virusy ?

Sekcia: Ostatné 07.07.2008 | 00:44
Avatar Radovan Prokop PCLinuxOS, Ubuntu  Používateľ
Toto som nasiel pri prezerani netu, ja pouzivam PCLinuxOS uz asi 4 mesiac, doteraz som nepouzival antirak, budem musiet zacat ?
Ta sprava je velmi stara, ale je mozne ze zacnu virusy aj v linuxe robit sarapatu ? Ako je to naozaj s hrozbami virov ? Sme dostatocne chraneny pomocou pristupovych prav ?

Objavia sa prvé skutočne nebezpečné vírusy pre Linux?
26.3.2003 06:00, Martin Turoň

To, čo sa pred pár rokmi či mesiacmi mohlo zdať nemysliteľné, sa možno už čoskoro stane reálnym nebezpečenstvom. Linux začnú napádať skutočne deštruktívne vírusy...
Aj keď v minulosti sa už niekoľko vírusov pre tento OS objavilo, nikdy nemali nejako extrémne deštruktívne následky. Z princípu práce Linuxu totiž vyplýva, že vírus nemohol získať rootovské práva a prístup tak mal len k údajom práce nahláseného používateľa.
Situácia sa ale môže zmeniť. Dôkazom toho je nedávno objavená diera v ptrace. Tá umožňuje útočníkovi získať na napadnutom systéme rootovské práva a prevziať tak kompletnú kontrolu. Keďže odstránenie tejto chyby potrebuje pomerne veľkú “námahu” zo strany používateľa, je dosť pravdepodobné, že ešte niekoľko mesiacov budú online stroje, ktoré nebudú mať túto chybu vyriešenú. Reč teraz nie je ani tak o linuxových serveroch, ale skôr o desktopových systémoch bežných používateľov. Práve títo totiž častokrát netušia o hrozbe tejto bezpečnostnej diery a preto nebudú inštalovať nové jadro, nie ho ešte kompilovať.
Na internete je v obehu funkčný exploit, ktorý na zdrojovom kóde ukazuje, ako je možné vykonávať príkazy s rootovskými právami. Teraz už len stačí, aby niekto spojil tieto dve veci dokopy a vírus, ktorý napríklad naformátuje pevný disk je na svete. Samozrejme je ešte predčasné hovoriť o tom, kedy k takémuto kroku dôjde. S pribúdajúcim počtom bežných používateľov, ktorí nahrádzajú OS Windows Linuxom sa samozrejme zvyšuje aj riziko. Linux sa so svojím používateľským rozhraním blíži jednoduchosti Windows, už to nie je systém len pre nadšencov. A preto je potrebné počítať s tým, že autori vírusov sa taktiež preorientujú a bezpečnostné chyby v Linuxe v spojení s neznalosťou používateľov využijú.
Zdroj: TS PCR
  • Re: virusy ? 07.07.2008 | 00:50
   Avatar Grawp   Používateľ
   LOL
   Vies co by mal robit antivirak? Chranit existujuce diery v jadre a vselikde inde.
   no a neni jednoduchsie dvoma kliknutiami updatnut jadro?
  • Re: virusy ? 07.07.2008 | 01:10
   Avatar m4rtin.m   Používateľ
   Počítačový vírus v oblasti počítačovej bezpečnosti označuje program alebo kód, ktorý sa dokáže sám šíriť bez vedomia používateľa. Aby sa mohol rozmnožovať, vkladá kópie svojho kódu do iných spustiteľných súborov alebo dokumentov.

   • Re: virusy ? 07.07.2008 | 01:15
    Avatar m4rtin.m   Používateľ
    takyto druh malware je v linuxe nefunkcny, pretoze na to aby mohol virus menit ostatne programy v systeme potrebuje prava roota.

    co sa tyka toho exploitu, je uz davno opraveny. niektori gentooisti tu hned po zverejneni patchu machrovali ze to maju fixnute. my ostatny sme si pekne pockali na fixnuty kernel

    • Linuxové virusy ? 16.07.2008 | 15:03
     Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ
     Tiež som toho názoru, že tento druh malware je voči Linuxu irelevantný. Môžeme však len špekulovať, či v budúcnosti vznikne odvetvie tkzv. BIOS malware (rootkits), ktoré je viazané na danú platformu procesoru ( Intel, AMD Power atď.). Určité náznaky je možné vidieť v našej správe tu.
     G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."
  • Re: virusy ? 16.07.2008 | 15:57
   Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ
   Celkom dobrý rez problematikou linuxového malware poskytuje wiki.
   G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."