Výmena grafickej karty

Sekcia: Hardware a Drivery 04.07.2008 | 18:09
Avatar karpo Ubuntu 8.04 HH 32bit  Používateľ
Zdravím,

mám problém s grafickou kartou Geefore 7600GS. Mám 24" monitor (rozlíšenie 1920x1200) a systém sa mi zdá celkovo "lenivý". Posúvanie okien, minimalizácia, prepínanie plôch atď. zanecháva stopu napríklad na okne čo je pod ním (neviem to slovne presne popísať). Výsledkom je, že mi to pripadá akoby karta nestíhala akcelerovať ani 2D.

Pritom ale:
karpo@karpo:~$ glxinfo | grep direct
direct rendering: Yes
no ak dám glxgears tak mi systém kompletne zatuhne a pomôže už iba tvrdý reštart.

Používam Ubuntu 8.04 HH (32bit), verzia ovládačov Nvidia 169.12. Na karte som vymenil pôvodný chladič a teploty neprekračujú 50 stupňov. Rozmýšlam preto nad výmenou karty za Ati HD3850 alebo 3870.

Prosím niekoho kto má skúsenosti s týmito kartami o radu, ktorú s tých dvoch kúpiť prípadne o vysvetlenie toho neštandardného správania tej mojej 7600GS.

Vopred ďakujem.
    • Re: Výmena grafickej karty 04.07.2008 | 19:23
      Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ
      ja si myslim ze to bude niekde v nastaveniach alebo chybe driveru, lebo ja mam 22" (1680x1050) monitor a dalsi 19" a NV 6600GT a 3D akceleracia ide plnohodnotne bez sekania ,nepamatam si cislo ale glxgesrs vyhadzoval celkom slusne hodnoty

      aj ked ati ma open source ovladace (neviem na akej urovni)
      Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
      • Re: Výmena grafickej karty 04.07.2008 | 21:45
        karpo   Návštevník
        Mne 3D taktiez ide - hram aj C&C Red Alert2 cez wine a ide to bez problemu. Len v 2D sa mi to zda take "lenive" - hlavne prekreslovanie okien pri manipulacii.

        Na inom fore som dostal radu, ze ak chcem aby mi pluchu spracovala karta tak musim pouzit kompozitny WM(compiz, ...). Co sa mi nezdalo, myslel som ze aj 2D spracovava karta a nie procesor, ale po zapnuti compiz fusion nastala zmena:
        karpo@karpo:~$ glxgears
        304 frames in 5.0 seconds = 60.604 FPS
        301 frames in 5.0 seconds = 60.075 FPS
        cize Glxgears uz nezaseknu pri spusteni cele PC, subjektivne sa mi desktop zda plynulejsi, ale vasi mi ze PowerMizer je teraz vzdy na Maximum performance mode a teda karta vobec nesetri elektrinu.

        Rad by som tiez poziadal niekoho kto vlastni radeon hd38x0 o nazor na tie karty a ich pouzitelnost v linuxe. Dakujem.
        • Re: Výmena grafickej karty 05.07.2008 | 02:40
          eM   Návštevník
          Proc si radeji nechcete koupit nVidii? ... zbeznym googlenim vidim, ze 8800gt je levnejsi a vykonnejsi...
          Navic si obecne nVidie s Linuxem daleko lepe rozumeji...

          ciste obecne:
          cim novejsi hardware, tim horsi rozchazeni (v linech)
          na linuxu jsou lepsi nVidie (na Vistach pry ATi-ny)
          ...vsak si staci precist trable, ktere ATInari maji (jejich chyba)

          Jinak byt Vami tak googlim a hledam na forech - to bude rychlejsi, nez cekat, jestli zrovna nejaky znaly pujde kolem ;)
          • Re: Výmena grafickej karty 05.07.2008 | 13:43
            karpo   Návštevník
            Problém sa čiastočne vyriešil - úplne vypol som integrovanú X1250 (predtým som ju mal na AUTO s 0MB RAM) a FPS pri glxgears je na prijateľných hodnotáh. Problem stability to ale nevyriešilo!

