Cluster

Sekcia: Konfigurácia 27.05.2008 | 00:04
Kucho   Návštevník
Ahojte,
potreboval by som nakopnut - poradit.
Mam za ulohu sprevadzkovat "vysoko" dostupny server na inet sluzby. Moja myslienka ma vedie ku clusteru. Je viac rieseni, a viac nazorov a preto by som sa chcel opytat na Vas nazor.
Hned na zaciatku by to mal byt isto iste HA Cluster. Ale ktore riesenie ? Heartbeat alebo CARP riesenie ? Ake mate skusenosti ?
Dakujem za akekolvek rady, nakopnutia, odporucania....
Kucho ...
    • Re: Cluster 27.05.2008 | 01:09
      Avatar Tomáš Srnka Barz čo, už asi všetko  Administrátor
      ahoj,

      to riesim aj ja, najlepsie a najrychlejsie riesenie - pouzit viac strojov s XENom a DRDB + nejaky shell skriptik, co spravi to, ze ked spadne jeden VM, tak ho pusti na druhom serveri. DRDB sa chcem vyhnut, tak teraz pokukujem po seznamfs. (to je moj nazor, zacal som to riesit pred vcerom).
      Dlho som robil linuxos.sk, neskôr založil vpsFree.cz, posledných pár rokov ako tech. riaditeľ vo Websupporte
      • Re: Cluster 27.05.2008 | 01:22
        nobody   Návštevník
        >ze ked spadne jeden VM, tak ho pusti na druhom serveri
        ...hmm to nejak postrada myslienku HA, ze to ma ist hned po vypadnuti jedneho nodu, a nie cakat kym sa nastartuje druhy..

        a ked to chces mat na profesionalnej urovni tak treba pouzit Veritas cluster :)
        • Re: Cluster 27.05.2008 | 01:26
          WlaSaTy   Návštevník
          :tak treba pouzit ...
          este si tam mohol pridat cenu a kontakt na predajcu ochotneho spravit cenu s dodanim kompletnej technologie. myslim ze by sa viacerym pretocili panenky. odporucam pozriet sa do priemyselnych cenikov.
      • Re: Cluster 27.05.2008 | 10:20
        Kucho   Návštevník
        ahoj,
        ak sa smiem opytat preco sa Ti nepozdava DRDB ? Mne sa paci myslienka, ze mam dva stroje,
        dva node urobene v DRDB a ked jeden vypadne automaticky sa pusta druhy.
        Rozmyslam aj nad SAN, ale ako som spominal zatial som spominane veci nerobil.
        (to je co sa tyka diskov ako takych).
        Este ak mozes mi vysvetli preco vlastne XEN ?
        Cisto teoreticky rozmyslam o modelovej situacii dvoch serverov (rovnakeho vykonu), na ktorych
        pobezi LVM, DRDB + Heartbeat HA.
        Este mi leti hlavou myslienka, ze ako spravit zmenu vo firewalle ak jeden padne.


        • Re: Cluster 27.05.2008 | 10:30
          Avatar Tomáš Srnka Barz čo, už asi všetko  Administrátor
          Ahoj,

          DRDB je dalsia medzi vrstva pri FS, cize uz by som mal disky->RAID1->LVM->DRDB->samotny FS. Ten vykon by sa zacinal asi velmi stracat.. O tomto sa diskutovalo na mailing listoch XENu, cast ludi vravela, ze vsetko OK a druha cast, ze pozor vykon pojde dolu...

          XEN pouzivam ako virtualizacnu technologiu, kedze potrebujem pustat rozne servery na jednom fyzickom stroji (aktualne mam 3 fyzicke stroje a priblizne 12 virtualnych strojov).

          Pokial nepotrebujes XEN, tak DRDB+HeartBeat HA vyzera fajn (naco potrebujes LVM?).

          Pri XENe sa daju popisat dobre skripty na ostretenie roznych stavov (padol master? padol guest? mame online zalohu guestu? ak ano, pusti ten system na inom stroji...). Nie je to okamzity cluster, pretoze pri vypadku trva cca 5-8minut, kym zareaguje iny server, ze nejaky vypadol, aby spustil v-servery tam, ale to tiez pojde podla mna nejak osetrit.
          Dlho som robil linuxos.sk, neskôr založil vpsFree.cz, posledných pár rokov ako tech. riaditeľ vo Websupporte
          • Re: Cluster 27.05.2008 | 11:01
            Kucho   Návštevník
            XEN sa mi paci, no (prave tu je ta otazka), aj Ty mas (3 fyzicke stroje a priblizne 12 virtualnych strojov), ze ked Ti padne jeden, kde mas cca. poviem priklad 4 virtualne stroje, tak sa s nimi na tom jednom zeleze mozes rozlucit.
            Ako to mas vyriesene ?
            Vypadok u mna 5-8 minut nepripada do uvahy. Musi to byt "okamzity" cluster bez akehokolvek vypadku.
            V podstate som sa chcel dozvediet, pre ake riesenie by Ste sa Vy uchylili, resp. ako by Ste to riesili, prip.
            ak to niekto riesil ako to riesil :o) ....
            dakujem

            • Re: Cluster 27.05.2008 | 11:16
              Avatar Tomáš Srnka Barz čo, už asi všetko  Administrátor
              ano, preto ich kopirujem na dalsie stroje, a ak padnu, tak ich pusti odtial, lenze momentalne riesim to, aby tie data boli okamzite kopirovane... lebo potom sa stane, ze mam hodinu stare data, co uz moze byt problem .

