Linux Mail server

Sekcia: Konfigurácia 04.07.2008 | 23:11
<<<>>>   Návštevník
No ahoj ... chcel by som spojazdnit na nejakom starom zeleze nejaky Linuxovy mail server (este neviem co poskladam)
nemam s tym vobec skusenosti ... co by ste mi odporucali ? aku distribuciu ? aky software ? najlepsie pre zaciatocnika ...
cudzie jazyky zial niesu mojou silnou strankou => nepoznate nejaky serial, priucku co kolvek v CZ/SK pre zaciatocnikou s touto tematikou?


Za vsetky vase komentare postrehy odpovede vopred dakujem
Diki :)
    • Re: Linux Mail server 04.07.2008 | 23:21
      Avatar zr3zo Arch Linux  Používateľ
      Caves
      Skus presnejsie napisat na akom zeleze to chces rozbehat. Nejake tie jeho parametre. Potom ti skor poradi niekto vhodnu distribuciu.
      K tomu serialu alebo navodu skus LDP tam nejake zaklady boli k tejto tematike sa mi zda.
      zrezo@jabbim.sk
      • Re: Linux Mail server 04.07.2008 | 23:52
        <<<>>>   Návštevník
        masina este neviem asi predpokladam nieco v rozpeti procesora PII a PIII a ramka 128MB az 256MB (mozno ale to len dost mozno 512MB) HDD aspon 40GB
        • Re: Linux Mail server 05.07.2008 | 00:13
          Avatar Tomáš Srnka Barz čo, už asi všetko  Administrátor
          v podstate sa da velmi jednoducho nakonfigurovat postfix+courier nad mysql v akejkolvek distribucii, ja preferujem CentOS, Debian alebo Gentoo.
          Dlho som robil linuxos.sk, neskôr založil vpsFree.cz, posledných pár rokov ako tech. riaditeľ vo Websupporte
          • Re: Linux Mail server 05.07.2008 | 00:16
            <<<>>>   Návštevník
            aj pre cloveka ktory oriadne este do toho nevidi a nepomoze si poriadne nastudovat man pages ?
            • Re: Linux Mail server 05.07.2008 | 01:07
              Avatar superlamer Debian RedHat FreeBSD  Používateľ
              nie. pre takeho neexistuje mail- ani ziadny iny *-server...
              <pre>bash# grep initdefault /etc/inittab id:0:initdefault:</pre>
              • Re: Linux Mail server 05.07.2008 | 14:13
                <<<>>>   Návštevník
                tak ako v linuxe sa vyznam konfiguracii atd ... ale take veci ako apache server postovy server do takeho moc nevidim raad by som sa naucil celu problematiku :) aj studujem nejake anglicke handbooky ale chcel by som radsej v CZ / SK rychlejsie lepsie a priehladnejsie pre mna teraz si to rad radm nezname slova musim prekladat a rozmyslat co s tym chceli povedat

                chcel by som to robit cez xmail, myslite ze je to dobra volba ?
                • Re: Linux Mail server 05.07.2008 | 17:04
                  <<<>>>   Návštevník
                  tym zaciatocnykom som myslel ze som ako serveri este nerobil neze som zaciatocnyk v linuxe :) v linuxe som asi nieco medzi pokrocilim a expertom aspon som byval :D
                  na tu proglematiku som uz nieco nasiel spomenul som si ze jeden linuxak "vix" robi priucku linuxoveho administratora kde sa venuje sirokemu okruhu aj sluzbam mailoveho servera
                  dakujem za vsetky prispevky :)
                  • Re: Linux Mail server 05.07.2008 | 20:57
                    ja   Návštevník
                    tym zaciatocnykom som myslel ze som ako serveri este nerobil neze som zaciatocnyk v linuxe, v linuxe som asi nieco medzi pokrocilim a expertom aspon som byval

                    No ciboha - ja uz fakt nemozem - sak ma az brucho boli - tolko srandy naraz - ved to sa neda uniest :-D

