WiMAX router

Sekcia: Hardware a Drivery 27.05.2008 | 19:47
Avatar Grawp   Používateľ
Neviete niekdo ci sa dá nekde na slovenksu kupit wimax router ktory by som mohol pouzit ako access-point? samozrejme v nejakom bezlicencnom pasme (v EU)

Existuje vobec take neco?
Bo láka ma prestava LAN (VPN) s dosahom 30km-
    • Re: WiMAX router 28.05.2008 | 14:36
      ARny   Návštevník
      O takom zariadeni som este nepocul. Kazdopadne na tych 30km mozes zabudnut. Dnesny wimax ma dostah cca 20km pri priamej viditelnosti a za podmienky ze mas velmi drahe zariadenia. Proste na wireless lan s dosahom na 30km mozes zabudnut.
      • Re: WiMAX router 31.05.2008 | 00:24
        Grawp   Návštevník
        noo...
        Kdesi som čital že sa zopar typkom podarilo spraviť lan cez lamanch: podomácky spravený zosilovač za pár eur a anténa z misy na ovocie.
        • Re: WiMAX router 31.05.2008 | 01:31
          WlaSaTy   Návštevník
          No, a bolo to kdesi kde ich nekontroloval urad pre spravu frekvencneho pasma. U stryka Teda na farme ktora je vecsia ako Stredne Slovensko?
          • Re: WiMAX router 31.05.2008 | 16:46
            Grawp   Návštevník
            zabudol som povedat ze to bolo klasicke wifi z obycajnej karty do pci

            a neviem co sem pletes "urad pre spravu frekvencneho pasma"
            WiMAX technológia pracuje v roznych frekvencíach, AJ 2,4 GHZ
            • Re: WiMAX router 31.05.2008 | 17:24
              WlaSaTy   Návštevník
              pletiem to sem pretoze antana z misy na ovocie nesplna charakteristiku vyzarovania a zvysuje pravdepodobnost zarusenia aj mimo pasma. kto si mysli ze ma nad tym spravu a komu nablokuju opravnenu pokutu? preto som spominal taku farmu kde to nema komu vadit. v takych lokalitach sa obcas vyskytuju aj piratske televizne vysielace ....

              PS.: a co ronja?
              • Re: WiMAX router 06.05.2009 | 22:42
                Grawp   Návštevník
                thx za vysvetlenie.
                Bohuzial k tomu co chcem mi ronja ani zdaleka nepomoze. Potrebujem naozaj spolahlive spojenie na vzdialenost minimalne 2.5km (najlepsie ale 5km minimum) a za kazdeho pocasia. Ronja to nemoze byt aj preto lebo jedna strana bude vzdy v pohybe. Co sa tyka rychlosti malo by byt schopne prenasat realtime HD video (komprimovane) (nemam potuchy kolko Mbit/s to moze byt) + este nejakych 0.5 Mbit/s k tomu. A v bezlicencnom pasme pre cesko a slovensko.
                • Re: WiMAX router 07.05.2009 | 09:49
                  Avatar Lukáš Staňa Arch, CentOS, Debian  Používateľ
                  No, sú len dve možnosti ... Prvá je nejaký licencovaný spoj. Nevyznám sa až tak, ale SAF, Alcoma a podobné srandy by to možno vedeli poriešiť. Vzhľadom na fakt, že to chceš vo freebande, táto možnosť asi nie je schodná, nakoľko sa bavíme o sume 50000 € a viac...
                  Alebo môžeš skúsiť 802.11a pásmo... Pri použití správnych antén a kvalitných kariet by si vedel pretlačiť cez 5gig plus mínus 15Mbit HD v prípade stacionárnych staníc. Čo sa mobility týka, to musíš vyskúšať sám :)

                  Každopádne, tvoja požiadavka je dosť nerealizovateľná, pretože hocijaké riešenie nemôže spĺňať všetky tri vlastnosti naraz - cena, rýchlosť, kvalita ... vždy je možná len kombinácia dvoch :)
                  • Re: WiMAX router 07.05.2009 | 21:22
                    Avatar Grawp   Používateľ
                    dobre. tak skusim rovno napisat co vlastne chcem.
                    Uz dlhsie rozmyslam nad tym ze spravit mensie UAV. Na buduci rok o takomto case by to mohlo mat aspon zakladneho autopilota co by zvladal priame lety podla GPS (BA-TN-Brno).
                    Co sa ale tyka startov a hlavne pristavania.. museli by byt riadene zo zeme (ci uz vizualne alebo s nejakym jednoduchym ILS).. na too vsak staci aj zopar 3D accelerometrov a nejaky vyskomer, GPS a 640*480 kamera. (to HD si naozaj mozem odpustit ;) ). toto by zvladlo ai aj WiFi.. ale ma maly dosah a navyse vo vacsich dialkach a aj za blbeho pocasia zeby bolo nejake spolahlive....
                    • Re: WiMAX router 08.05.2009 | 14:24
                      WlaSaTy   Návštevník
                      No a aku autonomitu dotoho vrazis?

