Kopírovanie partície

Sekcia: Programovanie 14.06.2008 | 02:13
Avatar michal.sandtner rh9  Používateľ
Vedel by mi niekto pomôcť vytvoriť skript dd if=/dev/hda1 of=/dev/mnt/hda2/backup1 tak aby sa po dosiahnutí určitej veľkosti súboru presmeroval výstup do súboru backup2 atd? Rovnako aj návrat z takto vytvorených súborov? Ak to gzipujem, je to veľmi pomalé a dnes je diskovej kapacity dosť.
    • Re: Kopírovanie partície 14.06.2008 | 10:38
      WlaSaTy   Návštevník
      zeby ?
      dd if=/dev/hda1 | split -b 50G

      ale toto je vcelku velka blbost, vytvaras zalohu ktora nemusi byt konzistentna na urovni suboroveho systemu a navyse uchovavas aj volne miesto ktore v zalohe nepotrebujes. tar, dump, taper, ...?
      • Re: Kopírovanie partície 14.06.2008 | 11:51
        Avatar michal.sandtner rh9  Používateľ
        Iste Ťa neprekvapí, že špekulujem o WinXP. Pokiaľ mám part do 4 GB, je to najrýchlejšia záloha aj obnova. Na Prázdne miesta nepozeraj. To možno bagatelizovať a nevystavovať sa do rizika, že to bude nekonzistentné. Myslel som však presmerovanie výstupu počas vykonávania príkazu dd.Vytvoriť dva súbory Napr 8gb part hodiť na dve DVD. Napalovanie až dodatočnena uloženie do šuflíka, a operatívna záloha na druhom disku
        • Re: Kopírovanie partície 14.06.2008 | 12:12
          WlaSaTy   Návštevník
          tak to potom mas, len nazvy budu nejale xaa,xab,... mozno by to poriesil nejky parameter pre split, ale jednoduchsie je pichnut tam do pajpy aj gzip/bzip2 a mat rozne adresare ...

          inak ked sme pri tom, tak NT mali kedysi priamo nastroj pre vytvaranie zaloh ktory sa dal pouzit, ale to je asi len pre segment servrov.
          • Re: Kopírovanie partície 14.06.2008 | 12:24
            Avatar michal.sandtner rh9  Používateľ
            Už som doporučil a aj ja to tak robím, že prvý disk je pod 4 GB. Lebo decka ak nie za dva dni, tak za týždeň to majú pokazené a dospelí zavírené.
          • Re: Kopírovanie partície 14.06.2008 | 12:29
            Avatar michal.sandtner rh9  Používateľ
            Inač to čo by som chcel urobiť, robí ghost 2002. Ibaže potrebuje licenčné číslo, teda nedokáže urobiť operáciu bez prítomnosti operátora - uplne z command line
            • Re: Kopírovanie partície 14.06.2008 | 12:44
              WlaSaTy   Návštevník
              skus partimage aj s tym ze nech urobi bootovacie iso :) ale podporu NTFS ma limitovanu.
              • Re: Kopírovanie partície 16.06.2008 | 17:47
                Avatar michal.sandtner rh9  Používateľ
                Dnes som skúšal nasledovne:
                1. part NTFS WinXP; 2.part FAT32 DATA; 3. part ext2 ZalohaOS
                Live CD SLAX v textovom režíme, príkaz dd if=/dev... mi urobí presne to čo potrebujem. Na ext2 vytvorím hocijaký veľký súbor a nemusím ho sekať.
                Teraz ale aby to bolo použiteľné pre(...) potrebujem nastaviť SLAX tak aby prešiel priamo do promptu a vykonal ten príkaz. Teda potrebujem obísť prihlasovanie root-a. Nemusí to byť SLAX, hoci ktorá živa distr, len aby sama rozpoznala a primontovala existujúce HDD. Potrebujem vytvoriť taký systém, ktorý použije mama ak to deti pokazia, alebo tata po návšteve šteklivých stránok.
                • Re: Kopírovanie partície 16.06.2008 | 20:33
                  WlaSaTy   Návštevník
                  ten mount a dalsich par prikazov mozes dat aj do init, otazkou je ci by nebolo vhodne napisat k tomu aj frontend s par otazkami:
                  1) zalohovat
                  2) obnovit
                  2.a) poslednu zalohu
                  2.b) predposlednu zalohu
                  ...

                  PS.: ma to jedinu nevyhodu, pokial tie steklive stranky zatoto aj particiu s zalohami, tak ... no nic, normalne zalohovacie zariadenia su stale drahsie ako bezny HDD.
                  • Re: Kopírovanie partície 16.06.2008 | 23:07
                    Avatar michal.sandtner rh9  Používateľ
                    Práve tie otázky by som chcel vynechať. Ak zoberie amatér bootovacie CD po troch týždňoch do ruky, už je menu s dvoma riadkami veľa. Moja predstava je že zálohu by som urobil ja. Užívateľ by iba zastrčil CD a vie že za pár minút ma nový počitač.
                    • Re: Kopírovanie partície 17.06.2008 | 00:27
                      --   Návštevník
                      v podstate ti staci dat do /etc/rc.d/rc.local (pripadne inde medzi init skripty) nieco taketo:
                      echo "OBNOVUJE SA WINDOWS. CAKAJTE..."
                      dd if=/umiestnenie/obrazu/filesystemu of=/dev/particia-na-ktoru-sa-ma-zaloha-obnovit
                      echo "SYSTEM JE OBNOVENY. RESTARTUJEM."
                      shutdown -r now
                      
                      • Re: Kopírovanie partície 17.06.2008 | 00:31
                        --   Návštevník
                        a nemusi mat ani livecd, staci ak si nejaku minimalisticku instalaciu linuxu nainstalujes napr. na particiu kde je umiestnena zaloha filesystemu.

                        kvoli predideniu nahodnemu stlaceniu spustenia toho distra v grube potom mozno bude vhodne nastavit mensi timeout alebo locknut prislusnu polozku v menu kratkym primitivnym heslom.
                        • Re: Kopírovanie partície 17.06.2008 | 01:04
                          Avatar michal.sandtner rh9  Používateľ
                          Ď za radu, Ešte čitam na nete všelijake diskúsie o rýchlosti...
                          Dá sa partimage púšťat aj z command line s parametrami?
                          • Re: Kopírovanie partície 17.06.2008 | 09:20
                            --   Návštevník
                  • Re: Kopírovanie partície 16.06.2008 | 23:11
                    Avatar michal.sandtner rh9  Používateľ
                    O.i. Už sa mi podarilo presvedčiť pár ľudí, že pokial ide iba na internet, nech radšej použije SLAX. Má to nevýhodu, že všetky dokumenty v úradoch a medzi ľuďmi lietajú v MS.
          • Re: Kopírovanie partície 24.06.2008 | 00:59
            Avatar michal.sandtner rh9  Používateľ
            Už som to poriešil. Snapshot robí imidže pod MS a rozbaluje v DOS-e Je to fantasticky rýchle a jednoduche. Ten Snapshot dokáže naťahovať aj imidže zo servera „imidžov“. Ale ja to používam iba lokálne. Odskúšal som viacero systémov a s ghostom mám dlhoročné skúsenosti. Pre Microsofťakov je to určite super. A bolo mi aj troch ľúto zneužívať Linux na záchranu gatesákov.
            • Re: Kopírovanie partície 24.06.2008 | 01:52
              WlaSaTy   Návštevník
              Tebe bolo trochu luto, ale co je potom mrkvosoftu? Heterogenita je zaklad fault tolerance aj ked to niektory vyrobcovia neradi p(o)cuju.