                    No - OK - ty "expert" - ako zresetujes na routery nadviazane napriklad FTP spojenie nejakeho uzivatela? Alebo ten expert znamena expertne si vo wine nainstalovat WoW?
                    • Re: Linux Mail server 06.07.2008 | 22:31
                      <<<>>>   Návštevník
                      to je zaujimave ze tolko serverovych adminov existuje aj oni museli zacinat a museli spravit svoj prvy server ... a tak isto sa museli vzdelavat ohladom toho preco by take nieco nemohol zvladnut dalsi zaciatocnik v tejto brandzi ? ja nehovorim ze teraz chcem spravit mail server len pre to ze potrebujem to vobec neni tak ved co si myslis ze nic nebudem studovat ja nechcem nejaky navod kde to cisto mechanicky z tadial okopcim a spravim si server :) jasne ze mienim nastudovat si problematiky sietovych protokolov (k tomu odbornu literaturu mam) co s tym suvisia to je to najmenej lenze ked nemam literaturu k tvoreniu mail serveru tak tazko nejaky spravim ked neviem kofigurovat nejaky postfix alebo sendmail? ja som nechcel navod i ked aj ten by nebol zly aspon by som videl co ako prakticky kazdy prikaz robi ... ale neverim tomu ze by som nasiel navod co by tam bolo presne tak ako ja chcem ten server

                      nechapem ludi ako ty :)
                      keby naozaj zaciatocnik nemohol spravit server tak potom niesu ziadne servery ... :)

                      ako by som na routeri resetoval spojenie FTP asi napisem strasnu blbost nepoznam ani som poriadne nenasiel nic co by dokazalo ovladat hocijake spojenia ako keby nejaky brat k NETSTAT co ich vie zobrazovat ale man FTP som nasiel ze "ftp reset" resetuje ftp spojenia mozno by sa to dalo cez ftp reset alebo iny parameter a cez rury grep ktory by v netstate vyfiltroval podla nejakej vnutornej IP alebo inej identifikaci daneho uzivatela vsetky ftp spojenia co ma spustene a hadzal by ich do ftp resetu... a kedze to ide cez router tak preco by ich ftp reset resetovat nemohol ? Mozno sa to tak neda ... mozno je nejaky prikaz brat k netstat co vie vsetky spojenia ovladat neviem nenasiel som keby som nasiel tak by som napisal :)

                      a nepisal som ze som expert ale medzi pokrocilejsim linuxakom a expertom keby bola nejaka uroven medzi tym ? tak by som experta nedaval
                      • Re: Linux Mail server 06.07.2008 | 22:52
                        WlaSaTy   Návštevník
                        Svet nie je ciernobiely a tak medzi stupnami pokrocily uzivatel a expert existuje vela medzistupnov a pre rozne oblasti znalosti. Sietovy expert nemusi byt expertom a dokonca ani uzivatelom databazoveho systemu DB2 i ked mozu spravovat jeden a ten isty stroj na rovnakej vzdelanostnej urovni.

                        S tym resetom, manual ktory si si pozeral bol pre klientsky program, on myslel nieco na sposob iptables.

                        Inak ked narazas na staru otazku ci bolo skor vajco alebo kohut, tak si na omyle. Prve servre boli budovane vysoko vzdelanymi odbornikmi, spravovane spravcami a operatori na nich robily operativu (obsluhu). Podobnym sposobom sa dalo aj zaskolit a vybudovat karieru bez potreby draheho externeho zaskolovania.

                        Takze ak chces ist do toho, tak sa zamysli nad bezpecnostou (ochrana pred zneuzitim a stratou), funkcionalitou (zoznam aplikazii a ich prepojenie), vykonom (kupa hw alebo prenajom vykonu) a pozri sa po navodoch "ako na (domaci) server" alebo zabezpecenie pocitaca alebo mala firemna siet. Je ich dost.
                        • Re: Linux Mail server 06.07.2008 | 23:27
                          <<<>>>   Návštevník
                          Odpoved na skvelej urovni :) aspon konecne niekto o HW som pisal ... nejake special funkcie alebo aplikacie to nie ... ja viem co tam bude bezat.. bezpecnost ? na lokalnej sieti nehrozi neauthorizovany vstup (lojalita), server bude pod firewallom vo firewalle bude asi bude musiet povolit nejake tie veci ... bezpecnost no snad budem mat stastie osobitny daemoni zakazane pristupy spamer filtrovanie, quoty, skupiny a prava atd :D ved to mozem robit a osetrovat kolko chcem :) snad sa aj na mna nieco nalepi, ale nic extra ved nie nejaky firemny server alebo take nieco ? ved ja niesom vobec pokrocily nie to nejaky profesionalny expert
                          • Re: Linux Mail server 07.07.2008 | 00:08
                            WlaSaTy   Návštevník
                            No tak hura do toho a pol je hotovo. A potom rychlo od toho. (J.Majer)