            Problém môže byť:
            karpo@karpo:~$ cat /proc/mtrr 
            reg00: base=0x00000000 (   0MB), size=2048MB: write-back, count=1
            reg01: base=0x7ff00000 (2047MB), size=   1MB: uncachable, count=1
            
            Teda mám 2048 MB ram čo sedí, ale problém je tých 1 MB uncachable a navyše nikde nevidím ani tých 512MB čo je na grafickej karte a to ani pri výpise lspci -v:
            01:00.0 VGA compatible controller: nVidia Corporation G70 [GeForce 7600 GS] (rev a1) (prog-if 00 [VGA controller])
            	Flags: bus master, fast devsel, latency 0, IRQ 18
            	Memory at fa000000 (32-bit, non-prefetchable) [size=16M]
            	Memory at d0000000 (64-bit, prefetchable) [size=256M]
            	Memory at fb000000 (64-bit, non-prefetchable) [size=16M]
            	I/O ports at df00 [size=128]
            	[virtual] Expansion ROM at fc000000 [disabled] [size=128K]
            	Capabilities: <access denied>
            
            Neriešil niekto podobný problém?

            Nad Nvidiou tiež rozmýšľam, ale bojím sa trocha problému Ati chipset / Nvidia GK - ale možno som len paranoidný:) Navyše 8800gt je cenovo porovnateľná s Ati HD 38x0 a výkonovo tiež.

            Viem, že čím novší hardware tak tým problematickejší, ale karty HD38x0 sú tu už viac ako pol roka! Keby som chcel Ati HD 48x0 tak to by bolo iné! Poslené vážne problémy s HD38x0 som našiel tak z apríla 2008 a novšie nie, preto som chcel aj radu niekoho čo ju vlastní ...
            • Re: Výmena grafickej karty 05.07.2008 | 16:27
              Avatar Peter Drábik Manjaro  Používateľ
              ta nvidia co mas nie je zla karta... skus novsi alebo starsi ovladac... netreba do xorg.conf pridat k modulom GLcore, glx a dri? (cize do sekcie modules alebo ako to je pridat Load "glx" a pod)... je povolene dri?
              (Section "DRI"
              Mode 0666
              EndSection)

              natahuje sa na zaciatku modul nvidia? je ako ovladac v xorg pouzity prave ovladac nvidia? (sice asi hej, ked ti ide direct rendering... nevadi, skusaj..)
              • Re: Výmena grafickej karty 05.07.2008 | 16:40
                eM   Návštevník
                ...taky Vas podporim v tom, ze 7600gs musi byt v pohode. 7600gt slape paradne... Ovladac 100.xx...
                A s tim chipsetem snad nebude tak zle ... podle meho nVidia bude urcite lepsi volbou
                • Re: Výmena grafickej karty 05.07.2008 | 17:05
                  Avatar karpo Ubuntu 8.04 HH 32bit  Používateľ
                  Problem moze byt aj v tom, ze GK ma mat 512MB ale nikde v systeme to nie je vidiet.
                  Dokonca aj lspci -v hlasi: Memory at d0000000 (64-bit, prefetchable) [size=256M]
                  Pritom na stitku GK ako aj BIOS karty hlasi ze ma 512MB. Skusim to este otestovat vo Windowse - ako sa prejavuje tam. Lebo teraz som to uz vykonovo poladil, ale stabilita chyba - PC casto vytuhne. Mam podozrenie na HW chybu karty - mozno som odpalil cast RAM na karte :(
                • Re: Výmena grafickej karty 05.07.2008 | 17:09
                  Avatar karpo Ubuntu 8.04 HH 32bit  Používateľ
                  Zacinam sa pomaly priklanat k Nvidi, ale aku kartu? 7600GS uz nechcem :) Potrebujem aby GK utiahla 1920x1200 bez problemu, ale zaroven aj aby nemala velky prikon - ucty za elektrinu si platim sam.
                  • Re: Výmena grafickej karty 05.07.2008 | 20:17
                    eM   Návštevník
                    Kupte si neco novejsiho, co umi directX 10 (tedy nVidia 8xxx) ... vykon si samozrejme zvolte podle svych potreb (proctete si recenze)...
                    Komu by stacila karta jen na praci, tak asi nic levnejsiho nez novou 8500gt za 750,- z Aukro.cz nesezene :) (noco, na serious hrani to neni, ale pomer cena:vykon...)

