Teraz už vážne Debian

Sekcia: Ostatné 27.06.2005 | 15:19
dobinko   Návštevník
Ahojte. Najskôr popíšem čo by som chcel a čím som prešiel, a čo je mojim cielom. Chcel by som prejsť z Mandrake 10.2 na Debian 3.1 Sarge Testing (14CD). Doteraz som mal distra SuSE 9.0 Mandrake 10.1 Mandriva LE 2005 Mandrake 10.2 LE 2005. Mojím cielom je surovo prejsť na Debian, stať sa dobrým programátorom či administrátorom Linuxu. Baví ma hrabanie sa v systéme, a rád používam aj klikačky aj textové subory. Takže pol na pol. Ked mám nejaký problém, snažím sa ho riešiť sám ale používam I Internet. Teraz by som potreboval čo najnajviac Infromácii o tejto distribúcii. Prečo by ste mi radily prejsť nan. Je dobrá? A čo balíčky? Je ich dosť? Aká je inštalácia? Zvládnem ju ako pokročilý užívatel bez problémov(doteraz žiadne problémy ohladom inštalácie). Ako vyzerá X? Čo klikačky? Je pomerne na úpravu textových suborov(konfiguríky) alebo aj možnosť klikať. čo správa balíčkov? Ako prebieha inštalácia nových balíčkov? Proste by som rád čo najviac Infromácii o tomto distre, skusenosti užívatelov Debianu, a prechody nan alebo z neho. Velka vdaka. dobinko(Tomáš Hanzel)
    • Re: Teraz už vážne Debian 24.06.2005 | 13:31
      Tomáš Srnka   Návštevník
      Balíčkov je viac než dosť(však ako sam pises ma 14CD! plnych softu). Balicky sa instaluju cez prikaz apt-get. Ak chces mozes si stiahnut grafickyu nadstavbu Synaptic. Klikačky su tam len asi ako Kcontrol popripadu uz spominany Synaptic. Ja som to distro skusal, bolo super, len mi tam nesla 3D akceleracia na graficku kartu(NVIDIA GeForce 5500). Mozno to uz je lepsie :). Ja sa dneska chystam prejst na Gentoo zo Suse, to bude asi trosku tvrdy prechod z klikaciek na textove subory a vsetko kompilovat :).
      • Re: Re: Teraz už vážne Debian 24.06.2005 | 14:00
        transport   Návštevník
        No ja som presiel zo suse na ubuntu, co je vlastne zalozene na debian a je to celkom fajn, klikaciek omnoho menej ale da sa, no cisty debian bude asi troska tazsie kafe, ale ked mas net, najdes urcite, co treba, ak mas ca.
        • Re: Re: Re: Teraz už vážne Debian 24.06.2005 | 14:12
          dobinko   Návštevník
          No mne ide čisto o Debian. A taktiež net nemájm, ale mám k nemu prístup. či už chodím z diskom alebo bez neho a napojím ho na net. Takže ani aktualizácie mi neuniknú.
          • Re: Re: Re: Re: Teraz už vážne Debian 24.06.2005 | 14:27
            transport   Návštevník
            No bez netu doma, neviem ci by som isiel do debianu, urcite budes potrebovat riesit veci, ktore sam nebudes ovladat a vtedy ti ostava iba net, takze to budes mat tazke(asi). Ja ked som nainstaloval ubuntu, spustu veci som musel tahat z netu, aby sa s tym dalo aj pozret film, pustii muziku a spusta dalsich veci. ale uvidis sam :-)
            • Re: Re: Re: Re: Re: Teraz už vážne Debian 24.06.2005 | 15:00
              x   Návštevník
              to plati dnes u skoro kazdej distribucii, aj ked ma debian niekolko tisic balickov priamo na instalacnych cd, zavislosti sa najlepsie riesia cez apt-get z internetu.
              • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Teraz už vážne Debian 24.06.2005 | 16:01
                dobinko   Návštevník
                No podla vaších rád (určite ste skusenejší) sa dá povedať, chlapče počkaj. Teda aku distribuciu by ste mi ponúkli, pri tých skusenostiach ktoré som zhruba mohol nadobudnúť, čiže určite nie začiatočník, a ked sa mi Mandrake máli....
                • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Teraz už vážne Debian 24.06.2005 | 16:44
                  mika   Návštevník
                  no ja som zacal z gentoo a ideto v poho, sice bez netu sa to hadam ani neda spojazdnit, ak budes mat net gentoo jednoznacne :) btw o inych distrubuciach ti neviem povedat lebo som ich nevidel :)
                • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Teraz už vážne Debian 24.06.2005 | 18:04
                  dusan   Návštevník
                  Ak je pravda, že sa rád hrabeš v systéme, v klikátkach aj v textových súboroch si pol na pol a chceš sa naučiť Linux, neváhaj a nainštaluj si Debian. Sarge už nie je "testing", ale "stable", oproti Woody-mu má jednoduchšiu inštaláciu aj konfiguráciu (tí, čo skúšali Ubuntu resp. Kubuntu ju poznajú). K dispozícii je vyše 15 000 balíčkov. A ešte jedna dobrá správa - na www.debian.sk je slovenský preklad inštalačnej príručky.
                  • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Teraz už vážne Deb 24.06.2005 | 19:34
                    transport   Návštevník
                    Ak sa chces dostat v linuxe dalej ako v mandrive, tak urcite chod do toho debianu. Ja len vravim, ze asi ti bude ten net doma chybat, ale ak si trpezlivy clovek, tak mozes hladat aj nie hned, ked je problem, ale aj neskor a riesit ho dodatocne.
                    • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Teraz už vážne 27.06.2005 | 15:19
                      Jaro   Návštevník
                      Zdravim, tak este niekto poradte, kde kupit Debian Sarge stable? Na tomto webe to malo byt zaciatkom minuleho tyzdna a stale nic. Potrebujem upgradnut woodyho na sarge a cez net to na testovacom kompe neviem spravit.
    • Re: Teraz už vážne Debian 24.06.2005 | 21:35
      dano   Návštevník
      jezisi maria,co to je??cela veda koli takemu nic?? sak si to naistaluj a uvidis,prip precitaj neake weby a uvidis.este ze si vypisal tie mandrejky podla verzii:-)) ja som mal ties fedoru,potom som skusil slackware,debian,gentoo a teraz mam na kazdom compe jedno :-P inak debian-sarge to je klikacka jak mandrake,na vsetko je neaky GUI,narozdiel od slackware...
      • Re: Re: Teraz už vážne Debian 27.06.2005 | 12:12
        skywaker   Návštevník
        skus FreeBSD je celkom cool a je kompatibilny s linuxom a ak mas net tak mas vyhrane ...
        • re skywaker 27.06.2005 | 13:19
          transport   Návštevník
          cely tento thread je o debiane, tak co tu splietas o freeBSD, nevravim, ze to je zly os, ale clovek, ktory zalozil tento thread zjavne, chce nainstalovat a pouzivat debian, tak tu napis radsej nieco podnetne, nez ako reklamu na freeBSD :-)
          • Re: re skywaker 27.06.2005 | 13:58
            dobinko   Návštevník
            Dakujem, jje to pravda chcem čo najnajnaj infošiek o Diebiane, a skusenosti sním! Nie o FreeBSD. Nič v zlom, ale nechcem moc info o inom, lebo ma to bude pliesť!