                            Inak ty vlastne nepotrebujes ani ochranu pred stratou, aspon si zopakujes postup vytvarania. Ale povedz nam, chces vediet kto z nas je spokojny s ktorym programom a v akej distribucii? to by sa tu zvrtlo na bezduchu hadku.
                            • Re: Linux Mail server 07.07.2008 | 01:28
                              <<<>>>   Návštevník
                              mna by zaujimalo tak zo zaciatku vymenovat kazdy program a co dokaze tie hlavne veci ?
                              pretoze potrebujem program nejaky co bude vediet prijmat postu co mu bude posielania potom jasne ze potrebujem nieco kde si vytvorim schrankove konta uzivatelov postoveho servera a potrebujem este program ktory tieto veci preposle na ine maily a program co dokaze postu roztriedit do roznych zloziek ?
                              mohol by mi tu niekto poradit vymenovat tie programi a co ktory dokaze
                              a siklo by sa odporucanie ze tento je vhodnejsi pre zaciatocnika :P
                              a este jedno velkee dakujem :)
                              • Re: Linux Mail server 07.07.2008 | 02:35
                                Avatar Samuel BWPOW Kupka Almalinux, OpenWRT  Používateľ
                                Prijimanie posty, posielanie posty: postfix, dorucovanie posty do adresarov a triedenie: procmail (odporucam pouzivat maildir)
                                IMAP, POP3 server pre pripajanie klientov: dovecot (dokaze aj SASL pre postfix) a potom nejaka databaza pre udriazanie kont: mysql, aj ked to ani asi zo zaciatku nerob.
                                Kukni aj tu: http://deja-vix.sk/sysadmin/postfix.html.
                                Strach dát najevo své pocity a zjednat si u druhých respekt je jedním z problémů civilizovaného člověka, který se naučil zpochybňovat svou vlastní pravdu pro zdání objektivity
                              • Re: Linux Mail server 07.07.2008 | 16:00
                                Avatar superlamer Debian RedHat FreeBSD  Používateľ
                                a poskrabkat po vajciach by si nechcel...?
                                <pre>bash# grep initdefault /etc/inittab id:0:initdefault:</pre>
                                • Re: Linux Mail server 07.07.2008 | 23:13
                                  WlaSaTy   Návštevník
                                  Ale nehaj ho, nech sa chalan hra.

                                  Mozno da zaviest DSL a na kostolnu vezu zavesi AP. V ramci pokrytia moze urobit vnutornu siet s postou, zdielanymi diskami, samozrejme zabezpecene antivirusovou kontrolou na web proxy a aj na zdielanych diskoch. Takychto rieseni je opysanych naozaj velmi vela a jedine cim sa odlisuju od navodu na SOHO je ze tam clovek nenapichne sietovu tlaciaren. A mozno k tomu prida aj vysielanie regionalnej televizie hoci aj cez VLC, len ma zaujima kedy sa opyta ako zabezpecit siet tak aby ju nepretazil jeden clovek cez torrenty.
                                  • Re: Linux Mail server 08.07.2008 | 18:32
                                    Avatar lime Debian 3, Red Hat 6, Fedora Core 3  Používateľ
                                    "opysanych" dobra tvrdka :) stava sa aj mne :).Hattala to dodrbal s i a y :)
                                    Prejdite z modrej obrazovky k linuxu :))
                                    • Re: Linux Mail server 08.07.2008 | 18:59
                                      <<<>>>   Návštevník
                                      este lepsie zaciatocnyk to je hrubka :D
                  • Re: Linux Mail server 06.07.2008 | 02:13
                    Avatar superlamer Debian RedHat FreeBSD  Používateľ
                    nejde o to, ci vies napisat sudo su, ale ci rozumies problematike smtp,http,bla-bla-bla...
                    <pre>bash# grep initdefault /etc/inittab id:0:initdefault:</pre>
                    • Re: Linux Mail server 24.07.2008 | 15:05
                      peter   Návštevník
                      asi by som zacal ci mas otvorene porty at. 110,25,,popripade 995,465 atd.