              Co takto pouzit hotove riesenie - RHCS?
              Dlho som robil linuxos.sk, neskôr založil vpsFree.cz, posledných pár rokov ako tech. riaditeľ vo Websupporte
              • Re: Cluster 27.05.2008 | 13:24
                Avatar majkro Linux for USER,servery-Debian  Používateľ
                Problem je v praxi uz i s daty ktera jsou stara nekolik sekund, zalezi na pouziti.
              • Re: Cluster 27.05.2008 | 13:50
                Kucho   Návštevník
                RHCS ... to je ale platene riesenie kedze RedHat Enterprise je plateny .. alebo sa mylim ?
                Asi to vidim na hodiny - dni testov na testovacom stole a skusanie a skusanie a skusanie... :-( :-)
                a navodenie situacie vypadkov.

                • Re: Cluster 27.05.2008 | 18:19
                  Avatar Tomáš Srnka Barz čo, už asi všetko  Administrátor
                  Centos? :) Inac potom napis na co si prisiel, rad sa priucim
                  Dlho som robil linuxos.sk, neskôr založil vpsFree.cz, posledných pár rokov ako tech. riaditeľ vo Websupporte
    • Re: Cluster 27.05.2008 | 13:39
      Avatar majkro Linux for USER,servery-Debian  Používateľ
      Ten nazor s pouzivanim XENu je hovadina, nevim proc bych mel mit HA reseni pomoci virtualnich stroju, HA neni jen o tom, ze ten server bezi, ale ta dostupnost zalezi i na vykonu, pokud je vykon omezovan, tak ti jde dostupnost do haje. Idelani je pouzit nejaky distribuovany filesystem (seznamfs bych zatim nechal na ozkouseni mimo produkcni prostredi, ne vsechno co vyhovuje seznamu musi vyhovovat pro bezne pouziti na serverech - tim nepopiram kvalitu toho produktu). Distribuovany fs muze bezet i ve striping modu, to znamena, ze funguje jako strip raid, ackoliv jsou data replikovana na vsech strojich stejne a tim se zvysi vykon. Pokud chces pouzit heartbeat, tak pocitej s prodlevou u startu sluzeb. Je to uz davno kdy jsem pouzival DRBD a HB, ale fungovalo to dobre, pro kriticke app se to moc nehodi. Idealni reseni je mit dve brany rozesilajici pozadavky na nody, brany jsou zalohovane mezi sebou a jedna je slave, druha master. Na vykonu to neubere, nic nepocitaji jen smeruji pozadavky podle vytizenosti stroju.

      Spis se zeptam na zadani cos dostal: kolik stroju, jak financne narocne resni, ucel pro ktery to bude, potom se muzem bavit o konkretnich vecech.
      • Re: Cluster 27.05.2008 | 13:47
        Avatar Tomáš Srnka Barz čo, už asi všetko  Administrátor
        ten nazor s xenom je moja vlastna skusenost a XEN musim pouzit...
        Dlho som robil linuxos.sk, neskôr založil vpsFree.cz, posledných pár rokov ako tech. riaditeľ vo Websupporte
        • Re: Cluster 27.05.2008 | 15:17
          Avatar majkro Linux for USER,servery-Debian  Používateľ
          K cemu?
      • Re: Cluster 27.05.2008 | 13:57
        Kucho   Návštevník
        Dakujem za odpovede ...
        > Spis se zeptam na zadani cos dostal: kolik stroju, jak financne narocne resni, ucel pro ktery to bude, potom se muzem bavit o konkretnich vecech ...

        Tak ma to byt webovsky portal (obchod + katalog) nejake to mysql ... a par stoviek mailoviek, ktore musia byt stale proste online. Ja som rozmyslal o 2 "silnych" strojoch. Financne sa to ma zmestit nejak okolo 100 tis Sk + - autobus ...


        • Re: Cluster 27.05.2008 | 15:25
          Avatar majkro Linux for USER,servery-Debian  Používateľ
          No takze je to mysql, apache, postfix.. Do 100 000SK nesezenes silne stroje, ale dve lepsi PCcka :) Dva 1U rackove servery se do teto ceny vejdou se 4 ma jadrama na server a 4GB RAM. Pokud jde o takoveto univerzalni reseni, tak by ti mel nejvic vyhovovat ucarp, nebo to klasicke zminovane reseni. Pri dvou strojich nejake rizeni vykonu a podobne veci nepujde dobre resit :) Jinak Mysql jde nastavit na realtimove replikovani, ale melo by ti stacit i drbd. S Apachem je to snadne, tam je vicemene staticky obsah, maily opet pomoci drbd. Ale zkus se podivat i na ten seznamfs, treba neco zajimaveho vyctes.
          • Re: Cluster 28.05.2008 | 09:11
            Kucho   Návštevník
            Dakujem za odpoved.
            Mozno by sa ta financna stranka dala este posilnit. Ak som dobre pochopil, tak mi navrhujes aj riadit vykon nieco ako ... load balancing cluster, a zaroven aj HA cluster o ktorych si piseme. Mas skusenosti resp. prevadzkujes takyto system, a ak ano, na kolkych strojoch zaroven, prip. technologia ?
            dik