boot - xp prve, potom linux 19.05.2008 | 11:32
        forrest   Návštevník
        Ubuntu 8.04
        • Re: dual boot - xp prve, potom linux 19.05.2008 | 11:37
          --   Návštevník
          v subore /boot/grub/menu.lst sa pohraj s hodnoutou parametre default predvolene je asi 0 - oznacuje to cislo operacneho systemu v menu ktory sa spusti ako prvy (cislovane od nuly).
          • Re: dual boot - xp prve, potom linux 19.05.2008 | 11:41
            forrest   Návštevník
            dakujem, vyskusam...
          • Re: dual boot - xp prve, potom linux 19.05.2008 | 11:44
            Avatar Dare_devil Debian, OpenSuse  Používateľ
            Keby som nemusel pisat taky dlhy clanok tak som prvy.. bastarde :D Ale v tom dlhom clanku som mu to aspon vysvetlil. Btw. mal si mu povedat ze ma dve moznosti, zmenit poradie alebo zmenit defaultny system pre boot.
            There is no flag large enough to cover the shame of killing innocent people
          • Re: dual boot - xp prve, potom linux 19.05.2008 | 11:52
            forrest   Návštevník
            tak zmenit o na 1 sa nedalo... nesilo mi ulozit zmeny...takze idem vyskusat tu druhu radu :)
            • Re: dual boot - xp prve, potom linux 19.05.2008 | 12:44
              --   Návštevník
              samozrejme ze systemove veci musis robit s pravami roota - teda sudo gedit nazovsuboru...
              • Re: dual boot - xp prve, potom linux 19.05.2008 | 12:49
                --   Návštevník
                ludia, pokuste sa aspon trocha oboznamit so systemom s ktorym pracujete - info napr. na http://wraith.iglu.cz/usl/usl.html
                • Re: dual boot - xp prve, potom linux 19.05.2008 | 13:03
                  Avatar Dare_devil Debian, OpenSuse  Používateľ
                  Ono nie kazdy sa chce srat s konfigurakmi.. V dnesnej dobe je uz mozne vacsinu vaciu naklikat, a v krajnich pripadoch editovat konfigurak, tie krajne pripady su ale ojedinele - ako napr. toto + zmena rozlisenia
                  There is no flag large enough to cover the shame of killing innocent people
              • Re: dual boot - xp prve, potom linux 11.08.2008 | 17:40
                Avatar david1 Debian Etch, Ubuntu 8.10  Používateľ
                pouzi radsej gksu gedit nazovsuboru to je pri spustani grafickych aplikacii s pravami roota bezpecnejsie ;)
        • Re: dual boot - xp prve, potom linux 19.05.2008 | 11:43
          Avatar Dare_devil Debian, OpenSuse  Používateľ
          Ok, postup je nasledujuci:
          1) zmackni lavy alt + F2
          2) napis gnome-terminal
          3) spusti sa ti konzola, napis tam:
          sudo cp /boot/grub/menu.lst /boot/grub/menu.lst.zaloha ( tym urobime zalohu , keby si nieco pokazil, aby si bootol liveCD a stary zavadzac nahodil spat )
          gksu gedit /boot/grub/menu.lst ( vypyta od teba heslo, zadas a spusti ti textovy editor )
          4) V dolnej casti najdes nieco ako:
          title		Ubuntu 8.04, kernel 2.6.24-16-generic
          root		(hd0,4)
          kernel		/boot/vmlinuz-2.6.24-16-generic root=UUID=f6fc9e16-1a9d-4496-88af-a3651406a5bf ro quiet splash
          initrd		/boot/initrd.img-2.6.24-16-generic
          quiet
          
          Potom bude este Ubuntu 8.04 recovery mode , memtest86+ a potom cast nazvana Windows XP.
          Tu cast ( celu ) skopiruj pred prvu ( prve je to ubuntu 8.04, ktore som tu napisal ).
          Uloz ctrl+s, zavri a restartuj pc. Ak si vsetko urobil spravne zoznam v grube bude nasledovny:
          Windows XP
          Ubuntu 8.04
          Ubuntu 8.04 (recovery mode)
          Ubuntu 8.04 memtest86+

          Ak poradie nechces menit, staci zmenit toto:
          default 0
          na
          default 3
          kedze 0 = ubuntu ; 1 = ubuntu recovery m. ; 2 = ubuntu memtest ; 3 = windows --- to je poradie, ako by si to mal mat, to uvidis v tom editore..

          V pripade ze by si odsral grub ( co je pri neznalosti pravdepodobne ). Nabootuj LiveCD a na particii kde mas nainstalovane ubuntu spusti: sudo rm -rf /boot/grub/menu.lst a potom sudo cp /boot/grub/menu.lst.zaloha /boot/grub/menu.lst

          Prajem vela stastia
          There is no flag large enough to cover the shame of killing innocent people
          • Re: dual boot - xp prve, potom linux 19.05.2008 | 12:02
            forrest   Návštevník
            vrela vdaka Dare_devil... funguje to... pekny den
    • Re: dual boot - xp prve, potom linux 19.05.2008 | 13:46
      Avatar lesny_skriatok Xubuntu  Používateľ
      samozrejme rady vyššie sú správne, ešte len doplním, že sa to dá aj cez klikátko:
      sudo apt-get install startupmanager
      • Re: dual boot - xp prve, potom linux 11.08.2008 | 03:08
        maitreyaUK   Návštevník
        ahojte! pouzivam Xubuntu 8.04... co je des nevedel som si zmenit menu.lst ani za prd.. dokonca ani po zadani spravneho hesla.. samo, ze som bol prihlaseny pod rootom.. ako som zainstaloval klikatko som :) (mierne vysmiaty.. ) normalne mi to uz ide.. vrela vdaka.. a teraz ficim precistit ten bordel po upgradoch :)
      • Re: dual boot - xp prve, potom linux 18.05.2009 | 00:43
        kirro   Návštevník
        dakujem za pomoc