                      Ako siet moze fungovat aj GPRS, moduly su financne akceptovatelne a velkost/vahu maju v pohode. Nemyslim ze by si sa chcel spoliehat na mini BT chip s konekciou na par desiatok metrov aj ked sa momentalne dviha jeho verzia.

                      PS.: pod pojmom GPRS nemyslim 3G EDGE ale skutocne 2G GSM.
                      • Re: WiMAX router 13.05.2009 | 13:46
                        Avatar Grawp   Používateľ
                        Ono to vsetko je zatial iba krasna myslienka....
                        Autonomity by to malo mat asi tolko ze to bude vedet letiet zo suradnice na suradnicu.. pripadne zostat kruzit. Nasledne mozno este spravit take veci ze by sa dokazalo dostat z akejkolvek polohy do vodorovneho letu ked sa nieco dosere..

                        Pristavanie a startovanie .. manualne.. Myslim ze by mohlo sstacit aj to Wifi... ale 300m je dost malo... a pri tych 300 uz bude nejaky ten packetloss
                        • Re: WiMAX router 13.05.2009 | 14:30
                          WlaSaTy   Návštevník
                          Pokial by si tam integroval okrem detekcie prekazok a zamedzenie kolizii na krivke (co je IMHO potrebne na aspon ciastocne autonomnu jazdu alebo let) aj vratenie sa na miesto pokrytia signalom (hoci aj viacerymi POI alebo niecim zlozitejsim ako mapou pokrytia signalu), tak nebudes limitovany technologiou a vystacis si hoci aj s tym GPRS modulom a najlacnejsim pausalom od O2. Teda pokial to bude odolne voci cakaniu pocas vypadkom signalu a neminie sa tomu benzin.

                          Mimochodom, ajtak na zaciatok pri prvych prototypoch nema zmysel uvazovat ze to bude mimo dohladu. Takze dosah mas urceny.
                          • Re: WiMAX router 13.05.2009 | 19:25
                            Avatar Grawp   Používateľ
                            To bude asi najroumnejsie. Teraz vsak nejdem nic robit..... musim najprv zmaturovat. ;)
                            • Re: WiMAX router 14.05.2009 | 17:35
                              WlaSaTy   Návštevník
                              Samozrejme.

                              Inak som si spomenul az teraz, natri ho nejakou brutalnou reflexnou farbou. Ked ti ho odfukne diekam do mimopokrytia, tak si spomenies podobne ako ked sa mne spadol tachometer po zotmeni niekam ku potoku.
                              • Re: WiMAX router 15.05.2009 | 03:42
                                Avatar Grawp   Používateľ
                                Dik za napad. Asi ale radsej miesto farby tam dam nejaky dobry blikac (a nech vydrzi aspon 48 hodin). To by sa v noci dobre hladalo.
                                • Re: WiMAX router 15.05.2009 | 12:17
                                  WlaSaTy   Návštevník
                                  Nepredpokladam ze by si chcel ten model napajat z alternatora, takze na baterky ti vykonove ledky dokazu blikat dost dlho. Myslim ze taka 10, 20 alebo 40 kandelova cervena bude stacit, nieco take som myslim videl v piestanoch ale hladal som biele do baterky na bike. Prekryt ju nejakym pauzakom asi zvladnes. Ale farbu by som zvazil aj pre kombinaciu R/G na kridla.
                    • Re: WiMAX router 13.05.2009 | 01:15
                      Avatar jsk   Používateľ
                      Pokial viem, tak WIMAX bezi na licencovanom pasme. Pytal som sa na to technika, ked mi to doma zavadzal.
                      • Re: WiMAX router 13.05.2009 | 13:49
                        Avatar Grawp   Používateľ
                        Wimax bezi na roznych spektrach podla toho co viem... ja potrebujem zohnat take ktore bez v bezlicencnom... coz mozno ani neni take.. a mozno ano....
                        • Re: WiMAX router 13.05.2009 | 15:50
                          scotyj   Návštevník
                          mas pravdu, WiMax moze fungovat v roznych pasmach. Na wificentre (www.wificentrum.sk) sa predava spoj z WiMax technologiou v 5Ghz, avsak to zariadenie absolutne nesplna tvoje potreby.