                    Nez ale zacnete utracet, tak bych zkusil treba Sabayon - tam i liveCD rovnou nabizi 3D prostredi a nejakou tu 3D hru. Tim bych kartu otestoval a potvrdil/vyvratil, ze je/neni v poradku.
                    • Re: Výmena grafickej karty 05.07.2008 | 20:18
                      eM   Návštevník
                      oprava:
                      ...(tedy nVidia 8xxx a novejsi)...
                      • Re: Výmena grafickej karty 05.07.2008 | 22:17
                        Avatar karpo Ubuntu 8.04 HH 32bit  Používateľ
                        Dakujem. Poobzeram sa teda po rade 8xxx. 8500gt by som neriskoval a rada 9xxx je dost nova a neviem aka tam je podpora pre linux.

                        Ten sabayon vyskusam. Problem je ale v tom, ze mne 3d funguje (teraz uz aj celkom slusne), ale X-ka mi vytuhuju v casovo nepredvidatelnych okamihoch a to mi prekaza asi najviac. Je nejaka moznost otestovat graficku karty pod linuxom, pripadne aj nejaky program pod windows?
                        • Re: Výmena grafickej karty 06.07.2008 | 11:47
                          Avatar Peter Ubuntu 14.04  Používateľ
                          skusim naslepo, pod ktorym kernelom to skusas ? HH ma tusim od vydania asi 4 dalsie
                          kazdu xvilu dobry napad :-)
                          • Re: Výmena grafickej karty 06.07.2008 | 12:08
                            Avatar karpo Ubuntu 8.04 HH 32bit  Používateľ
                            karpo@karpo:~$ uname -a
                            Linux karpo 2.6.24-19-generic #1 SMP Wed Jun 18 14:43:41 UTC 2008 i686 GNU/Linux

                            Ale tie problemy sa tahaju uz od 7.10 GG. Mam coraz vacsie podozrenie na hardwarovu chybu karty ... Idem este skusit nejake ine distro a win.
                        • Re: Výmena grafickej karty 06.07.2008 | 14:27
                          Avatar karpo Ubuntu 8.04 HH 32bit  Používateľ
                          Sabayon som skúsil - konkrétne verziu 3.5 x86_64 a výsledok rovnaký ako s Ubuntu. 3d desktop síce ide, ale vytuhne to pri glxgears. Taktiež lspci -v detekuje tiež iba 256MB RAM na grafike.

                          Idem ešte vyskúšať ten windows.
                          • Re: Výmena grafickej karty 06.07.2008 | 19:34
                            Avatar karpo Ubuntu 8.04 HH 32bit  Používateľ
                            Windows som už vyskúšal tiež. Správca zariadení a Everest (program na detekciu hardware) ukazuje, že karta má 512MB RAM. Po nainštalovaní ovládačov zo stránky nVidie (verzia 175.16) a následnom reštarte je možné používať iba rozlíšenie 800x600 (iné sa nedá nastaviť) pri kvalite farieb 4bity a vyzerá to, že ovládač nVidia sa vôbec nepoužíva (z ovládacieho panelu sa ani nedá dostať do nVidia settings). Keďže si už teraz myslím, že je to hardwarová chyba karty, nemám ju možnosť vyskúšať v inom PC a našťastie som našiel záručný list tak zajtra ide na reklamáciu.

                            Ďakujem všetkým účastníkom diskusie za pomoc